196 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Slinivka - onemocnění

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Jindra Nová (anonym)
Je mi 22 let, nekourim, nepiju a jim jako kazdy jiny. Presto mi pan doktor rekl, ze mam amylazy 10, coz je 5krat vice nez normal a pry se jedne o chronickou pankreatitidu. Drzim dietu a nadavam, proc zrovna ja. Chtela bych se zeptat pani doktorky nebo kohokoliv jineho, kdo o tom neco vi, co muze byt pricinou mych problemu a zdali je skutecne nutne brat enzymy, ktere mi pan doktor predepsal, kdyz na ultrazvuku byla slinivka normalni a nehubnu ani nemam jine potize (bolesti ap.). Predem dekuji za odpovedi.
27. Duben 2001 - 15:43
Obrázek uživatele Návštěvník
doktorka (anonym)
Bohužel se u 25 procent případů chronické pankreatitidy nedá určit příčina vzniku. v některých případech může probíhat bez bolestí. Hubnutí se může projevit až při velkém poškození slinivky. Přitom vylučování enzymů může být narušeno. Pokud vám tedy lékař předepsal užívat enzymy a držet dietu, tak byste měla jeho doporučení dodržovat.
1. Květen 2001 - 0:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Vita (anonym)
Mám chorobnou hrůzu z rakoviny slinivky (zemřel na ni dědeček). Její příznaky (bolest v epigastriu, příp. v zádech, žloutnutí, nechutenství, zvracení ap.) se projevují až v momentě, kdy je pozdě. Rovněž ultrazvuk odhalí až nádor větší 2 cm, rozbor krve je pro časné zjištění rovněž k ničemu. Mé zažívací problémy jsou velmi nevýrazné, lékaři označené za pouhé překyselení žaludku, s tím, že endoskopie není (zatím) třeba. Od konce srpna však pozvolna ztrácím na váze (z 90 na 82 kg, někdy se váha dva týdny drží, pak jdou třeba i tři kila za týden dolů). Nejím málo, pouze jsem více omezil sladké jídlo. Rozbor krve odhalil pouze výrazně zvýšený bilirubin, dle ultrazvuku játra, ledviny, žlučník O.K. Dost by mi pomohlo, kdyby mi někdo kompetentní řekl, zda se může úbytek na váze projevovat u nádorových onemocnění (zvl. u slinivky) v rané fázi izolovaně nebo ne.
31. Říjen 2001 - 11:13
Obrázek uživatele Návštěvník
doktorka (anonym)
Výrazné hubnutí bez příčiny může mít souvislost s nádorovým onemocněním, u vás však může zhubnutí souviset i somezením sladkostí. Pokud lidi omezí sladkosti nebo se začnou stravovat podle zásad zdravé výživy je to často doprovázeno úbytkem na váze.Další nespecifické příznaky, které by mohly naznačovat , že se v organismu něco děje jsou především ztráta chuti k jídlu, nevolnost, chudokrevnost, celková slabost a únava, střídání průjmu se zácpou...
7. Listopad 2001 - 13:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Jan Barvínek (anonym)
Můj strýc šel na proplach(jinak celkem zdráv) žlučnikových kamenu, ale zákrok se v nemocnici v RK nepovedl a tak ho odvezli na pokoj a dali mu najist.Strýci se během 1hodiny udělalo velice špatně, že nemohl ani přivolat sestru.Od té doby je na ipce.Po 14 dnech v rychnovské nemocnici ho přrvezli do nemocnice do Hradce Králové kde jeho stav stale kolísal a dále se zhoršoval. Zde naznačili, že doktoři v RK pochybili.V HK podstoupil operaci slinivky,která byla v důsledku rk zanedbání doktorů(docházelo k sebedestrukci slinivky).Je ho stav se dokonce tak zhoršil, že musel být resuscitován. Rád bych se Vás paní doktorko zeptal : dá se onemocnění vyléčit ????????? Stále prochází stavem septickým,též ho napojují na umělou ledvinu (dochází k výpadku jeho ledvin) Předem děkuji za radu.
24. Únor 2002 - 23:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Chtěla bych se zeptat jakými příznaky se projevuje onemocnění slinivky.(Probudilo mě dost silné píchání v podbřišku, z pohotovosti mě odeslali do nemocnice s podezřením na slepé střevo. Pan doktor v nemocnici mě doporučil dietu a žádnou námahu s tím že to může být slinivka...)
2. Květen 2002 - 13:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Míra (anonym)
Mám obdobné problémy, píchání nalevo od pupku, které se za posledních několik měsíců velmi zhoršilo. Jsem více a více unavený, nejradší bych pořád spal. Mám neustálé problémy se stolicí, trpím nechutenstvím, často mám mrákotné stavy (pocit jako že každou chvíli sebou seknu). O víkendu jsem se po dlouhé době na oslavě opil, v důsledku čehož se všechny příznaky prohloubily. Paní doktorko, co mám dělat - nějaké vyšetření? Zatím se to snažím ignorovat.
23. Květen 2002 - 15:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Věra (anonym)
Slinivka je téma, ke kterému se mohu směle přidat, neboť trpím již tři roky. Začalo to po vyšetření zvaném RCEP, po kterém brzy následoval akutní zánět slinivky a ten se časem změnil na chronický. Beru enzymy, držím dietu, moje celková životospráva je jak u kojence. Bez ohledu na to jsem však pořád "k smrti" unavená, mám časté potíže se stolicí, trpím neuvěřitelnou plynatostí. Mám velké bolesti břicha i po zcela dietních potravinách. Toto onemocnění je velmi zákeřné a nemohu jej ustát na přijatelnou míru.Zná někdo radu?
9. Červenec 2002 - 17:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Květka (anonym)
Chci Vám poradit takovou babskou radu na zmírnění problémů při onemocnění slinivky. Již 6 týdnů piji čaj z kombuchy. Dá se již koupit hotový 1,5 l za 59,- Kč nebo je možno si jej vyrobit. Podrobný popis o kombuše najdete na seznam.cz - zadejte pěstování kombuchy. Věřím, že Vám to též pomůže. Hodně zdraví přeje Květka
19. Červenec 2002 - 10:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Helena (anonym)
V dětství jsem prodělala infekční žloutenku a v dospělosti salmonelózu. Po ní se u mě začaly projevovat poruchy trávení. Po těžších jídlech, mléčných výrobcích, ale i po větším množství jídla mě začalo bolet v levém boku. Bolest se přestěhovala do břicha. Současně po postihl průjem, který byl provázen nesnesitelnými bolestmi. Oslábly mi ruce i nohy a nebyla jsem schopna někdy dojít na WC. Pokud jsem to stihla, musela jsem se omývat studenou vodou, abych neomdlela a odejít z WC mi musel pomoci vždy manžel. Potom jsem dva dny byla velmi zesláblá a malátná. Lékař naznačil, že by mohlo jít o onemocnění slinivky, ale ultrazvuk nezjistil žádné patologické změny ani úbytek slinivky. Držela jsem dlouhodobě slinivkovou dietu, ale záchvaty se stupňovaly a mívala jsem je dokonce i po dietním jídle. Protože mi lékař nebyl schopen pomoci, našla jsem pomoc sama a to v naprosté změně stravovacích zvyklostí. Před dvěma léty jsem přešla na systém dělení potravin podle L.Kořínkové. Tedy sacharidové, bílkovinové a neutrální potraviny. Výrazně jsem omezila tuky, používám pouze olivový olej za studena do salátů. Nejím vůbec smažené potraviny, nepiju kávu a alkohol. Ověřila jsem si, že při tomto způsobu stravování mi vymizely naprosto všechny potíže, které jsem mívala - nadýmání, těžké břicho, průjmy, bolesti. Zhubla jsem 15 kg, cítím se skvěle. Krevní testy jsou v pořádku, dokonce i zvýšený cukr mi klesl na normální hranici. Najím se s chutí a dosyta, netrpím žádným omezením. Myslím, že to stojí za zkoušku. Při tomto stravování můžete jíst vlastně všechno, jenom některé věci nesmíte jíst dohromady. Zásady dělení stravy jsou myslím už obecně známé. Přeji všem nemocným, aby si našli svou vlastní cestu k ozdravení.
17. Září 2002 - 9:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea25 (anonym)
Dobrý den,mám už téměř 6 let problémy,bolesti v levém podžebří,zejména po smaženém jídle,druhý den nemohu bolestí vydržet,tak skoro vůbec nejím a zvracím.Můžete mi prosím poradit jaká mám podstoupit vyšetření,začínají mi pomalu vadit i jiná,zejména nadýmající jídla.Děkuji
21. Prosinec 2002 - 18:50
Obrázek uživatele Návštěvník
Klára Holubová (anonym)
Jaká dieta se má dodržovat při začínajících potížích slinivky? Co se nesmí a co smí? Děkuji za odpověď
27. Prosinec 2002 - 14:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Onemocnění slinivky by mohly prokázat krevní testy a ultrazvuk. No ve vašem případě může jít i o onemocnění střev. pokud by šlo o narušenou střevní mikroflóru, pak by to mohlo prokázat vyšetření EAV (elektroakupunktura dle Volla) - běžná vyšetření kvasinky (candidózu) většinou nestanoví). V každém případě bych vám doporučila dietu - vynechat smažené, alkohol, kávu, jednoduché cukry a další potraviny, které vás nadýmají.
