26 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Recepty predepisovane sestrou a nizsim zdravotnim personalem

10. Září 2018 - 0:16

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
klara (anonym)
Svuj pribeh zacnu trochu ze siroka. Po 2 mesich mi dosly leky, ktere pravidelne uzivam. Zavolala jsem tedy lekarce, zda by mi je predepsala. Rikala, ze mam prijit nasledujicicho dne. Takze jsem prisla. Jake bylo moje udiveni, kdyz pani doktorka nebyla pritomna a misto ni mi primo prede mnou zacala vypisovat recepty jeji sestra (nebo spise by se sluselo napsat ASISTENTKA). A to jeste rikala, tohle Vam musi stacit, prijde si za mesic znovu. Nechapu jak mohla zjistit, kolik baleni jakych leku mi ma predepsat. Uplne jsem byla timto postupem sokovana, stejne tak i chovanim teto "asistentky". Je to bezne, ze sestra predepisuje leky misto lekare? Jeste dodavam, ze ona sestra (asistentka) se jmenuje Jana Simova a pracuje v ordinaci pani MUDr. Hany Kotaskove na Praze 10 (ambulance psychosomatiky a psychiatrie)
8. Leden 2010 - 14:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniela (anonym)
Podle zákona je to absolutně nepřípustné. Recepty může vypisovat pouze doktor s atestací a výpis z receptu může předepisovat jenom lékárník. To je všechno. Neexistuje vůbec možnost předat tuto pravomoc někomu jinému ani na základě plné moci
8. Leden 2010 - 19:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Linda (anonym)
Podle zákona je to absolutně...A nejde to ani v případě, kdy pacient dostává stále stejnou medikaci, kterou má zapsanou v kartě a jdesi pouze pro novou zásobu léků?
8. Leden 2010 - 19:36
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Je to absolutně nepřípustné, ale běžné. Když má třeba doktorka dovolenou a já potřebuji léky, které užívám pravidelně, napíše (resp. vytiskne) recept sestra, dá tam razítko + podpis nečitelný a je to.
8. Leden 2010 - 19:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Medik (anonym)
A nejde to ani v případě, kdy...Nj, podle zákona fakt může psát recepty jen lékař a výpisy i farmaceut s vysokoškolským vzděláním. Daniela ještě zapomněla na veterináře. No fakt, v lékárně už pak nikdo nezkoumá jestli to je pro pejska, kočičku nebo člověka. Z praxe ale vím, že sestry běžně píšou recepty pro "líné doktory". Pacient by to ovšem neměl vidět. Je to stejné, jako když sestra očkuje. Očkování taky přísluší výhradně lékaři a přitom mnohde to dělají sestry.
8. Leden 2010 - 20:00
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
Recept mi běžně tiskne sestra z počítače a dá tam razítko a nečitelný podpis. Proč by mi to mělo vadit, Když používám stále stejné léky? Lepší, než kdybych se musela objednávat měsíc předem a hodinu čekat.
8. Leden 2010 - 21:40
Obrázek uživatele Návštěvník
ZS (anonym)
Jsem zdravotní sestra a za nepřítomnosti lékaře TISKNU! recepty z počítače také.Lék i dávkování je nastaveno,takže nelze pacienta nějak poškodit. Naopak za dobu ,kdy toto dělám se nestalo,že by volala lékárna kvůli problému a několikrát jsem zjistila,že pacient má v databázi zavedené léky,které dávno neužívá ap.Pacienti,kteří potřebují jen léky jsou rádi,že nemusejí vyhledávat zastupujícího lékaře a čekat na předpis. Samozřejmě,že takováto činnost vyžaduje od sestry absolutní pečlivost,zájem a vzdělání.Bohužel mám pocit,že lidé doktorům věří až příliš slepě a sestry podceňují.Pravda by byla pro mnohé z vás zdrcující :((,co se týká zájmu některých lékařů o vaše zdraví. Svým příspěvkem netvrdím,že je v pravomoci sester psát recepty.Na druhou stranu JE v pravomoci lékařů věnovat pacientům kvalitní péči,včetně poskytování léků a najde se dost takových,kteří to nečiní.Viz mnohé příspěvky tady na doktorce.
9. Leden 2010 - 2:22
Obrázek uživatele Návštěvník
D.M. (anonym)
Mam podobnou zkusenost jako pani/slecna klara, ktera zalozila tuto diskuzi, a to dokonce se stejnou lekarkou (nebo spise sestrou). Leky mi tato sestra J. Simova mi predepisovala, a to i kdyz byla pritomna jeji pani doktorka; tedy rozumnejte v ordinaci a sestra byla ve sve sesterne - jine misstnosti. Proste jsem vesel k sestre, povidam, ze bych potreboval tohle a tohle napsat, ona vytahla recepty, leky predepsala, dala razitko, PODEPSALA (podpis necitelny) a bylo to. Postup je to samozrejme nespravny, ale rychly a efektivni. Na objednani u pi MUDr. Kotaskove se ceka i 3 az 4 mesice bezne. Takhle to tam chodi uz leta. melo to zadrhel jen jednou, kdyz mi misto leku na spani napsala leky na srdecni aritmii a lek mi vydavali v lekarne - to jsem se podivil :-)
11. Leden 2010 - 15:28
Obrázek uživatele Návštěvník
Honza (anonym)
Je to problém posuzovat. Nedávno nám doma došel Hydrokortizon a blížily se svátky. Bereme to již skoro rok.Tak jsem volal paní doktorce, aby mi to připravila. Jenže v čekárně plno lidí a tak jsem čekal na recept 4 hodiny. Potom mi jej sestra konečně podala. A stejně nevím kdo jej vystavil. Je asi rozdíl v tom, když se nasazuje nový lék a rozdíl v tom, když se bere dlouhodobě. Jinak souhlasím s paní zdravotní sestrou ZD ze dne 8.1.2010. Pobyl jsem letos v nemocnici dva měsíce jako doprovod manželky po operaci makroedomu v blízkosti hypofýzy a následném pooperačním těžkém organickém psychosyndromu. Poznal jsem mnoho laskavých a vzdělaných sestřiček. www.aloe-gel.cz
11. Leden 2010 - 21:47
Obrázek uživatele Návštěvník
ZS (anonym)
pro D.M,blbě vám může napsat recept i doktor.Nikdo není neomylný.To,o čem píši jsou "pouhé" letité zkušenosti.Pak je na Vás,abyste si pohlídal,co vám v lékárně dávají a samozřejmě to neužíval :=)) Honzovi děkuji,že uznává ,že i sestry mají svou inteligenci a schopnosti,které jsou ochotny/často s vysokou dávkou empatie/věnovat pacientovi.
12. Leden 2010 - 5:06
Obrázek uživatele Návštěvník
reakce na ZS : (anonym)
Jsem zdravotní sestra a za...Dostávám takhle antikoncepci na gynekologii - sestra vytiskne recept. Nevidím problém takovým způsobem vydávat recept na dlouhodobě užívaný lék, když už si pro ten receprt musím k lékaři (v některých případech by opravdu stačila evidence v lekárně). Podle přístupu mých lékařů doufám, že zájem není jen hraný. Sestry nepodceňuju, a taky žádnému lékaři nevěřím slepě, vždy jsem obezřetná. Doktor a zdravotní sestra jsou taky jen lidi a mají normální lidské vlastnosti, jsou mezi nimi výborní, dobří a taky mizerní (nejen odborně, ale i bez zájmu o pacienta).;-)
12. Leden 2010 - 7:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Sabina (anonym)
Dostávám takhle antikoncepci...Situace s
12. Leden 2010 - 8:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Sabina (anonym)
Dostávám takhle antikoncepci...Situace s recepty je u nás opravdu katastrofální. Zatímco u nás je většina léků na předpis, v cizině dostanete téměř všechno bez receptu v lékárně. Je to moje zdraví, tak proč si nemůžu koupit, co chci, když jinde to jde? Chápu, že není možno vydávat bez receptu psychofarmaka nebo návykové látky. Řeším to tak, že o dovolené v cizině zajdu do lékárny a tam si udělám zásobu na celý rok, toho, co potřebuji. Psala jsem si i s předsedou České lékárnické komory a on mi sdělil, že lékárny mají zájem o co nejvolnější prodej léků, ale brzdí to lékařská komora. Doktoři zas mají zájem, aby co nejvíc léků bylo na recept. Za vypsání receptu mají 40 Kč. Nahrává jim i postoj většiny českého obyvatelstva. Češi jako trotlové souhlasí s tím, aby většina léků byla jenom na předpis
12. Leden 2010 - 8:19
Obrázek uživatele Návštěvník
nevím (anonym)
Situace s recepty je u nás...I mne překvapuje, že si v zahraničí můžu koupit, co u nás nelze. K lékaři moc nechodím a lék hrazený pojišťovnou beru jednou za dlouhý čas, takže pořád nechápu, jak to vlastně s poplatky je. U lékaře jsem za předpis zatím neplatila, v lekárně od zavedení poplatků asi jen jednou. Na druhou stranu, my Češi opravdu trotlové jsme (v úrůměru), protože léky jíme ve velkém, naše - česká spotřeba je příšerná, pro spousty lidí čím víc, tím líp; nechápou dopad - negativní účinky. Neumím si představit, jak by jedinec - Čech posuzoval kombinace různých druhů léků braných najednou, když s tím má problém lékař. Je možné, že vydávání léků na recept nás jako celek vyjde levněji než posléze odstraňovat potíže způsobené samoléčením. Tam, kde je možné nakupovat léky bez receptu, se pacienti podílejí v mnohem větší části finančně přímo na léčení, tak si dají pozor, čím si zničí zdraví, u nás by to zase zaplatili všichni.
12. Leden 2010 - 8:43
Obrázek uživatele Návštěvník
ZS (anonym)
souhlasím s "nevím" ohledně pojídání léků.Někdy si říkám,že kdybych měla užívat tolik léků,co někteří pacienti a hlavně léků na bolest,pak bych asi nepřežila.Většina těchto léků/na bolest/ je návyková,tzn.,že po čase je nutné dávku zvyšovat.Nejenom ,že lidé nejsou poučeni v začátku užívání,že se jedná o návykový lék,ale lékař naprosto s klidným svědomím předepisuje kvanta těchto léků,třeba po 14 dnech.Proč ne,když se tím nenavyšuje limit.Na druhou stranu se nechce s pacientem dohadovat.Většině těchto lidí po čase selhávají ledviny.
13. Leden 2010 - 14:17
Obrázek uživatele pavelkofi
pavelkofi
Internet tuto záležitist, tipuji do dvou let vyřeší. Od lékaře jen s kartičkou pojištěnce-např.
5. Listopad 2010 - 12:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Nikola (anonym)
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat když ma doktorka na gynekologii dovolenou a nemá zastupce za sebe a potřebuji antikobncepci předepsat a když jí potřebuji uz nutne brát do konce tydne kdyz má doktorka celi tyden dovolenou daj mi antikoncepci na pozadani v lekarne??
4. Duben 2012 - 15:50
Obrázek uživatele Návštěvník
Odpověď (anonym)
Milá Nikolo, antikoncepci bez receptu ti v lékárně nevydají, od čeho by jinak ty recepty byly? Zkus si zajít na pohotovost, vysvětlit, co máš za problém a požádat o recept. Zřejmě to ale bude zpoplatněné. Nebere STEJNOU antikoncepci nějaká kamarádka, že by ti pár tabletek "půjčila" a ty bys jí je pak vrátila? Některé ženy řeší tuto situaci nákupem léku na internetu, upozorňuji tě ale, že prodej léků na předpis bez předpisu je trestný a můžeš se spálit. Pokud antikoncepci neseženeš, nezbývá ti, než měsíc braní vynechat a začít brát nové platíčko až s další menstruací. Samozřejmě se mezitím musíš chránit jinak.
4. Duben 2012 - 20:02
Obrázek uživatele Návštěvník
pro nikolu (anonym)
braní HA vyžaduje zodpovědnost. nejen v každodenním braní ve stejný čas, ale také ve včasném opatření nového balení. stačilo si vzpomenout o týden dříve, nehonit to na poslední chvíli a měla bys recept bez problémů.
5. Duben 2012 - 18:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Guy (anonym)
Jestli není lepší být zdravý. :-))Každý teoreticky ví,jak na to, ale prakticky na to kašle. Stále stejné pravdy- co jíst, zdravý pohyb, bla bla- ví to každý. Takže kde je chyba? Co myslíte? V lenosti? V nedostatku motivace? V nechutí žít dál?
5. Duben 2012 - 20:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Guy (anonym)
Co stres v práci /z práce/,...Nevím, jestli polykat prášky proti stresu je to pravé. Spíš je lepší se nerozčilovat u denních zpráv, k ničemu to stejně není. Ćlověk se pak cítí jako o dovolené, kdy se zajímal jen sám o sebe. :-)Vzduch si moc vybírat nemůžeme, to je fakt.
5. Duben 2012 - 23:38
Obrázek uživatele Návštěvník
ZS (anonym)
Antikoncepci může předepsat praktický lékař ,tzv.pohotovostní balení - t.j na jeden měsíc za plnou úhradu. Obracet se na pohotovost není vhodné,zde by se měly řešit závažnější případy .
6. Duben 2012 - 8:21
Obrázek uživatele Návštěvník
hana (anonym)
Podle zákona je to...u nás nejenom že sestra vypisuje recepty ale i sama píše lístky na sanitku, a ve zdravotní kartě hleda pry vhodnou diagnozu . když potřebuji lístek pro mou 83letou mamku tak lékařka řekne běžte se domluvit ze sestrou jestli vám to napíše. no a ta řekne že mamka nato nemá nárok.
15. Leden 2015 - 13:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Jara (anonym)
Je normální ve všech nemocnicích že sestra vypíše dle nařízení doktora (i když tam není) recept a podepíše lékařem...vše je ale zdokumentováno v papírech nemocného!! Nic nového nepředepíše, jen to co máte pravidelně brát!!Je to normální a za normální to považuji...já jako lékař mám práce až,až a jsem rád že mě pomůže !!
15. Leden 2015 - 16:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Svuj pribeh zacnu trochu ze...Takové lidi máme nejradši, kteří nemají co napráci tak se snaží hledat problémy všude a dělat někomu zle, nepochopil jsem proč tu píšete jméno sestry, to Vám udělala něco hrozného, že si tu na ní stěžujete ? Buďte ráda, že jste dostala ty recepty, správně by ste je dostat neměla a musela by ste si počkat až se doktorka vrátí. Recepty smí psát pouze lékař, ale tu medikaci Vám už předtím lékař nasadil, takže sestra měla pokyny od doktora a věděla, že má předepsat stejný předchozí léky, něco jiného by bylo kdyby sestra Vám předepsala nějaké léky, které by si vycucáa z prstu, to ale není Váš případ, sestra měla jasné pokyny od lékaře co Vám má dát a to co už berete, takže teoreticky je to v naprostém pořádku, prakticky nikoliv. Ale buďte ráda, že ste to dostala hned a nemusela jste čekat!!!
14. Červen 2018 - 16:40

Přidat komentář

Reklama

Reklama