Reklama

3 pilíře posilňování imunity u dětí

Podzim přináší výzvu pro imunitní systém dětí, který se s nástupem chladnějšího počasí ocitá pod náporem. Když léto ustoupí a děti se stěhují do uzavřených prostor, viry a bakterie mají snazší postup při šíření.

Infekce se ve školním prostředí v podzimních měsících často množí, a proto je klíčové podporovat imunitní systém, který ještě nemá u dětí takovou zkušenost a paměťové buňky jako u dospělých.

"Imunitní systém lze trénovat a připravit na potenciální patogeny. Prevence je zvláště důležitá u dětí, jejichž imunitní systém ještě nevyvinutý a nemá dostatek paměťových buněk na zvládnutí předchozích infekcí," vysvětluje MUDr. Peter Szitányi, Ph.D. z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu VFN a 1.LF UK.

  1. pilíř: Aktivita a otužování pro posílení oběhu a plicní kapacity

Podzim je ideálním obdobím pro sport a venkovní aktivity, které také posilují imunitní systém. Například rodinné túry v šustícím podzimním listí, fotbalové zápasy nebo jízda na kole přináší tělu mnoho prospěšného, zvláště v porovnání se zbytečným sedavým trávením volného času uvnitř. Otužování lze zavést postupně, například snížením teploty v místnosti během spánku nebo chladnější sprchou, což navíc povzbuzuje krevní oběh.

  1. pilíř: Imunitní systém potřebuje odpočinek

Kvalitní spánek je pro naši regeneraci a imunitní systém nezbytný, zvláště u dětí ve věku 6-12 let, kteří potřebují 9-12 hodin spánku. Několik hodin před spaním bychom se měli vyvarovat používání mobilních zařízení. Rozhovory, čtení nebo procházky mohou pomoci uklidnit tělo a mysl, připravují tak děti na zdravý spánek.

Reklama
  1. pilíř: Zdravá strava pro zdravý trávicí a imunitní systém

Zdravá strava je klíčem ke správnému fungování lidského těla. Pro podporu imunitního systému je důležité poskytovat tělu pestrou a vyváženou stravu. Barevná strava je výzvou, protože obsahuje vitamíny C, A, D a E, které jsou pro tělo nezbytné. Sezónní suroviny, jako je rakytník nebo šípek, jsou v podzimním období výbornou volbou. Dodání vitamínu D je zvláště obtížné v zimě, a proto je vhodné zvažovat doplňky stravy či potraviny obohacené o vitamín D.

MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Magda (Po, 30. 10. 2023 - 03:10)

Me deti nejsou skoro vubec nemocne, protoze od podzimu vynechavame mlecne vyrobky a k snidani maji teplou obilnou kasi nebo polevku. Ovoce a zeleninu jedi sezonni, nic z dovozu.

Reklama