27. Prosinec 2002 - 15:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Při onemocnění slinivky nesmíte především alkohol. Též byste se měla vyhýbat smaženým jídlům, tučnému jídlu, ostrým jídlům, kávě, omezit maso, jednoduché cukry (sladkosti, bílá rýže, bílá mouka). Vhodná je zelenina (mrkev), ovoce (hlavně citrusové plody), celozrnné obiloviny a pokud vám nezpůsobují nadýmaní tak luštěniny.
27. Prosinec 2002 - 15:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Věra (anonym)
Květko, děkuji za radu, ale kombucha asi pro mne nebude to pravé. Zaujala mne rada Heleny, která píše o dělené stravě. Sama jsem to již "trochu" zkoušela, ale bohužel, každá zmínka o tomto tématu říká: zásady dělené stravy jsou dnes už každému jasné....já je bohužel přesně neznám. Můžete poradit, kde bych se o tom dočetla podrobně? Děkuji všem
16. Leden 2003 - 15:55
Obrázek uživatele Návštěvník
dada (anonym)
Chronickou pankreatitidou trpim uz 15 rokov so striedavym priebehom a striedavym dodrziavanim diety.Kazde porusenie diety znamena zhorsenie stavu.Na doplnenie doktorky-pouziva sa este aj vysetrenie moca a stolice.Dieta je ovela prisnejsia, ako tu bolo popisane, treba si v knihkupectve kupit brozurku o pankreat.diete - nie je draha.Vyliecit sa da len prisnou dietou, pripadne bylinkami-napr.puskvorec.Ja prave uzivam Aloe vera gel, ktory mi tiez dava velku nadej na vyliecenie, lebo je urceny hlavne na problemy traviaceho traktu rozneho druhu.A vysledky su vraj vynikajuce.
30. Leden 2003 - 16:57
Obrázek uživatele Návštěvník
romana (anonym)
Ahoj Věro, jsem na tom úplně stejně. Trpím tím již 10 let. Jsem unavená a mám stále průjem. Nejvíc mi pomáhá dieta a kaše z ovesných vloček. Jenže mi to nechutná a tak vždycky udělám dietní chybu, sním něco dobrého a zase je mi špatně a tak stále dokola.Drž se!
13. Květen 2003 - 9:42
Obrázek uživatele Návštěvník
romana (anonym)
Ahoj Heleno, nevím jestli dostaneš můj e-mail, ale ráda bych si s tebou chvíli dopisovala a získala více informací. Mám úplně stejné potíže, které trápily tebe a nevím si s tím rady. Bojuju s tím jako lev, ale stále je to na bodu mrazu. Čím mám začít? Bere mi to sílu a radost ze života. Díky za tvůj příspěvek, Romana
13. Květen 2003 - 9:50
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana Vojtěchová (anonym)
Zdravím Vás. Byla bych moc ráda, kdybyste mi poradila dietu po operaci cysty na slinivce. Povšechná doporučení nepít kávu a nesladit moc nepomáhají, proto bych Vás prosila o konkrétnšjší radu, za kterou Vám moc děkuji.
14. Červenec 2003 - 11:20
Obrázek uživatele Návštěvník
vera (anonym)
Romano, dík za povzbuzení. Dobře ti rozumím s tím porušením diety. To naše slinivka je mlsná mrška, viď? Ale není divu, když musí stále dietovat. Vždycky, když nahlas prohlásím, že je mi lépe, tak BUM. Takže to ani nechci říkat. Stejně mám teď zas jiné zdravotní problémy, které převážili, takže nic moc. Dobrou chuť k zítřejšímu bílému jogurtu se suchým rohlíkem. Měj se lépe.
7. Srpen 2003 - 21:02
Obrázek uživatele Návštěvník
vera (anonym)
Samozřejmě, že zdravotní problémy, které převážily. Omlouvám se.
