Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!
86 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Pravopis? Hrůza!

10. Září 2018 - 0:22

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Nevím, jestli se někdo z vás nad tím taky pozastavuje, ale mně osobně hodně vadí hrubky v téměř 80% příspěvcích zde na doktorce. To je opravdu vzdělání současných mladých tak příšerné? Samozřejmě se objeví hlasy, že "o pravopis nejde, jde o smysl příspěvku" atd., počítám i s nadávkami na mojí osobu, ale zamysleli jste se vy negramoti nad ostatními dopady? Hledali jste práci? Seznamovali jste se s někým po internetu? Pracuji jako sekretářka a vím, že když naše firma hledala nového zaměstnance, měla jsem za úkol to předběžně protřídit s tím, že motivační dopisy kde bude hrubka mám rovnou vyřadit.... (příkaz šéfa). Když jsem se kdysi pokoušela seznámit přes net, příspěvky s perlami typu "kylometr, nemyslím jsi, děti zlobili" apod. jsem vůbec nebrala v potaz. Přijde mi to ubohé, když někdo neumí češtinu, já nevím, jsem divná? Nebo to někomu z vás taky vadí?
17. Říjen 2012 - 15:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Mně to tedy dost vadí a myslím, že pravopis vypovídá hodně o osobnosti autora. Tvůj šéf měl asi pravdu.
19. Říjen 2012 - 12:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Lenko, mluvíš mi z duše. Mě, když přijde dopis, kde vidím "standartní" "palety byli dodány"...... tak bohužel, to mě ovlivní hodně a už si o tomto dodavateli udělám vlastní úsudek..... Jo a ještě neskloňování příjmení!!!! "Pane Novák". Je pravda, že většina našeho národa neumí svůj mateřský jazyk :-(
19. Říjen 2012 - 13:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Milan (anonym)
Mně tohle vadí opravdu hodně. Jsem dost sečtělý a každá hrubka mě okamžitě praští do očí. Přesně jak píšeš, při seznamování když mi nějaká krasavice napíše "nemyslím jsi, že jsem..., moje bidliště je tam a tam apod., já to prostě balím. Přestane mě zajímat. Třeba je to jinak hodná holka, ale tohle prostě ne. Klesne tím u mě o padesát procent. No a v práci, to už je prostě spíš k smíchu - když nám "vážený pan podnikatel" napíše mail plný chyb, řeknu si, že má možná prachy, ale jinak je to totální debil a nemám k němu už vůbec žádný respekt.
19. Říjen 2012 - 13:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
Nevím, jestli se někdo z...Lenko - mne to přijde jako hodně povrchní soudit někoho podle pravopisu, i když sama ho celkem ovládám. A proto jsem též u tebe během prvního čtení objevila 2 chyby. Takže kdybych byla jako ty, tak bych tě za sekretářku nechtěla:)
19. Říjen 2012 - 13:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
a taky tam mám chybku:)
19. Říjen 2012 - 13:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Milane, to jsi vystihl přesně :-) Bohužel, jsem asi přísná nebo, naopak, povrchní, ale jestliže mi přijde dopis, kde jsou pravopisné chyby (učivo základní školy), tak, bohužel, ale někde se stala chyba.
19. Říjen 2012 - 13:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
Milane, to jsi vystihl...Jani, i používání čárek je učivo základní školy a řekla bych, že ty máš nějak přečárkováno:)
19. Říjen 2012 - 13:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Leo, říká Ti něco pojem "vsuvka" :-) Slovo "bohužel" jsem použila, jako vsuvku a ta je oddělena čárkami. Aspoň tak jsme se to učili. :-)
19. Říjen 2012 - 13:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Lenko - mne to přijde jako...no, je to možné, napiš mi prosím, o jaké chyby se jedná, já si žádné nejsem vědoma? Možná nějaká čárka ve větě - ale určitě ne shoda podmětu s přísudkem, flákání "i" a "y" jak se mi zlíbí apod.
