13079 komentářů / 0 nových
Poslední

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Pájja (anonym)
Odpověď na Pájjo, svého času jsem psala
Ahoj Alenko, mám teď trochu výpadky. Ano, rotoped je super, jen se ho člověk musí naučit mít rád. Na začátek doporučuji bez zátěže, nebo jen minimální. Je dobré dát si cíl ne čas, ale kilometry. Třeba začít na 3-5 km, dopoledne, klidně odpoledne ještě jednou. Cvičit ob den. Vždy nechat tělu jeden den ne regeneraci. Sedlo často tlačí, bolí pak prdelka. Stačí použít pod zadek podsedák z židle. Mít po ruce pití. Já se u toho dívám na tv, nebo si čtu. Další, co je super na záda jsou cviky na míči. Stačí sedět a pohupovat se, rovná ramena, můžeš předpažit. Jednoduché cviky se dají najít na internetu. Pokud při chůzi bolí bederka, nezkoušeli jste chodit s trekingovými hůlkami? A další cviky, které by vám pomohly zpevnit horní část a ramena - činky. Stačí pet lahev s vodou a cvičit. To můžete i při jízdě na rotopedu. https://www.galenus.cz/clanky/cviceni/cviceni-mic-priklady
20. Listopad 2022 - 21:23
Alena (anonym)
Odpověď na Ahoj Alenko, mám teď trochu
Pájjo, díky za rady, asi mi fakt nezbyde nic jiného než se zamilovat do rotopedu :-) ... Se zadkem na sedle je mi to jasné, nakonec ani na FH už nejsem zvyklá, to zase bolí ruce. Mám tu ale ty nejobyčejnější a nejtvrdší, v Praze pak několikery další a měkčí. Teď se tam do bytu chystáme oba, tak je proberu. Jak ty jsi ulítlá na botičkách, tak já na kabelkách, aby pasovaly k botám. V dobách svízelných jsem kabelky vyměnila za hole, také musely barvou pasovat. Jak ty si libuješ, že nejsi stonožka, tak já zase, že nejsem "storučka". A míč tam máme také, dobrý nápad. Pokud jde o petky, tak když je u nás vnučka, tak už si rovnou do svého pokojíku, kde i cvičí, bere dvě. To vypije tři až čtyři litry? Ne, má je místo činek. Tak vidíš, mám to vlastně před očima a samotnou mě to nenapadlo. Trekingové hole zde mám také, ale používala jsem je až po rozchození a udělala si z chůze s nimi svoje soukromé sportovní odvětví. Bylo to fajn. Ty spíš doporučím manželovi, já se zatím musím při bolesti festovně zaklesnout do FH. Tak snad v budoucnu. Děkuji i za odkaz, sama také hledám cvičení na internetu. Hlavní ale jsou pro mne reálné rady a zkušenosti od někoho, kdo svého času byl na tom podobně jako já, poctivě cvičí a má trvalé výsledky. A ty nikde jinde než zde nenajdu. Tak ještě jednou díky a ať se ti daří.
21. Listopad 2022 - 15:59
Obrázek uživatele Adien
Adien
Všechny vás zdravím. Jsem tu nová, jelikož teprve včera jsem s nadšením objevila tuto diskusi. Je mi 58 let a bydlím v Praze. Mám před TEP kyčle - poprvé a mám v hlavě spoustu otazníků. Jsem objednána na operaci na 5. ledna k MUDr. Burianovi. Až později, když jsem se začla zajímat o pooperační rehabilitaci a lázně, jsem se dozvěděla, že p. doktor ani zařízení nemá smlouvu s žádnou pojišťovnou (ačkoliv operaci neplatím) a tudíž mi nemůže napsat žádanku na měsíční rehabilitační pobyt a ani doporučení na lázně pro moji PL, která mi prý bez vyžádání od ošetřujícího lékaře lázně nenapíše. (Není povinna po takové operaci?) Nabízí mi ale pooperační 14 denní rehabilitaci v téže budově, kde mě bude operovat. Ač si tohoto lékaře vážím a mám k němu důvěru, toto zjištění mě vedlo k tomu, že jsem začla pátrat dál. Zdá se mi výborná Klinika dr. Pírka a MUDr. Trnovský a doporučení jsem dostala také na MUDr. Petra Chládka. Oba mají smlouvy s pojišťovnami. Tento má však docela hrozivé recenze (na jeho ambulanční léčení) a nedá se k němu dovolat. K p. dr. Trnovskému jsem objednána na prosinec. Problém je ale v tom, že u obou je čekací doba na operaci minimálně 6 měsíců a mně se můj stav rapidně zhoršuje tak, že jsem nemohla dnes dojít domů asi 50 m. Mám pocit, že do 5. ledna je to tak akorát a že déle nevydržím. Přesto se obávám, jak budu schopná jít zhruba po 20 dnech od operace domů, kde budu sama. Myslíte, že je lepší přeložení do rehabilitačního ústavu, z lůžka na lůžko, následné lázně a prostě si v bolestech počkat nebo jít brzy k dobrému lékaři, ale oželit RÚ a možná i lázně? Budu vám vděčná za každou radu nebo názor.
21. Listopad 2022 - 19:53
Alena (anonym)
Odpověď na Všechny vás zdravím. Jsem tu
Ahoj Adien (tady si tykáme), dobrá náhoda. Před 13ti lety jsem absolvovala TEP obou kyčlí na Klinice dr. Pírka v Ml. Boleslavi. A hádej, kdo mě operoval. MUDr. Trnovský. Jsem také z Prahy, ale čekací termíny na operaci byly nepřekonatelně dlouhé, tak jsem nakonec skončila tam a dobře jsem udělala. Tehdy tam ale čekací doba byla kratší. Propouštěli nás už 7. den po operaci, kdo chtěl, mohl tam zůstat i na rehabilitaci. Dnes už je doba hospitalizace delší, mají tam i nové rehabilitační centrum, prostě vše přestavěné na špičkovou úroveň, dnes už bych to tam snad ani nepoznala. Chtěla jsem se podívat na stránky Kliniky, zda mají v týmu MUDr. Chládka (toho neznám), ale nechce mě to tam pustit - nějaký problém, tak snad někdy jindy. MUDr. Trnovský má ještě ambulanci v Praze v Počernicích, kam jezdím na kontroly, tak není nutné se harcovat do MB. A totálky tam fakt dobře umí, s MUDr. Trnovským mám jen ty nejlepší zkušenosti. Všechny zdravot. úkony jsou hrazeny Zdr. pojišťovnou, ale jde o soukromou kliniku, kde se platí nadstandard. To ale asi víš, přesto sem hodím cifru za ten týden (plus k tomu den nástupu a den propouštěcí) - 7.500,- Kč, v současné době to bude asi trochu více, taktéž se platí na rehabilitačním oddělení, ale já jela domů, cvičila jsem sama a protože lázně nejsou zrovna mým hobby, tak jsem je vypustila. Před operacemi jsem na tom byla tak špatně, že jsem neušla ani těch 50 m. Dala jsem se sama dohromady, až jsem zírala, co je člověk schopen zvládnout. No teď jsem si ale dost zadělala na problémy při covidí izolaci, což sis jistě přečetla. Tak to jen ve zkratce, ptej se...
21. Listopad 2022 - 21:36
Pájja (anonym)
Odpověď na Všechny vás zdravím. Jsem tu
Adien, já bych se šla zeptat přímo do své zdravotní pojišťovny. Nebo tam minimálně zavolala. Přijde mi nelogické, pokuď nemá smlouvy s pojišťovnou, že operaci neplatíš. To jsou spíše praktiky u zubařů, kde se platí i za pozdrav :-) Doporučení v propouštění zprávě není problém, lázně potvrdí obvoďák, nechápu. Spíše jakoby si nechtěli přidělávat práci.
