157 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Velikonoční zvyky

10. Září 2018 - 0:06

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Slávka (anonym)
Co si myslíte o tom hrozném ponižujícím zvyku, který se nazývá
14. Březen 2006 - 21:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Richard (anonym)
Z mého pohledu se jedná o primitivní zábavu, která vždy končí totální ožíračkou zůčasněných samců. Každopádně je to velmi velmi stará tradice, možná, že má nějaký skrytý význam :-)
14. Březen 2006 - 21:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivoš (anonym)
Velikonoce jsou náhodou fajn. Když na vás holka sama vystrčí hezkou prdelku a máte v ruce pomlázku, tak co asi uděláte.....?
18. Březen 2006 - 20:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Tonda (anonym)
Jsi kreten, Ivosi...
18. Březen 2006 - 21:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Era (anonym)
Jo,jo, Richarde, opravdu má skrytý význam:-)Jedná se o starý pohanský zvyk, který jako jeden z mála byl zahrnut i do tradic křesťanských. Jedním z rituálů při oslavách příchozího jara bylo i poklepávání (nikoliv bití) proutkem či větvičkou a jeho účelem bylo symbolické zajištění zdraví a plodnosti mladých žen. Podobný význam má i symbolické polévání vodou. O pití alkoholu není v souvislosti s těmito rituály ani zmínka, ne snad, že by naši předkové nepili, ale proto, že tyto prováděli s náležitou úctou a tudíž zastřízliva. Napili se jindy:-) Dnes však mnozí nezasvěcení muži pojímají tento zvyk po svém a domnívají se, že se snad jedná o zelenou pro jejich potlačené úchylky. Nemůžu si bez hořkosti vzpomenout na své dětství, které jsem strávila na Moravě, kde se tento "zvyk" hojně dodržoval. Dodnes ty chlapy vidím - doslova jim z huby tekly sliny, oči zamlžené a v poklopci se jim dmulo jakési cosi. Ohmatávali mě a švihali prutem, ještě dnes je mi z toho na blití. Nedivím se Slávce a jiným holkám, které z těchto důvodů nemají rády Velikonoce. Je to totiž (z velké části) "svátek" naprostého zneuctění jak žen, tak mužů.
18. Březen 2006 - 22:43
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Tak by mě zajímalo, jak se u nás tento zvyk vyvinul. Protože pokud je mi známo, je to česká záležitost, v cizině se ženy na velikonoce nebijí. Já to řeším tak, že v pondělí nevycházím ven, a zásadně nikomu neotvírám. Sousedi a známí si už zvykají a většinou u nás ani nezvoní. Jo, je to opruz když je venku hezky, ale osobně mě víc rozčiluje, že mají ženy za stejnou práci menší plat, než tohle.
18. Březen 2006 - 23:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivoš (anonym)
Některé ženy sice velikonoční pomlázku nenávidí, ale je spousta dalších, které ji bez problémů vydrží nebo si o ni dokonce sami řeknou. I to už se mi stalo. Když třeba holka přivítá koledníky v minisukni a pod ní má jen minikalhotky, tak co tím chce asi naznačit?? Minimálně se pak nemůže divit, že dostala našviháno na holou kůži.
3. Duben 2006 - 21:43
Obrázek uživatele Návštěvník
Helena (anonym)
Ero,mluvis mi z duse.Na Morave mne tupci "sundali"z kola ze jsem mela nohu v sadre.Je to hnusny zvyk a jak tu pise Lenka,zcela neprijatelny jinde ve svete.Holky-zeny,co mate doma maleho chlapecka,neucte ho takove pitomosti.Jen tak se tento sprosty zvyk zapomene.Ja s manzelem proto ani velikonoce nedrzime.Ze zasady!
3. Duben 2006 - 22:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Ja bych z toho takovou tragu nedelala. Je to proste symbol. Stejne tak, jako se vsechny na prvniho kvetna rady nechame od svych partneru polibit pod rozkvetlou tresni, tak se nechame na Velikonoce omladit (pozor, nepletst s "omlatit") vrbovym proutkem. Co se tyce vesnic, chapu, ze tam se to muze leckdy zvrhnout. Kdyz nekdy travime Velikonoce na chalupe a prijdou kolednici, otevriame jen znamym a malym klukum, u kterym predpokladame, ze nebudou neurvali. Mozna mame kliku, bydlime na kopci, tak se k nam ti opilci nedoplazi :o)
4. Duben 2006 - 16:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Katka (anonym)
My otvíráme jenom menším dětem, chlapům neotvíráme a je to.U babičky ne vesnici už to takhle řeší spousta holek, chlapi se rozčiluj , ale mají smůlu.
