4 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Už skoro 70 mírových let v českých zemích

10. Září 2018 - 0:23

Komentáře

Obrázek uživatele dv
dv
Zanedlouho to bude už 70 let, kdy skončila poslední válka, která bezprostředně zasáhla české země. Snad jedinou událostí po květnu 1945, která některými znaky připomínala válečný konflikt, byla Sověty vedená invaze pěti "spřátelených" zemí do komunistického Československa v srpnu 1968 - přímo o válku se zde však nejednalo, jelikož tehdejší invazoři nenarazili na prakticky žádný ozbrojený odpor. A podobně jako Češi, a nejednou ještě lépe, je na tom v tomto směru i většina ostatních evropských národů. Tak dlouhá doba míru prakticky nemá historický precedens. Dokonce i nejdelší mírové období za časů Rakouska/Rakouska-Uherska trvalo pouhých 48 let (1866-1914). Poprvé v historii tak už na ulicích a v hospodách prakticky nepotkáváme nikoho, kdo by měl přímou životní zkušenost vojáka ve válce. Zároveň ani nic nenasvědčuje tomu, že by toto neobyčejně dlouhé období míru mělo v dohledné budoucnosti skončit. Není proto vhodnou příležitostí se zamyslet, jaké příčiny a jaké důsledky má tato nebývalá historická anomálie?
10. Listopad 2013 - 11:11
Obrázek uživatele Návštěvník
. (anonym)
Zanedlouho to bude už 70...Také nad tím často přemýšlím a přeji si, aby tento stav vydržel co nejdéle, nejlépe napořád! Ono když člověk vidí, co se děje ve světě, moc klidu to tedy nepřidává.
10. Listopad 2013 - 14:05
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Ja si myslim, ze hlavni pricinou tak dlouheho miru je odstrasujici efekt jadernych zbrani. Pokud by ty neexistovaly, moskevsti vudci by nikdy nesouhlasili s mirovym prerozdelenim sfer vlivu v Evrope na prelomu 80. a 90. let minuleho stoleti, a uz vubec ne s naslednym rozpadem Sovetskeho svazu.
10. Listopad 2013 - 16:02

Přidat komentář

Reklama

Reklama