28 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Roboti - bojíte se jich?

10. Září 2018 - 0:26

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Janek (anonym)
Ahoj, co říkáte na první robotku Sophia, která dostala občanství v Saudské Arábii? Bojíte se, že nás roboti připraví o práci, jak varují politici či že nás dokonce zahubí, jak varují někteří vědci a jak se Sophie nechala slyšet.
20. Listopad 2017 - 21:47
Obrázek uživatele Charon
Charon
Ahoj, co říkáte na první...Mě osobně to zatím nechává klidným. Manuální práci zřejmě zastanou, ovšem bude potřeba i nějaká obsluha, kontrola atp. V intelektuální oblasti je to zatím celkem sci-fi, např. robot asi jen tak Shakespeara nepřeloží. O vyhubení se Sophia zmínila, ale je třeba poznamenat, že se stále jedná o stroj naprogramovaný určitým způsobem. Nemá vědomí, neuvědomuje si obsah a dopad sdělení, klidně ti řekne, že tráva je modrá, když jí to tam nacpeš. Viz argument čínského pokoje.
20. Listopad 2017 - 22:55
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
"stále jedná o stroj naprogramovaný určitým způsobem. Nemá vědomí, neuvědomuje si obsah a dopad sdělení, klidně ti řekne, že tráva je modrá, když jí to tam nacpeš. Viz argument čínského pokoje" Tak tohle mne zaujalo - Když se nad tím zamyslím - tak co je naše vědomí? -nejsme též naprogramování určitým způsobem? - říkáme, že tráva je zelená, protože nám to v dětství řekli - A argument čínského pokoje: člověk uvnitř pokoje působí, že čínštině bez problému rozumí, přestože ve skutečnosti tomu tak není, člověk uvnitř pouze mechanicky pracuje s pro něj neznámými symboly - nežijeme vlastně taky uvnitř čínského pokoje? a nepracujeme s pojmy, kterým nerozumíme a pouze mechanicky opakujeme něco, co jsme někde někdy slyšeli a svým vlastním způsobem (daným genetikou i vnjěšími vlivy, kterým jsme vystaveni) si to nějak interpretujeme? Stále nic vlastně nevíme o původu našeho vědomí, našich snů, stavu po smrti....
21. Listopad 2017 - 8:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Já (anonym)
se bojím jenom Kalouska - ten nás připraví o vše spíše než nějaký robot.
21. Listopad 2017 - 9:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Věřím (anonym)
Ahoj, co říkáte na první...tomu,že v budoucnosti toho hodně zastanou,přesto ale nikdy nenahradí člověka.S tím občanstvím mi to vůbec nejde do hlavy,jak to bylo vůbec myšleno.
21. Listopad 2017 - 14:41
Obrázek uživatele Návštěvník
oni roboti (anonym)
tomu,že v budoucnosti toho...taky nemají úplně nahradit člověka. Kreativitu rozhodně nenahradí, ale cokoliv, co jenom zavání jednoduchou mechanickou prací úplně. Dokonce i Zetor již testuje automatický traktor na pole, na youtube je možné najít automat zedník, který dá určité množství malty, položí cihlu. Baby na kase v superhyper to mají sčítlé. Stačí dotáhnout systém účetnictví do stavu, kdy budou jasné jednotlivé účetní případy a místo deseti účetních bude stačit jedna, která bude řešit pouze chyby. Atd. Myslím, že řada lidí bez nějakých technických a myšlenkových schopností se může pomalu začít bát. Vzhledem k levné práci se do toho zatím u nás zahraničním filiálkám moc nechce, ale bude to.
21. Listopad 2017 - 16:04
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
taky nemají úplně nahradit...Já si myslím, že roboti mohou být v budoucnu nadáni i kreativitou. Vždyť co to je kreativita - že nějaké znalosti či nadání propojím a využiji zcela novým způsobem. A myslím, že matematická pravděpodobnost, že v hlavách robotů, které budou "krmeny" všemi možnými informacemi budou vznikat nové nápady, je hodně vysoká.
21. Listopad 2017 - 16:10
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
Robotka Sophia v ranní show televize ABC uvedla, že by roboti měli mít minimálně stejná práva jako lidé. "A možná bychom měli mít dokonce větší práva než oni. Máme řadu výhod, například netrpíme psychickými nemocemi."
21. Listopad 2017 - 16:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Asi (anonym)
taky nemají úplně nahradit...ano,proto je dobré,aby se lidé víc vzdělávali.Věřím tomu,že to bude tak do 20 ti let.V něčem to bude mít i výhodu.
21. Listopad 2017 - 17:16
Obrázek uživatele Charon
Charon
"stále jedná o stroj...Ano, o původu vědomí jsou zatím jen mlhavé poznatky, přestože (a možná právě proto) jsme mu "vystaveni" celý život. Známe jej totiž jednostranně - z našeho vnitřního nazírání. Proto nevěřím tomu, že by mohlo v dohledné době vzniknout vědomí umělé. Co se týče těch pojmů...ano, je pravda, že mnoha třeba nerozumíme, ale jde i o to, že máme ten pojem nějak (byť chybně) reprezentován a interpretován v naší mysli, mentálním světě. Robot jen zpracovává vstupní data - nezamýšlí se, nepředstavuje si atp. Je to jen takový složitější bankomat či automat na kávu, jen to, že "mluví" a je nám podobný v nás vzbuzuje pocit, že se jedná o "umělého člověka" :-) Simulace není duplikát.
21. Listopad 2017 - 17:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Neviděl (anonym)
někdo z vás film Transcendence? To bylo hodně zajímavé,doporučuji shlédnout.Zajímal by mě váš názor.
21. Listopad 2017 - 18:52
Obrázek uživatele Charon
Charon
někdo z vás film...Tak za mě tenhle ne, ale viděl a četl jsem Blade Runnera. Tam šlo pomocí rychlosti a intenzity reakcí na určité podněty rozeznat replikanta/robota od člověka. Pikantní by bylo, kdybych ho udělal sám na sobě a neprošel bych :-D
21. Listopad 2017 - 20:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Jak (anonym)
Tak za mě tenhle ne, ale...to myslíš? Že třeba někam napíšu a je okamžitá,rychlá reakce? Pak ale snadné rozeznat.Koukni na ten film Transcendence,by mě zajímal názor,já jsem snad i tak naivní,že věřím tomu,že by to tak jednou mohlo fungovat. A jestli by byl člověk pro? V tomto případě určitě ne.
22. Listopad 2017 - 8:39
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
někdo z vás film...Zajímavý film. Stále více mi připadá, že je jen jedno vědomí - vědomí všeho - božské, kosmické vědomí a to se v různých podobách vtiskává do lidí, zvířat, robotů... Lidi jsou takové biologické stroje - rozsah vědomí, které daný jedinec má je dán nejen schopnostmi jeho mozku, ale i celkovým tělem a jeho zdravotním stavem, prostředím kam se narodil, časem, kdy se narodil... Roboti budou moci mít vědomí informačně rozšířenější, ale zas budou ochuzeni o vědomí svého těla- nebudou zažívat rozechvělost, stáhnutý žaludek, bolest rakoviny... To dle mého má vše velký vliv na to, jak se vědomí prezentuje a sebeuvědomuje. Myslím, že i roboti budou mít schopnost určitého sebeuvědomění. Otázkou je, jak to bude se schopností lásky - jak moc je láska podmíněna biologicky.
28. Listopad 2017 - 15:58
Obrázek uživatele Charon
Charon
to myslíš? Že třeba...http://bladerunner.wikia.com/wiki/Voight-Kampff_machine Tady je to anglicky popsáno. Přesněji řečeno se prostřednictvím fyziologických reakcí a odpovědí měří míra empatie - vcítění se do konkrétní situace. Čím více otázek je potřeba, tím je pravděpodobnější, že jsi člověk, popř. velmi dobře vytuněný android :-)
28. Listopad 2017 - 18:28
Obrázek uživatele Charon
Charon
Zajímavý film. Stále více...To, co popisuješ, podle mě stále není vědomí, ale jen pokročilé zpracovávání informací, tedy vnější projev. Bude mít ale robot pocity? Sny? Představivost? Uvědomí si někdy, že něco zpracovává? Zkrátka tzv. qualii? Pochybuji. Na tu lásku se dá dívat ze dvou poloh - fyziologicky (materiálně) - měřitelných tělesných reakcí a pochodů (to jde snadno nasimulovat) a psychologicky ("duchovně") - stavy mysli, pocity, vlastní mentální svět (to už je o dost problematičtější).
28. Listopad 2017 - 18:39
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
Ohledne toho vedomi zacnu od tveho konce: Uvedomi si nekdy, ze neco zpracovava?... Jak moc si to uvedomujeme my? Uvedomuje si kazdy clovek, ze jeho " pravdy" jsou dany tim, jske informace zasvuj zivot prijal, jakymsituacim byl vystaven? Predstavivost? Neni to jen schopnost zname pospojovat jinym originalnim zpusobem? Proc by toho nemohli byt roboti schopni - matematicky budou moci velmi rychle kombinovat ruzne vstupni informace a obcas vytvorit neco zcela noveho, co bude davat smysl - to je dle mne predpoklad predstavivosti, kreativity - myslim, ze vykonny pocitac v tom muze byt lepsi nez clovek? Sny? Lide jeste stsle nevedi, kde presne se sny berou a jaky maji vyznam. Jsou teorie, ze jde o pretridovani a nahodne spojovani obrazu nekdy do mozku prijatych. No proc by neco podobneho nemohl mit robot. Na drhou stranu je otazka, jestli by to potreboval, jestli to neni pouze nutnost pro regeneraci lidskeho mozku. Robot a pocity- dle meho by je mit nemusel, pokud by nemel biologicke telo. A ted ta laska... Pri te nasi lidske hraji fyzicke pocity velkou roli - hlavne na zacatku. Nekdy ani clovek zpocatku vlastne netusi, co se to s nim najednou deje- kdyz pada do zamilovanosti. Tento aspekt lasky asi nemuze robot ( pokud nebude mit biologicke telo) zazit, ale urcite muze zazivat ty dalsi aspekty lasky, pratelstvi - ze mu s nekym bude dobre - bude mit podobne zazitky, zajmy nebo ho zrovna budou zazitky, myslenky... druheho doplnovat. Tyto " dusevni" faktory muze pokrocily robot pozitivne vyhodnocovat.
28. Listopad 2017 - 21:07
Obrázek uživatele Návštěvník
. (anonym)
nééééééééééééééééééé
28. Listopad 2017 - 21:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Podle (anonym)
mého,on sám si nikdy neuvědomí,že něco spracovává,on je prostě naprogramovaný.Pocity,sny,emoce bude mít vždy na nule.Vždycky to bude jenom robot.
29. Listopad 2017 - 11:45
Obrázek uživatele Návštěvník
to jo (anonym)
Jako třeba Terminátor, něco mu nabulíkoval John Connor a on na to řekl "potvrzeno". A John ho učil, zdokonaloval, naučil ho třeba hláškám "Astalavista baby, nebo "No problemo". Takže robota musí někdo učit a on to převezme a bude tak získávat nové informace a bude stále chytřejší.
29. Listopad 2017 - 12:43
Obrázek uživatele Charon
Charon
Jo, to je všechno hezké, ale stále se motáme v kruhu. Jde o to, zdali bude mít někdy robot vědomí (resp. qualii, faneron). Že se bude navenek "chovat chytře" ještě nic neznamená. https://cs.wikipedia.org/wiki/Qualia https://cs.wikipedia.org/wiki/Faneron
29. Listopad 2017 - 12:49
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
Jo, to je všechno hezké,...Ono je na to tezke odpovedet, kdyz nikde neni uplna definice vedomi. Na te qualii se dohaduji ruzni filozofove, co tam patri a co ne. Jen pro priklad: Znamenalo by to, ze robot nema vedomi, pokud by neznal litost, slasl nebo depresi? Jsou tyto stavy, emoce nutne k sebeuvedomeni? Ohledne pojmu faneron - tak tam by na tom mohli roboti byt lepe nez lidi, protoze by nemeli ruzna zkresleni reality podle ruzne urovne svych smyslu. Navic my lide ruzne vnimame realitu nejenom kvuli rozdilnostem ve smyslovych organech, ale i diky ruznemu psychologickemu naladeni. Napr. clovek, ktery zazil prepadeni v noci, tak bude jiz vzdy v noci vse vnimat s jinou intenzitou nez clovek, kterynic negativniho nezazil - dokonce muze dochazet i k urcitym "halucinacim" . Tohoto by roboti byli asi usetreni a pri komunikaci by si mohli vzajemne vice rozumet nez lide.
29. Listopad 2017 - 21:33
Obrázek uživatele Návštěvník
sdfg (anonym)
Nedejbože,aby roboti ovládli planetu,pfuj,to je hnus velebnosti.
30. Listopad 2017 - 12:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Roboti již začí (anonym)
https://www.youtube.com/watch?v=NJwD68LaNro Skladníci, chůvy, prodavači, farmaceutky, vojáci,uklízečky, řidiči,...tyto a další povolání budou v budoucnu vykonávat roboti
17. Prosinec 2017 - 16:28
Obrázek uživatele Luďa
Luďa
Ahoj, co říkáte na první...Nebojím se ho
18. Prosinec 2017 - 21:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Tak, že roboti budou brát lidem ve velkém práci již píší všude. Na idnesu založili o nástupu robotů celou kategorii. Co mne osobně štve, že na to moc nereaguje naše školství. děti se stále učí memorování místo toho, aby se učily infromace vyhledávat, analyzovat a propojovat a víc byly rozvíjeny jejich specifické talenty. Co si vy myslíte, že by se dnes děti kromě práce s počítači a technologiemi obecně měly učit? Někde jsem slyšela, že by měly rozvíjet umění, sporty. No obávám se, že v budoucnu bude moderní i hudba, kterou nám složí roboti či obrazy, které namalují.
7. Únor 2018 - 16:13
Obrázek uživatele Návštěvník
je to jednoduch (anonym)
Tak, že roboti budou brát...Děti se učí memorování proto, aby alespoň něco ve škole dělaly. V okamžiku, kdy se jim dá možnost vyhledávat informace, tak většina začne okamžitě prohlížet Instagram, FB atd.
7. Únor 2018 - 17:47

Přidat komentář