Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!
390 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Co je svoboda?

10. Září 2018 - 0:05

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
Nevíte lidi, co je to svoboda a jak ji dosáhnout?
16. Prosinec 2004 - 23:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Pěkná otázka! (-
16. Prosinec 2004 - 23:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Svoboda je, když Ti nikdo do ničeho nekecá a rozhoduješ se ve všem sám
17. Prosinec 2004 - 8:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
A svoboda myšlení je jediná svoboda, kterou Ti nikdo nemůže vzít. I když Tě zavřou do vězení, tak si můžeš myslet, co chceš..
17. Prosinec 2004 - 8:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Svoboda je,ze se nenechas ovlivnit okolim,nakazit se jejich myslenim.Proto je tolik lidi nestastnych,jsou nakazeny spolecenskou osnovou.Ja se chovam,tak jak chci,mam s okolim problemy,ale uvnitr se citim stastna a svobodna.
17. Prosinec 2004 - 10:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Svoboda je podle mě nejvyšší hodnota vedle rodiny. Za svobodu byli lidi ochotní umřít.A dneska jiní argumentují rohlíkem za 30tník!! )))-
17. Prosinec 2004 - 11:36
Obrázek uživatele Návštěvník
kokrouč (anonym)
Jednoznačně a bez výhrad - poznaná nutnost. Což jsou slova někoho hodně moudrého a já už několik let marně pátrám koho.
17. Prosinec 2004 - 12:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
"Svoboda je poznaná nutnost" - tak nás tohleto učili v marxismu-leninismu. Čímž neříkám, že to tak nemůže být.Ještě bych přidal jeden citát (a to zas já nevím od koho): "Svoboda jednotlivce končí tam, kde začíná nesvoboda druhého." Možná to spolu i trochu souvisí.
17. Prosinec 2004 - 15:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
A co když je ten, kdo mi kecá a omezuje život pouze v mé mysli? Co pak?
17. Prosinec 2004 - 18:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
Já netoužím po svobodě interpretované z myšlení, ze slov a pojmů. Já jichci zažívat z první ruky!
17. Prosinec 2004 - 18:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
to Demi: chováš se jak chceš a máš s okolím problémy, tomu říkáš svoboda?
17. Prosinec 2004 - 18:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
to Martina: a proč je tolik rozporů v manželství a lidi se rozvádějí? Nehledají ze všeho nejprve nasi nevědomky svobodu?
17. Prosinec 2004 - 18:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Ivo, svoje myšlení ovládáš jen ty sám.. Jen chtít a možná se to naučit. Kdo jiný může ovládat Tvoje myšlenky než jsi ty sám?? Zkus se nad tím zamyslet..
17. Prosinec 2004 - 18:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
to Ivo: No, je to možný. Vždyt? taky říkám "vedle rodiny". Popravdě váhala jsem napsat "před".Ale samozřejmě nejde o svobodu na úkor někoho.(-
17. Prosinec 2004 - 19:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivo (anonym)
Koukám, že mi nikdo nedokáže odpovědět na to co je svoboda... Všichni jen citujete knihy a definujete slovy "jak" by svoboda měla vypdat a že nastane až "když"...Jste v kleci.
17. Prosinec 2004 - 22:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Pro Iva: Já si spíš myslím žes položil špatně tuto otázku. Ta otázka spíše měla znít pod čím si člověk předtsavuje svobodu né? Nebo čím je pro člověka v životě představa svobody? Nejsem svobodná, tak bych hodnotila svobodu sebe sama. lpím na stereotipu a zatím mám dost dalo by se řícizávislostí které mě tu svobodu berou. tak nák si to myslel?
18. Prosinec 2004 - 7:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Samozrejme Ivo,ty to nechapes?Chovam se tak,aby to pro me bylo prirozene. Ale okoli to vnima jinak,a proto vznika problem.Ja vnimam svobodu tak,ze ja si stanovila pravidla v mem zivote,a podle tech se chovam.Ne podle tech,jake ve spolecnosti existuji. Napriklad.Kdyz se zena rozhodne zalozit rodinu az ve 40 letech,bude to pro ni prirozene,protoze to tak bude citit,ale pro okoli to uz bude divne. Pokud si ta zena bude stat za svem,je to jeji pravo a hlavne jeji svobodne rozhodnuti. Nenecha se ovlivnit.Spolecnost nas ovlivnuje vic ,nez si myslime. Probudit v sobe prirozene a intuitivni chovani.Poslouchat svoje JA.Ne JA nekoho jineho.
18. Prosinec 2004 - 11:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Toňa (anonym)
Kdysi kdosi také řekl, že je-li svoboda realizována dostatečným množstvím subjektů na malé územní ploše, nejedná se časem o svobodu, ale o totální bordel, který zase jednou skončí nějakou formou totality, aby už byl konečně klid...Na svobodu zvolna dojíždí už i její hlavní propagátor - USA.Takže se Ivo zase nic nedozvěděl...
18. Prosinec 2004 - 12:17
Obrázek uživatele Návštěvník
RR (anonym)
Svobada je relativni pojem. V dnesnim usporadani sveta se zda, ze ani neexistuje. Jak rikas i USA na to dojela. Maji Ustavu, kteru vlastne porusuji, a tim jednoznacne davaji najevo, ze je k nicemu. Dnesni svet je sracka a svobodni jsme jen ve sve vlasni musli. V mysli, ktera je jen nase. A v te inklinujeme ke svobode. Chceme byt volni a stastni. Zadna vlada ani jakekoli statni usporadani nas o to stesti nepripravi. MY jsme ten stat, svet, rodina. Rozhodnete se vzdy dle (s prominutim) sveho selskeho rozumu. A rikejte naplno co si myslite. Pak ostatni "mozna" pochopi, co svoboda znamena.
18. Prosinec 2004 - 15:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Ivo, když my jsme teda v kleci, jaký je tvůj pokus o definici svobody? Určitě jsi nad tím už hodně přemýšlel, jinak bys tady tu otázku asi nepoložil, tak zkus říct, k čemu jsi zatím dospěl! Ať můžeme taky zhodnotit, jak se nám líbí tvoje verze :-)
18. Prosinec 2004 - 18:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Ivo, nezlob se na mě, ale jsi pošuk. Asi máš nějaký problém. Doporučuju odborníka. Jestli je tady někdo v kleci, tak jsi to jedině ty. Hezký den :o)
18. Prosinec 2004 - 19:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Niky (anonym)
Svoboda pro mne by byla, mit moznost zit v klidu, nemit obavy ze me nekdo napadne ci chtel vykoristovat, neovlada me mysleni, mit moznost rici vsechny myslenky bez obav, ale take znat dobre od spatneho a zit jenom v pravde. Take mit moznost vyvijet me talenty a delat praci jen kdyz chci a co me bavi.Ale momentalne na tomto svete sociophati vladnou na nasi planete a vyuzivaji obycejne lidi.Ale mozna ze v davne budoucnosti lidi pochopi, ze neni nutne si ublizovat pro penize, jelikoz vse bude zarizene ze vsichni budou mit vseho v dostatku. Budou moci komunikovat jenom telepaticky a nikdo nebude mit moznost skryvat spatne myslenky. Vsichni lidi budou mit moznost pouzivat mozky na nejvyssi urovni. Budou zit v kopulach ktere budou slozeny z lecive energije a misto jidla se bude pouzivat tabletka slozena z potrebnych slozek pro zdravi cloveka. Lidi budou mit moznost rozvijet sve talenty a delat praci ktera je bavi. Budou umet pouzivat astral cestovani a nebude potreba na dopravni vozidla mimo raket na cestovani na jine planety. Myslim, ze v takovem prostredi clovek by mel moznost zit svobodne.Ale jak to mame momentalne, mnoho lidi se chova na nizke urovni,jsou zavedeni ve valkach a nemaji uctu k osttnim a k prirode na teto zemi. A to jen tak zkracene co ja si myslim.
18. Prosinec 2004 - 22:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
To je jak z učebnice Marxismu -leninismu (((-
18. Prosinec 2004 - 23:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Anejet (anonym)
Demi tu napsala: Probudit v sobě přirozené a intuitivní jednání - poslouchat svoje Já. To se mi líbilo nejvíc ... no jo, ale pokud se to někomu úplně doopravdy povede, jak to vlastně bude vypadat? Bude to svoboda, tak jak si ji obvykle představujeme, svoboda vůle? Nebude nás ta intuice náhodou horem pádem hnát zachránit zbytek přírody, nebude nás tak trochu hnát zpátky do lesa? Protože já si myslím, že na konvence dané společností se dá dejme tomu vykašlat (ač to dá určitě horu práce, protože jsme těmi konvencemi prolezlí) ... ale na přírodu se vykašlat nemůžeme, na té jsme totálně závislí ... Co když se tu přirozeně a intuitivně chovají leda tak zbytky přírodních kultur .... budeme je následovat? Pochopíme, že to jak oni žijí je svoboda? Že třeba jediná poznaná nutnost (chceme-li tento výrok použít)je nutnost umět žít v souladu s přírodou?
19. Prosinec 2004 - 0:56
Obrázek uživatele Návštěvník
imis9 (anonym)
Záleží kterou svobodu máte na mysli. Zjednodušeně se dá říci, že je svoboda - jedinec versus někdo další nebo něco dalšího (třeba okolní prostředí, věci atd.).A pak je svoboda vnitřní a zřejmě o tu tady jde. Z hlediska vnitřní svobody je téměř každý nesvobodný. Pokud někdo namítne, že vše co dělá je jeho vlastní rozhodnutí a je to jeho vlastní vůle, tak je na velkém omylu. Může mít pocit, že je vždy pánem situace, ale je to přesně naopak. Teď rozhodně nemám na mysli nějaké krizové situace, ale úplně běžné každodenní věci.
20. Prosinec 2004 - 14:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Svoboda,to je slovo,ktere ma mnoho podob.Ivo se nevyjadril,jak to presne mysli.Zit v souladu s prirodou taky treba znamena zabit svoje prave narozene mlade ,ktere ma vrozenou vadu a nebude schopno chodit.Protoze v prirode to tak funguje. Dale,logicky,vsichni musime platit dane,abychom tyto mladata byli schopni udrzovat pri zivote,at uz leky,ktere se zase cerpaji z prirody. Vsechno co delame,uzce souvisi s prirodou,bohuzel casto na jeji ukor. Myslim,ze zadny clovek v tomto pripade by se nemohl zachovat jako opravdove zvire.A proto by se melo rozlisovat,co znamena soulad s prirodou..Ja mluvim o svobode slova,chovani,tak jak je to prirozene ME. Nebo zase chcete slyset nejake pravidla,podle kterych budem vsichni poslouchat a tak se citit svobodne? Kazdy,at uz tady zazni jakekoliv rady,si musi svoji svobodu v sobe objevit sam.A trva to nekdy velmi dlouho,treba cely zivot.
20. Prosinec 2004 - 15:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Doufam,a pevne verim,ze se nikdy nedoziji toho,co tady napsala NIKY.Byl by to velmi ubohy zivot,hlavne dusevne...
20. Prosinec 2004 - 15:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Charlie (anonym)
Anejet: Demi tu napsala: Probudit v sobě přirozené a intuitivní jednání - poslouchat svoje Já. To se mi líbilo nejvíc ...No, já tedy nevím, ale to, co Demi napsala, mi evokuje spíš nekontrolované pudové a emocionální jednání, kterým se člověk přibližuje zvířatům. A to já tedy za svobodu, natož pak nějaký ideál, o který by člověk měl usilovat, nepovažuju.
20. Prosinec 2004 - 16:12
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Charlie,o nekontrolovatelnem pudovem jednani tady mluvis Ty. Myslim,zes ma slova vubec nepochopil.Jsem clovek,ne zvire,ale neznamena to,ze nemohu vsadit na svoji intuici.Uz me nekolikrat zachranila od maleru,prestoze nekteri byli zasadne proti! To co si pod tim predstavujes Ty,to nevim,ale mohl bys napsat svuj nazor.Treba se necham inspirovat...
20. Prosinec 2004 - 20:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Niky (anonym)
Vazena Demi-me se zda ze nemas pojem co je svoboda. V dnesnich civilizovanych zemich se kazdy clovek od malicka musi ridit ruznymi zakony. Vyplnovat zakony rodicu, skoly, partnera, praci a vlade.Svoboda by byla, jako na priklad na nejake velmi vyvynute planete, kde deti by se rodily inteligentni, a mely moznost se ucit ohledne svych talentu a i pozdeji pracovat v oboru ktery by je zajimal. A jen kdy by chteli a v kterem case si preji. Urcite by byli busy, jelikoz by pracovaly a vytvareli neco o co by meli zajem. Komunikovali by telepaticky, coz by take byla nesmirna svoboda, nikdo by se nemusel bat ze nekdo se pripravuje mu ublizit. Dovedes si predstavit rikat vse nahlas a nebat se ze te nekdo za tve slova potresta? Jelikoz telepati by umeli cist myslenky, lidi by nemeli duvot premyslet negativne. Neexistovalo by zadne nasili, vykoristovani. Proste lidi by delali co je bavi a zili v zabave, radosti a miru.Ne jak ted, kdy deti se trapi ve skole, lidi musi chodit kazdy den do prace i kdyz se jim tam nelibi, nemohou tam uplatnit sve talenty, ale musi vydelavat penize na zivobyti.Svoboda neni, kdyz clovek sedi v zalari a drzi si sve myslenky, svoboda je, kdyz kazdy dobry clovek muze rici sve myslenky bez obav. Proste neco jak Jana rekla, svoboda je, kdyz dobry clovek si dela co chce a nikdo mu do toho nemluvi.
21. Prosinec 2004 - 6:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Georg (anonym)
Jenom více takových lidí a i v Kanadě si zažijí svůj "48", vybudují rozvinutý socialismus alá soudruh Lenin a klesnou na naši úroveň. To není špatné. Vždy se bude muset člověk řídit nějakými zákony a nařízeními, přinejmenším přírodními, když už ne jinými.
21. Prosinec 2004 - 8:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Zkus Kubu - ostrov svobody ! (-
21. Prosinec 2004 - 10:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Karolina (anonym)
Niky,jsi tak naivni,nebo tolik sledujes pohadky ala SCI-FI? Placas nesmysly!!!To co napsala Demi,se mi take libi.Lidi malo poslouchaji svoje ja,proto jsou nestastny. Doporucuji Niky precist knihu-Zeny,co behaly s vlky.Treba pak pochopis vic,o cem mluvila Demi.
21. Prosinec 2004 - 10:41
Obrázek uživatele Návštěvník
martak. (anonym)
Dotaz na NIKY:nerozumím těm telepatům, jen mi to něco připomíná, co tady nechci šířit.Ale mám hlavně dotaz na tu svobodu. Píšeš, že "svoboda je, kdyz dobry clovek si dela co chce a nikdo mu do toho nemluvi." A co když špatný, zlý člověk si dělá co chce a mluví mu do toho zákon... Je to nějaké divné. Zdá se mi, že se všichni oháníte svobodou, ale nikdo pořádně neví, oč kráčí. Taky názor - svoboda je stav, kdy platí zákony džungle. Nebo - tam, kde začíná svoboda jednoho, končí svoboda druhého. Ty si Niky myslíš, že tady snad každý kdo něco řekl, byl v žaláři? O tom bych něco musela vědět. A vy ostatní, mějte se prima a užívejte si svobody po svém, já taky.Niky přeji hezký den, noc, nevím, co v Kanadě právě máte - ve chvíli, kdy se vrátíš na tuto stránku a přečteš si, co je zase v té české zemičce nového.
21. Prosinec 2004 - 16:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Niky (anonym)
Samozrejme ja pisi o nejake utopiji.Nekde na velmi vysoko vyspele planete. Zde na nasi planete svoboda neni nikde, jelikoz hodne lidi se snazi vyuzivat druhych.Jen lidi s vysokou inteligenci a dobrym charakterem, kteri se nechovaji s nenavisti, zlosti, zarlivosti, sobecnosti apd. si mou dat svobodny styl zivota.Karolina, ty si muzes poslouchat sve ja kdykoliv, ale muzes to uplatnovat jak si prejes? Ztezka, jelikoz zijeme v mnoha nepsanych zakonu.A Martak, zminila jsem se jen o Jancine poznamce co napsala ve ctvrtem clanku. Nepisi vazne o te svobode, jelikoz kdyz ne, politika by se to toho musela pridat.Co pomuze kdyz lidi v urcitem narodu si budou myslet sve Ja, ale budou pod nadvladou jineho naroda, tak co pomuze si myslet svuj Ja?
21. Prosinec 2004 - 20:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Anejet (anonym)
:-)Nemyslela jsem to tak, že intuice z nás udělá zvířata (stejně jimi do značné míry jsme, ať chcete nebo nechcete), mluvila jsem o zbytcích přírodních kultur ... o jejich životě v souladu s přírodou, o tom, že narozdíl od nás mnohem méně škodí téhle Zemi, takže podle mne jsou svým způsobem mnohem blíž tomu, jak má člověk žít, než my - ovšem chápu, že žít v pralese by vám mnohým asi nepřipadalo dost svobodné. Otázka je, jak dlouho ovšem naplňování těch civilizovaných představ svobody člověka tahle Země unese, ať už máte na mysli svobodné řeči všeho druhu (nic proti nim) či třeba svobodné (a často úplně nesmyslné) přemísťování se spousty lidí či zboží z místa na místo ...ač k tomu často nejsou moudré důvody. Docela chápu utopické myšlenky Niky - jenomže narozdíl od ní si myslím, že máme k životu jen tuhle původně krásnou planetu a že až ji svou blbostí (též často označenou za svobodné chování)zničíme, tak ona zničí nás, aniž by nastalo nějaké stěhování na jinou planetu s geniální společností. Geniální podle mne budeme, až se houfně začneme starat o to co zbývá z téhle Země.
22. Prosinec 2004 - 0:08
Obrázek uživatele Návštěvník
IVO (anonym)
Koukám, že od nikdo zatim neoddpověděl na otázku. Místo toho se tady přete o vedlejších věcech, to je vaše svoboda mysli! Tak to vás upřímně lituji. Dobrou noc tedy. Taková svoboda mě nezajímá. Je tu snad někdo jiný... kdo ví co je skutečná svoboda?
22. Prosinec 2004 - 8:03
Obrázek uživatele Návštěvník
IVO (anonym)
To Lenka: když začnu definovat SVOBODU tím, jak si ji představuji, tak výsledek bude jen představa a fantazie! Ale mě zajímá realita TADY a TEĎ!To Demi: stanovuješ si svobodu dle pravidel, podle kterých pak žiješ? Kdo stanovuje ty pravidla, ten je taky musí dodržovat a to je další druh vnitřní nesvobody, kterou nám diktuje ego! To Petr: nedospěl jsem k ničemu.To Jana: ano jsem pošuk, který se ptá co je to svoboda
22. Prosinec 2004 - 8:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Mart?an (anonym)
Milý IVO, trhni si! (-
22. Prosinec 2004 - 10:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Rob (anonym)
Ivo, ty nejsi zcela normální.
22. Prosinec 2004 - 12:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Mart?an (anonym)
Souhlasím. Ale to téma není špatný.
22. Prosinec 2004 - 14:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Rob (anonym)
Téma sice ne, ale blb, který každého uráží a žádná odpověď mu není po chuti blbem zůstane.
22. Prosinec 2004 - 17:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Když jsou ty Vánoce - pomatuju rok (asi 70.léta), kdy zřejmě v médiích měli zákaz vyslovit slovo "Vánoce", koledy vánoční pořady- nic nebylo. Vysílali jen neutrální "sváteční" hudbu. Dost smutný.Tak vám přeju radostný Vánoce a zdraví do nového roku!
23. Prosinec 2004 - 10:35
Obrázek uživatele Návštěvník
ni-ka (anonym)
Svoboda je to co je uvnitř, touha dělat vše podle toho co si myslím a jak to cítím a za tím si stát. Nechtít se nikomu zalíbit, mít svou hrdost, být si vědom své ceny. Je to práce na celý život se tohle naučit.Já se cítím nesvobodná ve vztahu k mužům, které miluji. Čím víc miluješ, tím víc jsi spoutaná. Když je jeho názor úplně odlišný, musím se vzdát citu k tomu člověku, abych neztratila sama sebe?! Hrozně to bolí , ať se rozhodnu tak nebo tak..
23. Prosinec 2004 - 13:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Demi (anonym)
Ni-ko,napsala jsi z casti,co ja mela na mysli.Ale jak tak koukam,tak Ivo hned tak svobodu v sobe neobjevi.Jednak ani nechce,a jednak ceka na nejaky rozumny povely,ktere ho ke svobode dovedou.Neexistuji,kazdy si svobodu v sobe musi najit sam,bez ohledu na druhe.Nemohu za to,ze si kazdy pod pojmem poslouchat svoje intuice predstavuje okamzite nasili.Takovych je mi uprimne lito!To Anejet: tvoje ekologicke smysleni je naprosto v souladu s mym.
23. Prosinec 2004 - 15:28
Obrázek uživatele Návštěvník
Michal (anonym)
Tak to je snad kazdymu jasny,ne? Odpoved na polozenou otazku je pote o neco jednodussi: Kdyz vnitrni rychta a malej hardcore vyhraje nad šmélem a nedodělkem :-))Jinymi slovy osvobodit svou mysl........atd.
23. Prosinec 2004 - 16:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Anejet (anonym)
Ahoj, přeju pěkné Vánoce, těm kdož je slaví - což je také věc svobody slavit teď Vánoce, Slunovrat anebo nic a nebo cokoli si vymyslím. Spolu s Demi - také se mi líbí, jak svobodu popsala Ni-ka (má souvislost s Niky?).Já měla asi spíš sklon zaobírat se tím, nakolik vlastně ještě člověk má na svobodu a na jakou právo. Jinak vzato, svoboda je jen slovo - pod nímž se obvykle vybaví něco jako - dělat si ponejvíce to co sám chci ... jenže spousta lidí chce divné věci, mají-li tuto volbu. Tak vlastně nevím, nakolik je to slovo důležité. Snáze se vymezí, co to je nesvoboda, pakliže je člověk za mřížemi nebo v nějaké totalitě - bývá mu mnohdy jasno co je nesvoboda, a svoboda je pro něj to, co je za mříží či za hranicí. Ale zda lze to slovo vlastně vysvětlit tak nějak absolutně, to nevím. V tomhle smyslu je možná důležitější zdravá intuice a láska než mnohoznačné slovo svoboda.A s těmi muži .... no právě, to je asi každá rada drahá.Mějte se hezky a odpusťte mi ty dlouhé řeči. Přes Ivovy trochu podivné či provokativní výroky, taky mne to téma zaujalo. A s Michal. taky souhlasím, pokud mu dobře rozumím.
23. Prosinec 2004 - 19:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Rob (anonym)
Anejet, jenže tvé vydělení svobody a nesvobody jako hranice mříží nebo totality taky není zcela jednoznačné. Jsou lidé, i když je jich zcela nepatrné procentíčko, kteří se cítí lépe ve vězení, protože to tam znají, jsou si tam jisti atd. atd. Taktéž totalita, jsou lidé, kteří akcentují hodnoty, které jim davá totalitní systém a jsou s nim spokojeni, byť se to některým horlivým zastáncům demokracie nebude líbit.
23. Prosinec 2004 - 20:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Ano, je to pohodlnější, jednodušší, ale pro normálně uvažujícího člověka nepřijatelné a zhoubné.
23. Prosinec 2004 - 23:39
Obrázek uživatele Návštěvník
IVO (anonym)
Reakce na to proč se lidé na duchovní serverech spíš jen přou. Je celkem pozoruhodný tento fakt, že na duchovních diskusních serverech, kde by právě žádné pře neměly ani vznikat je jich nejvíce. Když příjdu na jiné servery, lidé se baví pomáhají si, radí si, dělí se o zážitky... ale na duchovních serverech tam nic takového nenajdete. Zde se nám potvrzuje že pod svícnem je největší tma...Co se týče SVOBODY, jsem přez všechny narážky na mou blbost (to jsem celej ja) rád, že tato diskuze vznikla :-) Vdyt svoboda by měla být alespon trochu esencí naší existence. Proto se zlobte nebo ne, sám mám jenom antiteorii... Otázku kladu zase, Co je pro vás nejsubjektivnější svobodou a volností?A prosím vás zamyslete se opravdu hluboce nad tím zda už ten stav skutečné svobody někdo realizoval? (Možná tak nějaký miliardář...) A pokud ano... pak mi dá za pravdu, že to je stále stejné otroctví a nikam se v podstatě nedostal... Co je to ale skutečná svoboda? Je možné aby se svoboda odvíjela a závisela pouze na existenci či neexistenci chtění, úsilí a lpění? Pak je to ubohá svoboda... pro takovou se roky trýznit... nemám zájem... vznikne pak chtění... a je to v trapu. Takže to je stále podmíněná svoboda. Ale co je skutečná svoboda? Pořád mi tu sypete odpovědi vyčtené z knih. Ty mě nezajímají. Zapomeňte na knihy, sedněte si, a hledejte uvnitř! Ptejte se sami sebe... jinak se budete motat stále v kruhu! Uznávám jen dvě odpovědi... odpověď toho, jež začal hledat v sobě, a toho, jež už našel. Ani jedna odpověď tu však zatím nepadla! Cesta k tomu je tak krátká... a vy přesto jste tak líní a hledáte pořád pohodlné, ač nákladné zkratky. Ještě jste se však stále nepohli z místa! Přešlapujete a mumláte. Já vás chci dokopat k tomu prvnímu kroku! Takže neslevuji, neuznávám... a otázka stále platí! Co je to svoboda?
24. Prosinec 2004 - 8:42

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama