Reklama

Vitamín D a K speciálně pro kojence a malé děti

Pro rodiče je zdraví a vývoj dítěte na prvním místě. Zdravá výživa je důležitá, protože díky ní dostává vaše dítě živiny, které potřebuje k růstu. Dva důležité vitamíny pro zdraví dětí jsou vitamín D a K. Zdravotní rada v Nizozemsku poskytuje konkrétní doporučení ohledně doplňování vitamínu D a K u kojenců a malých dětí.

Speciálně pro ně má Mattisson v nabídce několik produktů, které jsou zaměřeny především na kojence a děti, včetně kapek vitamínu D, vitamínu K a kombinace vitamínu D a K.

Vitamín D: vitamín slunce pro kosti a imunitní systém 

Vitamín D, známý také jako "sluneční vitamín", je zásadní živina, která hraje klíčovou roli ve vývoji kostí a imunitního systému. Vitamín D je potřebný pro normální růst a vývoj kostí dětí a má pozitivní vliv na dětský imunitní systém. Vitamín D se vytváří v kůži při vystavení slunci a je také obsažen v určitých potravinách, zejména ve tučných rybách. Zvláště kojenci a malé děti jsou citlivější na slunce. Doporučuje se, aby děti do jednoho roku nebyly vůbec vystaveny slunci a aby kojenci a malé děti nosili ochranné oblečení, byli dobře namazáni a hledali stín.

Zdravotní rada v Nizozemsku ve svém doporučení uvádí, že všechny děti od 0 do 4 let potřebují doplněk 10 mikrogramů vitamínu D denně. Výzkum ukazuje, že u malých dětí snižuje suplementace 7,5 až 10 mikrogramy vitamínu D denně riziko vzniku rachitidy. Rachitida (také známá jako anglická nemoc) je onemocnění kostí, které vzniká nedostatkem vitamínu D a/nebo vápníku. Vitamín D přispívá k vstřebávání vápníku a fosforu z potravy a také vápník a fosfor jsou potřebné pro normální růst a vývoj kostí dětí. Použití kapek vitamínu D může pomoci kompenzovat nedostatek slunečního světla a podporovat normální růst a vývoj kostí a imunitního systému kojenců a dětí. S doplňkem vitamínu D také jako rodič víte, že vaše dítě dostává přesně dostatek vitamínu D. Nemusíte se tedy starat o příjem vitamínu D z potravy, což je obtížněji měřitelné.

Reklama

Ačkoliv je vitamín D u dětí známý především pro vývoj kostí a imunitního systému, má vitamín D další zdravotní výhody. Přispívá k tvorbě buněk a tkání, je důležitý pro výstavbu silných zubů a je dobrý pro svaly. Je to tedy nezbytný vitamín pro děti v růstu.

Vitamín K: nezbytný pro srážení krve a kosti.

Vitamín K je další důležitou živinou pro zdraví kojenců a dětí. Tento vitamín hraje klíčovou roli v srážení krve. Kromě toho se vitamín K podílí na vstřebávání vápníku do kostí a vápník je potřebný pro normální růst a vývoj kostí dětí. Vitamín K existuje v několika formách. Nejznámější formy jsou vitamín K1 a K2. Vitamín K se vytváří bakteriemi v tlustém střevě. Kromě toho se malé množství vitamínu K vyskytuje v naší stravě. Nicméně, kojenec ještě nemá správné množství střevních bakterií, aby mohl vytvářet dostatek vitamínu K, a první měsíce ještě nedostává pevnou stravu. Proto musí kojenci získávat vitamín K jiným způsobem.

Zdravotní rada vydala doporučení a v Nizozemsku dostávají všechny kojence hned po narození extra vitamín K. "Nedostatek tohoto vitamínu může vést k krvácení, které, zejména pokud se odehrává v mozku, může mít za následek celoživotní invaliditu." To je uvedeno v Hlavním doporučení Vitamín K u kojenců od Zdravotní rady.

Kromě toho je doporučení pro kojence, kteří dostávají mateřské mléko, extra příjem 150 mikrogramů vitamínu K kapek během prvních 12 týdnů. V mléčné výživě je již dostatek vitamínu K. (Zdroj: Voedingscentrum)

Vitamínové kapky speciálně pro kojence a děti 

Speciálně pro kojence a děti vyvinul Mattisson několik produktů. Vitamín D a K jsou oba vitamíny rozpustné v tucích. To znamená, že jsou nejlépe vstřebávány tělem, když jsou kombinovány s tukem. Proto jsou kapky vitamínu D a K na bázi MCT oleje. MCT znamená Medium-Chain Triglycerides (středně dlouhé řetězce mastných kyselin). Jedná se o typ tuku, který tělo snadno vstřebává. Kapky jsou veganské a snadno použitelné. Takto máte jistotu, že vaše dítě dostane správné množství.

Veganský vitamín D3 pro děti a kojence: Pět kapek obsahuje 10 mcg vitamínu D. Jedna lahvička postačí přibližně na 6 měsíců.

Veganský vitamín K pro kojence: Dávka tří kapek obsahuje 75 mcg vitamínu K1 a 75 mcg vitamínu K2. Jedna lahvička postačí přibližně na 3 měsíce.

Veganský vitamín D3/K pro kojence: Dávka pěti kapek obsahuje 10 mcg vitamínu D, 75 mcg vitamínu K1 a 75 mcg vitamínu K2. Jedna lahvička postačí přibližně na 6 měsíců.

Nahraditelné vitamíny Význam vitamínů pro zdraví kojenců a dětí nesmí být podceňován. Po celém světě se provádí mnoho výzkumů a instituce jako Zdravotní rada a Voedingscentrum nedávají své směrnice a doporučení bezdůvodně.

Vitamínové kapky D a K od Mattisson nabízejí praktický a účinný způsob, jak tyto živiny doplnit. Jako součást zdravého životního stylu mohou vitamínové doplňky přispět k celkovému zdraví a pohodě kojenců a dětí. Při používání vitamínových kapek D a K pro kojence a děti je důležité dodržovat doporučené dávkování, jak je uvedeno na obalu. Vždy se poraďte se zdravotníkem ohledně konkrétních pokynů týkajících se dávkování a způsobu podávání.

Zdroj: Mattisson.nl

Reklama

Komentáře

Reklama