112 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Pertez

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Tomaszková (anonym)
Mám vnuka, který má čtyři roky a lékaři zanedbaný pertez. Již v roce a půl jsem měla podezdření na toto onemocnění, ale rentgen byl lékařen odmítnut. Po další urgenci, zhruba před rokem mu byla nasazena Atlanta, jako to nejlepší. Po půl roce má vybočenou páteř a kratší nohu o 1 cm. Prosím, co dál. Vím rovněž o léčbě v Košumberku, ale názory se rozchází, prosím, poraďte.
3. Listopad 2001 - 22:58
Obrázek uživatele Návštěvník
BRANDEJS (anonym)
Vážená paní,nyní Vám vylíčím náš příběh.Mám syna(3),který měl již před rokem bolesti nohou, a tak byl v Rychnovské nemocnici na pozorování.Nic se neprokázalo,a tak byl propuštěn domů.Po půl roce nastaly bolesti větší,až jsem si všiml,že je jedna noha kratší.Znovu jsme tedy navštívili jiného odborného lékaře.Ten udělal RTG a zhrozil se,v jakém stádiu je nemoc.Okamžitě nás poslal na vyšetření do Košmberka(Hamzova odborná léčebna),kde nás již za další týden přijali na léčbu.Je to nejodbornější pracoviště tohoto druhu u nás.Léčba je opravdu dlouhodobá,ale prognóza na vyléčení je 99%.Syn je v perfektní psychycké kondici,je tam již pět měsíců a opravdu se tam těm dětem moc věnují.Bude tam však min. ještě půl roku,ale lepší řešení neexistuje!Jezdíme za ním každý výkend,na štěstí to máme jen 40 km.Pokud budete chtít poradit,klidně se na nás obraťte. Zdraví Vás Petr Brandejs,Vamberk.
24. Duben 2002 - 23:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Vážená paní,mám syna kterého také postihl Perthes.V sedmém roce jeho věku si začal stěžovat na bolest v tříslech,po 1/2roční léčbě u lékařky nás konečně poslala k odborníkovi do nemocnice/tam nám řekli, jak to s tou jeho nemocí vypadá a o co se vlastně jedná.Nabídli nám 3způsoby léčby.Nohu na řemínek a nepoužívat-dokad se toto nespraví-není záruka/promiňte píši laicky/,nebo do sanatoria lehnout a opět nohu nepoužívat,nobo operace.Zvolili jsme po úvaze operaci.Dneska je mu 12let.Chodíme na kontroly jednou za 1/2roku.Zatím je vše bez problémů nohu má kratší o 1/2centimetru a v 50letech ho čeká operace kloubu/umělý kloub/.Řeknu Vám, že dneska vůbec nelituji, že jsem ho na tuto operaci dala.Může skákat běhat-samozřejmě nemůže vykonávat sport aktivně.Ale jak si vzpomenu,že stál u okna a plakal proč zrovna on musí být doma a nemůže běhat/ze začátku nemoci/a takto by byl dejme tomu s řemínkem 2roky na noze a potom by se zjistilo, že to nepomohlo.No opravdu jsem ráda.Ale to je samosebou můj názor.
22. Listopad 2002 - 12:50
Obrázek uživatele Návštěvník
vyska (anonym)
Mám sedmiletého syna.Už asi 1 měsíc trpí "nočními můrami".Budí se s pláčem a zpocený pravidelně asi 3* za noc každý den.Když se ráno vzbudí tak si nic nepamatuje.Zajímá mi možný důvod těchto nočních stavů.Mám navštívit se synem psychologa nebo mu mohu nějakým způsobem pomoci sám ???
16. Březen 2003 - 16:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Brandejs (anonym)
Po delší době bych se chtěl podělit o výsledku naší léčby v Košumberku.Syn byl po roce a čtvrt propuštěn po oboustranném,velice rozvinutém Perthézu a výsledek je vynikající.Je bez potíží,v perfektní kondici jak fyzicky,tak po duševní stránce.Délka nohou se srovnala na milimetr a je radost pohledět na to,jak zase běhá jako čipera. Žádná další,doplňující operace ho již nečeká.Proto doporočuji všem,kdo se s touto vzácnou nemocí setká,ať volí sice dlouhodobou,ale účinnou léčbu.Opravdu se to do budoucna vyplatí.