5. Duben 2006 - 15:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Janca (anonym)
No, tak si predstavte co me se stalo asi v 17 letech, kdy jsem si vydyndala na rodicich stravit vikend u kamaradky na vesnici. Sly jsme spolu na nejakou velikonocni zabavu do mistniho kulturniho domu. Po pulnoci (nasledovalo velikonocni pondeli)se najednou vetsina chlapu vrhla na zensky, zacali z nich strhavat ci nadzvedavat sukne(i trhat!!!), odnekud vytahli pomlazky, ktere meli od vecera pripravene a v tom opilstvi mydlili hlava nehlava.Kamaradka se smala, ze je to NORMALNI. Me nadavali, ze jsem namyslena Prazanda a ja jsem z toho mela po nekolik let psychicky blok z Velikonoc...
5. Duben 2006 - 18:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Vlasta (anonym)
U nás v Praze na sídlišti se tyto zvyky naštěstí nikdy nedodržovaly. Ale slyšela jsem, že na venkově musí vyšlehaná žena koledníkům uvázat na pomlázku pentli v barvě svého spodního prádla. A někde prý dokonce musí svobodná dívka odevzdat i celé kalhotky! Může to být vůbec pravda?
12. Duben 2006 - 19:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Já s tebou úplně souhlasím, ale většina mužů si omladit opravdu plete s omlátit, ale co s nimi naděláme... Vsadila bych se, že chlapi ani neví, proč vlatně chodí tatarovat. Na toto téma jsem dnes četla zajímavý článek na relaxuj.cz. Myslím, že většině chlapů by prospěl.
17. Duben 2006 - 18:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
To s tou pentli je pravda, sice nevim, jestli v barve spodniho pradla, ale je to symbol. Navic cim vic pentli na pomlaz e, tim min to pak boli, protoze ty pentle docela brzdi.
17. Duben 2006 - 22:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Doufám, že to s těmi kalhotkami neni nikde pravda. Nejdřív se od nějakých kluků nechat zmlátit a pak si před nima ještě svlíkat spoďáry, to už by bylo trochu moc.
18. Duben 2006 - 20:16
Obrázek uživatele Návštěvník
pavlík (anonym)
To se pleteš, spoďáry se svlíkají nejdřív, mlácení nasleduje až pak....
18. Duben 2006 - 21:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Helena (anonym)
Tak muj prispevek zni-Ceske velikonoce nebrat a nikdy jinak.Je to poradna ostuda.Jenze-mlade maminy si nadale vychovavaji mlade muziky k mlaceni devcat,ac samy rvou,ze to neni spravne.Koukam tu z toho cela rozhozena.Ono to neni jen o Velikonococh.Kazda jeci,jakou dela sluzebnou-coz je desna a ponizujici pravda,ale sveho maleho synka vychovava podle tradic.Si to teda uzijte:-))
19. Duben 2006 - 3:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Vlk (anonym)
já osobně byl jednou koledovat ato mě bylo 7 let,ani jsem nevěděl co to vlastně je za zvyk,Pak už jsem nechodil.Velikonoce vlastně nedržím a nevím proč moje manželka připravuje barevná vejce a vylézá zdoma,když příjdou parchanti koledovat,řvou nějké debilní básníčky o slepičce aruku natahují pro peníze,když dostanou vejce tak to po sobě házejí.Největší gól je že u nás chodí koledovat děvčata a zrovna ty největší krávy co to nejmíň potřebují.Předhánějí se která má nejvíc sladkostí.Po velikonocích,když se s nimi potkám nepozdraví a ještě mají hloupé narážky.Neříkám,když příjdou menší děti dáme jim čokoládky nebo něco sladkého,ale pubertální holky to je ubohost,možná jen v okolí Prahy.Někteří sousedi o velikonocích obvykle mizí na dopoledne ven,když ne chatu,tak aspoň někam ven a odpoledne se objeví,když už je po všem.Větší ožralové se taky někdy objeví,ale po nalití panáka zmizí,mlátit manželku bych je nenechal.
30. Duben 2006 - 19:09
Obrázek uživatele Návštěvník
dvid (anonym)
je pravda že velikonoce už pomalu ztrácejí svůj význam a mění se spíš v tu ožíračku a rej "legálního" násilí na ženách.Ale taky je pravda že ve vetších městech už se to tolik nedrží. Já sám sice chodím na pomlázku ale jen proto abych viděl své známé a tu pomlázku beru jako takový folklór a proto jen symbolicky a opatrně aby to nezanechalo žádné následky (ani ty psychické).Bylo by docela zajímavé kdyby chodily holky s pomlázkou na kluky, jen vím že by mě asi mrzelo kdyby na mě nikdo nepřišel a stejně to berou možná i některé holky a ženy...
1. Květen 2006 - 17:35
Obrázek uživatele Návštěvník
sam (anonym)
ty jsi asi ze zásady pěkná slepice,že !!!!!
9. Srpen 2006 - 18:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Darča (anonym)
Všechno krásné se dá pokazit neurvalosti lidí, přikladů je mnoho. ?koda že v tom došlo na velikonoce. Jezdíváme s partou už tradičně na chatu. Je jasné, že víme jako holky co nás tam taky čeká a že pomlázky hezky umí zaštípat až se tlačí slzy do očí. Ale je přitom veselo a víme že nás kluci mají rádi. A my holky se nějaké rány nebojíme. Žádne hrubosti tu ovšem nejsou a že se sukýnka vyhrne, no se přece nebudeme urážet. Je to jednou za rok a to výprask žádní neuškodí, rozhodně necítí žádná z nás ponížení, spíše naopak.
25. Srpen 2006 - 20:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Milrka (anonym)
Zijeme v cizine, doma mluvime cesky, ale slovenstinu deti samozrejme moc pochytit nemohli. Jednou jsme byli o velikonocich v Cechach a pri ceste zpet si pustili slovenske radio. Rikali tam, ze koledniku moc neprislo, ze nemeli asi zavcas pripraveneho "sibaka". Muj tehdy 12 lety syn se mi tehdy bezelstne zeptal - a to se na Slovensku smi delat normalne venku pred lidma? - chapal pod tim "sibakem" samozrejme neco jineho.
25. Srpen 2006 - 21:05
Obrázek uživatele Návštěvník
xxcd (anonym)
Nemám rád Velikonoce ... Pro mě je to svátek prasat, které se ožerou a popřípadě kecají, kolik toho nevybuchali !!! ...
25. Srpen 2006 - 21:40
Obrázek uživatele Návštěvník
kristi (anonym)
Dobře vám tak, Darčo, jen plačte. Je to svátek pro slepice a pitomce, navíc čím dál tím surovější a čím dál tím méně tušící, oč vlastně při těch lidových zvycích jde.
1. Září 2006 - 22:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarka (anonym)
DARCA: "Je jasné, že víme jako holky co nás tam taky čeká a že pomlázky hezky umí zaštípat až se tlačí slzy do očí." "...a že se sukýnka vyhrne, no se přece nebudeme urážet." No spis mi pripadas jako masochistka, ktery tohle dela dobre, rovnez tak jako trochu exhibionismu ti promokri kundicku, ze? Toho tvyjo asi taky rajcuje videt, jak te takhle delaj jiny chlapi a pak si to vecer spolu asi uzijete. No proti gustu zadnej disputat a hlavne ze vsichni jsou happy.
2. Září 2006 - 6:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Leo (anonym)
Velikonoční pondělí bude letos 20 stupňů teplé, holky budou v mini, to bude paráda. Už si chystám pořádnou mrskačku.
2. Duben 2007 - 20:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Leviathan (anonym)
Velikonoce, to je ten pseudosvátek pokryteckých křesťanů? Neznám, neslavím.
3. Duben 2007 - 0:50
Obrázek uživatele Návštěvník
BB (anonym)
Všechny svátky mají pro mě své kouzlo,i proto ,že jsou jakýmsi vybočením z běžného života a také proto ,že mám to štěstí a mám volno,takže mi nic nebrání si je užívat.Líbí se mi výzdoba,tradice.Když vidím krásně vyzdobená okna před Vánocemi a Velikonocemi,těší mě to ,protože cítím ,že stejné pocity mají i lidé kolem mě.Přispívá to k mému pocitu radosti.Toto jsou ty pozitivní záležitosti,které po revoluci dostaly zelenou.Co mi však strašně vadí,je přístup některých lidí,hlavně omladiny,kteří slaví svátky boucháním kuliček,dělbuchů apod.Děs.Nakonec žijeme v Česku - vše je dovoleno.
3. Duben 2007 - 4:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
http://www.blisty.cz/art/13254.html
3. Duben 2007 - 12:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Katka (anonym)
Bez vyšlehání by velikonoční pondělí nešlo??? Ráno to schytám od rodiny a pak otvírat všem koledníkům co přijdou? Připadá mi to a cítím se pěkně trapně nechávat si nařezat a ještě za to odměňovat.Kdysi si aspoň chlapi pomlázku dokázali uplést sami...
6. Duben 2007 - 0:07

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama