Reklama

Proč se červenáme?

Nad tímto unikátním fyziologickým jevem se lidé podivovali od té doby, co první jeskynní člověk udělal ve společnosti první faux pas. Vědci říkají, že mezi myslí, tělem a společností fungují záhadné vztahy.

Člověk zčervená, když se malé krevní cévy, které zásobují kůži, rozšíří a tím se zvýší průtok krve. Začervenání provází pocit hor­ka v obličeji a často i po celém těle. Ve většině případů zčervenání rychle odezní. Může trvat několik vteřin, maximálně pět mi­nut. Podle dr. Rogera Dampneye z Univerzity v Sydney je červenání velice rozšířený jev, o kterém toho vědci vědí překvapivě málo. A navíc "je vyvoláno emocionálními podněty, do nichž jsou zapojeny vrchní vrstvy mozkové kůry". Tvrdí se, že zčervenat nemusíme jenom v obličeji.

Červenání je jednou z mála tělesných změn, které jsou vyvolány přímo myslí. Ukazuje se, že je spíš řízeno biologicky, ale v každém případě vzniká z rozpaků před lidmi. Nikdo se totiž nečervená, když je sám. Někdo zrudne, když ho obviníte, že už se červená. Další kuriozita spočívá v tom, že lidé se můžou červenat a cítit se v rozpacích, i když neudělali nic špatného. Už prostý fakt, že se člověk nějak odlišuje, ať už v dobrém nebo špatném, může vyvolat červenání. TIeba když někoho přehnaně chválí.

Je zajímavé, že se červenají dokonce i lidé, kteří jsou od narození slepí. Ale je zřejmě nemožné, aby člověk sám sebe přinutil se začervenat. Lidé, kteří se často červenají, někdy hledají způsob, jak se tohoto problému zbavit. Slýchají radu, aby se snažili zčervenat co nejvíc. Je doloženo, že to v mnoha případech odstraní červenání zcela.

Nehledě na teorie jdoucí k Darwinovi a Freudovi nikdo si není absolutně jistý, proč se červenají jenom lidé. Nicméně neustále se objevuje jednoduché vysvětlení: lidé jsou jediní primáti, kteří mají obličej bez srsti. Ačkoli ostatní primáti se možná červenají též, vidět je to jenom na lidech. Jak jsme si řekli, červenají se jenom lidé, kteří mají schopnost stydět se a posuzovat sebe sama z hlediska ostatních. Protože žádné další zvíře toto nedokáže do té míry jako člověk, červenání je typicky lidskou záležitostí.

Reklama


Charles Darwin (1809-1882) věnoval ve své knize Projev emocí u človéka a u zvířat (1872) jednu celou kapitolu červenání. Darwin se jako první zmínil o tom, že červenání je výlučně lidská schopnost, která se objevuje u všech národů světa i u slepců. Tvrdí, že červenání se téměř určitě dědí a vyvolává ho pozornost jiných lidí. Darwin píše: "Červenání je iniciováno obavou, co si o nás pomyslí ostatní."

Sigmund Freud ve své knize Skrupule, symptomy a obavy (1926) tvrdí, že červenání je celková reakce na potlačené sexuální vzrušení, exhibicionistické touhy a strach z kastrace. Je to nepřímý způsob, jak sdělit ostatním své erotické touhy. Pro Freudaje červenání symbolem vnitřního podvědomého boje mezi id (souhrn instinktů uložených v podvědomí) a superegem.

Zdroj: Dr. Stephen Juan - Lidské tělo podivuhodné a záhadné, nakladatelství Ivo Železný

Reklama

Komentáře

Lenka (St, 4. 2. 2009 - 14:02)
Tímto problémem přesně trpím já, červenám se když lžu, červenám se když mě někdo řekne že se budu červenat, červenám se, když potkám více lidí jdoucí proti mě na ulici - mám z toho doslova ztíhu a bojím se kolikrát vyjít si sama někam mezi cizý lidi ... nevím co s tím mám dělat, ale práškama to rozhodně řešit nechci :-( Nevím zda existuje někdo, kdo by mě mohl "odblokovat" abych se toho už konečně zbavila. Je mi 30 let a jsem už i matka - poradíte mi někdo??? Děkuji
Simon (Po, 15. 3. 2021 - 01:03)
Stydět se není špatně je to prostředek k tomu jak být na sebe pyšný a nestrapnit se. A být pyšný je důležité.
Katka (So, 7. 2. 2009 - 21:02)
Zkus kineziologii či klasickou homeopatii.
Lenka (Ne, 8. 2. 2009 - 18:02)
Děkuji za radu, zjistím si to ... :-)
Návštěvník (Út, 10. 2. 2009 - 14:02)
Ahoj, přesně Ti rozumím. Mám ten samý problém. Jít k někomu na návštěvu? Vím,že se tam budu červenat a je mi hrozně trapně, až špatně. Taky mám dítě, je mi 25let a nevím jak se toho zbavit....
Ahoooj Téra.
mike (St, 18. 2. 2009 - 20:02)
homeopatie a alternativni medicina nic neresi,jediny efekt, ktery obnasi je placebo,lepsi je tobrat s nadhledem a predstavit si kolemjdouci kterak sedi na toalete...:)
Katka (Út, 4. 8. 2009 - 17:08)
Miku tito lide by byli vdecni i za placebo efekt.
Je videt, zes to nikdy nezazil, protoze tva rada nefunguje.
Lila (Út, 4. 8. 2009 - 17:08)
Červenání mi zkazilo mládí i kariéru a přivedlo k alkoholismu a narkomanii.
Honza (Po, 20. 7. 2009 - 23:07)
Ahojda, taky tím trpím a už jsem navštívil i psychyatra, který mi předepsal i prášky, až tak jsem na tom blbě, taky mám rodinu a dítě. Psychyatr nepomohl jse u něj už rok a půl a nic. Píšu ti jen proto, kdyby jsi na nějakou léčbu přišla, tak by jsi mi třebas napsala a pomohla, to samé udělám i já pro tebe, ale zatím nevím jak na to a trápím se. No kdybys chtěla napiš na email: honza990"seznam.cz a pokecáme a vyměníme si zkušenosti jak bojovat s naším problémem, zatím čauky, Honza.
jana (Čt, 10. 9. 2009 - 17:09)
Miku tito lide by byli vdecni...a vaše děti jsou blede nebo chytly červenání po vás pry to tak byvá
Petra (Po, 21. 9. 2009 - 21:09)
Ahoj prosím nepomohl by mi někdo já se čevenám hodně ale většinou při sportu nevíte co s tím.Pište prosím na e-mail
[email protected]

Díkyyyyyyyy
Iveta (Čt, 27. 1. 2011 - 00:01)
já se červenám nejen ve společnosti nebo při pozornosti lidí, ale i při sportu nebo jen při minimální pohybové aktivitě. Fyzičku přitom mám. Když jsem třeba na tréninku, zčervenám hned na začátku při protahování a pak se to nějak ustálí, ale třeba při dlouhodobém aerobním sportu jsem jak ředkev nonstop. Navíc mám problémy s nízkým tlakem a omdléváním. Souvisí to? Jestli Vás někoho něco napadá, napiště mi prosím kdykoliv na [email protected]. Děkuji
Zdena (Čt, 27. 1. 2011 - 01:01)
já se červenám nejen ve...Ahoj, tak ja mam neco podobneho. Mam taky sklony k nizkemu tlaku a k omdlevani a se sportem je to presne jak popisujes. Pri jakekoliv fyzicke namaze okamzite zcervenam. I kdyz me neco rozcili tak mi to jde do tvare a nemusim byt vubec ve spolecnosti. Tam se mi to stava taky, ale spise asi vzrusenim. Nejakou socialni fobii netrpim a lidi mam rada. Nevim, jestli s tim ten nizky tlak nejak souvisi, ale neco fyzickeho za tim asi bude.
Alex (St, 22. 2. 2012 - 09:02)
Já se červenám, kydž musím někde na veřejnosti někam na záchod (hlavně na velkou) a nemohu to dostatečně utajit. Například jsem ve skupině a potřebuji si odskočit a najhorší jak jsme třeba jen dva, tam to neutajím. A když chodím cca 4x denně, tak jsou tyto stavy dost často. Je zajímavé, žedefekaci mohu vykonat kdekoliv (např. pod smrčkem), ale červenám se, když o tom někdo ví.
VERONIKA (Út, 30. 10. 2012 - 21:10)
Já se červenám když někdo řekne mímu idolovi že ho miluju. A on se mě zeptá jestli je to pravda. A začnu se červenat.
Michal (St, 31. 10. 2012 - 22:10)
také trpím problém s červenáním, strašně rád bych se toho zbavil, zastávám menší politickou funkci a při proslovech nebo poradách, kde mám slovo cítím, že červenám. v okruhu známých a přátel jsem z toho vypěstoval úsměvnou přednost, ale jsou tu i cizí lidé a tam nastává problém. Jednou mi pomohlo dýchání zhluboka a soustředěné myšlenky na počasí :) ale ne pokaždé se to povede.
Zuzana (Čt, 7. 3. 2013 - 18:03)
také trpím problém s...AHoj,
dokážu se vžít do vaší situace a vašich pocitů. Také jsem trpěla červenáním hodně, naštěstí už teď jen zřídka, když mám kolem sebe pěkného muže. Doporučuji o tom mluvit a předem na to upozornit. Uleví se vám. Někomu se klepe při mluvení hlas trémou, někdo omdlévá, někdo má úzkosti. Mluvte o tom s manželkou, přítelkyní, kamarády. Mluvte o svých pocitech při vystoupeních. Určitě to přejde. Jinak jsem na mailu [email protected].
Petr (Čt, 7. 3. 2013 - 19:03)
Myslím, že je lepší, když se někdo červená, než když zezelená.
David (Ne, 7. 4. 2013 - 01:04)
Ahoj. Rad bych se podelil o vlastni zkusenost. Vsichni jste slyseli o lecbe praskami, psychiatricke lecbe, navsteve Homeopata...To jsou vsechno kecy. Je to ve Vasi hlave. Stud je zapricinen sebeklamem ve vlastni neschopnost. Musite byt bud psychopat, kteremu je to vsechno jedno a uziva si klamani ostatnich a ma rad jenom sam sebe. Nebo sebevedomy rozumny clovek, ktery to ma v hlave srovnane a vi co chce. Sebevedomi, vira v sebe sama se da ziskat jedine tak, ze delate neco, v cem jste dobri. Date do toho vsechno a ziskate sebeduveru. A kazdy je v necem jedinecny. Citil jsem se menecenny, opovrhovany, nemel jsem pratele. Byl jsem troska, ktera prezivala se dvema krabickami cigaret denne, ktere trosku zahaneli uzkost a dodavali pocit falesneho sebevedomi. Jednoho dne uz me to prestalo bavit. Zacal jsem cvicit. Rozhodl jsem se prestat kourit a zacit cvicit. V tom nejvetsim pekle depresi co jsem mel. Prezijete tyden a uz to vam zvedne sebeduveru. Je to dva roky co jsem se tak rozhodl a za tu dobu se ze me stal jiny clovek. Ziskal jsem respekt ostatnich, ktery jsem kdysi tak postradal, a ktery mi paradoxne prestal byt uplne jedno. Ziskal jsem respekt sam k sobe. Spousta lidi mluvi o tom cim budou zitra...kazdy den. Ale nechapou, ze co udelaji dnes, tim budou zitra. Mozna jsem trochu odbocil od tematu, ale podstata veci je nezmenena. Kaslete na doktory, na leky. Je to ve vasi hlave. Delejte to v cem jste dobri. Jedine pokud VY sami budete vedet, ze jste v necem nejlepsi, nebudou vas nazory lidi co nic nedokazali vubec zajimat. Hodne stesti
Mike (Ne, 7. 4. 2013 - 02:04)
Mám oči a vlasy jako Ray Liotta, je to špatné?
Jsem si jistý, že je pěkný člověk, já soudím ´podle pohledů jiných lidí... Nechci chodit říkat "ten chlap je dost úžasný!" Budu si připadat jako mimořádně hezký, ale chlapovi by mělo jít především o povahu?
Kenny (Ne, 7. 4. 2013 - 02:04)
Mám oči a vlasy jako Ray...Ale Ray Liotta je HOT, tak bylo HOT v Good Fellas. Takže ne, to není vůbec špatná věc. Ale dnešní Ray Liotta není tak nádherný, jeho tvář vypadá nafoukle a on podivně zestárl. Takže pokud jsi pěkný jako Liotta zamlada, pak je to velmi dobrá věc, protože byl fakt přitažlivej.
lili (Ne, 22. 9. 2013 - 20:09)
Zajímavé
Denisa (Pá, 11. 10. 2013 - 15:10)
Ano souhlasim. Cervenani se v urcitych situaticich je o psychice. Je to v nasi hlave. Je mi 28 a od sve puberty trpim cervenani se, kdyz se dostanu do trapne situace, kdyz si v necem neverim, nebo kdyz se stydim. Nekdy take kdyz neco udelam dobre a nekdo me chvali.

Je pravda, ze od mych 14 let doted se situace o hodne zlepsila. Je to tim, ze me sebevedomi vzrostlo a vyspela jsem. Nikdy jsem nemela moc talentu ani sikovnosti, takze jsem se vsechno musela naucit dost dobre na to, abych tem ostatnim stihala. Take jsem zapracovala na svem zevnejsku, protoze i to je casti naseho sebevedomi, kdyz vystupujeme na verejnosti a potkavame nove lidi. Tim, ze jsem dosahla svych urcitych uspechu, i kdyz po malych kruccich, tim jsem dosahla pokazde lepsiho sebevedomi.

Uz se dnes skoro necervenam,jsem za to moc rada. Ale i tak jsou dny, kdy spadnu zpet do sveho "stareho" ja a rozhodi me kdeco. To si pak lidi okolo, kteri me znaji, vsimnou, ze se umim cervenat.

Tip pro zeny: pomaha i trocha make upu a pudru, uz to samo dodava dost vice odvahy, protoze clovek vi, ze to cervenani uz zdaleka neni tolik videt :)

Dára (St, 19. 11. 2014 - 18:11)
Zajímavé, že se červenají jen někteří. Někteří jsou bledí furt. Já teda u toho vypadám pěkně blbě. Červený ksicht a bílý krk. jsem červená i při obyčejném uchichtnutí.
Žaneta.. (St, 18. 11. 2015 - 21:11)
Mně zajíma pro muži v mé přítomnosti rudnou jen z obyčejné komunikace (ahoj,jak se máš.co jsi dělal o vikendu..atd..)hezká nejsem hubená taky ne tak to fak nechápu :( tak jsem asi divná ...
A (Čt, 19. 11. 2015 - 18:11)
to se ti jako stalo u víc chlapů? Netuším,ale řekla bych,že se jim naopak líbíš,ale asi to jsou moc mladí kluci,vid?
Janča (St, 23. 11. 2016 - 20:11)
Dobry den. Mam strasny problem s cervenanim. Chodim do 8.tridy a je mi 14 let. Moc mi to vadi, sotva rekne ucitel moje jmeno hned jsem ruda jako rajce. Nevim cim to je nekolikrat jsem se snazila uklidnit: to zvladnu, co je komu potom,ze jsem ruda nebo si rikam ze na me nikdo nekouka apod.ale pokazde zrudnu, kdyz nam do tridy jednou ostre svitilo slunce a ja tim pri zkouseni byla oslnovana, nevidela jsem jestli na me nekdo kouka a pote jsem se ptala kamosky na rudnuti a ona mi rekla, ze jsem nebyla ruda vyjimecne vubec. Ale ono to neni tak jednoduche, kdyz sedim v posledni lavici a ucitel mi rekne, at neco vysklonuju a v tu chvili se vsichni na me otoci a ja desne zrudnu citim jak mam hlavu jako v ohni. Obcas se nekdo zacne smat a vykrikne: „ta je ruda”!!! A ja zrudnu jeste vic, i kdyz to vpohode umim, vzdy ze sebe neco vykoktam a v tom stresu ani nevim co povidam, pak to spletu a mam blbou znamku. Libi se mi jeden kluk ve tride a pred nim zrudnu i kdyz mi rekne pouze ahoj, nebo se jde zeptat co bylo za domaci ukol a ja zrudnu. Moc mi to vadi obcas si zato zacnu nadavat. Nekdy premyslim i nad tim jestli jestli to neni kvuli tomu, ze jsem zacala kamaradit s kamoskou, ktera take rudne a priblizne od tech dob zrudnu taky. Jsem bezradna nevim jak se toho zbavit. Predem dekuji za odpoved.
