46 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Mužská nadúmrtnost

10. Září 2018 - 0:26

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
David (anonym)
Jak v celosvětovém měřítku, tak i v rámci ČR, je v současnosti statistická naděje na dožití mužského novorozence asi o 6 let nižší než obdobná naděje novorozence ženského pohlaví. Jinými slovy, v rámci každé hlavní věkové kategorie a v každém jednotlivém roce je procento nově zemřelých mužů na celkovém počtu přežívajících mužů daného věku větší než je obdobné procento u žen. Muži zkrátka vymírají rychleji v každém věku, od kojenců až po starce, a převážná většina se jich, narozdíl od žen, nedožije průměrné délky života ve své zemi pobytu. Mužská nadúmrtnost má řadu příčin. Muži jsou jistě v průměru agresivnější než ženy, více riskují, více se jich zabije na silnicích nebo ve rvačkách. Zastávají i zdravotně škodlivější pracovní pozice než ženy - zažívají více stresu a jsou více vystaveni vlivu různých škodlivin. V době války jich též samozřejmě daleko více než žen zemře na frontě. Muži však umírají v průměru podstatně dříve než ženy i v době míru, i ve vyspělých ekonomikách založených hlavně na terciárním sektoru, a to i v zemích s všeobecně relativně dobrým přístupem ke zdravotní péči. Je i v takových podmínkách vysoký rozdíl v naději na dožití mužů a žen něčím normálním a nezměnitelným, něčím, o čem je zbytečné diskutovat?
23. Listopad 2017 - 10:22
Obrázek uživatele Návštěvník
rfghjk (anonym)
cvbnm
23. Listopad 2017 - 11:49
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
V ČR ročně zemře řádově zhruba 100 000 lidí, z toho zhruba polovina připadá na úmrtí mužů. Pokud průměrný muž, který v daném roce zemře, se dožije o šest let nižšího věku, než průměrná v daném roce zemřelá žena, dělá to roční deficit cca 50 000 * 6 = 300 000 mužských člověko-let, které muži ročně ztratí oproti ženám. 300 000 člověko-let, které čeští muži každý rok kvůli mužské nadúmrtnosti ztrácejí, je ekvivalentních asi 3 800 průměrným celým lidským životům. Jinými slovy, pokud by například nějací teroristé chtěli napáchat škody srovnatelné s mužskou nadúmrtností, museli by každoročně povraždit asi 3 800 malých dětí, nebo 7 600 náhodně vybraných příslušníků obecné populace. Je-li mužská nadúmrtnost permanentně stejně závažná, jako by byla každoroční fyzická likvidace tisíců lidí, člověk by očekával, že bude tato nadúmrtnost prominentním politickým tématem, a že o ní budou hodně mluvit i zdravotnické autority. Nicméně typickou reakcí je "cvbnm" mého předřečníka nicku "rfghjk". Nezbláznilo se lidstvo?
23. Listopad 2017 - 12:17
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
To, o čem si běžní lidé myslí, že na to mají od společnosti (či její privilegované části) nárok, úzce souvisí s tím, o čem jim politici, velké korporace a podobní velcí hráči na společenské šachovnici říkají, že na to mají nárok. A je snadnější lidem říkat, že mají nárok na nějaké sociální dávky (které lze snadno ukrást podnikatelům a pracujícím skrze daňový systém), na život bez teroristů (které lze jakž takž potlačovat skrze policii a zpravodajské služby), nebo třeba na focení s takovým a makovým rozlišením (které se už dá zabudovat do kamery iPhone nebo Sony mobilů), nežli jim teba říkat, že mají nárok na srovnatelnou naději na dožití, ať již mají kule mezi nohama nebo ne.
23. Listopad 2017 - 13:11
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
To, o čem si běžní lidé...... nežli jim třeba říkat, že mají nárok ...
23. Listopad 2017 - 13:30
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Chlapi kolem padesátky, jak se vám líbí, že většina z vás natáhne brka před dovršením 80 let, zatímco většina ženských kolem padesátky tu za 30 let s největší pravděpodobností ještě bude? A kluci kolem dvacítky - co vy na to, že vás nesrovnatelně více zařve před dovršením padesátky než holek, kterým je dnes dvacet? Je to opravdu méně závažný problém než třebas riziko jedna ku milionu, že někdy bude nějaké vaše dítě zavražděno teroristy?
23. Listopad 2017 - 14:36
Obrázek uživatele Návštěvník
Mužská nadúmrtn (anonym)
je problém sice závažný, ale příliš plíživý, nehmatatelný a negrafický. Těžko jej lidem přibližovat s pomocí nějakých odstrašujících fotek, podobně jako třebas nějaké zakouřené plíce použité v protikuřácké kampani nebo zničená játra v kampani proti alkoholismu. Ani žádné fotogenické utopené chlapečky, kteří by vyvolávali bouřlivé emocionální reakce, zde nelze dost dobře použít. Eventuálním ztělesněním mužské nadúmrtnosti by snad mohl být chromý a sešlý Zeman, který už má viditelně dost a moc času mu nezbývá. Nicméně i jeho neslavné konce by mnozí nejraděli přisoudili jeho alkoholismu a kuřáctví spíše než jeho pohlaví. Navíc se bude půlka populace z jeho nejspíše brzké smrti určitě radovat, a nebude ji vnímat jako odstrašující příklad předčasně zemřelého českého muže.
23. Listopad 2017 - 15:14
Obrázek uživatele Návštěvník
pecnenec (anonym)
Dej si po tlamě, za to co jsi tu vyprodukoval za zblitek o Panu Zemanovi, prosím. Až budou volby prezidenta, zvolím znovu Miloše Zemana, protože je to velmi slušný a rozumný člověk, který se jako on jediný chová zcela přirozeně a na nic si nehraje.
23. Listopad 2017 - 16:32
Obrázek uživatele Návštěvník
! (anonym)
Není zájmem státu, aby se lidé dožívali vysokého věku. Musel by jim pak déle platit důchody a poskytovat "bezplatnou" zdravotní péči.
23. Listopad 2017 - 17:45
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Dej si po tlamě, za to co...Až natáhne brka, taky si nebude na nic hrát.
23. Listopad 2017 - 18:57
Obrázek uživatele erasonebezpecny
erasonebezpecny
Není zájmem státu, aby se...No ba. Odstěhuju se na stáří někam na klidné místo...
23. Listopad 2017 - 19:33
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Není zájmem státu, aby se...Jo, a i kdybychom hypoteticky chtěli geronty fyzicky likvidovat pro jejich ekonomickou neužitečnost, je tady ještě ten problém, že muži umírají rychleji či častěji než ženy i ve věku kojeneckém, batolecím, školním, mládežnickém, třicátnickém, čtyřicátnickém, padesátnickém. To už vyloženě ve státním zájmu není. Likviduje to potenciální i aktuální pracující, podnikatele, živnostníky, příslušníky ozbrojených sil a vůbec osoby, na jejichž životě má stát zájem.
23. Listopad 2017 - 19:42
Obrázek uživatele Návštěvník
! (anonym)
Líbí se mi, jak tady D diskutuje sám/a se sebou.
24. Listopad 2017 - 8:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Vašek (anonym)
Je též zajímavé, že se...Tak on se asi nikdo nezapojil, protože tady není žádný kandidát na Nobelovu cenu, který by vědel, jak to udělat, aby muži žili déle. Prostě je to daný fakt, že muži žijí kratší dobu - je to kvůli genům, psychickému nastavení atd. Ono těžko asi změníš to, že muži např. více riskují. Leda, že by si je vykastroval.
24. Listopad 2017 - 11:16
Obrázek uživatele Návštěvník
proe (anonym)
Vysvětli to matce přírodě, kašpare. Není v našich člověčích silách to nějak změnit, proč to pitvat a psát o tom romány. Hlavně aby Miloš Zeman ve zdraví zvládl druhou etapu prezidentování, až ho budu volit. Neotírej si o něj hubu, děkuju. A jemu přeju pevné zdraví.
24. Listopad 2017 - 15:38
Obrázek uživatele Návštěvník
F (anonym)
Země s velkým rozdílem...Můžeš hanit, můžeš chválit, ale nezměníš to :-)
24. Listopad 2017 - 21:48
Obrázek uživatele Návštěvník
F (anonym)
To je ale hluboké...Nebo by ženský mohly víc kouřít a chlastat, aby se dostaly blíž k chlapům a ti jim nezáviděli :-D
24. Listopad 2017 - 22:14
Obrázek uživatele Návštěvník
F (anonym)
Těžko. Ale tady nejde...To určitě, ale vemte si, jak lidi neradi něco dělají pro své zdraví. Vždyť jim bylo zatěžko i platit 30,- u lékaře.
24. Listopad 2017 - 22:19
Obrázek uživatele Návštěvník
K (anonym)
A copak to jde v dnešní době dělat něco pro své zdraví? V zaměstnání nám vedoucí nedá přestávku, abychom se mohli nažrat, makat musíme furt od nevidím do nevidím, někdy i noční, nemůžu se jít kloudně ani vyčurat, věčně ve stresu, splácení hypotéky, ted do toho omarodí děti a musím s nima bejt doma na ošetřování, v práci se jim to nelíbí, každý nešvar je vedoucímu popudem k vyhazovu z práce. Hnusná to doba, čím dál horší. Ani k doktorovi pro neschopenku na obyčejnou chřipku nemůžu, protože nemocenská taky stojí za hovno a ještě by chtěli 30kč poplatek ti zmetci. Čím jsem starší, tím víc závidím mrtvým.
24. Listopad 2017 - 23:02
Obrázek uživatele Návštěvník
K (anonym)
Fakt mě to ale sere. Jídlo nikde v přírodě k dispozici nenajdeš, snad jedině si utrhnout na podzim jablko ze stromu, nebo v létě maliny a ostružiny, ale po většinu roku ať se podíváš kam se venku podíváš, nikde nic k jídlu, aby si něco člověk utrhnl a dal do huby. Leda snad kůru ze stromu, nebo trávu. Veškerá sklizená pšenice, kukuřice, brambory a spousta dalších - vše se svozí do skladu, fabrik a mlýnic a člověk si jídlo hold musí koupit v krámě. K žrádlu, které je tak důležité, je opravdu přístup, jak k penězům. Asi budu chytat myši do pastiček a budu jíst myši.
24. Listopad 2017 - 23:16
Obrázek uživatele Návštěvník
H (anonym)
To je zajímavé, ta kastrace. Ale slyšel jsem o tom, že ženy mimo jiné žijí déle také proto, že se jim vylučuje každý měsíc z těla krev v podobě menstruace a jim se tak vyměňuje a vytváří nová krev, cca 100ml měsíčně. To mužům žádná krev z těla přirozeně neodchází. Aby se v tomto vyrovnali ženám, museli by třeba chodit darovat krev.
25. Listopad 2017 - 9:40
Obrázek uživatele Návštěvník
H (anonym)
Jinak to, že někteří...Spermiobanka? Co je to za slovo?
25. Listopad 2017 - 10:04
Obrázek uživatele Návštěvník
H (anonym)
...Nedrž se každé hlouposti, co někdo špatně přeloží. Resp. převezme ze slovenštiny.
25. Listopad 2017 - 10:55
Obrázek uživatele erasonebezpecny
erasonebezpecny
Ale bylo by asi obtížné...Ne,ale možná Jára Cimrman.
25. Listopad 2017 - 11:55
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Rozuměj tomu tak, že si z...A z jaképak úchylky? Veřejně promlouvat v tom smyslu, aby bylo skrze zdravotní výzkum a zdravotnické služby a produkty, skrze obecnou politiku i skrze činnost filantropů a občanské společnosti mužům umožněno žít zdravější a delší život, to se ti jeví jako úchylka? Vidím, že jsi pěkné pomátlo.
25. Listopad 2017 - 12:03
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Ne,ale možná Jára Cimrman.Být starou pannou nebo starou vdovou musí být notné terno. Ale to jistě početným dvojicím letitých lesbiček pochopitelně nemusí vadit...
25. Listopad 2017 - 12:19
Obrázek uživatele Návštěvník
J. (anonym)
Jako filozofovat se tady nad tím dá do konce, ale nic se nevymyslí. Riskantní jízdu na motorce a v autě, kde zemře mladý muž a tím vám sníží průměrný věk a že se to děje dnes a denně, tak tam přece nepomůže žádný zdravotní výzkum ani filantrop. A třeba u novorozenců je prostě mužské pohlaví méně odolné v průměru. Ale to je po tisíce let. A vzhledem k tomu, že je v ČR velmi nízká novorozenecká úmrtnost, tak co tam zlepšovat. Prostě jsou kody DNA. Jsou různé nemoci, které více postihují mužskou či ženskou populaci. A s tím se nic neudělá. Jak už bylo v jednom filmu řečeno Kluci mají penis, holky zase vagínu. Jako reálný závěr a ne filozofování vidím podporu v péče o zdraví a ekologii. A to prostě pro lid bez ohledu na pohlaví.
25. Listopad 2017 - 12:21
Obrázek uživatele erasonebezpecny
erasonebezpecny
Být starou pannou nebo...Ani ne,já se docela bavím.
25. Listopad 2017 - 12:29
Obrázek uživatele Návštěvník
nó, (anonym)
A z jaképak úchylky?...tvá fascinace smrtí je všeobecně známa, to snad váš i ty.
25. Listopad 2017 - 12:45
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Jako filozofovat se tady nad...> Jsou různé nemoci, které více postihují mužskou či ženskou populaci. A s tím se nic neudělá. Už po staletí se na různé nemoci hledají vakcíny a terapie, a řada nemocí již byla lidským snažením zredukována na minimum či úplně vymýcena. Stalo se tak díky medicinskému výzkumu, politickým opatřením v oblasti veřejné hygieny, i díky vydatnému přispění soukromého a neziskového sektoru. Proč by tomu zrovna od nynějška mělo být jinak? A proč se přednostně nezaměřit hlavně na znevýhodněné kategorie obecné populace, jako jsou například muži? Podle té tvé "moudrosti" by se dříve nic nedělalo ani s nadúmrtností rodiček, s vysokou novorozeneckou, kojeneckou a dětskou úmrtností, protože by se tohle všechno považovalo za "normální a nezměnitelné". Místo aby se třeba řešily hníjící mrtvé plody v ženských tělech, nebo dětská obrna, jenom by se "pomáhalo všemu lidu".
25. Listopad 2017 - 12:51

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama