63 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Po sedmdesátce bez manžela, bez koníčků, bez chuti k životu

10. Září 2018 - 0:13

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Honza (anonym)
Loni v srpnu mi bohužel po dlouhých zdravotních problémech zemřel děda. Byl na tom tak, že byla jen otázka času kdy to přijde. Ihned nám nastal velký problém \""co s babičkou?\"" V jejich životě to fungovalo podle starého modelu, že muž vydělává peníze a žena se stará hlavně o rodinu a domácnost. Děda byl schopný a vždy dokázal vydělat peníze, ale vyžadoval po babičce \""pohotovostní režim\"". Babička se s rolí ženy v domácnosti dobrovolně smířila a po mnoha letech u plotny zkrátka \""zdegenerovala\"" (možná to není hezký výraz ale myslím že je to nejvýstižnější). Její životní náplní zkrátka vždy bylo vařit, starat se o své děti, pak o vnoučata a potom o nemocného dědu. Nemá absolutně žádné koníčky. Má jednu kamarádku, se kterou si občas zavolají nebo se sejdou. Je příšerně fixovaná na mne jako na prvorozeného vnuka. Každý den spolu mluvíme po telefonu (občas je to i nepříjemné mluvit s ní někdy i dvakrá denně půl hodiny o ničem.. ale co se dá dělat), každý týden jí navštěvuji. To nestačí, ale víc času prostě nemám. Celé dny prosedí doma, večer slupne pár prášků na spaní a zapije to nějakými těmi panáčky. I po telefonu je často poznat že je uplně mimo. Snažíme se ji co nejvíce vytahovat na různé akce (divadlo, různé večeře atd..), ale vubec o to nemá zájem. Vždycky se mi ještě svěří jak se ji tam vubec nechce, že na to nemá náladu a tak. Nemá zájem zkrátka o nic. Každý mi radí ať jí koupíme pejska. To ale v jejím případě nepřipadá v úvahu. Obecně na zvířata v bytě nikdy nebyla. Naposledy když jsem jí to naznačil řekla \""já si před váma kleknu, jestli mě máte rádi, všechno jenom ne psa\"". Pár lidí mi radilo i počítač, ale to asi těžko. Mobil má už x let a pořád se s ním pere.. zprávu nenapíše. V souvislosti s tímhle zas prohlašuje \""jsem stará blbá, já už se nic v životě nenaučím\"". Samozřejmě jí nejde k ničemu nutit, ale mám pocit že se časem uchlastá. Neřešil jste někdo podobný případ?
23. Únor 2009 - 17:30
Obrázek uživatele Návštěvník
honzo, (anonym)
jsem taky už stará,do sedmdesátky nemám daleko,jsem ráda,že jsem se dokopala k této bedně,bydlím na vesnici,taky bych nevěděla co dělat v jejím případě.Tobě přeji hodně sil a pochopení i když vím že je to někdy a to dost často těžké.Vytrvej a i když vás neznám tak děkuji za tvou snahu ji pomoci.
23. Únor 2009 - 19:19
Obrázek uživatele Návštěvník
emma (anonym)
Ahoj,nám takhle zase"zbyl"děda.Samozřejmě že žili dle stejného vzoru-tehdy asi běžného.Děda babičku pořád peskoval.Pa zemřela naprosto nenadále. Děda nevrlý celý život,naštětsí koníčka měl.Peskovat nás:-)))) Díky bohu měl zahrádku,ta ho držela nad vodou,ale za to rozdal vychytralému strýci veškeré úspory za celý život s babičkou:-)) Není to s nimi jednoduché-bůh ví co budem vyvádět my!!! Takhle,nemyslíte,že babička má jéště smutek?? TO víte,že ted už se asi těžko bude chtít učit novým věcem a jestli nebyla zvyklá nikam chodit..opravdu by jí nic nebavilo? její koníček bylo se o někoho starat-možná ne koníček,ale drželo ji to nad vodou.Nemáte někoho v rodině,o koho by se starat mohla?Aby měla pocit,že je užitečná?? My se dědu také snažili do lečeho tlačit,ale ted to vidím tak,že jsme to dělali v dobré víře dle našich představ-resp.tak,jak my bychom byli štatsni.Oni se na to třeba ti staří tak nedívají a to do čeho je tlačíme je spíše unavuje a rozhodně to nesplnuje jejich představy o spokojeně stráveném čase. Pořád jim něco cpeme,prootže máme pocit,že jim musíme pomoci,jenže někdy je to pomoc jako nemoc. Zkusili jste si s babčou promluvit o tom,co ona by chtěla?Co jí by zajímalo?? Ráda asi vaří-zaukolujte ji!Moje kamarádka zaukolovala svoji babču,že ted vyváří pro celou kancelář obědy a peče buchty:-))Je to jen nápad. Zvíře ji necpěte,pokud na něj není zvědavá.Můžete zklusit půjčit přátelského pejska od kamaráda a třeba se chytne,ale třeba taky ne.Můžete jít společně s ním na procházku. A nakonec:chápu že máte za babičku pocit odpovědnosti,ale je to dospělý člověk a jestli se bude chtít uchlastat,uchlastá se.Zemřel jí manžel a at se vám to líbí nebo ne:je to její život. U dědy jsem se naučila to,že ačkoliv se někdy chovají staří lidé jako děti,mají právo si dělat co chtějí.Už bych znovu neopakovala tu chybu,že bych z něj dělala někoho,kdo neví co vlastně chce,protže s odstupem času si říkám,že co nám do toho vlastně bylo.My se můžem postarat,ale ne do té míry,abysme jim vnucovali jak mají žít. Chápu,jak se cítíte,my byli z dědy neštatsní,ale myslím,že uděláte nejlíp,když poslechnete co ona vlastně chce a jestli je to sedět doma u TV,tak ji nechte. Já už se dědovi za to,že jsme ho "buzerovali" neomluvím.Vy máte šanci ji ještě naslouchat.
23. Únor 2009 - 19:33
Obrázek uživatele Návštěvník
emma (anonym)
Staří lidé strašně rádi vypráví-ptejte se jí na její mládí,jestli si vzpomene na první lásku,atd,na své kamarádky,jak zlobila jako dítě.My na to nemáme čas je poslouchat...a ted bych si s babičkou sedla na celý víkend...:-( Ony jsou to leckdy hodně zajímavé historky-třeba až ted zjistíte,kdo vaše babička vlastně je..
23. Únor 2009 - 19:38
Obrázek uživatele Návštěvník
mě (anonym)
by naši mladí taky pořád říkali co mám a nemám dělat,ale jájsem jim řekla,že dokud mě nemusejí s prominutím utírat zadek,že vím kde je toaleta,tak at mě nechají dělat co chci já.Jen doufám,že poznám až "to wc nebudu moci najít" chichichi no holt se nám nezavděčí at se starají nebo nestarají,stáří má své vrtochy,jak říkala moje maminka a měla pravdu.přeji hezký den
24. Únor 2009 - 8:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Honzo, (anonym)
pletete si na sebe bič, na sebe i na babičku. Je to rok, už je vidět že vás to unavuje /třeba ty telefony/, co budete dělat, až to bude dva roky a telefony budou třikrát a hodinové ? A vemte na to jed, že budou !!!!!! To nejde, pomoci se může, ale zničíte sami sebe. Babička musí mít svůj život, je problém že nemá koníčky, ale je televize, procházky, atd.. Rada na to asi není, protože pokud ti lidé sami nechtějí, nemůžete žít za ně. Jen vás varuji, protože babičce není ještě tak moc, může tu být kupu let, a vy se takto dostanete do situace, že si vás zotročí,postupně nebude chtít být ani chvíli sama, bude vás tím trošku vydírat a bude to o to horší pro vás i pro ni. Doporučila bych trochu v těch návštěvách a telefonech umírnit, a babi se musí trochu snažit sama, dokud je čas. Nechci vypadat jako kruťas, který vás nabádá abyste ji nechali napospas osudu, ale mám vyzkoušené, jak se to po čase zvrtne a co to je pak za peklo, z kterého není úniku. Co třeba ruční práce, nebaví ji ? Že by něco dělala a darovali jste to charitě, nebo docházet do klubu mezi důchodce, popovídat, nic ? Je to těžké, zažila jsem něco podobného, tohle je jediné, co vám mohu říci a před čím vás varovat. Jinak se smiřte s tím, že když babička nechce z té své samoty vylézt, je to její věc, a vy se tím nenechte vydírat, aby to bylo na úkor vašeho života. Je vidět, že jste se snažili a snažíte, ale "vocaď až pocaď " !!!!!
2. Březen 2009 - 9:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Naší babi po smrti dědy moc pomohl denní stacionář, kam jsme ji 3x týdně vozili, nakonec se rozhodla, že jí společnost ostatních seniorů vyhovuje natolik, že přesídlila natrvalo a je teď moc spokojená. S ostatními si pokecají nad fotkama, mají denně program i výlety, koncerty... Poprvé jsme tam jeli jen na půlden a takhle to babi změnilo život od depresí k nadšení a spokojenosti.
28. Květen 2009 - 11:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Naší babi po smrti dědy moc pomohl denní stacionář, kam jsme ji 3x týdně vozili, nakonec se rozhodla, že jí společnost ostatních seniorů vyhovuje natolik, že přesídlila natrvalo a je teď moc spokojená. S ostatními si pokecají nad fotkama, mají denně program i výlety, koncerty... Poprvé jsme tam jeli jen na půlden a takhle to babi změnilo život od depresí k nadšení a spokojenosti.
28. Květen 2009 - 11:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Sokrates (anonym)
život jsem si užil tak nad čím bědovat? Když mám chuť, tak se vožeru, poslouchám muziku, děti jsou prima a jejich děti taky, ale vocaď až pocaď. A až mě to nebude bavit tak se picnu jako Bróďa.
12. Srpen 2009 - 22:41
Obrázek uživatele Návštěvník
seniorka (anonym)
no vidíte, manžela mám, koníčky taky a přesto. Blíží se mi 70 a ztrácím chuť žít. Nevím, jak to zvládnu s léky po zdrav. reformě a už teď mi to bere chuť do života. Takto jsem si stáří nepředstavovala.
4. Červenec 2011 - 14:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Senior (anonym)
no vidíte, manžela mám,...Přihlaš se do studia univerzity 3věku,jezdi na kole,hraj šachy- kanastu- domino -pexeso-mariáš-golf-badmington- vodní pólo---lušti křížovky-sudoku-hieroglify, pracuj na PC -mailuj-maluj,choď do pěveckého kroužku a do klubu důchodců,pěstuj šnytlik a květenu,prostě buď akční a happy! :))
4. Červenec 2011 - 15:04
Obrázek uživatele Návštěvník
já (anonym)
moje maminka (79) se začala před pár roky učit na PC.Vlastně jí začal učit o prázdninách můj vnuk.Teď,po smrti otce,si svůj osobní notebook dokonce převáží z chaty domů a zpět.Mailuje si se sourozenci v USA a Kanadě.Jinak se stará o zahrádku,vaří,udržuje mé sestře dům a byt.Ale fakt je,že byla vždycky akční a čiperná.Teď,po smrti tatínka,začala víc jezdit na výlety.
4. Červenec 2011 - 15:16
Obrázek uživatele Návštěvník
80letá (anonym)
Když se někdo dožije 70 let, měl by se uklidnit a najít si zálibu, na kterou stačí. Nemusí už předvádět žádné skotačení a výkony, ani nikoho ohromovat. U3V je dobrá volba, ale ne pro každého. Někoho stresují povinnosti a představa, že má plnit požadavky a ještě se neztrapnit. Nejlepší je chodit ven na procházky, něco si přečíst, navštěvovat rodinu, přetvořit si byt, aby byl jednoduchý na úklid, zasadit si květiny na balkon nebo do oken, dívat se na TV, zajít si na oběd do restaurace a hlavně: nekňučet. Máte ještě snad nějakou hrdost?
4. Červenec 2011 - 16:22
Obrázek uživatele Návštěvník
pokr. (anonym)
Jo a léky a reforma: tak ještě není nic přesně dané. Léky budou i levné variantě a pokud ani na to nebudete mít, je tady příspěvek od pojišťoven, sociální příspěvek a pod.
4. Červenec 2011 - 16:24
Obrázek uživatele Návštěvník
já (anonym)
Jo a léky a reforma: tak...levná varianta léků je nanic,pokud člověku "nesedne".To že jsou v přípravcích stejné složky,takže je na člověku,jestli si dopřeje levnou,nebo dražší variantu je jen zástěrka.Lék není nikdy stejný-i když obsahuje stejnou účinnou látku.Stejně tak se liší pacienti-každému vyhovuje něco jiného.A ten,komu nesedí to nejlevnější,má smůlu. Příspěvky jsou jiná kapitola-často vyžadují tolik vyběhávání,že to lidé prostě vzdají.A to je ten nejmenší problém.
4. Červenec 2011 - 16:40
Obrázek uživatele Návštěvník
? (anonym)
levná varianta léků je...Dávám bod, řada chronicky nemocných by mohla povídat.
4. Červenec 2011 - 17:15
Obrázek uživatele Návštěvník
seniorka (anonym)
levná varianta léků je...Kdo říká, kolik možností je s léky,tak neví o tom nic. Stejná látka neznamená stejný lék a některý může nevyhovovat. Pořád u počítače a něco na něm dělám. Momentálně konvertuji videa, co jsem si nahrávala z televize. PC nemám jenom na psaní emailů. Psala jsem, že koníčky mám, nemusím hledat další. Něco konstatovat není fňukat. tak se mějte.
4. Červenec 2011 - 23:55
Obrázek uživatele Návštěvník
další seniorka (anonym)
Kdo říká, kolik možností...Souhlasím s předchozím příspěvkem. Stárnoucí tělesná schránka v očích mladších již zpochybňuje mnohá naše činění. Nemají zdání, že pod ní bývá často člověk normálního smýšlení,i stejného, jako mají oni.Jen samozřejmě tvarovaného zkušenostmi. Stárnoucímu člověku se se dá nálepka "starý" a podle ní se k němu chovají. Je to v jejich očích něco jako "prošlé zboží"... A leckdo z nás je stále plný aktivity, duševního bohatství, tužeb. Jen utrpí-li někdo těžkou ránu v tomto věku, je nesnadné vrátit se zpátky do bývalého stavu, protože už pro něj není dost času s síly na zformování nového úseku života.
5. Červenec 2011 - 6:14
Obrázek uživatele Návštěvník
j (anonym)
Dříve to lidé často řešili tak, že když umřel manžel/ka, a ten druhý na mě lpěl, tak prostě za nějakou dobu zemřel taky (sám od sebe, spontánně nebo na infarkt). Dnes už to tak nefunguje, lidé už nemají kontakt s Bohem, a smrt se stala strašákem, nikoli přirozenou součástí života. Existují i nadace, které se zabývají pomoci osamělým starším lidem. Ale asi stejně mohou pomoci jen těm, kdo chce pomoci.
5. Červenec 2011 - 19:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Dobroslava (anonym)
Samota je široký pojem. Pociťují ji někdy i lidé, kteří sami nejsou. Je to stav mysli člověka, který ztratil motivaci pro život. Pozoruji kolem sebe, že lidé ve vysokém věku se upínají víc na doktory, prášky a pravidelné kontroly, než na jiné aktivity. Jsou hysteričtí, když jim dá doktor jiný lék, protože na tom svém jsou už závislí psychicky. Moje kamarádka, které je 84, si dělá obavu z toho, aby neměla vysoký cholesterol-jak potěšitelé- v takovém věku by si měla zajít do kavárny a dát si zákusek s kávičkou, poklábosit a na ty nemoci se vykašlat. To byl jen jeden příklad a nechci zobecňovat.
5. Červenec 2011 - 20:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Dobroslavo, (anonym)
Samota je široký pojem....zkus ji do kavárny na zákusek a kávičku pozvat, zkus to i několikrát, kdyby to nešlo napoprvé. Možná zapomene na cholesterol.
5. Červenec 2011 - 23:22
Obrázek uživatele Návštěvník
další seniorka (anonym)
Je mi líto, že jsou zde převážně příspěvky těch, které píší to (byť pravdivě) , co vidí u jiných starých žen. Pojďme si napsat i pár slov o sobě. Také vidíte tak jako já na sobě kromě změn fyzických (což je nabíledni) i změny psychické a vnímáte je? Já ano, a to s hrůzou. Často si říkám "páni, už mluvím jako stará, už myslím jako kdysi mí staří rodiče atd."Ale naštěstí mám ještě sílu se tomu vyvarovávat, už to ale dá práci... Sedmdesát mi ještě není, ale jen o 5 let méně...
6. Červenec 2011 - 6:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Stařec (anonym)
To budou jiní lidé, nabušeni, natrénovaní...možná to budou roboti.
6. Červenec 2011 - 19:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Bobby (anonym)
A co takovému osamělému člověku pořídit třeba pejska? Zvíře umí nádherně napravit psychiku...
26. Červen 2012 - 22:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Irma (anonym)
A co takovému osamělému...Bobby, ta babička z prvního příspěvku psa nechce...
26. Červen 2012 - 22:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Verify (anonym)
Nechápu lidi, co nemají rádi zvířata... Tak ať tedy sedí doma, chlastá a užírá se, když jí to vyhovuje.
26. Červen 2012 - 22:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Sedmdesátnice (anonym)
Nechápu lidi, co nemají...Kdyby mládí vědělo a stáří mohlo...
27. Červen 2012 - 6:13
Obrázek uživatele Návštěvník
H (anonym)
Nechápu lidi, co nemají...Ale to není jen o lásce ke zvířátkům..Někdo je mít nemůže. Také mám psa a jeho krmení stojí víc měsíčně,než večkeré potraviny pro mně. Někdo nemá ani kondici se psem lítat venku a zavřít ho doma je dost sobecké !
27. Červen 2012 - 6:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Kačaba (anonym)
Ale to není jen o lásce ke...A co zkusit sex,je to zdravý pohyb ! :-0
27. Červen 2012 - 7:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Zuzánek (anonym)
Ale to není jen o lásce ke...Nemyslím, že by dotyčná dáma odmítala zvířata proto, že by je neuživila... Prostě je jednoduchý dřepět doma, užírat se a odmítat pomoc okolí.
27. Červen 2012 - 20:40

Stránky

Přidat komentář