19. Říjen 2012 - 13:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
Vsuvka hned na začátku věty? ... No to už si opravdu nějak nevybavuji. Já bych teda rozhodně napsala: "Bohužel jsem asi přísná nebo naopak povrchní, ale..." Navíc 2 x použít stejné slovo - bohužel, není nic moc stylisticky hezkého. To nás učili, tuším ve čtvrté třídě, že nemáme ve slohu opakovat stejné výrazy. Ale já zastávám, že nikdo není neomylný, a důležitější než pravopis, je povaha a srdce:)
19. Říjen 2012 - 13:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
...že motivační dopisy, kde bude hrubka, mám rovnou vyřadit.... (příkaz šéfa). Ty čárky ti chyběly. To jen, že každému jde něco a v něčem jiném třeba dělá chyby. A má člověk právo kritizovat, když sám není perfektní? A měl by člověk právo kritizovat druhé, i kdyby sám byl perfektní?? Zná přesné okolnosti toho, proč ten druhý to neumí?
19. Říjen 2012 - 13:41
Obrázek uživatele Návštěvník
názor (anonym)
nepřehledli jste dámi,že jste na doktorce zdraví? si vas tu táhne něco uiného. Ten kdo hledá na Doktorce zdraví chyby z češtiny, je blízko nemoci. Jak vám máme pomoci? Přehodnoďte si životní hodnoty. A ty chyby v úvodním vstupu jsem poznal i já, který mám jen základku. Mě to rozhodně nevadí. Mně vadí lidská hloupost.
19. Říjen 2012 - 13:48
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Leo, souhlasím s Tebou. Použít 2x po sobě stejný výraz není nic pěkného a souhlasím, že povaha a srdce je důležitější než pravopis (pracuji s postiženými lidmi, tak je snad jasné, že od nich nemohu vyžadovat to, co od normálních lidí, ale povaha a srdce tam je)Po "bohužel" na začátku věty se píše čárka. :-)
19. Říjen 2012 - 13:48
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
no vidíš, ty přechytralá, já si naopak myslím, že třeba ve větě "ale já zastávám, že nikdo není neomylný, a důležitější než pravopis, je povaha a srdce" ta čárka za slovem pravopis nemá co dělat. Nedělej ze sebe suverénku, když jsi sama nejsi dokonalá. Já taky netvrdím, že pravopis je to nejdůležitější na světě, mně třeba nejde zase matika, ale pokud někdo hledá práci nebo se seznamuje písemnou formou, je neznalost pravopisu průser. A sama ze své zkušenosti můžu napsat, že zaměstnavatelé dávají na kvalitu písemného projevu důraz a pokud někdo pošle životopis s hrubkami, nemá šanci.
19. Říjen 2012 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Leo, nechci nikoho kritizovat a máš pravdu, že každý umí něco (já v mamtematice skončila u rovnic :-). Ale Lenka to asi myslela tak, že když už se chci prezentovat, tak se s někým poradím, např, než pošlu životopis, obzvlášť když vím, že pravopis není moje silná stránka. A pokud si tak věří, že to sesmolí a pošle, pak jen "klobouk dolů" před takovýmto sebevědomím :-)
19. Říjen 2012 - 13:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniel (anonym)
a taky tam mám chybku:) To je holt zákon schválnosti. :-) Mne osobně hrozně tahají za oči chyby v i/y, ale sám dost zápolím se s-/z-. Když jsem tady na doktorce zakládal nové diskuzní téma, tak jsem se tak úporně snažil psát spisovně, až jsem jen v jeho názvu udělal hned 2 hrubky (Cinkali by jste znovu klíčema?). :-(
19. Říjen 2012 - 13:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Názore, tu lidskou hloupost jsi právě předvedl :-( :-) "nepřehledli jste dámi" :-) Vždyť na tuto diskuzi nemusíš klikat.
19. Říjen 2012 - 13:56
Obrázek uživatele Návštěvník
názor (anonym)
Názore, tu lidskou hloupost...I ty jsi předvedla teď svou hloupost. :-)
19. Říjen 2012 - 14:01
Obrázek uživatele Návštěvník
pro Janu (anonym)
dámy se dělí na dámi a nedámi, muži se dělí na muže a nemuže.
19. Říjen 2012 - 15:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Jan (anonym)
Lenko, vyzkoušejte i jiné diskuze, doktorka je celkem v pohodě, tam je to teprve nářez. Musím s lítostí konstatovat, že český národ neuvěřitelně blbne.
19. Říjen 2012 - 15:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
no vidíš, ty přechytralá,...Ale to si špatně pochopila Lenko. Já zde rozhodně suverenku nedělám. Plno chyb u druhých odhalím a sama nějakou udělám. Zároveň píši, že nikdo není neomylný a proto by nikdo neměl kritizovat takovým stylem, že hned daného člověka odsoudí za hlupáka - třeba dělá chyby v pravopise a je skvělý chemik. Z úvodního příspěvku bylo vidět, že vadí chyby zde v příspěvcích. Mnozí lidé je zde udělají i kvůli tomu, že je jim blbě a jsou rádi, že vůbec ten dotaz sesmolili. Samozřejmě, že když žádám o práci či píšu odpověď na inzerát, tak bych si to měla více zkontrolovat, ale zase na druhou stranu hned to dát někam na korekturu? Vždyť když někdo neumí, tak by to stejně jednou prasklo. Prostě nevím, když budu hledat třeba recepční, tak mi přijde hloupé, jenom třeba kvůli pravopisné chybě jí nedat šanci. Co když umí perfektně jednat s lidmi, skvěle hovoří cizími jazyky, je spolehlivá, ale již se jí trochu vykouřily vyjmenovaná slova? To se třeba často stává právě lidem, co hovoří hodně jazyky a třeba delší čas pobývali v cizině. Ti pak mají s češtinou docela problém. Ale rozhodně to nejsou hlupáci či lidé nějak zasotalí.
19. Říjen 2012 - 19:03
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Ale to si špatně pochopila...Hned na pocatku se tu vsem omlouvam za absenci ceske diakritiky ve svem prispevku. Pokud jde o tema tohoto diskusniho vlakna, jsem trochu na vazkach. Za casu meho detstvi, kdo se uspokojive nenaucil cesky pravopis, ten proste platil za hnupa a dacana. Dneska se v politicky korektni casti sveta, a tedy i v Cesku, stale silneji prosazuje tendence povazovat takto chybujici lidi za dyslektiky ci dysgrafiky, a vychazet jim na zaklade toho vsestranne vstric. Mely v dane veci pravdu dlouhe generace nasich predku, nebo naopak generace nedavnych a soucasnych liberalu a politickych korektniku? Osobne sice uznavam, ze cesky pravopis je pomerne obtizny, ale na druhe strane uz dnes existuje dost textovych procesoru a "plug-inu", ktere pisiciho na klavesnici dokazi na jeho hrubky upozornit. Kdo tedy dela i tak treba prave na teto website hrubky, ten je u me spise moula - kdyz uz jej nenaucila dobremu pravopisu skola, ma svuj text aspon editovat na svem pocitaci ci mobilu.
19. Říjen 2012 - 20:18
Obrázek uživatele Návštěvník
máš tam hrubku (anonym)
Ale to si špatně pochopila... ale již se jí trochu vykouřily vyjmenovaná slova?
19. Říjen 2012 - 21:58
Obrázek uživatele Návštěvník
není co dodat:- (anonym)
19.10.2012 13:19 - Lea Nevím, jestli se někdo z... Lenko - mne to přijde jako hodně povrchní soudit někoho podle pravopisu, i když sama ho celkem ovládám. A proto jsem též u tebe během prvního čtení objevila 2 chyby. Takže kdybych byla jako ty, tak bych tě za sekretářku nechtěla:)
19. Říjen 2012 - 22:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Bea (anonym)
ale již se jí trochu...K příspěvku ve 21:58 Vyjmenovaná slova se vykouřila, ne vykouřily !!! A jakou hrubou chybu tam Lenka má? Místy je sporná interpunkce, dost nevhodný je obrat "počítám s nadávkami na mojí osobu", ale jinak s Lenkou souhlasím, pro mě je nula každý, kdo píše s hrubkami. Ale samozřejmě do toho nepočítám překlepy nebo novodobé používání malých písmen tam, kde jsme původně psali velká. A jako další chybu vidím to, že lidé nejen neumějí mluvit, ale následně nedovedou svou případnou myšlenku ani napsat. Stylisticky zaostala velká většina někde na prvním stupni základní školy.
19. Říjen 2012 - 22:43
Obrázek uživatele Návštěvník
co.rine (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi z příspěvků,protože není každý dobrý češtinář a může být dobrý jinak.Horší jsou ty pekelné hrubky v článcích na netu,v novinách,nadpisech atd.-to je tedy naprosté diletantství a neuvěřitelná drzost těch co to dělají.
19. Říjen 2012 - 22:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Bea (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi...Díky za připomenutí, ano, tohle jsem chtěla taky zmínit. U takových "profesionálů" je neznalost ČJ ostudou a diletantstvím.
19. Říjen 2012 - 23:04
Obrázek uživatele Návštěvník
a tady taky (anonym)
9.10.2012 19:03 - Lea Ale to si špatně pochopila Lenk
19. Říjen 2012 - 23:12
Obrázek uživatele Návštěvník
a tady chytrolí (anonym)
na mojí osobu neboli zopakuj si skloňování zájmen
19. Říjen 2012 - 23:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniel (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi...Promiň, ale za interpunkčími znamínky se dělají mezery. :-)) Ale jinak s Tvým příspěvkem souhlasím. Mne osobně velmi irituje také to, když se někde dočtu třeba, že "automobil se slabším motorem je méně rychlejší než automobil s motorem silnějším" nebo "po zdvojnásobení osevné plochy určité plodiny by chtěli zemědělci oné plodiny sklidit jednou tolik než dříve". :-(
20. Říjen 2012 - 7:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniel (anonym)
Promiň, ale za...Oprava: znaménky.
20. Říjen 2012 - 7:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Lea (anonym)
"mne to přijde..."...To je ta chyba, na kterou jsem si sama hned upozornila - to se prostě stane A pro D. - představa, že lidé, kteří zde žádají o pomoc v nemoci, si budou své příopěvky korigovat nějakým textovým procesorem, je opravdu scestná. Zkus nám sem něco napsat, až ti bude hodně blbě, budeš řešit závažnou životní situaci, budeš na antidepresivech či podobně. V žádném případě ti to však nepřeju.
20. Říjen 2012 - 7:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniel (anonym)
Nedávno jsem se na nějaké nettové diskuzi dostal do ostrého názorového střetu s jistou osobou údajně s hned několika akademickými tituly před i za jménem, která ve svých příspěvcích dělala jednu pravopisnou chybu za druhou. Když jsem ji na ně upozornil, tak mi odpověděla, že ona nemá čas své příspěvky po sobě číst a editovat. Tak to je naše dnešní intelektuální elita. ;-((
20. Říjen 2012 - 8:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Monty (anonym)
Ubožáci, co soudí lidi podle toho, jaké dělají chyby! Možná, že píšete spisovně a bez chyb, ale jste namyšlení panáci a husy. Když je někdo s dobrým srdcem, pak mi je u konce zad, jestli dělá chyby.
20. Říjen 2012 - 8:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Marcel (anonym)
Nedávno jsem se na nějaké...Tak to prostě je. Dnes je doba informací. Člověk, který chce být úspěšný, musí zvládat zpracovávat mnoho informací, hovořit více jazyky atd. To se pak začnou dělat chyby v mateřtině. Také jsem na základce nikdy neměl problémy s pravopisem, začaly se objevovat až na vysoké.
20. Říjen 2012 - 8:42
Obrázek uživatele Návštěvník
No, (anonym)
některé příspěvky jsou opravdu děs a běs, ale ruku na srdce, člověk se v té rychlosti někdy uťukne.
20. Říjen 2012 - 9:01
Obrázek uživatele Návštěvník
pati (anonym)
Máte pravdu, pánové, nicméně jestli někdo chce kritizovat, měl by sám být dokonalý. A to co vytvořila Lenka je slátanina naprosto strašná. Lea tam má chyby také, ale aspoň smířlivější
20. Říjen 2012 - 9:02
Obrázek uživatele Návštěvník
ali (anonym)
No co tady čtu to je síla je to důležité ? se ptám ,inteligenti!!!!!!!!!!!přemyšlejte
20. Říjen 2012 - 9:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Fylyp (anonym)
Vi pytomcy namachrovaní dyg je jedno jak kdo pýše. Hlavněže máte vočem pcát.
20. Říjen 2012 - 10:10
Obrázek uživatele Návštěvník
fILIP (anonym)
Vi pytomcy namachrovaní dyg...Kdibisi nekecal! Ono to pak vede ku zmatkům. Pak třeba není jasné, co vlastně člověka trápí, jestli polycysta nebo policista.
20. Říjen 2012 - 10:24
Obrázek uživatele Návštěvník
B (anonym)
Lenko, gratuluji ke znalosti pravopisu. Umíte i něco jiného? Asi ne, když jste jen sekretářka...
20. Říjen 2012 - 13:17
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
To je ta chyba, na kterou...> A pro D. - představa, že lidé, kteří zde žádají o pomoc v nemoci, si budou své příopěvky korigovat nějakým textovým procesorem, je opravdu scestná. Sorry, mel jsem na mysli textovy editor. Dnes uz je ovsem k dispozici i bezplatna aplikace pro kontrolu pravopisu pro Mozillu Firefox (viz napr. http://www.instaluj.cz/ceske-slovniky-pro-kontrolu-pravopisu). Staci si ji jednou nainstalovat, a ona pak uz natrvalo pohlida treba i komentare na doktorka.cz. Kdo je jen trochu distinguovany, a je si pritom vedom, ze je s ceskym pravopisem na stiru, mel by tento problem zavcas technicky osetrit, aby si nedelal ostudu. Rici, ze o pravopisu ma smysl diskutovat teprve tehdy, az je dany clovek vazne nemocny a hleda radu pres website doktorka.cz, a ze v takove situaci je pravopis tou posledni prioritou, rici neco takoveho povazuji opravdu za velmi zavadejici. Maji-li lide relativne snadno kompenzovatelne nedostatky, ktere by je mohly spolecensky znemoznit v ocich nemale casti naroda, maji se o kompenzaci techto nedostatku starat zavcas, preventivne. Nemaji cekat na obtizne situace, ve kterych je znacne riziko, ze se dane nedostatky projevi ve sve nahote, a pak se vymlouvat na to, ze vzhledem k celkove obtiznosti jejich momentalni situace je neco jako spatny pravopis naprosto zanedbatelnou prkotinou. Takovy pristup se mi jevi jako dosti nekulturni a ignorantsky. P.S.: Znovu se omlouvam za absenci diakritiky. Nikdo holt neni dokonaly ;)
20. Říjen 2012 - 13:47
Obrázek uživatele Návštěvník
! (anonym)
Aplikace na kontrolu pravopisu to nezachrání. Klidně stačí pouze před klepnutím do klávesnice zapnout mozek (pokud jej ovšem příslušný subjekt v hlavě má a nepoužívá hlavu jen na odkládání čepice).
20. Říjen 2012 - 17:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivana (anonym)
Taky mi hrozně vadí hrubky v příspěvcích. Ale jsem tolerantní, když někdo napíše čárku, kde být nemá, nebo ji vynechá a podobné hlouposti. Ovšem vyjmenovaná slova, shoda podmětu s přísudkem a jiné základní věci, by měly být u všech absolventů základní školy samozřejmostí.
20. Říjen 2012 - 18:18
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Aplikace na kontrolu...> Aplikace na kontrolu pravopisu to nezachrání. Klidně stačí pouze před klepnutím do klávesnice zapnout mozek... Jenze nase mozky jsou ruzne. Nekdo ma talent na psani, jiny rozumi prihravkam ve fotbale, dalsi treba zenskym nebo motorum. Cestina je synteticky fuzionalni jazyk, typicky radou koncovek u jmen i sloves. Diky tomuto bohatemu systemu koncovek si muze dovolit (narozdil od jazyku analytickych, jakymi jsou napriklad anglictina ci bulharstina) dosti volny slovosled, ktery vsak tez zahrnuje relativne komplikovana pravidla interpunkce. Diky tomu vsemu je v zemi jako Cesko diagnostikovano daleko vice dyslektiku ci dysgrafiku na tisic obyvatel, nez je tomu napriklad v zemich s anglictinou jako hlavnim urednim jazykem. S ohledem na dane skutecnosti bych osobne nikoho neodsuzoval pouze za to, ze nema dostatecny talent na komplikovany cesky pravopis. Vadi mi jenom to, kdyz nekdo takovyto svuj deficit ignoruje, misto aby se snazil jej kompenzovat bud s vyuzitim modernich technologii, nebo lidi, kteri mu v mohou jeho pisemne projevy zrevidovat a zkorigovat. Tohle mi vadi dokonce i u cizincu, ale u domorodcu jeste desetkrat vic.
20. Říjen 2012 - 19:57
Obrázek uživatele Návštěvník
njn, (anonym)
> Aplikace na kontrolu...někdo je z toho na mrtvici. Koho se to týká, ten se tím naučil žít a je v pohodě. Taky zajímavý pohled na věc:-))
20. Říjen 2012 - 20:03
Obrázek uživatele Návštěvník
lasita (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi...nechápu proč někdo vymyslel pravopis
18. Květen 2015 - 18:45
Obrázek uživatele Návštěvník
lasita (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi...nechápu proč někdo vymyslel pravopis
18. Květen 2015 - 18:45
Obrázek uživatele Návštěvník
lasita (anonym)
Ahoj,snad bych nesoudila lidi...nechápu proč někdo vymyslel pravopis
18. Květen 2015 - 18:45

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama