14 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Matriarchát

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Jenda (anonym)
V dnešním světě vládne chaos,nenávist,spousta peněz jde na zbrojení,lidé umírají pro odlišné přesvědčení,na jedné straně mají lidé hlad a na druhé se jídlo válí v popelnicích.Člověk porušil rovnováhu v přírodě.Vládnou patriarchální hodnoty - síla,moc,snaha někoho nebo něco ovládnout,snaha za každou cenu obklopit se větším pohodlím v podobě majetku a peněz. Lidstvo stojí na křižovatce. Myslím, kdyby ve světě vládly ženské hodnoty - láska, soucit, porozumění - tak by se lidé k přírodě i sobě chovali uctivěji, s láskou a jistě by zmizel hlad. Máte jiný nebo podobný názor ?
21. Srpen 2002 - 19:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Leona (anonym)
Jo, mám úplně jiný názor. Proč by láska a porozumění měly být jenom ženské hodnoty? Znám mnoho mužů, kteří jsou laskaví, ohleduplní, citliví. Krom toho nelze nadávat na peníze, bez nich by nefungoval trh (leda materiální výměna) a vrátili bychom se někam do pravěku. Touha po penězích je zcela přirozená. Peníze jen zprostředkovávají jiné věci: dům potřebný pro rodinné zázemí), koníčky (ty přece potřebuje každý) atd. Ale chtít dům či nástroje na provoz koníčků, to už zní ušlechtileji než chtít peníze, že?!P.S. Nelíbí se mi ani patriarchát a považuji se za feministku. Ale nechci pro sebe moc získanou nespavedlivě (na základě např. pohlaví). Chci jen tu získanou spravedlivě ve svobodné zemi :-)
9. Leden 2003 - 1:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Jenda vyjadřuje přesně i můj názor,Leonka to s těmi ženskými hodnotami asi nepochopila.Zdravím Jana
7. Únor 2003 - 4:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Charlie (anonym)
Hmm, zajímavé. Myslím, že rozumím Jendovi (hezká, byť trochu černo-bílá vize "matriarchálního světa") i Leoně (proč by některé hodnoty měly být jen "mužské" a některé jen "ženské"?). Podle mého názoru není problém ani tak v tom, že by společnost ovládaly převážně nebo pouze ty tzv. "mužské" hodnoty, ale že lidské vztahy a pohlavní role jsou výrazně zdeformované, o čemž svědčí mimo jiné i to, že jednotlivým pohlavím přisuzujeme určité vlastnosti a hodnoty, které vůbec automaticky nevyplývají z jejich řekněme biologické podstaty. Lidé (obou pohlaví) se tak dostávají pod silný tlak, který je (i jejich jednání) formuje určitým způsobem. Rozhodně nesouhlasím s tím, že výše zmíněné hodnoty (síla, moc, snaha někoho nebo něco ovládnout, snaha za každou cenu obklopit se větším pohodlím v podobě majetku a peněz) jsou "mužské". Jsou to hodnoty, které plynou (kromě jiných negativních trendů) i ze zmrzačeného a zredukovaného pojetí pohlavních rolí. Stejně tak si nemyslím, že by tyto hodnoty byly vlastní pouze mužům a že by pouze muži byli za stav světa a prosazování těchto hodnot zodpovědní. Analogicky bych rozhodně tzv. "ženské" hodnoty (láska, soucit, porozumění) nepřisuzoval výhradně či převážně ženám a od žen neočekával nápravu zlořádů tohoto světa.
7. Únor 2003 - 12:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Alsasko (anonym)
Jako skoro pokazde musim souhlasit s Charliem:o) Asi je pravda, ze obecne muzi jsou diky historickemu vyvoji vybaveni jinymi vlastnostmi a schopnostmi nez zeny, ale urcite to neni tak, ze by muzi mely jednu sadu vlastnosti a zeny druhou.Navic Jendovo vycet toho co vladne svetu mi prijde znacne pesimisticky, ja to tak tragicky rozhodne nevidim. Vidim kolem sebe spoustu tolerance, solidarity, pochopeni, snahy nezistne pomoci, lasku a dalsi kladne lidske snahy. Vidim samozrejme i Ty negativni, ale alespon v kruzich kde se pohybuji je jich vyrazna mensina. A taky se mi zda, ze vztahy mezi musi jsou otevrenejsi a uprimnejsi, zeny mezi sebou vidi vice sokyne a tak se obcas uchyluji k uderum "zezadu". Takze rozhodne nejsem pro matriarchat, ale pro "vladu moudrych".
7. Únor 2003 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
markéta (anonym)
No, já jsem žena a neumím si představit, že bych mohla uspořádat něco takového jako válka. Na začátku Iráckého konfliktu jsem jako žena pociťovala krutou potupnou urážku.Ten,kdo porodí dítě a pocítí křehkost života...Můj manžel je skutečně mírumilovný a moudrý člověk, ale když náš syn lítá po bytě se zbraní v ruce(bakelitovou pochopitelně) a vykřikuje, že právě vypustil 10 000 atomovek, říká "jen ho nech, to je normální, já jsem byl taky takovej.." To jen tak na okraj.
28. Duben 2003 - 22:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Moc hezky jsi to vyjádřila, Markéto. Díky.Původně jsem chtěl tímhle skončit, ale přece jen něco přidám: Já to chápu tak, že každý máme v sobě oboje vlastnosti, jak "mužské", tak "ženské" (ve smyslu, jak je charakterizoval Jenda) a je jen otázka, které u koho převažují. Logicky většinou u mužů převažují "mužské" a u žen "ženské", ale není to bez výjimek. Jsou citliví muži, vizionáři, tvůrci nádherných uměleckých děl a na druhé straně ženy rvoucí se o peníze nebo válečné štváčky (viz ta u Bushe).
29. Duben 2003 - 14:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Verča (anonym)
Můj názor je ten, že každá lidská bytost má oba aspekty v sobě, jak mužský,tak ženský a jeden je druhému díky naší biologické podstatě nadřazen, ale jen o kousek. Souhlasím s taoistickou filozofií, kde je to 53 a 47 %. Už si snad nemusíme dokazovat, že skoro všechny věci na světě zvládají muži a ženy stejně dobře. A těm ptákovinám o tom, jak muži a ženy jinak myslí, fakt nevěřím. Když vám totiž někdo od malička říká, že myslíte tak a tak,tak si to postupně vezmete za své. Popravdě si nedokážu představit vládu žen, protože když vidím, co dokáže s ženama mateřský pud, jak je dokáže zbavit objektivity a racionality, tak z toho mám trochu strach. Ani jedno pohlaví není lepší, s tím nemůžu souhlasit, záleží vždy na člověku. Podle mě to, že muži mají v sobě často tolik agresivity a "neženských" vlastností je tím, že je v nich někdo potlačil, protože přece správnej chlap nebrečí a správnej chlap neukazuje city..atd atd..a ono takovýho chlapa by ani moc ženský nechtěly, co?A taky uvědomme si, kdo jsou tady největší konzumenti na zemi? Kterým "pohlavím" jsou přeplněny obchodní centra, krámy s hadry a tisíci neužitečných věcí? Kdo touží po těch pěkných barácích a autech, nových a nových serepetiček do bytu, kdo bývá tou šedou eminencí nákupů? Jen si dámy trochu sáhněme do svědomí! Takže nesouhlasím s matriarchátem, ani s patriarchátem, jsem pro svobodu a rovnost všech! Nedělejme z těch chlapů zase takový idioty...
29. Duben 2003 - 19:25
Obrázek uživatele Návštěvník
George Francois (anonym)
Ahojte, musím souhlasit, že v každém z nás jsou obsaženy oba principi. Nicméně po pravdě řečeno vláda patriarchátu je tu x tisíc let a řekněte mi v dějinách této epochy, kdy ste se vy ženy cítil nám mužům opravdu rovní? A kdy to tak také cítili samotní muži? Na tomto systému je opravdu cosi prohnilého. Otázkou však zůstává zda přijetí ženského principu nebo-li matriarchátu je opravdu tou nejsprávnější cestou. Jako dobrý kompromis se jeví vláda moudrých lidí bez rozdílu pohlaví, neboť je-li vládce, či vládkyně skutečně moudrý/á pak defacto slouží těm, kterým vládne. Zajímavá je také společnost bez hierarchie - nikoliv anarchie. Co vy na to?
9. Červen 2003 - 19:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Libor. (anonym)
Nu já se domnívám, že každá velká civilizace, byla zpočátku matriarchální. ženský proncip byl považován za prvotní. Máme to i v legendách o stvoření. Prvotní chaos ne bo temnota je klasický ženský princip. Žena je nevysvětlitelná stejně tak jako příroda je neurčitá. Dnes žijeme v andokracii a z historie víme, že vždy když se velké kultury obrátili k uctívání mužských bohů vedloto k jejich zániku. Např. všechna dnešní valká náboženství jsou velmi andokratická, všimněte se, že ženy jsou zde chápány jako kněžky zla, které svádějí svaté muže. Sex se stal prodejním artiklem, legrací po práci a ztratil svou posvátnost a fantazii. Např. v tantře je zasvěcovatelkou do tajů sexuality vždy žena, protože ona je tou původní Šakti, která stvořila svět. Také je zajínavé jak je ženská iracionalita v jádru praktičtější než mužská racionalita. Neznám ženu která by sbírala mince, nebo známky, nebo založila církev. Proč? Ženské myšlení jde k jádru věci, prvá žena prostě nepotřebuje organizace. Její rádkyní je sama příroda, Matka země, původní temnota...
8. Září 2003 - 19:41
Obrázek uživatele Návštěvník
bluegrasshopper (anonym)
no,něco na tom bude..války,moc,..ale vim že každá holka je úplně jiná,stejně tak i kluk,takže bych neškatulkoval..
19. Srpen 2004 - 22:39
Obrázek uživatele Návštěvník
nevim (anonym)
krávo
28. Září 2008 - 19:09
Obrázek uživatele Návštěvník
mikina (anonym)
Můj názor je ten, že...Vše nasvědčuje tomu, že vlády na Zemi se chopili muži s 2 mužskými pohlavními chromozomy a tady je každá rada drahá, jelikož tito mužové mají zločinecké sklony a přemnožili se. Jsou nevychovatelní a běžní muži nesnesou posměšky typu: Když nezabiješ, jsi BABA a těmito zrůdami se nechávají strkat někam, kam sami nechtějí(války).
30. Prosinec 2010 - 10:48

Přidat komentář

Reklama

Reklama