21. Listopad 2022 - 22:02
Obrázek uživatele Adien
Adien
Odpověď na Ahoj Adien (tady si tykáme),
Ahoj Alenko, tak to je fakt náhoda. Já na něj slyšela samou chválu už před lety, ale pak jsem dostala doporučení na tohoto dr. B. a mudr Trnovský mi nějak vypadl z hlavy. Jinak jsem se asi špatně vyjádřila, mudr Chládek operuje ve Vršovické zdravotní a ambulanci má někde na Andělu, ale je to tam prý peklo, něco jako čekárna na Bulovce.. Zítra zkusím zavolat sem do Prahy jak píšeš, to je super nápad a nebudu možná muset čekat tak dlouho na konzultaci v MB. S příplatky za ubytování nebo nadstandardy počítám, to už je asi všude, pokud nechceš čekat 2 roky a víc. Jinak v lázních jsem nikdy nebyla a docela ráda bych to zkusila, nechat se taky trochu opečovávat. To jsi šikovná, že ses dala sama dohromady. Já se toho bojím. Ještě tu nemám vše přečteno, tak nevím přesně co...každopádně covid nás všechny trochu poznamenal. Jdu číst dál. Zatím moc děkuju za odpověď. Určitě mi ještě něco napadne.
21. Listopad 2022 - 22:16
Obrázek uživatele Adien
Adien
Odpověď na Adien, já bych se šla zeptat
Pájjo, já na vzp volala, i svojí PL a shodly se na tom, že je to divné, kdo tedy vlastně tu operaci platí. Jde o to, že ten operatér nemá IČP a tudíž prý nemůže vypsat tu žádanku do RÚ, kde je na to kolonka. Ale taky si myslím, že s těmi lázněmi by neměl být problém, to zase dramatizuje i praktická, i když je jinak skvělá. Pohodlní jsou.. Já nevím, asi bych v mém případě pořád radši zvolila přímý překlad do RÚ, než být sama doma poměrně brzy po operaci. Ale ten termín, když už mám :o To je to mé dilema..
21. Listopad 2022 - 22:33
Alena (anonym)
Děvčata, co vím tedy "nabeton", je to, že u lékaře, který nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, je přesto ZP hrazena nutná a bezodkladná péče, tak asi i TEP? O lázních a RÚ nic nevím, ani kdo to navrhuje, takže zde se nemohu zapojit do diskuze. Chládka jsem našla na Andělu.
21. Listopad 2022 - 22:45
Ještě jednou Alena (anonym)
Adien, Vršovická zdravotní zde na diskuzi občas proběhla a vždy v dobrém, velká spokojenost. Tvoje dilema naprosto chápu, protože se vžívám do své tehdejší situace, kdy jsem si hledala nemocnici a také nevěděla, jak se rozhodnout. Pocity nepříjemné, bolesti nesnesitelné. Psaní sem mi pomáhalo.
21. Listopad 2022 - 23:01
Pájja (anonym)
Odpověď na Pájjo, já na vzp volala, i
Adien, byla jsem jen o pár lrt mladší než ty, pokud čteš dozadu, když jsem měla první operaci a do roka druhou. Tak já neabsolvovala žádné lázně, žádnou rehabilitaci, vše sama a podle doktora perfektně. Nadstandard v nemocnicí rozhodně není o dřívějším termínu, ale o pohodlí a hlavně o soukromí. Moc se na nějaké rozmazlování netěš, vstávat a cvičit, o tom to je. Nic ve zlém, ale ležet fakt ne, příprav se na boj s berlemi a hlavně to chce pevnou vůli. Ty lázně nechápu, ale máš nárok jen do tří měsíců od operace, takže není čas, ztrácet čas, pátrej. U této diagnózy pojišťovny s lázněmi nedělají problémy, naopak, vítají, když si klient vše zařídí a jim oznámí termín a konkrétní ubytování. Mě by to tam zabilo, to tady holky ví, všem ty krásné zážitky přeju, nemusím být všude. Ale moje nejlepší kamarádka lázně miluje, ta to nechápe :D
22. Listopad 2022 - 0:52
emil Funke (anonym)
Odpověď na Meho pritele take v brzke
Nesmí to moc zatěžovat,max 2kg nosit v ruce.Rada ortopeda dr.Pohana.který úspešně zaváděl operel operaci na ortopedii v Liberci.E.F.
22. Listopad 2022 - 15:31
Pájja (anonym)
Ještě ohledně vhodného cvičení. Úplně jsem zapomněla, jak skvělé jsou na zpevnění svalů posilovací-odporové gumy. Mrkněte na netu :-)
22. Listopad 2022 - 19:03
Jana Z. (anonym)
Dobrý den, zdravím všechny. Jsem dva měsíce po výměně kyčelního kloubu. V klidu nic nebolí, ale chůze bez berlí nejde. To mne dost bolí. V podstatě bez berlí chodím stejně špatně jako před operací. Je to v pořádku? Chce to jen čas? Má někdo stejné zkušenosti? Děkuji Jana
24. Listopad 2022 - 10:33
Chlap (anonym)
Hlavně používejte berle. Předčasnou chůzí bez nich si můžete jen pohoršit. Namůžou se svaly a to není dobré pro rehabilitaci a bolí to. Dva měsíce není tak moc. Já berle odložil po třech měsících. Dnes jsem cca půl roku po operaci a prakticky nevím že mám novou kyčel. Už druhou. V lázních jsem nebyl a je mi přes šedesát. V létě kolo, kolo a kolo. Nyní by to bylo s kolem horší.
24. Listopad 2022 - 12:34
Jana Z. (anonym)
Odpověď na Hlavně používejte berle.
Děkuju za povzbuzení. Právě všichni, kteří byli se mnou na operaci, už prý doma chodí bez berlí a bez bolesti, tak z toho začínám panikařit. Musím vydržet, víc cvičit a být trpěliva. Každý jsme holt jiný. Děkuju.
24. Listopad 2022 - 15:07
Pájja (anonym)
Jano, za mě to divné je. Co konkrétně bolí? Kloub? Svaly? Už v nemocnici byste měla být bez bolesti. Není problém i jinde? Mně povolil doktor chůzi bez berlí doma šest týdnů po operaci. Venku za další čtyři, takže zhruba jedenáctý týden jsem chodila bez berlí. Žádné lázně, žádná rehabilitace. Při druhé kontrole mi můj operatér řekl, že takový rozsah v kyčlích po operaci se vidí málokdy. Po druhé operaci opět vše sama, jen jsem měla problém dodržovat zákazy, vše šlo samo, bylo to už v hlavě.
24. Listopad 2022 - 22:20
Pájja (anonym)
Odpověď na Děkuju za povzbuzení. Právě
Ještě podotýkám, že sebe neberu jako normu. Ale mám kolem pár tepkařů, mohu srovnávat. Kamarád má po operaci problém s bolesti chodidel, ale je to prý od páteře. Cvičíte? Byla jste v lázních? Co kontrola? Nebojte, to zvládnete.
24. Listopad 2022 - 22:23
Alena (anonym)
Odpověď na Jano, za mě to divné je. Co
Mně také operatér povolil po 6ti týdnech doma odložit FH. Nic nebolelo, jen jsme nedomysleli, že mám v dezolátním stavu i druhou kyčel a ta se okamžitě ozvala, tak jsem se holt k holím vrátila. Po druhé operaci (necelý půlrok po té první) jsem se cítila naprosto fit, ale protože mi prodlužovali nohu, tak jsem musela používat hole déle. Ale i tak nic nebolelo. Až teprve když jsem se začala rozcházet bez holí, tak se projevily ochablé svaly (cca 2 roky před první "o" jsem téměř nechodila), a to tím způsobem, že mi vystřelovala bolest do bederky. Sice to chvíli trvalo, ale v rámci toho, jaké vstupní podmínky jsem před operacemi měla, jsem to nakonec docela slušně zvládla sama - bez lázní i odborných rehabilitací. Jo a také jsem "kachnila". To mi operatér sám předvedl cviky na posílení zejména stehenních svalů. Různé problémy, když už je člověk doma z nemocnice a je po první "o" (po té druhé už většinou ví sám), samozřejmě přijdou, i já byla kolikrát vystrašená. Buď jsem načerpala info zde, nebo jsem se obrátila přímo na operatéra.
25. Listopad 2022 - 12:51
Jana Z (anonym)
Děkuji všem za odpovědi a rady. Kde mne to bolí vlastně nevím. V boku, v zádech, občas ve stehně u třísla...problém je asi i v tom, že jsem na operaci čekala dlouho, a pro bolest jsem různě uhýbala křivila se. ta chůze, typická pro kyčlaře mi zůstala. Ani nevím, jestli pajdám pproto, že mne něco bolí, nebo proto, že jsem tak navyklá a všechny svaly jsou už jinak nastavené. nevím. Je pravda, že mne bolí v kříži, a to hodně. Jinak ano, cvičím, snažím se cvičit pocctivě všecchny cviky, které nás naučili na rhb.
26. Listopad 2022 - 10:56
Pájja (anonym)
Odpověď na Děkuji všem za odpovědi a
Jano, z popisu bolesti tipuji oslabený střed těla, tzv. core. Jinak chůzi před operací máme v hlavě. Teď je potřeba srovnat se, vykročit a myslet na každý krok, na jeho správné provedeni, na držení těla.... Pomáhá velké zrcadlo, napřímit se, srovnat pánev a vykročit. Chce to čas, chůze před operací se nám zažila, ulevovala. Když nezvládnete sama, vyhledejte pomoc fyzioterapeuta.
26. Listopad 2022 - 12:39
Jana Z. (anonym)
Děkuji. Také si tak myslím. Důležité je, že na kontrolním rtg po dvou měsících bylo vše v naprostém pořádku. Chyba je tedy asi v tom všem okolo. Špatný návyk chůze, oslabené svaly... musím cvičit, nepanikařit. Někteří píší, že po dvou měsících běhali, jiní, že tři měsíce chodili o dvou FH. Každý to máme jinak. Vydržím.
26. Listopad 2022 - 13:25
Tamara (anonym)
Odpověď na Děkuji. Také si tak myslím.
Do lázní po 3 měsících s berlemi, 4 týdny v lázních s berlemi fyzioterapetky chodte po zadu pomohla, je to v hlavnebojte bude to dobré
26. Listopad 2022 - 17:07
JanaZ. (anonym)
Asi jsem natvrdlá. Ale fyzioterapeutka vám řádila chodit pozadu ? Rozumím tomu dobře?
26. Listopad 2022 - 17:58
Jana (anonym)
Odpověď na Do lázní po 3 měsících s
Pochopila jsem dobře, chodit pozadu?
26. Listopad 2022 - 23:36
Pájja (anonym)
Odpověď na Asi jsem natvrdlá. Ale
Jano, já třeba i lozila po čtyřech a taky to mělo dost do sebe. Rada od jedné tepkařky :D
27. Listopad 2022 - 7:49
Tamara (anonym)
Odpověď na Pochopila jsem dobře, chodit
Ano, opravdu mi to pomáhalo. Nějak se člověk soustředí na něco jiného a najednou zjistí, že to jde bez holí
30. Listopad 2022 - 19:11
Věra (anonym)
Ali, Pájjo, mám poslední dva dny doma. Všichni chodí na vánoční trhy, po obchodech, setkáních a já žehlím noční košile a připravuju ručníky do tašky do nemocnice. Snad budu na Vánoce doma a snad mi stihnou vytahat stehy. Nedovedu si nějak představit jak to bude po Novém roce. Jestli půjdu na rehabilitaci po víc než týdnu, mám strach abych to rozhýbala. Taky, jako pokaždé, mám strach s kým budu na pokoji. Děsím se seriálových divaček. No přežiju. Já zase chrápu, tak to se mnou taky není žádný med. Užijte si předvánoční čas a až budu doma, připijem si na zdraví.
9. Prosinec 2022 - 20:19
Pájja (anonym)
Odpověď na Ali, Pájjo, mám poslední dva
Věrko, držím palečky, aby vše proběhlo bez nejmenšího zádrhelu. Budeš mít krásný vánoční dárek, trochu předčasný, ale důležitý. Neboj, to dáš, musíš! A do nového roku vykročíš bez bolesti! Podávej zprávy, jak to zvládáš.
10. Prosinec 2022 - 6:33

Stránky

Přidat komentář