7. Srpen 2003 - 21:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Milena Veselkov (anonym)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jakou dietu má dodržovat člověk, který prodělal zánět slinivky břišní a zda-li by jste mi mohli poradit s jídelníčkem?DěkujiMilena Veselková
16. Září 2003 - 8:09
Obrázek uživatele Návštěvník
viki (anonym)
Ahoj Mileno,myslím, že co člověk, to jiná rada. Samozřejmě ty povšechné rady, jako: ne smažené, ne tučné, rozhodně ne připálené, ne alkohol, ne s různými chemickými přípravky jako je zmrzlina..... Jinak ale musíš asi sama najít to, co Ti nebude způsobovat problémy. Mě například nedělá dobře syrová zelenina a ovoce, pokud něco z toho, tak to nesmí obsahovat slupku a zrníčka, nesmí to nadýmat, ale zase na druhou stranu mohu kysané zelí a kvašáky. Také, pokud je slinivka v klidu můžu kořeněná masa, ale když mám akutní problémy, tak mám bolesti i ze suchého rohlíku i z vody. Dobré a výživné jídlo jsou (když už dlouho dietuješ a jsi vyhládlá) uvařené brambory rozmačkané a rozmíchané s tvarohem. Zapíjet trochu slabým, třeba šípkovým čajem. Dávej si hlavně malé porce a dobře rozmělni a moc nepij, alespoň ne velké dávky naráz. Pokud máš větší hlad, je dobrá na sucho (bez tuku) dušená ryba (třeba pstruh), až ti bude líp, zkus používat olivový olej. A jedna z důležitých zásad, jez "pravá" jídla, ne žádné polotovary, kde jsou přimíseny bůhvíjaké aditiva. I polévky vař jen z "pravých surovin", ať zbytečně slinivku nezatěžuješ chemikáliemi. Ať je Ti líp. Viki
16. Září 2003 - 15:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucka (anonym)
Paní doktorko, chtěa bych se zeptat, co znamená, že mě často bolí břicho, především mě píchá v levé části a mám lehce zvýšenou teplotu? Děkuji za odpověď. Lucka
30. Říjen 2003 - 18:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Klara (anonym)
Dobry den, chtela jsem se zeptat pani doktorky, pred dvema mesici mi pani doktorka z krve zjistila hodnotu 8,8, pry mam podrazdenou slinivku brisni. Chtela jsem se zeptat, jestli si mam vyzadat nejake blizsi a podrobnejsi vysetreni slinivky, nemuze se jednat o neco vaznejsiho? Mam totiz bolesti bricha ve prostred pod zebrama, trpim casto dusnosti a busenim srdce, muye to byt od slinivky nebo to je uplne neco jineho? Jeste mi z krve zjistili zvysenou hladinu bilirubinu, tak vas pani doktorko prosim o radu. Take vzdy, kdyz piju alkohol, tak druhy den mi silene busi srdce, je mi tezko a nemohu dodechnout, ale jaterni testy mam v poradku, tak vubec nevim, co se se mnou deje, a jestli je to vazne? Predem vam moc dekuji za odpoved.
30. Říjen 2003 - 18:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Květa (anonym)
Asi rok mám zjištěné problémy se slinivkou.Nejdříve si mně chtěli nechat ihned v nemocnici na což jsem nechtěla přistoupit. Nakonec mne pan doktor pustil domů. Žádala jsem ho doporučení navštěvování dietářské poradny což mi odmítl. Jak jsem četla vaše otázky a odpovědi jsem na tom stejně jako mnoho dalších. V okamžiku kdy se umírním v jídle, je to mnohem lepší. Jenže když držím dietu, jsem unavená z diety a když ji nedržím jsem unavená z trávení.Jakmile mi je den lépe už,už....a dám si normální jídlo.Manžel už si stěžuje, že neustále spím, ale já toho mám opravdu plné zuby.Až díky vaším stránkám jsem zjistila, že ta únava může být opravdu díky slinivce.Je to opravdu možné? Ještě jsem se chtěla zeptat kdy je nutné navšťívit lékaře. Přibrala jsem teď za tři týdny tři kila (normálně se mi váha tolik nehýbe),cítím se špatně po všem co sním. Už nevím co mám jíst. Vzhledem k mé nové práci se totiž nemohu dostat k lékaři. Je to opravdu vysilující. Je mi zase zle.Dost mne bolí i hlava - může to způsobovat také slinivka? Moc děkuji Květa
28. Listopad 2003 - 20:25
Obrázek uživatele Návštěvník
webmaster (anonym)
Předmět: dotaz Autor: yorika Datum: 25.6. 2003 22:29:07 ráda bych věděla jaký je rozdíl v poškození slinivky cukrovkou a alkoholem a zda abstinence dokáže slinivku navrátit do normálu.Yorika Předmět: dotaz Autor: coroner Datum: 26.6. 2003 14:46:38 Slinivka má v těle dvě základní funkce, které spolu nesouvisí, proto by bylo dobré specifikovat, jaké poškození máte na mysli.V případě, že se celkově jedná o poruchu metabolizmu sacharidů (cukru), věc se má asi takto:Cukrovkou nedochází k poškození slinivky, ale na základě "poškození" slinivky dochází k onemocnění cukrovkou.Pokud se soustředíme pouze na slinivku (na problému se podílejí i jiné orgány), jedná se konkrétně o dilataci beta buněk slinivky břišní, které pak nejsou schopny produkovat inzulín, produkují jej málo, případně produkují inzulín slabší energetické kvality.Na tomto faktu se tedy může podílet i konzumace alkoholu, protože ten způsobuje rovněž celkovou dilataci - uvolnění, expanzi.Pravidelná konzumace alkoholu může být tedy příčinou cukrovky.Na dilataci beta buněk slinivky břišní se podílí celá řada potravin a nápojů, proto samotná abstinence zdaleka nestačí, ačkoliv je pro zlepšení stavu jednou z podmínek.Je méně známo, že jednou z příčin cukrovky je např. hormonální antikoncepce, kouření marihuany -konzumace drog obecně, pití aromatických čajů, zrnkové kávy, kakaa a podobně. csk
16. Březen 2004 - 15:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Paní doktorko, ráda bych se zeptala, co by mohlo pomoci mojí tetě, která je právě v nemocnici se zánětem slinivky břišní. Lékaři říkají, že se to nijak léčit nedá a že musí čekat, až zánět sám přejde. Zánět určitě nebyl způsoben nevhodným stravováním, protože, ale myslíme si, že by mohlo jít o důsledek konzumace léků, které teta užívá, kvůli jiným potížím a které nevysadila včas, hned jak se u ní začaly projevovat negativní účinky. Ráda bych také věděla, kde se o této nemoci může člověk hlouběji informovat. Děkoji Jana.G
2. Květen 2004 - 16:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Paní doktorko, ráda bych se zeptala, co by mohlo pomoci mojí tetě, která je právě v nemocnici se zánětem slinivky břišní. Lékaři říkají, že se to nijak léčit nedá a že musí čekat, až zánět sám přejde. Zánět určitě nebyl způsoben nevhodným stravováním, ale myslíme si, že by mohlo jít o důsledek konzumace léků, které teta užívá, kvůli jiným potížím a které nevysadila včas, hned jak se u ní začaly projevovat negativní účinky. Ráda bych také věděla, kde se o této nemoci může člověk hlouběji informovat. Děkuji Jana
2. Květen 2004 - 16:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeňka (anonym)
Zdravim všechny, kteří znáte problém se slinivkou. I já jsem prodělala prý snad zánět slinivky - úporné bolesti vlevo pod žebry, zvracení, zhubnutí o 8 kg, únava. Po každém jídle jsem musela jít spát - celková slabost a vyčerpanost. Vzhledem k tomu, že jsem byla s mladším dítětem doma přikládal vše můj obvodní lékař k únavě z péče o děti. Posléze jsem ho přesvědčila, aby mne poslal na vyšetření. Lékaři vyšetřením nic nezjistili a tak konstatovali snad prodělaný zánět. Obdržela jsem prášky Buscopan po kterých mě téměř okamžitě přestaly úporné bolesti, ne však nevolnost a únava. Celková vyčerpanost se stupňovala a nebyla jsem ani v nejlepším psychickém stavu. Podařilo se mi najít kontakt na léčitele - akupunkturou. Již po dvou léčebných kůrách se mi vrátila dobrá nálada, únava byla ta tam a postupně odcházely ostatní problémy. Pila jsem i od něj doporučené bylinné čaje a ještě nějakou dobu po ukončení léčby držela mírnou dietu. Můj stav se pozvolna upravoval nyní mám již zpět svá ztracená kila a můžu jíst i potraviny, které mi nedělali dobře (salátová okurka, kapie, smažený řízek - nyní si dávám ten první z nepřepáleného tuku, dopřávám si i čokoládu, jen na kávu si zatím netroufám - po té jsem úporně zvracela). Tučná jídla jsem nikdy neměla ráda a proto mi nedělá problém je nejíst. Jistá obezřetnost v jídelníčku je nutná. Domnívám se, že už bude nutné celý život dávat pozor na to, co sním. Přeji vám všem,abyste svůj boj se slinivkou zdárně vybojovali. Zdeňka
8. Červen 2004 - 15:33

Stránky

Přidat komentář