33 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Podezření na RS???

10. Září 2018 - 0:09

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Víťa (anonym)
Prosím, chtěl bych poradit co znamená následující část lékařské zprávy mojí mámy (roč. 56). Dělali jí lumbální vyšetření po obtížích, které měla zhruba 14dní a které částečně ustoupily (po nich ji pustili jako "zdravou" domů s diagnozou Parestezie kůže) a byly podobné příznakům RS. V prvních výsledcích prý podle doktorky nic nebylo až dneska na kontrole něco našli z laboratorního rozboru v Brně: závěr: Parestezie v oblasti pravé poloviny tváře, v likvoru 16 oligo pásů - v.s.incip.demyelinizační onemocnění CNS Vertigo s paresteziemi levostranných končetin kombinované geneze - vaskulární a vertebrogenní * neuroinfekt neprokázán, kompletní výsledky likvorologického vyšetření v obj. neurologickém nálezu kvadruhyperreflexie, dysestezie pravé pol. obl., LDK doporučení: obj. MR mozku a C páteře děkuji Vám za jakýkoliv poznatek
25. Červenec 2007 - 21:36
Obrázek uživatele Návštěvník
daka (anonym)
MR je magnetická rezonance mozku, která je nejlepší vyšetřovací metodou k potvrzení či vyvrácení podezdření na roztr. sklerozu, což se z lumbární punkce nedá přesně určit. Ať jde máma na to vyšetření co nejdříve.
27. Červenec 2007 - 0:53
Obrázek uživatele Návštěvník
olga (anonym)
Souhlasím,určitě by měla jít maminka na další vyšetření..MR řekne víc.Ten nález mi trochu připomíná moji propouštěcí zprávu z nemocnice..Jen jsem měla připojený i nález z MR s potvrzení nemoci:(-ta to rozhodne.Ale nic není ztraceno,držím palečky,ať to mamince vyloučí.
28. Červenec 2007 - 22:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
Víťa přeloženo asi takhle: parestezie = brnění, trnutí, mravenčení v likvoru 16 oligo pásů = nález, který se u zdravých lidí nevyskytuje, znamená, že někde v centrální nervové soustavě probíhá zánět, neříká však nic o původu zánětu nebo důvodu této reakce organismu. Nemusí být tedy důvodem jen roztroušená skleróza, ale i neuroinfekce jako neuroborelióza a jiné. Je zároveň nutno srovnat výskyt oligo pásů v krevním séru a v mozkomíšním moku. v.s. incip. demyelinizační onemocnění CNS = podezření na počínající onemocnění centrální nervové soustavy z okruhu demyelinizace, t.j. kam patří i RS. Vertigo s patresteziemi levostranných končetin kombinované geneze - vaskulární a vertebrogenní = závrať levostranných končetin kombinovaného původu - cévní složka a podíl páteře. neuroinfekt neprokázán- zřejmě tedy nevyšla pozitivní neuroborelióza v mozkomíšním moku případně jiné, které prováděli. kvadruhyperreflexie = zvýšení šlachookosticových reflexů na rukou i nohou. První zámky RS v tomto věku jsou už vzácnější, neměla maminka někdy před lety už nějaké obtíže, které trvaly třeba den, dva, týden a ustaly? brnění, zakopávání, nebo - i před lety nějaké přechodné poruchy vidění? Po magnetické rezonanci budete vědět víc, ale vždycky se musí posuzovat dohromady s ostatními nálezy a projevy, nikdy ne samostatně, t.j. s obtížemi, které jsou, s neurologickým nálezem a vyšetřením mozkomíšního moku. Sám jednotlivý nález k potvrzení nemoci nestačí.
30. Červenec 2007 - 8:44
Obrázek uživatele Návštěvník
olga (anonym)
Vyčerpávájící překlad..I já za něj děkuji:) Odborným lékařským termínům moc nerozumím,tak člověk často sáhne k lat.slovníkům apod. Třeba to se mnou taky není tak špatné..Jenže u mě asi opravdu rozhodl malý nález na mozku i krční páteři(jinak počet oligopásů i další věci souhlasí)..No a ten věk je fakt asi zásadní - měla jsem 22let.Nyní mi je 25 a zatím jsem prakticky bez problémů a bez omezení..(vím,může se to změnit každým dnem v opak) Takže je třeba bojovat..Jinak děkuji všem, kteří sem píší nějaké příspěvky.Přeji pěkné příští dny...
30. Červenec 2007 - 23:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
jen opravuji nesmysl - vertigo s parestesiemi ...= závrať S BRNĚNÍM levostranných končetin Ale to jste si jistě doplnili sami. Dík.
31. Červenec 2007 - 11:17
Obrázek uživatele Návštěvník
olga (anonym)
ja od 14tich... teraz mam 22
13. Listopad 2007 - 21:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Libuše (anonym)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat,mému otci neurolog stanovil diagnozu chron.demyelin.,distální neuropatii.Můžete mi říct co to znamená a jestli B-komplex 3*1,Seccatoxin.f.3*1kapek je dostačující?Poněvadž otec velmi špatně chodí a má i problémi něco udržet v rukou.Poraďte jestli zavčas navštívit lékaře a co dělat.Děkuji za odpověď.
12. Duben 2008 - 20:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Jaroslava (anonym)
Dobrý den ctěla bych se na něco zeptat: Je mi 55 let. Co je to hypestesie v zoně n.peroneus syn.
17. Květen 2008 - 12:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Jaroslava (anonym)
Dobrý den ctěla bych se na něco zeptat: Je mi 55 let. Co je to hypestesie v zoně n.peroneus sin.
17. Květen 2008 - 12:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
Jaroslava hyp = pod hypestesie - snížení citlivosti nervus peroneus - lýtkový nerv sin. - zkratka pro sinister = levý, levá strana. čili snížená citlivost v oblasti inervované lýtkovým nervem vlevo /na levé noze/. příčiny jsou různé, např. úrazy, útlak, častěji u poruch výměny látkové. Útlak způsobený výhřezem meziobratlové ploténky má poruchu citlivosti poněkud jinou.
17. Květen 2008 - 16:09
Obrázek uživatele Návštěvník
karin (anonym)
Dobrý den, ráda bych věděla co je přesně serózní neuroinfekt. děkuji
15. Srpen 2008 - 19:17
Obrázek uživatele Návštěvník
stepána (anonym)
Dobrý den, v r. 2002 jsem prodělala neuroborelii, je možné aby se mi obtíže jako svalové bolesti DK občas znovu projevily, aniž by něco znamenaly
29. Srpen 2008 - 17:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Mila (anonym)
Dobrý den:prosím přeloží někdo tento závěr:LI syndrom vlevo,radikul.sy L5,S1,bez pares,st.p.HLE L4-5 sin
1. Říjen 2008 - 19:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
lumboischialgický syndrom vlevo /syndrom - příznak, soubor příznaků, které chrakterizují určité onemocnění, algický - bolestivý/ radikulární sy L5,Sl - příznaky z dráždění bederního /pátého/ a křížového /prvního/ nervového kořene. Může jít o bolest, brnění, poruchu citlivosti na zevní a zadní straně nohy. bez pares - bez známek obrny, bez známek poruchy hybnosti nohy st. p. HLE L4-5 sin. - stav po hemilaminektomii L4-5 vlevo /jako laminektomie se označuje operativní snesení trnu a oblouku obratle nebo obratlů, aby se umožnil přístup do páteřního kanálu, hemilaminektomie je částečné snesení na levé straně v této úrovni/. Pravděpodobně se jednalo o výkon na ploténce mezi pátým bederním a prvním křížovým obratlem, asi není závěr úplný, popis výkonu by tam měl být.
1. Říjen 2008 - 21:30
Obrázek uživatele Návštěvník
věra (anonym)
Mám podezření na RS,na MR mám nález 9 ložisek v bílé mozkové hmotě.EEG,VEP a jiná vyšetření jsou pozitivní. Měla jsem před sebou LP,ale dost jsem se bála,tak jsem navštívila psychiatra,který prohlédl mou kartu,vyslechl mne a řekl,že si myslí,že se o RS nejedná. Tvrdí,že jde o somatizační poruchu. Je možné,aby jsem při této poruše měla pozitivní výsledky? Děkuji za názor.
2. Říjen 2008 - 11:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Mila (anonym)
Eli:ještě dotaz:jak dlouho trvá než odlomek výhřezu ploténky/zvápenatí/.
2. Říjen 2008 - 16:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Štěpka (anonym)
RSka je pro neurology velice vhodná diagnoza,dá se na ní hodit spoustu příznaků od únavového syndromu až po veškerá zánětlivá onermocnění.Nepátrají dále,uzavřou to RSkou nasadí kortikoidy a nashle.
2. Říjen 2008 - 17:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
věro máš skvělého lékaře drž se ho,né všechny nálezy v mozku svědčí pro roztroušenou sklerozu
3. Říjen 2008 - 9:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
Mila Ploténky začínají "degenerovat" už asi kolem dvaceti let, u někoho rychleji, u někoho pomaleji, zálěží na mnoha faktorech. Spíše se tedy odlomí kousek z ploténky už nějakým způsobem zdegenerované a zvápenatělé,který v páteřním kanálu může začít dělast problémy třeba až po nějakém čase. věra Člověk může trpět somatizační poruchou a současně ještě nemocí, která má t.zv. organický podklad. Velice orientačně: u somatizační poruchy jsou obtíže, ale výsledky vyšetření by měly být v pořádku. Takže někdo má somatizační poruchu a k tomu může mít třeba ischemickou chorobu srdeční nebo žlučníkové kaménky. Ložiska na MR sama o sobě neznamenají ještě roztroušenou sklerózu, /nález EEG není pro tuto dg nijak rozhodující/, záleží na neurologickém nálezu, i to, zda se mění nebo zůstává stejný a na tom, co tě vlastně k neurologovi přivedlo. Takže všechno se musí hodnotit jako celek. O lumbální punkci jsou tady samostatná témata, jistě jsi je už pročetla, není to samozřejmě nic příjemného, ale nijak tě to neohrožuje na životě nebo to nemůže zhoršit tvůj zdravotní stav.
3. Říjen 2008 - 15:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
Štěpka Budu asi obšírnější, snad to nevadi. Myslím, že s diagnózou RS se nedá hazardovat, ostatně s dg žádné dlouhodobé a vážné nemocí, u RS tím spíš, protože jde převážně o mladé lidi, takže pokud to lékař sdělí, tak pro to má přesvědčivé důkazy. Samozřejmě, závisí to na tom, jaké jsou v té které době možnosti ke zjištění. Jistě, mohou být i pacienti, kde se nakonec v čase nemoc nepotvrdí, ale pokud chodí na kontroly, tak se nepřizpůsobují příznaky nemoci, ale diagnóza se přizpůsobuje příznakům, průběhu a výsledkům vyšetření, nikdy ne naopak. V minulosti bylo takových podezření rozhodně víc, protože nebyla magnetická rezonance, běžně se nedělaly ani evokované potenciály a lumbální punkce se strikně zakazovala pro možnost zhoršení nemoci. Takže se stavělo na anamnéze, neurologickém nálezu a některých laboratorních vyšetřeních. Tím se také stávalo, že byla vyslovena podezření, která se v dalších letech nemusela potvrdit, nebo se naopak nemoc diagnostikovala pozdě. Žádný lékař rozhodně nejásá, když má dg RS sdělit. Nepřebírá tím jenom odpovědnost za pacienta, ale i za jeho rodinu nebo jeho nejbližší, nejde jen o dopad na nemocného.
3. Říjen 2008 - 15:58
Obrázek uživatele Návštěvník
bono (anonym)
Ahoj. Mám taky něco k tématu. Asi před pěti lety jsem začal pozorovat mravenčení v končetinách a následně nepříjemné křeče ve svalech. Asi po roce jsem se odhodlal jít k neuroložce. Ta mě následně poslala na lumbálku a další vyšetření s tím spojené a dále na MR. Výsledek je MRI mozku bez patologie a Demyliz. on. vyloučeno likvorologicky. Od té doby chodím co půl roku na kontroli, potíže stejné a diagnosa žádná. Fakt super!
24. Listopad 2008 - 19:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Renda (anonym)
Ahoj. Chtěla bych říct, že v minulosti to diagnostikovai též tuto nemoc akorát se to pacientovi nesmělo sdělovat-můj případ stejně dobrá duše to sdělí a skončí to tak že i v minulosti si člověk sehnal veškerou dokumentaci o R.S. mám jí už 23 let začla mi ve 26 naštěstí jsemuž měla 3 děti dříve zakazovali být těhotná a to totální operací vnitřku. Nic nikoho nezajímalo.Museli zachránit jedince a né možné embrya. Lékař akorát řekne jak má silného pacienta po psych.stránce jinak se o to nezajímá má těch pacientů haldy.
14. Březen 2009 - 16:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
MR je magnetická rezonance...Komu teda věřiit, mě bylo řečeno , že lumbální punkce je přesnější než Mr.
28. Červenec 2010 - 18:37
Obrázek uživatele Návštěvník
MIchaela Vildov (anonym)
Sama mám RS a pokud si pamatuji k diagnoze nevedly ani tak pozitivní výsledky MS a LP a evok.potenciály, ale opakované problémy s chůzí, poruchami zraku závratě a parestezie a poruchy některých reflexu...Asi se to dá někdy dost těžko prokázat a bylo by dobré, kdyby se Vaše maminky vyvarovala infekcí (i banální rýmy) a pokud je dostane, důkladně je léčila. Aby se vyhnula námaze a stresům.I když to by asi bylo rozumné pro každého člověka, zvl. pokud má nějaké zdravotní problémy. Rozhodně bych to viděla tak, že i když Vaší mamince RS nepotvrdili,rozhodně by se neměla přetěžovat a vyčerpávat.Doufejme, že o nic závažného nejde a že se vše časem upraví samo, ale rozhodně by měla zajít na kontrolu k jinému neurologovi pokud možno k někomu, kdo se specializuje na pacienty s RS. A to nejen při dalších obtížích, ale třeba po půl roce, třeba jen preventivně. Přeji aby vše dobře dopadlo a Vaše maminka byla v pořádku.
13. Únor 2011 - 15:57
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
http://homeopat.mypage.cz/menu/mudr-tomas-lebenhart viz. případy z ordinace - vlevo
13. Únor 2011 - 20:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Rose (anonym)
Víťa přeloženo asi...Prelad dobry, az na to, ze koncetiny nemaji zavrate. Mne po podobnych projevech RS potvrdila az MR. maminka muze mit fakt nejaky zanet CNS /cent nerv soustava/ a muzou ji prolecit. Vic ukaze rezonance. At se Vam dari a rozhodne se nevzdavejte
27. Říjen 2013 - 23:44
Obrázek uživatele Návštěvník
petr (anonym)
...Pana "doktora" Lebenharta mi raději nepripominejte
30. Říjen 2013 - 17:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Verča (anonym)
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla mít podezření na RS, když se mi asi před rokem a půl objevila na pravé polovině obličeje necitlivost na teplo a chlad a od té doby to přetrvává. Nikdy to neustoupilo. Byla jsem pouze na CT bez kontrastu a tam mi vyšlo všechno negativně. Děkuji za odpověď
31. Říjen 2013 - 21:06
Obrázek uživatele Návštěvník
max (anonym)
Svrbí mě denně zejména vleže levé stehno. Asi před rokem jsem měl podobné problémy na pravém předramení.Mám FF. Poslední dobou se mi při chůzi "propadá" levá noha. Věk 63 váha 145. Nějaké léky, čaje, bylinky..
11. Prosinec 2013 - 11:40

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama