Reklama

Jak dostat do dítěte zeleninu?

Zelenina je základním stavebním kamenem zdravé výživy. Je bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, které jsou nezbytné pro správný růst a vývoj dítěte. Mnoho rodičů však čelí výzvě, jak přimět své potomky k tomu, aby zeleninu jedli rádi. Zde je několik tipů, jak zeleninu dítěti zatraktivnit.

1. Začněte brzy:
Je důležité začít podávat dětem zeleninu již v raném věku. Když si děti zvyknou na chutě zeleniny od malička, je pravděpodobnější, že ji budou mít rády i později.

2. Buďte kreativní:
Zkuste zeleninu přidávat do oblíbených jídel vašeho dítěte. Například do omáček, těstovin nebo pizzy. Můžete také vytvořit zeleninové smoothie nebo zeleninové placičky.

3. Zapojte děti do vaření:
Když děti vidí, jak se zelenina připravuje a mohou se na tom podílet, často je to motivuje k tomu, aby ji ochutnaly.

4. Vytvořte zábavné podávání:
Zkuste zeleninu podávat v zábavných tvarech nebo ji kombinovat s oblíbenými omáčkami. Děti často ocení, když je jídlo podáno kreativním způsobem.

Reklama

5. Zkoušejte různé druhy zeleniny a typy úprav:

Zeleninu nakrájenou na kousíčky, nastrouhanou, dušenou, vařenou, pečenou jako hranolky...

6. Hrajte s dětmi zábavné hry:

Hry při jídle mohou být skvělým způsobem, jak motivovat děti k jídlu zeleniny a k vytvoření pozitivního vztahu k jídlu obecně. Zde je několik nápadů, které můžete vyzkoušet:

- Barevný talíř: Vyzvěte děti, aby si na talíř vytvořily duhu z různě barevné zeleniny. Každá barva může představovat jinou výživovou hodnotu, a tak se děti učí o výhodách různých typů zeleniny, zatímco si hrají.

- Zeleninový příběh: Vytvořte příběh nebo pohádku, kde každý kousek zeleniny je postava. Děti mohou "pomáhat" postavám dokončit jejich cestu tím, že je snědí.

- Zeleninová skládačka: Nechte děti, aby si z různých tvarů a druhů zeleniny složily obrázek na talíři - může to být tvář, zvíře, auto, nebo cokoliv, co je napadne. Poté mohou své umělecké dílo "sníst".

- Kuchařská show: Předstírejte, že jídelní stůl je scéna kuchařské show a děti jsou soutěžící, kteří musí připravit a pak "prezentovat" svůj talíř jídla porotě (rodičům).

- Hádej, co je to: Zavažte dětem oči a nechte je ochutnávat různé druhy zeleniny. Úkolem je uhodnout, co jedí. Tato hra rozvíjí jejich chuťové smysly a může je překvapit, jak moc jim některé zeleniny chutnají.

- Zeleninové bingo: Vytvořte bingo karty s obrázky různých druhů zeleniny. Jakmile děti sní kousek zeleniny, který odpovídá obrázku na jejich kartě, mohou si ho zakřížkovat. První, kdo dosáhne bingo, vyhrává malou cenu nebo výhodu.

- Zeleninový poklad: Skryjte malé kousky zeleniny pod jinými jídly na talíři a řekněte dětem, že na nich čeká poklad. Musí sníst jídlo, aby našly "poklad" (zeleninu).

- Zeleninové závody: Kdo dokáže nejrychleji sníst určitý počet kousků zeleniny? Tato hra může být zábavná, ale ujistěte se, že děti jedí bezpečně a neuspěchají se příliš.

Pamatujte, že při všech těchto hrách je důležité, aby děti nevnímaly jídlo jako pouhou zábavu, ale aby si zároveň osvojily dobré stravovací návyky a naučily se o významu zdravé výživy.

7. Užívání doplňku stravy Bio ORGANIC KID’S RAINBOW FOOD 120 cps od G&G Vitamins:
Pokud vaše dítě stále odmítá jíst zeleninu, můžete zvážit užívání doplňku stravy, jako je Bio ORGANIC KID’S RAINBOW FOOD od G&G vitamins. Tento doplněk je bohatý na vitamíny a minerály ze zeleninových a ovocných zdrojů a je navržen tak, aby doplnil výživové potřeby dětí. Je to skvělý způsob, jak zajistit, že vaše dítě dostane všechny důležité živiny, i když nejí dostatek zeleniny.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Jitka (Pá, 3. 11. 2023 - 17:11)

Hned první bod jsem splnila. Dítě mi jedlo všechnu zeleninu, pak začalo chodit do školky, kde dostávaly za odměnu bonbónky a v kuchyni se vařila hnusná zelenina. Nyní je to puberťák a odpor k zelenině má stále.

Reklama