272 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Péče o seniora

10. Září 2018 - 0:10

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Dobrý den, dnes jsme si k sobě domů vzali naši babičku, která je už hodně stará a nedokáže se o sebe sama postarat.Musím přiznat, že nejprve jsem byla dost v šoku. Nemůže skoro chodit, sama se skoro nenají, nepřevleče, nedojde na záchod, neumyje..nosí pleny...není to nejkrásnější pohled, ale je to naše babička a i my jednou budeme staří. Byla bych ráda aby se o mne jednou má rodina postarala a neodložila mě na těch pár posledních dní do domova důchodců. Tento příspěvek ale nemá jen apelovat na ten či onen přístup k našim důchodcům, píši, protože potřebuji poradit!! Nejsem zdravotnice a nikdy jsem se o takového člověka nestarala. Někdy se bojím abych babičce neublížila..Ptám se proto: jaká strava je nejvhodnější pro seniora?,jak ji správně umývat??...nějake cviky na protažení svalů??...na internetu jsem při zadání ""péče o seniori""..našla maximálně ""péče o vlasy, péče o psy, péče o tělo""://....předem děkuji ,petra 19
20. Prosinec 2007 - 21:16
Obrázek uživatele Návštěvník
* (anonym)
Pokud máte sprchový kout a podaří se vám do něěj babičku dopravit tak by to bylo dobré řešení. Snad jen postavit do něj stoličku neboněco na sednutí. Dobré prostředky hygieny jsou pro seniory od firmy Hartman zn. Menalind. Jinak můžete babičku omývat žínkou. Starší lidé bývají velice citliví na dotyk a i proud vody ze sprchy pro ně může být bolestivý. Takže opatrně, pomalu , ohleduplně. Dobře se osvědčují při intimní hygieně i navlhčené ubrousky pro děti, které jsou napuštěné npř. ošetřujícím mlékem. Co se týče stravy bylo by dobře dodržovat dietu pokud je diabetik nebo má jiné potíže. Starým lidem se často špatně kouše je třeba zkontrolovat jak na tomm babička je. Senioři toho většinou už tolik nesní, ale nemusí tomu být tak. Občas jsem se setkala stím, že dávají přednost masům a masným výrobkům (tedy pokud to dokáží rozkousat). Hlavně pozor na mastné a přílišnou kombinaci jídel, která by mohla způsobit "průjem".
20. Prosinec 2007 - 22:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Leila (anonym)
Petro, klobouk dolů, to je čin hodný pochvaly.Pro seniora je vhodná lehčí dieta, umývat 2 žínkami, jednu na obličej a druhou na zbytek těla.Je vhodná i lehká masáž svalů, zacházet s ní, jako s malým dítětem, myslím to v dobrém.Doufám, že na to nebudete sama, taková péče vyčerpává celé rodiny, je to opravdu psychicky i fyzicky moc náročné.Já jsem se o maminku takto také starala, může to trvat i léta.
20. Prosinec 2007 - 22:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Leila (anonym)
Jen bych ještě poradila obstarat pro babičku chodítko, hrneček proti rozlití, aby se mohla sama napít, dát neprosakující podložku do postele a prací deku a polštář.Event. si zapůjčit polohovací postel, bývá to při nemocnicích, i taková židle s mísou, tzv. gramofon.Pokud ji budete krmit, tak si připravit tzv. bryndáčky.Dát pozor na proleženiny a opruzeniny.Mít po ruce číslo jejího lékaře a konzultovat s ním, na co má babička nárok.
20. Prosinec 2007 - 23:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Eli (anonym)
Jen bych přidala, sledovat, i kolik babička vypije, staří lidé nemají většinou pocit žízně, tak se sami nenapijí nebo si neřeknou. O pomůckách, které vám usnadní ošetřování se poraďte s praktickým lékařem, některé dostanete na poukaz nebo s doplatkem. Dobré je sedátko do vany a invalidní vozík, aby babička mohla také hlavně na jaře a v létě trochu ven. Invalidní vozík nemusí být nový, dá se žádat o t. zv. repasované, také na poukaz od lékaře, ale je to rychlejší. Poradí zase praktický lékař. A denně babičku postavit, pokud je schopná, projít se s ní, aspoň pár kroků nebo přes pokoj. Záleží také, jak je na tom psychicky. Cviky by vám mohla ukázat nebo poradit rehabilitační sestra či sestry z Charity, pokud je máte v místě. Sledovat hlavně klouby ramenní a kolenní, při nehybnosti začínají snadno tuhnout a potom je obtížné je rozvičit. Pokud babička leží, je dobré podložit paty kvůli proleženinám, jak píše Leila - omotat obvazem vatu do věnečku a dát pod paty. Dej nám vědět, jak to zvládáte,
21. Prosinec 2007 - 8:18
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Petro, to, že ses rozhodla pečovat o babičku, před tím smekám. Ale nevím, proč pobyt v domově považuješ za "odložení". Ne každý člověk je schopen zvládnout celodenní péči o nemohoucího člověka. Je to těžké fyzicky i psychicky, to brzy poznáš. Znamená to odejít ze svého zaměstnání a být doma. A když dnes na to existují zařízení, proč jich nevyužít? Personál je školený na to, jak o lidi pečovat, vymýšlí jim program, dochází tam specialisté, většinou je přítomen i lékař. Vaří se tam pro různé diety. Moje máti se tam těší už teď. Myslím, že v domově jsou jim schopni poskytnout daleko lepší péči, než doma, tak proč to odsuzovat?
21. Prosinec 2007 - 8:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdena (anonym)
Paní D.Tak já osobně mam stryce v domově důchodcu ,jen proto že ma po dvou mrtvičkách,je ležak ,musí se ho přebalovat.Nevím zda jste už takovy ustav navštěvovala ,jak já 2x tydně.Chodím za ním pravidelně ,tak vím jak to chodí.Za celou dobu tam za nim nebyl žáden specialista,rehabiliční lékař .Pouze trochu cítí jednu polovinu těla a to levou.Dostavají např.na svačiny jogurt,přesnídavku a nikdo mu z personalu nepomůže ho nakrmit.Takže ,když si chce lžíčkou nabrat pořad mu ten lehký kelímek popojíždí.Nárok na pleny má pouze 2x denně.Takže pokud se něco přihodí posnídaní máte smůlu.Ale to bych tady psala a psala.Chodím tam už 5 let.Myslím že takové ústavy jsou dobré kdo je soběstačný.Zajde si do klubovny na TV.apd.Berem ho 4 x ročně na 14 dnů.Je mu pouhych 55let.Proč ho nevezmem domu?Velky problém je ve sprchovani.To se musí taky často,tělo ma bezvladné skoro 100kg.Takže jen k převozu jak ho berem domů potřebujeme 4 chlapy.Zdravím V ŽIVOTĚ DO DOMOVA DDŮCHODCŮ BYCH NECHTĚLA ,ALE Z DRUHÉ STRANY DĚTEM TAKY NA OBTÍŽ BYCH NECTĚLA BÝT.
21. Prosinec 2007 - 17:25
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Zdeno, samozřejmě,že jsem takový ústav navštěvovala, měla jsem tam babičku. Asi záleží i ústav do ústavu. Ale babička měla po mrtvici, měla problémy s chozením. Jednou týdně za ní chodila rehabilitační sestra a pomáhala jí chodit, až se znovu rozchodila. S plenama nebyl absolutně žádný problém, dostala je, když je potřebovala. Protože měla problémy s některým jídlem, v kuchyni jí chystali jídlo, podle potřeby. Asi jsme měli štěstí, ale opravdu nebylo na co si stěžovat. Oproti LDN, kde byla hned po mrtvici to bylo naprostým rájem. A jenom doplním, nešlo o žádný soukromý domov, kde by se museli dávat nějaké úplatky.
21. Prosinec 2007 - 17:50
Obrázek uživatele Návštěvník
babicka (anonym)
dobry rano dnes jsem si domu na statek vzala dedu z decaku abychom si po vanocich trochu uzily trochu jsme v posteli blbli no znate to no, ale neni to jako za mlada to sme soulozili az 5× dene! no a kdyz deda u nasi souloze dosahl vrcholu v poloze 62 tak z nej nevytriskolo zadne sperma!co mam delat aby to bylo jako driv prosim o radu! mam vyce sát??
25. Prosinec 2007 - 21:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
pane boze !!!! to je hnus... dejte seniory do domova duchodcu. kazej vam zivot
26. Prosinec 2007 - 16:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
16:10:40 a jak chceš zabránit tomu, aby z tebe jednou ten senior nebyl? to bys potom rychle obrátil a dštil oheň a síru na nevděčné děti, pokud by od tebe ovšem z domu neutekly hned po základní škole.
26. Prosinec 2007 - 17:36
Obrázek uživatele Návštěvník
Erika (anonym)
Tak v tom případě ty musíš zemřít mladý, aby se ti vyhnuly neduhy pozdního stáří.Nebo si pořiď pistoli a pif paf.
26. Prosinec 2007 - 18:14
Obrázek uživatele Návštěvník
PetrP (anonym)
Nabízím ubytování pro 2 seniory v rodinném domě u Sedlčan, péče jako v soukromém penzionu pro důchodce včetně zdravotní sestry. Tel. 737 227 225
2. Leden 2008 - 9:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Co to píšeš ty zmetku odporný!!!!!!!!!!!!!Pracuji v odlehčovacím centru jako pečovatelka a přeji ti,aby se ti jednou tvé děti odvděčily,jako mnoha těmto lidem.Většina z nich se nepřišla na své říbuzné podívat ani o svátcích,nenašli si ani tu hodinku času.A my s holkama nad mnohýma těmito lidma pláčeme,kupujeme dárky,zdobíme stromeček,nosíme z domu cukroví,atd.Vůbec nic nevíš o morálce,nic ti neříká úcta ke stáří-asi si myslíš,že budeš taky věčně mladý či mladá-a jak dopadneš.Asi tak,jak sám -a přeješ druhým.Sama jsem se starala o svou těžce nemocnou maminku devět let.Měli jsme ji doma,nikdy bychom ji nedali do žádného útulku.
3. Leden 2008 - 12:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Pero,taky dávejte pozor na užívání léků.Někteří senioři mají problémy léky polykat,tak je lépe tyto léky rozdrtit lžičkou a nakapat na ně tekutinu.Tím máte jistotu,že je lék opravdu použitý.Jinak doporučuji taky tříbit paměť-jednoduché křížovky-společně luštit,hrát společenské hry.Všechno je o komunikaci,to si pak naši blízcí nepřipadají zbyteční a odstrčení.Chválím Vás,že jste nenechala babičku napospas nějakému útulku.Sama pracuji v podobném zařízení a o vděku dětí bych Vám mohla psát romány.Děkuji za Vaši babičku.Vím,že je to těžké,sama jsem si prošla starostí o maminku,devět let.Vloni,12.února maminka skonala-nebylo jí ještě 64 let.A můžu Vám říci,že bych se starala dále,jen kdyby s námi ještě byla.Největší odměnou pro mně a moje bratry bylo,když na pohřbu nám všichni sousedé děkovali za příkladnou péči o maminku.Proto jsem pyšná,že mám naprosto čisté svědomí a doufám,že jednou,když budu potřebovat pomoc v nemoci já,postarají se o mne mé děti zrovna tak příkladně.Byly k tomu vedeny.Přeji Vám pevné nervy-někdy je to moc obtížné,ale vyváží se Vám to zase jinak.
3. Leden 2008 - 12:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Michal (anonym)
Petro, máš můj obdiv. Kdyby takových, jako ty, nebo Lenka bylo víc...
3. Leden 2008 - 13:40
Obrázek uživatele Návštěvník
alena (anonym)
pracuji jako pracovnice v sociálních službách v jednom domově pro seniory. Máme tu zdravotní sestru,která neustále uživatele domova zavodňuje. Chtěla bych vědět, zda je to správné.
7. Leden 2008 - 15:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Jak je zavodňuje, co to znamená?
7. Leden 2008 - 19:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
senioři často málo pijí, protože už nemají tak vyvinutý pocit žízně..Pití po malých dávkách jim neuškodí..
7. Leden 2008 - 22:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Aha, tak pak je to asi v pořádku...
8. Leden 2008 - 9:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Tony (anonym)
Přeju ti, aby tam dali tvoje děti tebe.
9. Leden 2008 - 0:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Antonín (anonym)
Můj otec je po úraze a nemůže chodit. Největší problém je se záchodem, protože má řídkou stolici a nestíhá se přesunout na židli s kyblíken, kterou má vedle postele. Poradí mi někdo, jestli existují nějaké léky nebo přípravky na zahuštění stolice?
9. Leden 2008 - 11:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea (anonym)
Antoníne, zkuste třeba přidávat tatínkovi do jídla trochu vlákniny, mělo by to pomoct.
9. Leden 2008 - 11:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Jitka (anonym)
Souhlasím, lepší je vláknina psyllium, zlepšuje to i trávení. Tony, komu že přeješ, aby ho děti šouply do starobince?!
9. Leden 2008 - 11:17
Obrázek uživatele Návštěvník
lada (anonym)
Milá Petro, vím o čem píšete.Starám se o maminku,které je 86 let a má velké bolesti (obrovský bercový vřed na noze).Trpí,je moc hodná a já se jí snažím co nejvíc pomáhat.Stejně jako Vás mě potěší,když mi okolí říká,že se vzorně o maminku starám a já osobně mám čisté svědomí! Myslím,že tím dávám příklad i svým dětem.Ale je to opravdu namáhavé jak fyzicky i psychicky.Někdy mám krizi,že musím chvíli do přírody nabrat sílu a pak je zase všechno v pořádku.Přes všechnu obrovskou bolest se dokáže radovat ze života a když ji na jaře vezmu na vozík a jedu ven - jen jí oči září.A to je pro mě odměna největší!
9. Leden 2008 - 16:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Tony (anonym)
Přeju to tomy, co tady psal něco škaredého o starých lidech. Už nechci hledat co.
11. Leden 2008 - 23:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Lado, napište mi na mail. Na bércové vředy mám vynikající léčbu, mamince se brzy výrazně uleví a vřed časem zahojí. alpraha"seznam.cz
12. Leden 2008 - 13:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Mima (anonym)
Velice důležitý je odpočinek pečovatelů,pokud to jde, předat péči někomu jinému a vysadit, udržet si trochu i jiné zájmy. Jinak to nezvládnete, je potřeba přijít na jiné myšlenky.
20. Leden 2008 - 21:06
Obrázek uživatele Návštěvník
/ (anonym)
Prcat.
20. Leden 2008 - 23:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Jitka (anonym)
Dobrý den, starám se o 65letého pána s dg. ALS. ( Nejde o příbuzného.) Má zavedenou PEG sondu, komunikuje již jen písemně. Jistě je ve velmi obtížné situaci a já se snažím vcítit. Co mě však velmi zaráží, je jeho postup ohledně problému zahlenění. Vykašlává s velkou námahou hleny, a to do hadru, který má stále po ruce. Když usoudí, že je hadr dost poplivaný, dá jej sušit na topení, vezme další a takto tyto dva hadry třeba po dva dny střídá. Pak teprve mi dovolí je odnést do prádla. Použití těchto hadrů je pro něj mnohostranné - hadr slouží jak utírání rukou, tak k případnému čištění uší ( ač mu naléhavě nabízím vatové tyčinky ), dokonce i k utírání jeho kočičího mazlíčka. Navíc vykašlaný hlen po tomto hadru ukazováčkem roztírá a ověřuje tak jeho hustotu. Od počátku se snažím na něj působit, že tyto praktity nejsou hygienické, ale bohužel nápravy docílit nemohu. Pán má po opakovaných pneumoniích stíny na plících. Ráda bych znala objektivní pohled někoho dalšího na tento problém. Jak situaci řešit? Už se sama začínám obávat o vlastní zdraví. K dotyčnému nedocházejí ani vlastní děti, ani známí - domnívala jsem se, že důvodem je obtížná komunikace, ale možná je problém i v těchto jeho návycích? Velice děkuji za odpověď.
24. Leden 2008 - 9:15

Stránky

Přidat komentář