strudl (Út, 20. 12. 2016 - 19:12)
Dobry den. Mam strasny...Ahoj Jani, pokud chceš poradit s tímhle problémem, ozvi se na email [email protected]
Jakeš (Út, 20. 12. 2016 - 19:12)
Já zrudnul zamlada a jsem rudý do teď!
Jana (Út, 4. 9. 2018 - 20:09)
Ahoj. Rad bych se podelil o...Ahoj. To máš pravdu. Jen občas zapomínáme na to, co už jsme věděli a s jakou samozřejmostí jsme s tím nákladali. Děkuji za připomenutí.
(St, 5. 9. 2018 - 00:09)
Jsem červená pořád, zblednu pouze při krámech.
vis (St, 5. 9. 2018 - 04:09)
Kdybys pomohla přestala bys ses červenat. ..
mam (St, 5. 9. 2018 - 04:09)
Raději umřít. ..
Nee (St, 5. 9. 2018 - 19:09)
Neee neumírej. .......
Staci když umřu ja....
kdyz (St, 5. 9. 2018 - 20:09)
Se něčeho bojíš ,řekni si,co se mne muže nejhoršího stát. ? Mne ,tomu druhému ...třeba ta ev.rizika nejsou stejné. ..
musim (Čt, 6. 9. 2018 - 04:09)
Zajít na urologii ....nejde se snadno vymocit...cevkovat !!!
mozna (Čt, 6. 9. 2018 - 04:09)
Tam bude krasna sestřička nebo doktorka. . .to. bude vzrušo. ..co.
Na co asi budu myslet ,jake budou moje myšlenky. . Coo
Ano (Čt, 6. 9. 2018 - 04:09)
Děkuji za pomoc...
jsem (Čt, 6. 9. 2018 - 05:09)
Nejchytřejší na svete. Moje IQ. 3789432109876456778,6549865
nerad (Čt, 6. 9. 2018 - 05:09)
Ale musím už odletět zpátky domu do vesmiru kde mám základnu sachrkabez.......V raketě je ještě místo na několik židli.U nás kdo bydlí na židli. ....
Pa pa
laska (Čt, 6. 9. 2018 - 05:09)
Na frekvenci 7 Hz....ahoj
koukni (Čt, 6. 9. 2018 - 05:09)
Boty směruji ke dveřím, a moje ledvina.....no už mám jít. .....! ještě se jenom vyčůrám a už pobezim. ... .....
Kam ? Co to je za blbou otázku. ..k te první kterou potkám. ...
Ahoj
Prijd (Čt, 6. 9. 2018 - 05:09)
Mám te Raaaad,proto ti mohu nabídnout pouze převařenou vodu!!!
koukni (Čt, 6. 9. 2018 - 17:09)
Hmotný mozek těžko chápe věci nehmotné.Cim větší lásky jsi schopen tim více jsi schopen i pochopit ,vcítit se.
Janiii (Čt, 7. 3. 2013 - 16:03)
Ahoj sice mi je 14 ale furt se červenám :( moc me to trápí protože se mi smějí :(
červenám se když s nekym mluvim,když mi reknou neco za co se stidim,nebo když mluvim s klukem který se mi líbí
nevíte co stím mam delat nebo alespon to nejask ovlivnit
Default User Image
Sylva (Út, 12. 3. 2024 - 09:03)

Já rudla do 23 - pak jsem se bláznivě zamilovala, úplně se zapomněla kontrolovat a rudnutí zmizelo. Do té doby jsem však s tím zažívala peklo. Pamatuji, jak jsem rudla kdykliv jsem si vzpomněla, že mohu zrudnout a jednout jsme takto zrudla při hodině chemie a učitel na to upozornil celou třídu a vysmál se tomu - no peklo.

Reklama