16 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Makrocefalus -

10. Září 2018 - 0:13

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš Tínek (anonym)
příčiny,léčba, dignostika, percentily
12. Březen 2009 - 14:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Nevím od jakého obvodu hlavy je makrocefalie. Každý lékař žvaní něco jiného. U vojenského lékaře mi řekli nad 98 percentil FOOH je makrocefalie. U obvoďáka nad 97 percentil včetně. Neurolog mi řekl že je to podle konstituce kostry (mužský nad 61 cm ,ženský nad 59 cm). Dětský lékař zase řekl že u žen je max 57 cm, u mužů je nadprůměr již 58 cm !!! Antropolog zase řekl že je to podle rasy (černoši míň, nordici nejvíc, žlutí uprostřed)...Tak jaký obvod pro mužskýho je v ČR ještě v normě a co už je považováno za patologické ??? Vím že dvoumetroví chlapi mají obvod hlavy 60 - 62 cm a nejsou považováni za velkohlavý. Naopak na Slovensku pokud vím tak neodváděli ještě před několika lety brance na ZVS pokud měli obvod hlavy 59 cm a více včetně. Prosím zveřejnit fundovaný názor nejlépe praktického lékaře nebo docenta medicíny. Děkuji.
7. Říjen 2009 - 10:35
Obrázek uživatele Návštěvník
MUDr. Tasilo Vá (anonym)
Máte pravdu Jrko, že hlediska pro určení makrocefalie jsou různá případ od případu. Skutečně nelze srovnávat robustní postavu dvoumetrového muže s velkými rozměry kostí a tedy i lebky s asketickou postavou muže vysokého metr šedesát a vážícího 58 kg.. Kosterní vývoj nesmí být disproporční. Na západě se proto v posledních letech při diagnostikování makrocefalie vychází spíše s cefalického indexu proti dříve směrodatnému obvodu hlavy uvedenému v percentilech.Cefalický index pod 75 je jednoznačně makrocefalie. Orientační rozmezí obvodu hlavy u jednotlivých konstitučních typů (muži): pyknik: 57-60 cm atlet: 54-59 cm robustní: 56-61 cm mezotyp: 54-60 cm Obvod hlavy v uvedeném rozmezí je v mezích normy. Nad 61 cm se jedná o patologický (nadměrný) obvod lbi.U žen jsou rozměry zhruba o 2 cm menší.
23. Únor 2010 - 13:32
Obrázek uživatele Návštěvník
medik (anonym)
Prý už není směrodatný obvod lbi, ale na Západě se makro nebo mikro - cefalie hodnotí podle tzv cefalického indexu.Pod 75 je jednoznačně makrocefalie.
19. Duben 2010 - 10:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Cipísek (anonym)
Zdravím, je mi 23 jsem štíhlé postavy, měřím 176cm,vážím 70kg a mám obvod hlavy 59.7cm. Byl jsem na vyšetření magnetickou rezonancí s požadavkem na vyloučení organických změn mozku. Výsledek zněl: nález bez detekce patologie, tedy v pořádku. Znamená to tedy, že můžu být uplně bez obav, je tímto vyloučena i makrocefalie, hydrocefalus apod? Díky za odpověd
29. Září 2010 - 9:12
Obrázek uživatele Návštěvník
Medik - amatér (anonym)
Pro Cipísek: Pravděpodobně jsi OK. Horší by to bylo pouze v případě, že by Tvůj frontookcipitální obvod větší než 2 SD oproti rodičům. To se pak musí na genetické testy, zda tam není nějaká zátěž. Já jsem měl v dětsví rachitis a zvětšený obvod hlavy (dnes 60 cm) jsem měl kvůli ztluštění velkých fontanel (náběh na tzv. caput quadratum). Organické změny na mozku mám rovněž naštěstí vyloučeny. Mohl jsem být úplně OK, jenže můj dětský lékař byl na konci 60. let opilec a navíc měl návyk na sedativa...Kdyby se začala léčba včas (do 1 roku) neměl bych následek vůbec žádný... neurolog mi řekl, že se jedná pouze o "kosmetickou vadu" Naštěstí to prý není přenosné s výjimkou dědičně podmíněné rachitidy (křivice).
18. Říjen 2010 - 15:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Cipísek (anonym)
Pro Cipísek: Pravděpodobně...Ještě by mě zajímalo co je za jednotku SD? Díky
22. Říjen 2010 - 19:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Yossarian (anonym)
Nabízím služby erotického charakteru,věk nerozhoduje.Vykouřím a ještě zaplatím.Prosím dlouze zvonit. Markéta Sommerová Borovanského 2220 Praha - Stodůlky
22. Říjen 2010 - 19:54
Obrázek uživatele Návštěvník
medik amatér (anonym)
Ještě by mě zajímalo co...SD je medicínské označení tzv. standardních deviací. Je to v podstatě směrodatná odchylka od mediánu v percentuálních tabulkách , které používá neurolog nebo antropolog.
25. Říjen 2010 - 16:19
Obrázek uživatele Návštěvník
Pragmatik (anonym)
Proč tady uvádíš adresu nějaké šlápoty??? nikdo tady na to není zvědavý...A nebo to mám být nějaký přitroublý vtip???
25. Říjen 2010 - 16:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Cipísek (anonym)
SD je medicínské označení...Řekl jsem neurologovi, že mám obvod hlavy skoro 60cm a on se na mě podíval s tím že mám uplne normalní hlavu, tak nevím jestli se tím mám nadále zabývat nebo ne.
25. Říjen 2010 - 18:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Pukýš (anonym)
Cipísku proč to řešíš ??? Víš co prožívají ti co chcípaj na raka nebo aids ??? ...a vědej že to mají spočítaný max. do 2 roků ??? To že máš větší makovici než vostatní neřeš, já mám zase malýho ptáka ale přesto mám dítě. Někdo má ptáka jako trubku vod hajzlu a je neplodnej..Na každý vodchylce i když nepříjemný hledej něco pozitivního a neužírej se kvůli píčovině...Vždyť by to byla nuda, kdyby byli všichni dokonalí!!!
11. Listopad 2010 - 12:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Ahasver (anonym)
Víte kdo to byli Warchovovi kefaloni (jedinci s velkým mozkem) ??? Zabývali se tím vědci a posuzovali to s ohledem na cefalický index a IQ ! Prý nadprůměrně inteligentní jedinci s mimořádným intelektem a nadčasovým uvažováním... Za II světové války Němci výzkum zastavili a kefalony poslali to ústavů euthanasie na věčný odpočinek...
12. Červenec 2011 - 13:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Julius (anonym)
Mám hlavu ako pozorovací balón potreboval by som vypustit...Poraďte mi , moje dievča zpozorovalo vo Vltave plavať sĺpku od melouna a vravela že je to moja hlava, tak som ju poslal do piči. Radši žijewm sám so svou velkou hlavou. Pošlite mi rozrešenie.
17. Únor 2015 - 17:56
Obrázek uživatele Návštěvník
HIWI (anonym)
Cášská koruna překvapí svojí značnou velikostí. Je vysoká 35 cm, neobvykle velký je její průměr, a to 21 cm. Rozměrově nicméně odpovídá lebce císaře, která měla po obvodu 67 centimetrů. Karel IV. měl prostě mimořádně velkou hlavu. Originál koruny mohli spatřit v Praze návštěvníci výstavy Císař Karel IV. 1316– 2016, kterou pořádala pražská Národní galerie.
4. Leden 2019 - 13:40

Přidat komentář

Reklama

Reklama