23. Červenec 2003 - 21:50
Obrázek uživatele Návštěvník
Kate (anonym)
Sma jsem se s petezovou chorobou léčila v Košumberku, a musím říct, že po 14letech jsem nezaznamenala větší problémy, než občasnou bolest v kyčlých. Mám size pořád nohu o cca 1 cm kratší a tím pádem i posunutou pánev a tím pádem i páteř. Ale díky léčbe v Košumberku jsem nemusela jít na operaci, která byla v počátku 80 let běžná. Pokud Váš syn trpí pethesem doporučuji Košumberk, ačkoliv jde o léčbu zdlouhavou, u mne trvala asi půl roku, a to jsem již dříve nosila dlahu a byl omezen můj pohyb. Momentálně jsou mi uzavřeny některé sportovní disciplíny, ale stále si myslím, že je to lepší než operace, která se musí opakovat.
16. Říjen 2003 - 22:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Jsem rovnez byvalym pacientem Kosumberku kde jsem byl v polovine 80-tych let prijat s oboustrannym rozvinutym Perthezem. Lecba sice trvala pres rok, ale dnes po priblizne 15 letech mam obe nohy stejne dlouhe a naopak nemam naprosto zadne bolesti ani zdravotni omezeni. Rozhodne doprucuji dlouhodobou variantu, ktera je podle meho nazoru nejsetrnejsi.
26. Říjen 2003 - 0:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdenka (anonym)
Petře z Brandejsa.Muj syn bohužel trpí perthesovou chorobou kyčlí a já už delší dobu marně hledám někoho, kdo se setkal s touto diagnozou.Též jsem slyšela o léčebně, kterou zmiňujete.Proto si Vás dovoluji poprosit o kontakt na Vás ( e-mail,či mobil ).Velice by mi pomohlo, kdyby jste mi předal Vaše zkušenosti a také informace o léčebně. Děkuji za pochopení,sám jistě víte,jak je člověk v téhle situaci štastný za jakoukoliv radu. S pozdravem Zdenka.
2. Listopad 2003 - 23:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
Dobrý den, Legg- Calve- Perthesova choroba je i moje noční můra. První kolo jsme absolvovali ve věku od 3 do 6,5 let, druhé syn zahájil přede dvěma roky a dnes ve dvanácti letech se blíží opět ke konci. Léčbu absolvoval doma v posteli s nohama zavěšenýma v trakcích (noha v závěsu, na noze "botička" s popruhem, an popruhu provaz přehozený přes zvýšený okraj postele a na konci provazu závaží o váze 0,5 kg). Operaci jsme odmítli, protože se jedná o poměrně velký zásah do dětského organismu (změna pozic největších kostí- stenenní a pánve) a my nechtěli podstupovat možná rizika komplikací.Syn leží doma a denně navštěvuje školu v DC arpida v Č. Budějovicích, kde se normálně učí, jen při tom leží v posteli. V prvním případě se nám tato léčba osvědčila, když onemocněl podruhé, léčí se stejně.Někde jsem tu četla, že nemoc je vzácná. S tím nemohu souhlasit. Má ji zhruba 1 dítě z tisíce, a 3 nemocní ze čtyř jsou chlapci. Našla jsem stránky v angličtině i němčině, takže se jedná o nemoc, která je v celém světě a je rozšířená. Pokud se chcete dočíst něco v češtině, vyhledejte si Dungl, je to profesor na bulovce, který propaguje operační postup léčby, ale napsal pojednání o LCP, pro praktické lékaře, které určitě pomůže pochopit tuto nemoc i laikovi.PSNejsem lékař, jen matka, která ví čím procházíte. Žiju to samé, jen už podruhé.
13. Duben 2004 - 15:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
Celý článek se mi sem nevejde, ale tohle je titulní strana. Snad Vám pomůže ve vyhledávání.Pokud chcete, napište mi a já Vám článek pošlu e-mailem.petrzelkova.lucie"post.cz***********Česká lékařská společnost Jana Evangelisty PurkyněDOPORUČENÉ POSTUPY PRO PRAKTICKÉ LÉKAŘEProjekt MZ ČR zpracovaný ČLS JEP za podpory grantu IGA MZ ČR 5390-3Reg. č. a/113/210Choroba Calve-Leeg-PerthesovaAutor: Prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc.Gesce: odborná společnost ortopedická a traumatologickáOponenti: MUDr. Jiří KošťálMUDr. Ladislav Hanousek
13. Duben 2004 - 15:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Marie (anonym)
Mám také zkušenosti s tímto onemocněním a dvěma způsoby léčby. Po zjištění se léčil nejdříve klidem, po té Atlanta dlahou, toto léčení trvalo asi rok a půl( Praha-Vinohrady). Bylo to velmi náročné jak pro syna, tak pro nás. Stav se skoro nelepšil, tak jsem poslechla doporučení obvodní lékařky a dali jsme ho do Hamzovy léčebny v Košumberku. Je to velmi hezká léčebna, v pěkném prostředí, specializovaná na toto onemocnění. Syn tam byl 8 měsíců a léčba byla úspěšná. Je tam hodně dětí a i když je to dlouhá doba, dnes jsem ráda, že jsme se tako rozhodli. Jezdíme jedenkrát ročně na kontroly a zatím je syn v pořádku, i když stále ještě nesmí dlouhé pochody, skákat a běhat.Doktor v léčebně i posoudí, zda je nutná případná operace.
4. Květen 2004 - 11:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Ráda bych sem vložila také svůj příspěvek. Já jsem také měla Perthezovu chorobu - u pravého kyčle. Dostala jsem ji netradičně až ve dvanácti letech a ležela jsem také v Hamzově dětské léčebně v Košumberku. Byla jsem tam rok a půl. Sice ze začátku jsem se cítila hrozně, ale pak jsem si zvykla. Je tam opravdu pěkně a dnes po deseti letech nemám žádné problémy. Nohu mám o půl cm kratší, ale nikdo to nepozná. Nemělo to ani vliv na páteř. Tuto léčebnu mohu jenom doporučit.
11. Květen 2004 - 7:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Vendula (anonym)
Nemoc jsem dostala v 5 letech.Nejdřív jsem ležela v nemocnici se závažím na noze, to nepomáhalo,tak mě dali do Košumberka.Tam jsem byla asi 10 měsíců.Pamatuji si jen,že jsme nějaký čas museli v klidu ležet,pak povolili sezení a nakonec nás s berlí učili chodit.Po návratu jsem ještě chodila (nevím jak dlouho) se zavěšenou nohou na berli. Asi do 10 let jsem chodila na kontroly.Žádné další problémy poté ani teď v dospělosti nejsou.Byla jsem asi 350 km od domova.Návštěvy byly povolené 1xza měsíc.Snad jako jediné"trauma", které jsem tam prožila,bylo spaní v létě na verandě...ale jinak si pamatuju na jednu paní doktorku,která byla hrozně fajn.
15. Říjen 2004 - 9:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Vážená paní,rádi bychom se dozvěděli více informací o Perthesově chorobě. Jestli stále platí Vaše nabídka o zaslání článku o možné léčbě, byli bychom hrozně vděčni. Děkuji HankaE-mail Hrackovi"seznam.cz
23. Listopad 2004 - 22:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Zina Hurdálková (anonym)
Prosím o radu někoho, kdo má zkušenosti. Synovi po několika vyšetřeních byla diagnostikována Perthes.choroba, ale ne v kyčli ale pouze na hrbolu kosti sedací. Prý je to neobvyklé, ale je to možné.Syn je v současné době ve sportovní třídě a nejspíš bude muset školu opustit, protože nemůže mít tak dlouhou prodlůevu ve sportovních výkonech..
1. Leden 2005 - 21:00
Obrázek uživatele Návštěvník
perdo (anonym)
ahoj , jmenuji se petr je mi 22 let. Trpim take chorobou kloubuperthes, je v stadiu pokracovani. nejdriv jen kycelni kloub ale pred pol rokem sem spozoroval bolesti ramennyho kloubu pri plavani , nebo rychlem pohybu. chci se zeptat nebo najit cloveka kterej s etomuhle problemu venuje a sleduje prubeh a leceni tehleto choroby, jeji prenos na potomky a vyskyt v populaci. poradite mi prosim vas jak se chovat v starsim veku? take mam nejake skusenosti se zivotospravou . chtel bych si s promluvit s specialistou na tuhletu nemoc. moc dekuji
19. Únor 2005 - 18:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Thera (anonym)
3 měsíce omezení pohybu po operaci oproti 20 měsícům v Košumberku a potom ještě dítě nemůže "běhat a skákat"? Ještě že už nejsem dítě...
26. Květen 2005 - 23:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
Jenže ona operace má další rizika a nevýhody. Změní se postavení kostí a podle mé informace se může další operací vrátit co nejblíže původnímu stavu nebo nechat jak je. To později musí způsobit problémy s páteří,...Ono rozhodnout, jestli necháte rozřezat malé dítě s tím, že Vám (v našem případě)dají šanci 50:50, že to bude v pořádku, není jednoduché. Mít dítě, které může jen ležet a minimálně se pohybovat na vozíku není také nic moc. Divila by jste se, jak to omezuje aktivity pro volný čas. Naštěstí je tahle nemoc jen nemoc a není to nadoživotí. Jsou na tom lidi líp, ale i hůř.
1. Červen 2005 - 12:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
http://www.cls.cz/dp/2002/t210.rtf Zde je odkaz na článek Profesora Dungla
1. Červen 2005 - 12:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
Našla jsem další dobrý český odkaz o této nemocihttp://www.krejci.wz.cz/horni/neco%20o%20mne/perthezova%20choroba.html
2. Červen 2005 - 11:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Hana (anonym)
Náš 5. letý syn byl ze dne na den uvězněn na lůžko a to díky nemoci kyčelního kloubu PERTHES, doktoři nám vše vysvětlily ale na internetu nemohu dohled žadný odkaz týkající se této nemoci u lidí a ne u zvířat. Může mi někdo poskytnout více informací nejen o nemoci ale hlavně o léčbě atd. Díky
7. Červen 2005 - 16:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana Bergrová (anonym)
Ahoj,je mi 32 let a v dětství jsem proděla Pertez. Bohužel léčený až v osmi letech operací zvanou osteotomie a derotace. Operoval mě Mudr. Čech a Mudr. Vávra v Praze v nemocnici na Bojišti. Po operaci jsem chodila rok s dlahou. V dětství jsem měla zakázaný tělocvik, lyžování, bruslení a delší pochody. Až do 23 let jsem však neměla vážné potíže. Pak začaly problémy s bederní páteří a křížokyčelními klouby. Další zhoršení nastalo po porodu. Vyhřezla ploténka a začaly noční bolesti. Velmi bych si přála druhé dítě, ale bojím se toho. Ráda bych si popovídala s jinou ženou, která má stejný problém. Já se cítím dost mizerně a jediné, co mi alespoň na chvíli pomůže je akupunktura. Nelíbí se mi, že mi jsou odepírány komplexní lázně a nemám nárok na inv. důchod. Má někdo podobné zkušenosti?
12. Červenec 2005 - 22:08
Obrázek uživatele Návštěvník
JARKA (anonym)
Mám 15-ti letého syna ,který prodělal Perthes v 7-mi letech.Byly to nejhorší časy mého života jelikož měl zasaženou pravou kyčel a během 4.měsicu nemoc postoupila tak ,že došlo ke zlomení stehenní kosti aniž by měl zátěž.Na radu lékařu v Ostravské-nemocnice-Fifejdy jsme souhlasili s operací i když rizika byla velká.A jsem jim za to vděčná kluk ležel 3.měsíce pak rok oberlích ,9týdnu v láznich Darkov,po roce -odstranění dlahy,další lázně a dnes už zase skáče přes kaluže i když by se měl vyhýbat tělocvičnám nečiní tak co zvládne to děla .jen se bojím ,aby se to nevratilo!!Mám mladšího bratra je mu 28.let taky prošel touto diagnozou léčil se tím že 2 roky ležel se zavážím .Dnes má problém se zády a má po operaci výhř.plotének .tak nevím která metoda je lepší.Všem rodičům postížených dětí přeji pevné nervy a spavnou volbu
18. Červenec 2005 - 18:37
Obrázek uživatele Návštěvník
marta (anonym)
Můj syn onemocněl v roce 2003 léčili jsme ho doma tzv.konzervativně- jako v Košumberku pod stálým dohledem MUDr.Kamínka z FN Olomouc je to specialista na tuto chorobu.Jsem na lékaře velmi náročná ale on mi odpověděl na všechny otázky a všechno mi vysvětlil
15. Srpen 2005 - 20:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Filip (anonym)
Sám jsem jako malý perthes prodělal, a bohužel se v mém případě zvolila operace, protože o Košumberku jsme nedostali pořádné informace, a spíš jsme byli zděšeni tím, že léčba trvá tak dlouho. Ale! To, že jde člověk na operaci, a Dungl tvrdí, že je to co se doby rekonvalescence týče kratší je absolutní nesmysl. Po první operaci člověk stejně nemůže pořádně nic dělat a je hlavně doma. Po druhé operaci je na tom stejně. Období mezi operacemi zabere stejnou dobu, jako pobyt v Košumberku. Do lázní se pak stejně jezdí na rehabilitace, takže se jim člověk nevyhne. Tím, že nebude následovat operace, tak i trvalé následky jsou menší! A být rok a půl v lázních mezi kamarády, učit se tam jako ve škole, hrát třeba televizní hry a po čase chodit do kina, a na bazén, a na procházky s pěknýma vychovatelkama :-)je daleko lepší, než mít v noze kov a dreny, být na kapačkách, mít veliké jizvy, a trávit dětství po nemocnicích. A i když se může někomu z rodičů zdát, že rok a půl v lázních je dlouhá doba, buďte v klidu. Vaše dítě si na tamní prostředí rychle zvykne, a v dospělosti na něj bude s nostalgií vzpomínat.
14. Listopad 2006 - 0:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavlína (anonym)
Můj syn onemocněl perthesovou chorobou ve 2letech.Byla jsem s ním po dobu 9měsíců v léčebně a nyní jsme už měsíc doma bez kulhání.Nevydrží delší chůzi,ale jinak je ok.Jsem ráda,že už to máme za sebou a musím říct,že to pro nás byla velice těžká zkouška,ale jsem ráda,že nedošlo k operaci, která hrozila.Ráda poskytnu informace na e-mailu: pavlinice.dani"centrum.cz
6. Prosinec 2006 - 20:18
Obrázek uživatele Návštěvník
marie (anonym)
múj syn onemocněl pertz ve 4 letech v roce 1976 měl jeden rok nohu zavěšenou v řemínku,chodil o berlích,pak ještě púl roku mohl došlapovat a měl berle.Dnes je mu 34 let nekulhá nemá obtíže a přiměřeně sportuje.Léčil se u primáře Peška v Klatovech
10. Prosinec 2006 - 17:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Synovi zjistili tuto nemoc před třemi měsíci. Byla zachycena v ranném stádiu. Takže léčba probíhala tak, že ze začátku klid na lůžku a pak pouze atlanta dlahu. A to na stálé nošení při chůzi. A tady nastal problém. Je mu osm let, takže chodí do školy. Dlahu dostal chvíli před vánocemi a od nového roku měl začít chodit do školy. Byl tam dvakrát a pak přišel s tím, že se mu ostatní smějí za to, jak chodí. A že s tím do školy chodit nebude. Přestal chodit ven a je zavřený doma. Věříme mu, že je to změna, ale jinak to nejde. Má tady někdo zkušenost s takovou situací? Jak jste to pak řešili? Nebo to někdo zažil na vlastní kůži? Možná by mu pomohlo, kdyby si přečetl, že v tom není sám...
15. Leden 2007 - 18:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Lucie (anonym)
Pavle, není v tom sám. Můj syn chodil 6 let (měl Pertes dvakrát, jednou vlevo a pak po dvou letech vpravo, léčeno konzervativně) do školy s dětmi po mozkové obrně a podobných nemocech, kteří s ním chodili do speciální školy v DC Arpida. Naučil se vycházet i s mentálně postiženými dětmi. Ráno jsme ho odvezli a odpoledne jsme ho vyzvedli z družiny. Pak se dostal na osmileté gymnasium. Nastupoval s Atlanta dlahou a berlemi, protože před tím byl na vozíku. Děti se smály jen do té doby, než jim berle půjčil a oni se na nich "přerazili". Myslím, že Váš syn si to musí odbýt. Děti dokáží být zlé, ale zvyknou si na něj i "jeho doplňky". Je to lepší než ho nechat doma. U nás trvala léčba dvakrát 4 roky. Přeci ho nenecháte doma třeba do 12-ti let. Zkuste mu vysvětlit, že by pak byl ve třídě nejstarší. Držím mu palce. Náš syn je dneska díky své nemoci zocelený natolik, že ho rozháže jen několik opravdu důležitých věcí. Na lidskou hloupost se naučil nereagovat.
23. Leden 2007 - 14:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivka (anonym)
Meho syna postihl pertez ve 3,5letech.Behem hodiny se nepostavil na nohu.Okamzite jsem jela do prahy do nemocnice(Bulovka),kde nic nerozpoznali,pozvali nas na druhy den a opet nic! Tak jsem jela do Motola,kde mu zavazali koleno!Byla jsem zdesena.Teprve nase detska doktorka mi po telefonu rekla,ze je to zanet kyc. pouzdra nebo pertez.Ten nam po 14 dnech potvrdili.2 mesice zustal lezet se zavazim na nohah(aby se nezkratily),Pak berle a po roce atlanta. S ni mohl konecne do skolky(deti se mu nesmaly,ale ptaly se ho co to ma).Snazili jsme se byt poctivi rodice a verili lekari.Neni jednoduche dite jinak aktivni ze dne na den nechat lezet, ale i pak pohyb omezovat na maximum az do uzdraveni.Koupili jsme znovu kocarek a do 5 let jsme ho vozili,atlantu mel vice ve skolce,aby se mohl hybat,jinak se vozil. Doma jsem mu opolstrovala jezdici stojan pod kytky a neustale kontrolovala,aby nestal bez opory. Vyplatilo se,po 3letech byl z toho venku a bez nasledku a mohl normalne(ne vrcholove) sportovat. Hned prvni zimu jsme jeli na lyze,moc se mu to libilo a i slo. Az jednoho dne se nam stal maler.12leta divka najela do hromady snehu,nevybrala to a najela do syna!Zlamala mu druhou nohu.Lytkova kost a vylomeny kousek na kosti holeni.V Krci mu nohu srovnali.Sadra pres mesic a pak se zase ucil chodit.Dnes to bude rok,chodime na kontroly a jeste rok budeme,protoze se obcas stava,ze ten vylomeny kousek je v rustove chrupavce a muze rust jinou rychlosti nez zbytek kosti.Doufam ze nemoci nohou mame snad jiz vybrane. Vsem preji brzke uzdraveni.
24. Leden 2007 - 10:29

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama