729 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Lumbální punkce

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Danda (anonym)
Na toto vyšetření při kterém se odebírá mozkomíšní mok z míchy jsem slyšela různé názory a i varování, že mi to může vyvolat ještě větší zdravotní problémy a dokonce je nějaké procento ochrnutí při špatném píchnutí. Ví-li někdo něco o tom nebo má-li někdo s tímto vyšetřením zkušenosti, prosím napište.
17. Listopad 2001 - 14:14
Obrázek uživatele Návštěvník
sadraj (anonym)
Hodně zálezí na tom kdo to provádí a jak to provádí a jaké s tím má zkušenosti, Taky dost záleží na tom jak kdo snáší bolest není to moc bolestivé spíš nepříjemné , jako pocit většího tlaku na páteř a potom křupnutí. U mne se to podařilo odebrat až na 5 pokus. Jinak potom bezpodmínečně nezvedat hlavu jinak se dá i chodit 10 minut po odběru.
17. Listopad 2001 - 18:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Marcela (anonym)
Z mé zkušenosti není lumbální punkce nijak bolestivá. Větší problém bylo strávit vleže 24 hodin bez možnosti vstát a jít např. na toaletu...
3. Leden 2002 - 13:38
Obrázek uživatele Návštěvník
anežka (anonym)
Mne dělali lumbální punkci v mých osmnácti v roce 1989, čili v ještě totalitní společnosti. Stalo se to v listopadu v Tišnově.Bylo to příšerné!!! Přivezli mě do nemocnice se zápalem plic a velkou horečkou, hodili mě do postele a aniž bych jim podepsala revers (toto vyšetření se MUSÍ provádět se souhlasem pacienta), přišla jedna stará doktorka, mladá medička a tlustá sestra, taková esesačka, zkroutily mne a bez vysvětlení si to na mě medička vyzkoušela. Natřikrát,protože se ani to toho správného místa v páteři netrefila.Když jsem, vyšokovaná mladá holka, začala brečet, že to bolí a ať mně nechají být, vrazila mi esesačka facku a řekla "drž hubu, krávo". Milí čtenáři, co můj výlev sledujete: dnes bych si to určitě nenechala líbit a skončilo by to u soudu, ale tehdy jsem byla mladičká a úplně bezmocná. Pak jsem tam v pláči zůstala ležet. Byl to jeden z nejděsivějších zážitků mého života. To, že jsem pak musela ležet a hodně pít, aby se mozkomíšní mok zase doplnil, už se dalo snést. Horší však bylo, že mně na tři měsíce téměř ochrnuly nohy. Po třech měsících mi pomohl zákrok léčitele Paseky a já mohla, byť s bolestmi zase chodit. Tehdy jsem začala dělat jógu a léčit se bylinkami, u kterých jsem zůstala dodnes.Chodím a běhám bez problémů.Místa vpichů při změnách počasí někdy pobolívají. Ne, že bych si myslela, že všichni lékaři jsou špatní(např.zubařku mám výbornou), ale stejně se s nimi moc nebratříčkuji a raději se s úspěchem samoléčím - to už jen tak na okraj.K mému názoru na lumbální punkci: vzhledem k tomu, že je to pouze zjišťovací vyšetření, tedy žádná součást léčby, už bych si nic podobného nikdy nenechala dělat. Myslím, že je spousta jiných a modernějších, méně invazivních metod, které mohou přinést přibližně tu samou diagnózu. A ještě dodám to, že když jsem tuto příhodu vyprávěla své obvodní lékařce, i ona říkala, že by si lumbální punkci nikdy dělat nenechala. Hezký den.Anežka.
8. Únor 2002 - 12:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Diwi (anonym)
Ja jsem si to prozil na Bulovce.Vzhledem k tomu jak me strasili ostatni pacienti, kteri uz meli zakrok za sebou, tak me to vubec nebolelo.Povedlo se napoprve a byl jsem prekvapen, kdyz rekli ze uz to je.Trefit se napoprve je zaklad a asi jsem mel stesti.
11. Červen 2002 - 22:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Aneta (anonym)
Tak já jsem byla na lumbálce před měsícem.Prý se to místo znecitliví.Mě to teda neumrtvili a bylo to příšerný.Trvalo to dost dlouho,než se doktorka trefila a to byla taková bolest,kam se co hrabe!Naštěstí se to obešlo bez komplikací,ale chce to hodně potom pít (dokonce mi přinesli destilovanou vodu) a já jsem mohla chodit už po 4 hodinách.Bolesti hlavy jsem také potom neměla,ale znovu bych to absolvovat nechtěla!Naštěstí toto vyšetření ukázalo,že mé potíže si nevymýšlím,jak se půl roku domnívala moje doktorka.
12. Červen 2002 - 21:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina (anonym)
Absolvovala jsem v zivote ctyri lumbalky. Pred prvni jsem se dost bala, ale pak mi to uz neprislo. Bolest je minimalni, je potom nutno hodne pit a teoreticky by pacient mel 24 hod. lezet. Ja jsem chodila v predklonu, abych nedala hlavu nahoru alespon na WC, ale bylo to na mou odpovednost. Nestalo se mi nikdy nic, jen asi podruhe, me mlada lekarka trochu podrazdila nerv na noze, takze to zacalo dost mravencit. Byla jsem spis vylekana, nez ze by to skutecne bolelo. Jak jehlu vytahla neprijemny pocit okamzite ustal. Jinak bylo vzdy zsechno bez problemu.
30. Červen 2002 - 12:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Aleš (anonym)
Lumbálku mi dělali před 4 měsíci na Bulovce. Sestra byla nepříjemná, doktorka docela ušla. Bolest byla sice dost velká, ale trefili se napoprvé a dalo se to nějak přežít. Pak samozřejmě hodně pití a málo vstávání. Po dvou dnech jsem zjistil, že nemůžu hýbat nohama. Napíchli mi nerv a domů jsem odjel na invalidním vozíku. Teprve pak jsem si o lumbální punkci přečetl, že může způsobit asi u 15% lidí paralýzu dolních končetin, z toho asi 2% lidí zůstanou nějakým způsobem postiženi trvale. Já jsem se z toho naštěstí za dva měsíce dostal - cvičením, rehabilitací a s pomocí léčitele, dobrého chiropraktika. Nikdy víc už bych si tento zákrok nenechal dělat.
12. Červenec 2002 - 9:50
Obrázek uživatele Návštěvník
marta zahradkov (anonym)
ale co když by doktoři měli podezření na zánět mozkových blan? Tam jiný způsob diagnostiky neexistuje a jde o minuty...
25. Červenec 2002 - 18:42
Obrázek uživatele Návštěvník
marta zahradkov (anonym)
prokristapána, proč jste prodělala toto 4x? Na co měli lékaři u vás podezření?marta
25. Červenec 2002 - 18:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina (anonym)
Myslim, ze posledni dotaz je na mne. Mam onkohematologicke onemocneni a obcas vlivem leku nebo viroz neurologicke priznaky. Takze jsem to prezila 4x a kdyz tak ctu predposledni prispevek, zjevne jsem mela stesti. Na vlastni odpovednost jsem totiz pokazde chodila (i kdyz v predklonu, abych nezvedla hlavu) alespon kousek na WC. Asi mam fakt vic stesti nez rozumu, nikdy se mi nic nestalo.
28. Červenec 2002 - 13:16
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Bolest při lumbální punkci jde minimalizovat použitím EMLA náplasti asi hodinu před výkonem. Je to přípravek dostupný v lékárně bez lékařského předpisu. Je balený po dvou kusech, balení stojí kolem 140 korun a není hrazen pojišťovnou. Je to lokální anestetikum, po kterém je oblast zcela necitlivá. Jen je nutné požádat o nalepení na správné místo. Mě lékařka řekla, že se jedná o nestandartní postup, což je možná pravda, ale je hloupost této možnosti nevyužít! V zahraničí se využívá i pro běžné odběry krve, zvláště u dětí. Horší jsou následky punkce, které se mohou projevovat různě, často krutou a těžko tišitelnou bolestí hlavy, která časem (dny) odezní. Takže nenechejme se odradit přístupem zdravotníků a prosazujme si i neobvyklé postupy, je to naše právo.
2. Říjen 2002 - 17:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarda (anonym)
Zravím všechny!Než jsem šel na lumbální punkci tak jsem si pročítal Vaše "zážitky" a celkem mě mrazilo v zádech. Můj zážitek není děsivý celkem jsem nic necítil (jen takové nepříjemné tlačení ze kterého se mi dělalo mdlo) zřízenec kterého jsem požádal aby mne při zákroku držel (očekávajíc to nejhorší) přinesl mokrý ručník a ten mi pomohl.Jediné na co si mohu stěžovat jsou pospunkční potíže (velké bolesti hlavy) které trvaly měsíc. Dnes jsem 5 měsíců po zákroku a v pohodě.
2. Únor 2003 - 21:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Iveta (anonym)
Po tom co jsem si teď přečetla jsem se zhrozila.Já jsem 4 dny po zákroku,šíleně mě bolí hlava a za krkem,jsem ráda,že si dojdu na záchod jinak jenom ležím a snažím se hlavu nezvedat.Je to strašná bolest,kdo to nezažil si to neumí vůbec představit.Chci se zeptat,to budu trpět tak strašnou bolestí hlavy půl roku,nebo jak dlouho? Myslela jsem,že po pár dnech se bolest ztratí,čekám že po víkendu už bych mohla normálně fungovat.Prosím napiště mi,jak dlouho jste se z toho dostávali vy?
6. Únor 2003 - 17:53
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Iveto, je to různé, nejčastěji 1-2 týdny, ale jsou lidi hned bez problémů a u některých to naopak trvá déle. Snaž se hodně pít a nepřemáhej se, ať se Ti neobjevují bolesti ještě za několik týdnů. Jednou to přejde a možná jsi už teď, 13.2., úplně v pohodě. Držím palce.
13. Únor 2003 - 17:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Hannah (anonym)
Já jsem po lumbálce asi měsíc chodila jen tak-tak, často odpočívala a jen na hodně rovném a tvrdém a úporné bolesti hlavy trvaly skoro 2měsíce. Už nikdy tento zákrok nepodstoupím.
19. Únor 2003 - 14:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Bara (anonym)
Ja jsem byla na 'lumbalce'8krat,bylo mi 15 let a bylo to nejhorsi co jsem ve svem zivote zazila!Vsechno ostatni jste uz popsaly vy ostatni,pokud to bude mozne,tak uz to nikdy nechci zazit!!! A nepreji to ani ostatnim. BUDTE ZDRAVI!
26. Únor 2003 - 1:52
Obrázek uživatele Návštěvník
Lukas (anonym)
Jsem po lunbální punkci 3 dny hlava a za krkem mě bolí jak čert.LP se po vedla na 5 tý pokus . 7hodin po punkci mě poslali domu .Jak dlouho mě bude bolet hlava?_Díky za odpověď Lukas.
24. Březen 2003 - 10:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Lukas (anonym)
Jsem po lunbální punkci 3 dny hlava a za krkem mě bolí jak čert.LP se po vedla na 5 tý pokus . 7hodin po punkci mě poslali domu .Jak dlouho mě bude bolet hlava?_Díky za odpověď Lukas.
24. Březen 2003 - 10:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniela (anonym)
Lumbalni punkce je naprosto priserna vec.Sama jsem ji podstoupila nekdy z kraje zari(misto dovolene v Chorvatsku)a jeste dnes mi prijde,ze jsem vice unavena,zpomalena a hlava me boli casteji nez jindy,i kdyz je to dano tim,ze mi zjistili hranicni hodnoty klist.encefal.a to jsem ockovana.Nic mene,me to napichly doktorky na po druhe a to celkem stalo u me 6 lidi,z toho jedna pichala a kdyz se ji to nepovedlo,prevzala tuto "praci"ta druha.Bylo to hrozny a ten stav po??Porad jsem zvracela,hrozny bolesti hlavy,ta unava...Hruuuza-jeste dnes se mi o tom zda!Daniela
25. Březen 2003 - 17:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Marketa (anonym)
ahoj Lukasi, nedivím se, že tě bolí již několik dní po zákroku hlava. Po punkci se musí min.24 hodin ležet tzn. vůbec za žádných okolností nechodit a hýbat hlavou jen minimálně. Po zákroku člověk zůstává minimálně ten den v nemocnici, divím se tedy, že tě poslali tak brzo domů. Já po zákroku žádné potíže neměla. Je to tím, že jsem skutečně celých 24 hodin ležela a pila minimálně 2,5 litru čisté vody denně. Bolesti hlavy mě naštěstí nepostihly vůbec. Takže skutečně záleží, jací odborníci to provádějí. Držím pěsti, ať bolesti přejdou. Marketa
28. Duben 2003 - 12:39
Obrázek uživatele Návštěvník
sáva (anonym)
AhojNa LP jsem byla včera asi 100 km od bydliště,takže tohle píšu v pohodě domova asi 30 hod po LP. Hlava me bolí mírně, za krkem trochu, bolí mě levá noha, kam mi při tom vystřelila po nervu prudká bolest, jinak mi nic není. První 2 LP jsem absolvovala před lety při prudkém zánětu páteře, takže vydržet v požadované poloze bylo daleko horší než samotný vpich a pokaždé mi bylo na omdlení.Tenkrát mi zle bylo vždy tři dny, částečně to bylo způsobeno tímto způsobem konečně diagnostikovanou boreliozou, částečně tenkrát tím, že se používaly silnější jehly než dnes, taky záleží na tom, kolik moku se odebere, někdo je zas náchylnější na zvracení, velice záleží na samotném vpichu a zkušenosti lékaře.Taky velmi záleží na ukázněnosti pacienta, protože zdánlivě jednoduchou větu " dvě -nebo 24- hod se nehýbat " si každý kupodivu vysvětlí jinak a sám si může způsobit nepříjemné následky.Zažila jsem v nemocnici, že si pacient asi čtvrt hodiny po zákroku sedl, protože si chtěl k tomu ležení pustit rádio a pak v noci tloukl bolestí hlavou do zdi.Prostě každý může vydržet aspon?první hodinu radši téměř bez pohybu, než riskovat že mu pak upadne bolestí hlava. Někdy to ovšem nepomůže a problémy jsou stejně,bohužel to tak je a jen někdy se jim dá předejít.Vloni se při další LP přišlo na to, že mám stále neuroboreliozu, takže se léčím kapačkami a pak se zas jde na lumbálku a v pravděpodobném případě pozitivního nálezu zas na kapačky a tak pořád dokola.Znám hodně lidí, kteří na to chodí opakovaně a zážitky jsou velmi různé. Osobně mám vyzkoušené, že to chce opravdu poctivě ležet pak aspon?2 hodiny, pak jsem si došla na wc a pila jak velbloud,moc jsem se nehýbala, rozhodně to chce přespat v nemocnici, známá potom jela večer domů a trpce toho pak s hroznými bolestmi hlavy a po 14 dnech zvracení litovala.Pokud je to plánované, chce to víc pít už předtím, aspon?ten den,já to tak dělám, poradila mi to jedna sestřička.Takže zkušenosti jsou různé,někdy je to však jedinná možná diagnostická metoda a tak by se nikdo neměl předem moc obávat, chodí na to i malé děti a taky to musí vydržet. Rozhodně jsou nepříjemější vyšetření.Při některých onemocněních se na tohle vyšetření chodí opakovaně, byla jsem svědkem, že za měsíc mého pobytu v nemocnici to pacientce ležící se mnou na pokoji museli dělat 9x.Ta se už pak motala a bylo jí hodně zle, ale včasné a podle výsledků řízené podávání léků jí patrně zachránilo život nebo zabránilo úplnému ochrnutí při velice prudkém zánětu který měla.Myslím, že někdy je tohle vyšetření jedinná metoda,jak určit správnou diagnozu a začít léčit závažná onemocnění a že se podstoupit dá.Takže hodně štěstí a žádné následky.
4. Červen 2003 - 20:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdenek (anonym)
Se zájmem si přečetl všechny příspěvky k tomuto tématu. Na jednu stranu oprávněné obavy, na druhou stranu si myslím, že zase není nutné tento zákrok příliš fabulovat.Bohužel "lumbálka" je jedna z objektivních metod, která napoví o "mnohém" a vyloučí, nebo potvrdí další problémy.Osobně jsem ve svých 20 letech toto podstoupil také, s tím, že jsem dopodrobna znal všechny úkony při lumbální punkci. Přistupoval jsem k zákroku liberálně. Nebudu dále rozvádět. Podstatné je to, že v mém případě bylo všechno OK. Vpich mezi obratle bolí jako tupé píchnutí (inj.)Ostatní jsem pociťoval jako nějaou manipulaci v oblasti bedení páteře a nic víc. Jediné negativum bylo, že mě ukrutným způsobem bolela asi tři dny hlava a to jenom při vzpřímení těla. V leže absolutně nic. To ale bylo asi způsobeno snížením mozkomíšního moku.Všechno se pak ustálilo.Kdo to bude podstupovat, doporučuji co nejméně vnímat okolí a nedívat se na lékařské instrumentárium. Dále je to skutečně otázka praxe lékaře vykonávající tento úkon. Tak žádný strach. Je to jenom 5 minut. Jsou horší věci v životě.Zdenek.
21. Červen 2003 - 18:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Šárí (anonym)
Jeden z nejhorších životních zážitků, to rozhodně. Byla jsem tehdy v nemocnici jako dítě, a nemuselo to být tak hrozné, kdyby mi to někdo předem vysvětlil, místo aby mně nějaká kráva sestřička konejšila, že to je jenom rentgen. Nedávno jsem se do té doby vrátila v regresi, proto se mi ta hrůza připomněla. Je docela možné, že mnohaleté migrény jsem měla právě po tomhle zážitku, protože po regresi zmizely. Trochu se umenšila i má neláska k doktorům.Na té LP tenkrát stejně na nic nepřišli. Nikdy bych s takovým zákrokem pro své děti nesouhlasila, pokud by nebyly opravdu těžce nemocné.
21. Červenec 2003 - 12:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Laďka (anonym)
Můj syn po prodělané neuroborelioze musel podstoupit tři lumbální punkce, poslední letos v květnu. Na bolest je citlivý (řekla bych až moc), kolikrát jsme ho při odběru krve museli honit po ordinaci, ale lumbálky zvládl jako velký hrdina, říkal, že to moc nebolí, jen mu bylo trochu nevolno. Určitě záleží na lékaři, jak zákrok provede, ale myslím si, že není důvod pacienty příliš strašit. Také jsem s hrůzou čekala, jak to dopadne, ale nebyl žádný problém. Snad jen, že nás poprvé neupozornili, že musí po zákroku hodně pít a proto mu museli v noci nasadit kapačky. To pro něj bylo nejhorší, 24 hod. ležet bez polštáře na zádech a s kapačkou v ruce. Teď nás čeká vyšetření MR, z toho mám větší hrůzu, jak vydrží 40 minut ležet v tunelu.
24. Červenec 2003 - 13:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivet (anonym)
Absolvovala jsem 2 LP. Prvni ve 23 letech. Bylo to hodne necekane vysetreni a proto jsem ani nemela cas se toho bat. Vse probehlo temer bez bolesti. Nic neprijemneho to nebylo. Lezet jsem vsak musela 1 - 2 hodiny bez hnuti, potom jsem se uz mohla normalne prochazet. Druha LP byla horsi, o rok a pul pozdeji. Delal ji jiny doktor a asi to bylo proto tak neprijemne. Bohuzel se napichl spatne (asi nebyl tolik zkuseny - predtim to byla lekarka) a pak hodne dlouho hledal, nez nasel to spravne misto. To bylo hrozne. Byla jsem z toho uplne vytresena. Pak stacilo opravdu jen hodinu lezet a pit (moc jsem toho ani nevypila) a mohla jsem jit domu. Spravne bych tam mela asi zustat pres noc, ale nikdy me z toho hlava nebolela. I kdyz to bylo napichnute nekolikrat, tak zadne jine problemy pozdeji nenastaly.
19. Srpen 2003 - 12:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Radeczek (anonym)
Já jsem prodělal LP v dětství a o to to bylo horší!Také si pamatuji na celý tým lidí,kteří mi stáli za zády a co tam dělali ani nevím,protože jsem měl zápal mozkových blan,tak byl pro mě dost problém se otočit(strnutí šíje),když ještě pominu to,že jsem byl přivázáný.Povedlo se to asi na pátý pokus.Příšerná bolest,motání hlavy.Pak jsem musel 24 hodin ležet a ta bolest hlavy-brr.Dlouho jsem si to pamatoval a pamatuji dodnes,ale už to nic neni.Nejhorší na tom bylo to,že jsem po několik let po výkonu zakopával i na rovném povrchu např.asfaltová silnice a hůř se mi běhalo a tyto věci měly na svědomí víc než jen pár šrámů a "nechycených zajíců."To že se člověk ocitne na zemi mnohem častěji než ostatní bylo důvodem posměchu kamarádu a později ve škole při hodinách tělocviku(běhání)poslední místo jakbysmet,nemluvě o zhoršené známce z tohoto předmětu.Když to shrnu,tak pokud to bude nezbytně nutné lumbálku ano,ale když to půjde,tak budu odmítat,co to půjde.Riziko poškození páteřních nervů je poměrně vysoké a já zase nechci několik let čekat,jestli se to upraví-naštěstí jsem teď téměř úplně zdráv a tak si toho náležitě vážím.
30. Srpen 2003 - 17:31
Obrázek uživatele Návštěvník
jarcak (anonym)
Prosím napište víte-li co vše se dá vyšetřil lumbální punkcí tedy z likvoru?Jarča K.
31. Srpen 2003 - 0:32
Obrázek uživatele Návštěvník
dasha (anonym)
Jednou větou? Doufám, že to bylo poprvé a naposled. LP jsem podstoupila v době, kdy jsem měla rýmu a před výkonem jsem na to upozornila. Doktorka říkala, že to není problém, ale pak jsem litovala, že jsem na vyšetření přistoupila a nepřeobjednala se. Problémy, které popisuji později, prý mohli mít příčinu právě v mém nachlazení.Přestože jsem měla 6 vpichů a dělalo se mi hodně zle, málem jsem obdlela, dalo se to vydržet. Následujících 24 hodin jsem ležela a snažila se hodně pít. Pak jsem bez jakýchkoli obtíží fungovala jedno celý odpoledne a večer. Peklo nastalo 3.den, šílený bolesti hlavy, zad, zvracela jsem a nejedla. Tři dny jsem byla pod kapačkama, po kterých se mi vždy podstatně ulevilo, bez nich by to nešlo.4. den jsem už viděla, že mi bude líp a po týdnu jsem šla z nemocnice domů. Pak už jsem byla bez jakýchkoli obtíží, bolesti hlavy téměř žádné, léčila jsem jen to nachlazení. Doufám, že někomu bude moje zkušenost ku prospěchu.
4. Říjen 2003 - 20:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Ch._Rush (anonym)
byl jsem na tom zrowna před tejdnem.nemůžu říct, že by to vyloženě bolelo, ale nepříjemný to teda bylo.nedokážu odhadnout, jak to trvalo dlouho, ale za tu chvilku se mi dlaně pěkně zapotili.24 hodin jsem pak ležel. potom jsem z postele vstával jen abych si došel na hajzl, protože mě dycky ukrutně rozbolela hlava.dneska, přesně tejden po odebrání vzorku už skoro normálně funguju, ale hlava pořád bolí. a přestane chvilku po tom, co si lehnu. ...a já si naivně myslel, že si tam ty 24 hodiny odležim a pak půjdu normálka do worku. hahahaha, kdeže
26. Listopad 2003 - 21:43
Obrázek uživatele Návštěvník
Dan Hošek (anonym)
Mně dělali lumbální punkci před měsícem. Všeho všudy to proběhlo tak, že přišel doktor, vzal si rukavice, nahmatal místo v oblasti kříže mezi obratli a vpíchl. Bolelo to víc, než vpich do žíly při odběru krve, ale zas to nebylo zas tak strašné. Provedli mi to bez umrtvení a hned napoprvé. Žel bohu jsem při tom omdlel a vzbudil se až když bylo po všem. Abych ale nestrašil, tak si myslím, že jsem omdlel spíš z té předchozí ohromný nervozity a strachu.Toť vše. Pak jsem musel 24 hodin pouze ležet, žádné chození! I poté mi doporučovali chodit a hýbat se minimálně (druhý den). Vše bylo OK až do druhého dne večer, kdy se dostavily těžké bolesti zad (zhruba v místě vpichu). Trvaly ale jen dva dny a tlumili mi to prášky a jednou in jekcí. Pak se zase přidaly bolesti čela, ale to mohlo být i od nachlazení, které jsem měl. Shrnuto: není to nic příjemného, to opravdu ne, ale dá se to přežít. Ještě na závěr - dosud nemám žádné (ani sebemenší) zdravotní komplikace, které by mohly být důsledkem lumb.punkce; žádné ochrnutí (které ale nepopírám, neboť každý reaguje na zákrok jinak) apod.
7. Leden 2004 - 17:23
Obrázek uživatele Návštěvník
marcela (anonym)
právě mám 10 dní po lumbálce. Měla jsem taky strach co to bude a jak dopadnu. Samotná punce opravdu nis není. Bylo to hotovo tak rychle a bezbolestně,že jsem byla velice mile překvapena. pak jsem musela hned lehnout na břicho 2 hod.ležet na břichu bez zvedání hlavy.po uplynutí této doby jsem se mohla otočit na záda poř. na bok,ale nesmí se zvedat hlava. Na záchod se chodí na mísu v posteli. to je dost nepříjemné,ale dá se.Celkem jsem musela ležet 24hod. bez zvedání hlavy.Dost úmorné. Mám akorát připomínku dodržet nezvedání hlavy a nestoupat dřív. Jedna sanitárka mě přesvědčila,že už můžu vstát o 2 hod. dřív. Bylo mě pak hrozně! Strnulá šíje. Mrtvěla mi levá ruka a takové bolesti hlavy jsem ještě nezažila. Při každém postavení jsem za chvíli zvracela. Trvalo to týden.Takže doporučení: Nebát se punkce nic to není,ale doržet ležící režim. Ovšem záleží asi na citlivosti jedince. Někdo třeba nemá takové postpunkční potíže. Pokud Ťe to čeká tak přeji hodně štěstí a ať vše dobře dopadne! M.
14. Únor 2004 - 19:52
Obrázek uživatele Návštěvník
katka (anonym)
Ja jsem byla na lumbalce tak pred mesicem a s odstupem casu rikam ze se to da zvladnout.Ale prvni tyden po zakroku jsem skoro az litovla ze jsem na to sla.Samotny zakrok neni zas az tak strasny, je to opravdu velmi rychle, pro nekoho i naprosto bezbolestive, ja jsem jen po tu dobu co jsem tam mela tu jehlu mela neuveritelny tlak v zadech.Ale vse se dalo vydrzet.Pak nasledovalo tech 24 hod lezeni, moceni na misu a piti velkeho mnozstvi tekutin.Vse jsem dodrzovala maximalne.Po 24 hod jsem se zvedla a vypadalo to ze to bude v poradku...jenze druhy den me setricka vytahla na vysetreni plic a EKG a tim mi zacaly NEUVERITELNE NESNESITELNE bolesti hlavy.Hlava me bolela tak strasne ze si to nikdo kdo je nezazil nedokaze predstavit, jedina uleva byla v leze.Bolesti se stupnovali tak ze 3 den sem je mela i v leze.5 den jsem dostala misto leku kapacky proti bolesti a ty mi do druheho dne pomohli.Neuveritelna uleva se stala skutkem.Takze tim chci rict ze nezalezi na tom jestli lezite, nezvedate hlavu, hodne pijete atd.Kazdy tento zakrok bere jinak.Zakrok samotny se dal prezit...bolest vcelku zadna spis hodne neprijemny, ale polumbakove stavy sou OTRESNY!!!Ale co clovek neudela pro sve zdravy :)
9. Březen 2004 - 13:19
Obrázek uživatele Návštěvník
píšťalka (anonym)
lp by som uz nikdy v zivote nechcela zazit! Nic bolestivejsie som v zivote nezazila, ako prave toto vysetrenie!
10. Březen 2004 - 2:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Když tak čtu vaše názory, tak se utvrzuji v tom že, z vás asi nikdo neví že existují atraumatické lumbální jehly,které nenadělají takovou paseku a až v 90% je pacient bez postpunkčních potíží a leží se při nich pouze půl hodiny a dělá se to ambulantně ale,musí se koupit protože je nehradí pojišťovna - stojí asi 280 Kč ale, stojí to za to.V Praze to dělají běžně.Důležité je také v den LP pít hodně kávy nebo cokoliv s kofeinem - má to velký vliv proti bolestem hlavy. Můžete pak normálně do práce, pouze nedoporučují otřesy jako disco, velký úklid a stěhování. Funguje to! Čau.Hanka
14. Březen 2004 - 19:22
Obrázek uživatele Návštěvník
katka (anonym)
to co pisete je naprosty nesmysl....pit hodne kavy absolutne nesnizuje bolest hlavy.Hlava po LP boli z toho duvodu , ze kdyz se postavite tak chybejici mok vam udela tlak a jelikoz je hlava nahore tak vsechen tlak jde do hlavy.A proto bolesti nejsou kdyz slovek lezi!!!!Samozrejme hodne pit, to ano, ale vodu!!!Velky prijem tekutin podporuje tvorbu moku, naopak kava telo dehyruje...takze tahle rada je opravdu dosti zcestna.Leda ze by jste byl zakernak a tesil se z toho ze se teto rady nekdo bude drzet a bude zle!Jen tak mimochodem stejne pochybuji o tom ze by vam v nemocnici po LP varili kafe :)
15. Březen 2004 - 13:16
Obrázek uživatele Návštěvník
lenka (anonym)
Katko, nesmysl to není jsou na to i zahraniční studie a věřte, nebo ne, jsou nemocnice kde vám to kafe uvaří.S vodou si pouze přetížíte organismus. Vy nepotřebujete tolik tekutin,protože likvoru se denně tvoří mnohem více než se odebírá a organismus to ani nepostřehne,ale problém je právě v tom, že se zahýbe s tlakem v mozkomíšním prostoru a to vyvolává bolesti hlavy a káva to mnohem rychleji srovná. Až půjdete na LP, zkuste to, já to mám vyzkoušené,takže vím o čem píši a odborníci i ve světě,by to nedoporučovali,kdyby to nefungovalo. Zkuste se informovat tam,kde to dělají.Lenka
16. Březen 2004 - 6:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Radek (anonym)
Katko,Lenka i Hanka mají pravdu, já to podstoupil již opakovaně a v různých zařízeních i s různými jehlami,ale ta poslední v Praze na Karláku byla nejlepší,a také jsem pil kafe.Radek
16. Březen 2004 - 7:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Michal (anonym)
absolvoval sem punkci minuly tyden...ale bolest zad a silena bolest hlavy se dostavila asi 3 dny po punkci a ted se toho nemuzu zbavit...nevite cim bych si moh pomoct a nebo aspon nejak urychlit to obdobi dokud ta hlava neprestane bolet??? moc dik
17. Březen 2004 - 7:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Adéla (anonym)
Absolvovala jsem LP před 14ti dny.Lékaři se trefili na podruhé,sice jsem dvakrát málem omdlela,nabrnkli mi nerv v noze,ale jinak to nijak zvlášť bolestivé nebylo.Pak jsem ležela 2hodiny na břiše a cítila jsem silnou bolest zad,která se také dala vydržet.Hrůza nastala až druhý den.Hrozne mě bolela hlava,takže na záchod jsem chodila ohnutá jak paragraf a cestou jsem bolestí tloukla hlavou do zdi. Po třech dnech,kdy jsem dostávala kapačky,se bolest natolik zlepšila,že jsem mohla být propuštěna domů.Samozřejmě jsem hodně pila, /na doporučení lékaře i kolu/.Po několika dnech ležení jsem celkem funkční.Cítím se velmi unavená,bolí mě záda v oblasti vpichu a skloním-li hlavu,vystřelí mi bolest do levé nohy.Věřím,že postLP problémy brzy odezní a budu fit.
31. Březen 2004 - 15:48
Obrázek uživatele Návštěvník
Radek (anonym)
Před třema dny jsem prodělal LP. Vlastní punkce byla v pohodě, při v pichu jsem cítil jenom nepříjemný tlak který po vytažení jehly zmizel. Na doporučení doktora jsem pak ležel 2 hodiny bez hnutí. Po 2 hodinách jsem normálně vstal a fungoval zcela bez potíží. Druhý den mě hrozně začali bolet záda, takže jsem ani nemohl jít do práce. Momentálně ležím doma a doufám že to přejde ...
22. Duben 2004 - 10:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina Spurna (anonym)
No ja byla asi na 5 LP +-1 (fakt to uz ani nepocitam, v souvislosti s hematoonkologickym onemocnennim. Takze trochu me nasvalo to, ze xistuji ty antitraumaticke jehly, ale je jich zjevne na nas obyc. pacienty skoda:-((Jinak s tim vstavanim to skutecne zalezi na tom, jak to kdo snese, ja chodila normalne behem doby, kdy jsem mela lezet na na WC, jen jsem davala velky pozor, abych nezvedala moc vysoko hlavu, vypadalo to trochu jako z akcniho filmu, posouvala jsem se pomalu v predklonu, s hlavou u kolen a nikdy me potom nijak neunosne hlava nebolela( no trochu ano, ale ze bych z toho lezla po zdi, rozhodne ne) Ale nedoporucuji to, jak jsem uz psala mnoho lidi snasi lumbaky odlisne. Nekdo lezi, jak placka 24 hodin a pak ho priserne boli hlava, jiny klidne vstane a nic moc se nedeje...( nekdo vstane a pak ho hlava boli nekolik dni). Ale pokud tedy uz musite na vlastni riziko porusit narizeni lekare a odplizit se z loze na WC, snazte se hlavu nezvedat s loze se odsunte tak aniz byste se zvedli do sedu spis se tak bokem sesunte a pak s hlavou nizko u zeme se pomalu sunte na WC s hlavou u kolen a pokud byste zjistili, ze se Vam toci hlava podlamuji nohy nebo jine nepekne priznaky, nelamte to pres koleno, asi Vam nezbyde nic jineho nez ta misa. Pokud nekdo spadne, necht to vezme coby riziko podnikani, ja Vam vstavat rozhodne neradim, jen popisuji jak to delam sama.
9. Květen 2004 - 15:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Hana (anonym)
Mě lumbálku dělali když mi bylo 13.Byla jsem poprví v nemocnici a ze vseho vyjukaná, takže jsem ani nevěděla, co mě čeká.Musim říct, že mě to dost bolelo a museli mě držet dvě sestry, abych se nepohnula, ale dalo se to přežít. Divim se, že plno lidí píše, že leželi jen 24 hodin.Já ležela celý týden a i po týdnu mě bolela a motala se mi hlava.
20. Květen 2004 - 22:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Bára (anonym)
Lidičky, strávila jsem tři dny na infekčním na Bulovce s podezřením na Meningokoka, nepřišli ale na nic, můj stav se den ode dne zlepšuje, ale oni mě stejně chtějí poslat na LB, vůbec nevím, co mám dělat, zda mi to za to riziko stojí. Proto prosím někoho z vás, kdo to má za sebou o radu...děkuju
5. Červen 2004 - 10:52
Obrázek uživatele Návštěvník
peggy (anonym)
Ahoj všichni,mně lumbálku dělali poprvé včera a zatím je to pohoda. Zákrok nebolel a potom jsem ležela více než 4 hodiny jako placka na břichu. Je fakt, že jsem si vymohla atraumatickou jehlu, bez ní by to bylo trochu delší ležení... Hlava mně nebolí možná taky proto, že jsem pila hrozně moc kafe a kofolu. Jo a jen tak naokraj, pokud si člověk o něco neřekne, tak tio v našem zdravotnictví nedostane. O té special jehle a kofeinu jsem se dozvěděla na tomhle diskuzním fóru.
2. Červenec 2004 - 21:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Ta otázka už tady padla a nikdo ji nezodpověděl. Pokud někdo víte co se dá zjistit z odebraného vzorku tedy proč se vlastně odebírá, napište prosím. Zajímalo by mě to. Díky.
3. Červenec 2004 - 20:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Lena (anonym)
Byla jsem na l.punkci pred asi 10 dny. Zakrok nic moc, ale dal se prezit. Lezela jsem po nem 23 h. (ani jsem se neposadila, natoz postavila) a pila dost tekutin. Druhy den pote, co jsem vstala, to vypadalo, ze je vse OK, hlava nebolela, jen zada v okoli mista vpichu. Zato treti den rano hned po probuzeni prislo hotove peklo - mela jsem priserne bolesti hlavy, ktere trvaly tyden. Nemohla jsem ani sedet, pomahalo mi jen lezet na rovne plose a hybat se co nejmene. Kdyz jsem se posadila, okamzite se mi udelalo zle od zaludku, takze jsem nemohla jist ani pit, pritom pri l.punkci se ma hodne pit, aby se mok brzy doplnit. Pry nejvic pomaha pit destilovanou vodu. Ted uz jsou problemy skoro pryc, presto me hlava obcas neprijemne zaboli. Kazdopadne znova bych toto vysetreni a hlavne ty problemy, co po nem prisly, absolvovat nechtela.
13. Červenec 2004 - 15:15
Obrázek uživatele Návštěvník
bombai (anonym)
Lumbální punkci mi dělali před čtyřmi dny. V Motolské nemocnici na neurologii. Celý personál byl naprosto vzorový, je to moje jedna z prvních zkušeností s hospitalizaci v nemocnici a jsem opravdu mile překvapena. Informovali mne o tom zákroku předem, pak přišel doktor, hodně mladý, umrtvil mi místo vpichu a napíchl to vzorově (aspoň si myslím, protože to bylo vemi rychlé, nevím jak to má vypadat). Ještě mne se sestřičkou pochválili, jak jsem statečná i dkyž nebylo za co chválit. To už jsem zažila horší věci.Sice jsem po odběru ležela, ale asi ne dostatečně, takže v pondělí po odběru mi bylo dobře, ale pak to začalo. Sestřičky mne pořád zaháněli do postele, že mi bude špatně a tak. Já jim nevěřila, ale pak jsem litovala.Mne hlava běžně nebolí, nevím co je migréna, ale už to chápu. Ještě v noci to začalo a hlavu jsem nemohla ani zvednout. Bylo mi na zvraceni, hlava mi třeštila, jako bych vypila několik lahví alkoholu najednou, strašlivá opice zastřízliva....Včera mne pustili a dnes je první den, kdy už mohu sedět.Problém s hybností nebo tak po tom nemám.Tak si čtu zkušenosti a tak. Asi je to hodně indiviuální, ale raději ležte a buďte v klidu a moc se nehýbejte, protože ty následky jsou opravdu strašlivé, to nikomu nepřeji.Už mne zase začíná třeštit z toho, jak se dívám na počítač, tak držím palce. Mnoho štěstí a nebojte seLucie
29. Červenec 2004 - 21:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Viky (anonym)
Lumbální punkci jsem absolvovala před operací páteře. Léčila jsem se v Kolíně na neurologii. Nejprve mě poslali do Prahy Na Homolku na neurochirirgii, tam mi lékař sdělil, že bez lumbální punkce páteře mi nemohou udělat operaci, CT páteře k tomu nestačí. Prosila jsem, jestli by bylo možné vyšetření absolvovat v Praze, protože o Kolíně jsem neměla nejlepší reference. Odmítl mě, je to vyloučené. Na neurologii jsem byla objednána. Měla jsem velké bolesti páteře, chůze byla obtížná. Nastoupila jsem na oddělení v 8h ráno. Ještě ve 13 hodin jsem v bolestech s taškou čekala na chodbě až se na oddělení uvolní postel. Přišla za mnou na návštěvu moje matka a zhrozila se, došla za lékařkou si stěžovat a lůžko najednou bylo volné. Upozornila lékařku, že trpím silnými migrénami, aby mě po výkonu sledovali a nenechali mě rozeběhnout silnou bolest hlavy. Lékařka přislíbila, že na vše dohlédne osobně. Druhý den ráno jsem šla na punkci. Samotný zákrok mě příliž nebolel, byl zvláštní, nepříjemný. Z rentgenu mě posadili přímo na vozík, odvezli na pokoj, kde je připravené nemocniční bílé křeslo, tam pacienta po zákroku posadí a musí do 18h nehnutě sedět a neustále pít tekutiny. Po hodině sezení jsem upozorňovala sestru, že mi začíná být špatně od žaludku a zřejmě budu zvracet, řekla mi ať se opovážím, nesmím se hnout nebo si způsobím hrozné bolesti a musím stále pít. Po další hodině jsem začala zvracet. Měla jsem před sebou malou emitní misku, nikdo nepřicházel, kdo by ji vynesl, 2 spolupacientky se procházely po chodbách, zvonek na sestru jsem u sebe také neměla. Bylo k polednímu, kdy se na pokoj přišla podívat moje matka, zjistila, že je mi velmi zle a začala shánět doktora, já jsem neustále seděla v křesle a zvracela. Lékař přislíbil přijít a že prý mi dá tedy kapačku. Pomohli mi lehnout si do postele a já již měla rozeběhlou silnou bolest hlavy a s ní se střídalo to zvracení. Na kapačku jsem čekala do 18h. Druhý den mi sdělili, že mám nález, rovnou z nemocnice pojedu sanitou na operaci Na Homolku do Prahy. Třetí den jsem se vzchopila. V duchu jsem lékaře i některé sesry nenáviděla, ale zachovávala jsem slušnost a nic nedala znát, jen jsem požádala, aby mě propustili z nemocnice, protože jsem viděla, že tam spíše člověka utrápí a vezmou mu zbytek sil. Nevěděla jsem co bude, jen jsem chtěla domů. Pustili mě docela v klidu, řekla jsem, že operaci mám již stejně takřka vyjednanou a sama si vše obstarám. S velkým vypětím jsem se dala dohromady a zavolala si taxi a jela domů. Silné bolesti jsem měla 2 týdny a myslela jsem, že neskončí. Jsem přesvědčena, že k nim přispěl i necitlivý přístup lékařů na kolínské neurologii. Když jsem toto sdělila své obvodní lékařce řekla mi, proč jsem jí doma nezavolala chodila by mi píchat injekce a bylo by to jednodušší. No to mě nenapadlo, zkoušela jsem léky, akupresuru, bylinky. Studený obklad na čelo a akupresura bych řekla pomohly nejvíce. Každému přeji, aby měl toto vyšetření hladké a bezbolestné a nebyl odkázán na personál nemocnice a nemusel se doprošovat.
13. Srpen 2004 - 21:20
Obrázek uživatele Návštěvník
dědek (anonym)
Na lumbálce jsem párkrát byl a ještě dnes mám dost!!! Bolest na posrání, protože pokaždé mě napíchli nějaký míšní kořen. Jednou se mi z toho napíchnutí zarazilo scaní, ale spravilo se to do druhého dne. Nebo mi přestala asi na dva dny fungovat noha. Mladého kluka od nás z pokoje večer už vezli na neurochirurgii, protože přestal hýbat nohama a příčina bylo krvácení po napíchnutí cévy. Taky jsem viděl případ, kdy ženská šla na lumbálku, podle svědků na pokoji byla již několik dní, veselá, na nic si netěžovala, sranda. Po lumbálce ji z tama vezli na vozíku úplně bez sebe a během tří, čtyř dnů umřela. Takže já dodržuji ležení 24 h a napitý jsem už předtím, zatím jsem měl štěstí a hlava mě nikdy nebolela. Prý pro předejítí bolestem hlavy se může vypít silný kafe.
22. Srpen 2004 - 21:31

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama