13 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Přilišné zaujetí mystikou

10. Září 2018 - 0:13

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Jo taky tě rád vidím.
18. Leden 2009 - 22:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Čeněk (anonym)
Zajímalo by mě, zda se někdo z vás někdy setkal s osobou, pro níž se vyhledávání mystických zážitků stalo natolik ústředním tématem života, že mu zcela propadla a díky tomuto se přestala zajímat o reálný okolní svět. Tím propadnutím mám na mysli každodenní hluboké meditace, hledání poselství a skrytých symbolů v každé významnější události a také pohrdání obyčejnými "světskými" tématy (přičemž tím zrovna nemyslím aktuální program televize Nova. Svého času jsem se setkával s osobou, která se delší dobu věnovala zen-buddhismu.Přišla-li řeč na toto téma (téměř vždy),hemžilo se to vzduchem samými vznešenými slovy typu: růst duše, empatie, pochopení druhých a vůkolního světa, soucítění, mystické zážitky apod. Po nějaké době těchto diskusí (či spíše monologů)jsem si však uvědomil, že ona osoba je primárně orientována na sebe sama, na své já, na hledání svých vnitřních vesmírů. Nic jiného nemá smysl, v ničem jiném (chápej světském, "přízemním") žádná krása není. Pouze mystické a transcendentální prožitky jsou tím pravým raison ´d´etre.Když jsem se snažil naznačit alespoň malé pochybení, byl jsem tvrdě odražen, přičemž jsem si připadal jako zaslepenec, který nic ve své "duchovní omezenosti" nechápe a nikdy nepochopí, protože mu zkrátka nebylo shůry dáno. Pouze oni vyvolení s nadsmyslovými prožitky jsou těmi osvícenými jakousi vyšší pravdou. Nepovažuji se za přízemního člověka, proto mě tenhle svým způsobem opovržlivý přístup dost mrzel, tím spíš, že mně na té osobě docela dost záleželo. Co si myslíte vy o dogmatickém vydávání pravidelného navozování změněného stavu vědomí za hledání duchovní cesty? Není to jen instantní, laciné pseudoduchovno? Proč si mystické zážitky servírovat jak na běžícím pásu, když jejich krása tkví právě v tom, že přicházejí znenadání, neočekávaně a třeba jen jednou za delší čas. Díky za reakce.
19. Leden 2009 - 3:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Dotaz (anonym)
Co je to instantní, laciné pseudoduchovno? Promiňte mi to při vašem vzdělání.
19. Leden 2009 - 7:31
Obrázek uživatele Návštěvník
AZ (anonym)
Čeněk: Instantní a laciné to není. Těmito pojmy bych označila jiné aktivity. Má to ale svoje rizika, jedno z nich jsi identifikoval docela správně a je to určitý druh posedlosti. Většinou to ale je jenom přechodná fáze, s tím, jak člověk roste, si to postupně uvědomí a časem dojde k vyvážení. Dneska je to docela běžné - každý tlak vyvolává protitlak - nápor materiálna a komerce pociťují někteří lidé tak silně, že v určitém bodě to u nich vyvolá odpor stejné síly a to se pak může jevit jako naprosté odtržení od reality. Pokud se v této fázi nedostanou pod velení nějakého pseudoguru nebo sekty, časem se k rovnováze dopracují sami. Pokud je meditace jediným způsobem navození změněného stavu vědomí, nemělo by dojít ke sklouznutí do nějaké slepé uličky, takže bych to zase až tak moc neřešila. Chce to trpělivost.
19. Leden 2009 - 9:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Čeněk (anonym)
Díky moc za reakce. To Dotaz: laciné, instantní pseudoduchovno je (alespoň dle mého názoru, můžete mít samozřejmě jiný) právě ono každodenní vyhledávání jistých prožitků, které při použití k tomu určených technik mohou nastat za velmi krátkou dobu (odtud instantní). Nic proti tomu, pokud však osoba prožívajícího nevydává naprosto nekriticky tyto prožitky za cosi vyššího, transcendentálního a sebezdokonalujícího (proto pseudoduchovno).Když se potápíte s přístrojem s natlakovaným vzduchem, dojde u vás v nějakých 60 metrech k dusíkovému opojení, a vy se cítíte rybou či planktonem a je vám blaženě, jedná se o duchovno?
25. Leden 2009 - 15:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Čeněk (anonym)
to AZ: V podstatě s Tebou souhlasím, hlavně doufám, že v případě onoho člověka se potvrdí Tvůj závěr, tj. dojde k nějakému vyvážení.Bohužel to však může dopadnout i jinak. Shodou okolností jsem poznal jiného člověka, který se v mládí taktéž duchovně hledal a praktikoval jógu a meditace v takové intenzitě až se dopracoval k schizofrenii (krom jiného experimentoval i s tzv. Lilliho floatingovou vanou, pokud Ti to něco říká). On sice řekne, že té zkušenosti nelituje, ale aby se dnes nalézal ve stavu - použiji slovo - "normálním", musí brát medikamenty.Stejný člověk mi vyprávěl o někom jiném, kdo pro změnu strávil určitou dobu v Oshově ášramu v Indii, kde po meditacích zhubnul na váhu koncentráčníka a skončil na kapačkách. To je asi to skouznutí do nějaké slepé uličky. Jinak díky za odpověď a ochotu k výměně názorů. Jsou to věci, které mě velmi zajímají (i když spíš z nezúčastněného, novinářského pohledu.
25. Leden 2009 - 15:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Martin (anonym)
Pořád nerozumím, proč se používá ten výtaz ,,instantní"... Vysvětlíte mi to někdo? Díky.
14. Říjen 2012 - 19:44
Obrázek uživatele Návštěvník
meo (anonym)
Zajímalo by mě, zda se...Znám takového člověka, před několika lety se nechal zasvětit do Reiki a byl u vytržení. Při rozhovoru s ním mi neustále skákal do řeči a upozorňoval na detaily, které mi údajně něco napovídají o mém životě atd. Nyní jsou jeho reakce vyváženější, ale stále se vyznačuje jakousi nesoustředěností (uprostřed věty začne jiné téma, nebo jej nadchne něco v okolí). Je i velmi citlivý na jiný pohled, začne přesvědčovat a dostává se (nyní už méně) do mírného emočního fanatismu. Myslím, že tito lidé chtějí dosáhnout něčeho, k čemu ještě svými zkušenostmi nedospěli nebo možná toto je ona zkušenost, která je má zbrzdit v jejich snažení ... kdo ví
15. Říjen 2012 - 12:46
Obrázek uživatele Návštěvník
M (anonym)
Znám takového člověka,...tohle znám velice dobře. hlavně se dnes na mystičnu velice dobře vydělává , krize tomu ještě napomohla až extrému.
15. Říjen 2012 - 20:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
tohle znám velice dobře....no krása jak se pletou hrušky s jablky...Mystično a mystika...Přílišné zaujetí mystikou?Kdo je takový?většinou jsou lidé zaujetí přiliš světem.
26. Leden 2017 - 9:12
Obrázek uživatele Návštěvník
Karel (anonym)
no krása jak se pletou...Oni jsou lidé různé. Někteří ženou fšechno do extrému a pak to vypadá podle toho. Na obou stranách.
30. Leden 2017 - 7:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Skutečně duchovní člověk o svých mystických zážitcích nepotřebuje mluvit a rozhodně to na něm není nijak poznat. Není odtržen od reality světa, ale je si světa plně vědom - jen možná jinak, než ostatní. Nevnucuje to ostatním, neprezentuje to, nevydělává na tom.
30. Leden 2017 - 13:44

Přidat komentář

Reklama

Reklama