733 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Lumbální punkce

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Danda (anonym)
Na toto vyšetření při kterém se odebírá mozkomíšní mok z míchy jsem slyšela různé názory a i varování, že mi to může vyvolat ještě větší zdravotní problémy a dokonce je nějaké procento ochrnutí při špatném píchnutí. Ví-li někdo něco o tom nebo má-li někdo s tímto vyšetřením zkušenosti, prosím napište.
17. Listopad 2001 - 14:14
Obrázek uživatele Návštěvník
sadraj (anonym)
Hodně zálezí na tom kdo to provádí a jak to provádí a jaké s tím má zkušenosti, Taky dost záleží na tom jak kdo snáší bolest není to moc bolestivé spíš nepříjemné , jako pocit většího tlaku na páteř a potom křupnutí. U mne se to podařilo odebrat až na 5 pokus. Jinak potom bezpodmínečně nezvedat hlavu jinak se dá i chodit 10 minut po odběru.
17. Listopad 2001 - 18:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Marcela (anonym)
Z mé zkušenosti není lumbální punkce nijak bolestivá. Větší problém bylo strávit vleže 24 hodin bez možnosti vstát a jít např. na toaletu...
3. Leden 2002 - 13:38
Obrázek uživatele Návštěvník
anežka (anonym)
Mne dělali lumbální punkci v mých osmnácti v roce 1989, čili v ještě totalitní společnosti. Stalo se to v listopadu v Tišnově.Bylo to příšerné!!! Přivezli mě do nemocnice se zápalem plic a velkou horečkou, hodili mě do postele a aniž bych jim podepsala revers (toto vyšetření se MUSÍ provádět se souhlasem pacienta), přišla jedna stará doktorka, mladá medička a tlustá sestra, taková esesačka, zkroutily mne a bez vysvětlení si to na mě medička vyzkoušela. Natřikrát,protože se ani to toho správného místa v páteři netrefila.Když jsem, vyšokovaná mladá holka, začala brečet, že to bolí a ať mně nechají být, vrazila mi esesačka facku a řekla "drž hubu, krávo". Milí čtenáři, co můj výlev sledujete: dnes bych si to určitě nenechala líbit a skončilo by to u soudu, ale tehdy jsem byla mladičká a úplně bezmocná. Pak jsem tam v pláči zůstala ležet. Byl to jeden z nejděsivějších zážitků mého života. To, že jsem pak musela ležet a hodně pít, aby se mozkomíšní mok zase doplnil, už se dalo snést. Horší však bylo, že mně na tři měsíce téměř ochrnuly nohy. Po třech měsících mi pomohl zákrok léčitele Paseky a já mohla, byť s bolestmi zase chodit. Tehdy jsem začala dělat jógu a léčit se bylinkami, u kterých jsem zůstala dodnes.Chodím a běhám bez problémů.Místa vpichů při změnách počasí někdy pobolívají. Ne, že bych si myslela, že všichni lékaři jsou špatní(např.zubařku mám výbornou), ale stejně se s nimi moc nebratříčkuji a raději se s úspěchem samoléčím - to už jen tak na okraj.K mému názoru na lumbální punkci: vzhledem k tomu, že je to pouze zjišťovací vyšetření, tedy žádná součást léčby, už bych si nic podobného nikdy nenechala dělat. Myslím, že je spousta jiných a modernějších, méně invazivních metod, které mohou přinést přibližně tu samou diagnózu. A ještě dodám to, že když jsem tuto příhodu vyprávěla své obvodní lékařce, i ona říkala, že by si lumbální punkci nikdy dělat nenechala. Hezký den.Anežka.
8. Únor 2002 - 12:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Diwi (anonym)
Ja jsem si to prozil na Bulovce.Vzhledem k tomu jak me strasili ostatni pacienti, kteri uz meli zakrok za sebou, tak me to vubec nebolelo.Povedlo se napoprve a byl jsem prekvapen, kdyz rekli ze uz to je.Trefit se napoprve je zaklad a asi jsem mel stesti.
11. Červen 2002 - 22:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Aneta (anonym)
Tak já jsem byla na lumbálce před měsícem.Prý se to místo znecitliví.Mě to teda neumrtvili a bylo to příšerný.Trvalo to dost dlouho,než se doktorka trefila a to byla taková bolest,kam se co hrabe!Naštěstí se to obešlo bez komplikací,ale chce to hodně potom pít (dokonce mi přinesli destilovanou vodu) a já jsem mohla chodit už po 4 hodinách.Bolesti hlavy jsem také potom neměla,ale znovu bych to absolvovat nechtěla!Naštěstí toto vyšetření ukázalo,že mé potíže si nevymýšlím,jak se půl roku domnívala moje doktorka.
12. Červen 2002 - 21:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina (anonym)
Absolvovala jsem v zivote ctyri lumbalky. Pred prvni jsem se dost bala, ale pak mi to uz neprislo. Bolest je minimalni, je potom nutno hodne pit a teoreticky by pacient mel 24 hod. lezet. Ja jsem chodila v predklonu, abych nedala hlavu nahoru alespon na WC, ale bylo to na mou odpovednost. Nestalo se mi nikdy nic, jen asi podruhe, me mlada lekarka trochu podrazdila nerv na noze, takze to zacalo dost mravencit. Byla jsem spis vylekana, nez ze by to skutecne bolelo. Jak jehlu vytahla neprijemny pocit okamzite ustal. Jinak bylo vzdy zsechno bez problemu.
30. Červen 2002 - 12:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Aleš (anonym)
Lumbálku mi dělali před 4 měsíci na Bulovce. Sestra byla nepříjemná, doktorka docela ušla. Bolest byla sice dost velká, ale trefili se napoprvé a dalo se to nějak přežít. Pak samozřejmě hodně pití a málo vstávání. Po dvou dnech jsem zjistil, že nemůžu hýbat nohama. Napíchli mi nerv a domů jsem odjel na invalidním vozíku. Teprve pak jsem si o lumbální punkci přečetl, že může způsobit asi u 15% lidí paralýzu dolních končetin, z toho asi 2% lidí zůstanou nějakým způsobem postiženi trvale. Já jsem se z toho naštěstí za dva měsíce dostal - cvičením, rehabilitací a s pomocí léčitele, dobrého chiropraktika. Nikdy víc už bych si tento zákrok nenechal dělat.
12. Červenec 2002 - 9:50
Obrázek uživatele Návštěvník
marta zahradkov (anonym)
ale co když by doktoři měli podezření na zánět mozkových blan? Tam jiný způsob diagnostiky neexistuje a jde o minuty...
25. Červenec 2002 - 18:42
Obrázek uživatele Návštěvník
marta zahradkov (anonym)
prokristapána, proč jste prodělala toto 4x? Na co měli lékaři u vás podezření?marta
25. Červenec 2002 - 18:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina (anonym)
Myslim, ze posledni dotaz je na mne. Mam onkohematologicke onemocneni a obcas vlivem leku nebo viroz neurologicke priznaky. Takze jsem to prezila 4x a kdyz tak ctu predposledni prispevek, zjevne jsem mela stesti. Na vlastni odpovednost jsem totiz pokazde chodila (i kdyz v predklonu, abych nezvedla hlavu) alespon kousek na WC. Asi mam fakt vic stesti nez rozumu, nikdy se mi nic nestalo.
28. Červenec 2002 - 13:16
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Bolest při lumbální punkci jde minimalizovat použitím EMLA náplasti asi hodinu před výkonem. Je to přípravek dostupný v lékárně bez lékařského předpisu. Je balený po dvou kusech, balení stojí kolem 140 korun a není hrazen pojišťovnou. Je to lokální anestetikum, po kterém je oblast zcela necitlivá. Jen je nutné požádat o nalepení na správné místo. Mě lékařka řekla, že se jedná o nestandartní postup, což je možná pravda, ale je hloupost této možnosti nevyužít! V zahraničí se využívá i pro běžné odběry krve, zvláště u dětí. Horší jsou následky punkce, které se mohou projevovat různě, často krutou a těžko tišitelnou bolestí hlavy, která časem (dny) odezní. Takže nenechejme se odradit přístupem zdravotníků a prosazujme si i neobvyklé postupy, je to naše právo.
2. Říjen 2002 - 17:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarda (anonym)
Zravím všechny!Než jsem šel na lumbální punkci tak jsem si pročítal Vaše "zážitky" a celkem mě mrazilo v zádech. Můj zážitek není děsivý celkem jsem nic necítil (jen takové nepříjemné tlačení ze kterého se mi dělalo mdlo) zřízenec kterého jsem požádal aby mne při zákroku držel (očekávajíc to nejhorší) přinesl mokrý ručník a ten mi pomohl.Jediné na co si mohu stěžovat jsou pospunkční potíže (velké bolesti hlavy) které trvaly měsíc. Dnes jsem 5 měsíců po zákroku a v pohodě.
2. Únor 2003 - 21:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Iveta (anonym)
Po tom co jsem si teď přečetla jsem se zhrozila.Já jsem 4 dny po zákroku,šíleně mě bolí hlava a za krkem,jsem ráda,že si dojdu na záchod jinak jenom ležím a snažím se hlavu nezvedat.Je to strašná bolest,kdo to nezažil si to neumí vůbec představit.Chci se zeptat,to budu trpět tak strašnou bolestí hlavy půl roku,nebo jak dlouho? Myslela jsem,že po pár dnech se bolest ztratí,čekám že po víkendu už bych mohla normálně fungovat.Prosím napiště mi,jak dlouho jste se z toho dostávali vy?
6. Únor 2003 - 17:53
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Iveto, je to různé, nejčastěji 1-2 týdny, ale jsou lidi hned bez problémů a u některých to naopak trvá déle. Snaž se hodně pít a nepřemáhej se, ať se Ti neobjevují bolesti ještě za několik týdnů. Jednou to přejde a možná jsi už teď, 13.2., úplně v pohodě. Držím palce.
13. Únor 2003 - 17:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Hannah (anonym)
Já jsem po lumbálce asi měsíc chodila jen tak-tak, často odpočívala a jen na hodně rovném a tvrdém a úporné bolesti hlavy trvaly skoro 2měsíce. Už nikdy tento zákrok nepodstoupím.
19. Únor 2003 - 14:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Bara (anonym)
Ja jsem byla na 'lumbalce'8krat,bylo mi 15 let a bylo to nejhorsi co jsem ve svem zivote zazila!Vsechno ostatni jste uz popsaly vy ostatni,pokud to bude mozne,tak uz to nikdy nechci zazit!!! A nepreji to ani ostatnim. BUDTE ZDRAVI!
26. Únor 2003 - 1:52
Obrázek uživatele Návštěvník
Lukas (anonym)
Jsem po lunbální punkci 3 dny hlava a za krkem mě bolí jak čert.LP se po vedla na 5 tý pokus . 7hodin po punkci mě poslali domu .Jak dlouho mě bude bolet hlava?_Díky za odpověď Lukas.
24. Březen 2003 - 10:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Lukas (anonym)
Jsem po lunbální punkci 3 dny hlava a za krkem mě bolí jak čert.LP se po vedla na 5 tý pokus . 7hodin po punkci mě poslali domu .Jak dlouho mě bude bolet hlava?_Díky za odpověď Lukas.
24. Březen 2003 - 10:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniela (anonym)
Lumbalni punkce je naprosto priserna vec.Sama jsem ji podstoupila nekdy z kraje zari(misto dovolene v Chorvatsku)a jeste dnes mi prijde,ze jsem vice unavena,zpomalena a hlava me boli casteji nez jindy,i kdyz je to dano tim,ze mi zjistili hranicni hodnoty klist.encefal.a to jsem ockovana.Nic mene,me to napichly doktorky na po druhe a to celkem stalo u me 6 lidi,z toho jedna pichala a kdyz se ji to nepovedlo,prevzala tuto "praci"ta druha.Bylo to hrozny a ten stav po??Porad jsem zvracela,hrozny bolesti hlavy,ta unava...Hruuuza-jeste dnes se mi o tom zda!Daniela
25. Březen 2003 - 17:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Marketa (anonym)
ahoj Lukasi, nedivím se, že tě bolí již několik dní po zákroku hlava. Po punkci se musí min.24 hodin ležet tzn. vůbec za žádných okolností nechodit a hýbat hlavou jen minimálně. Po zákroku člověk zůstává minimálně ten den v nemocnici, divím se tedy, že tě poslali tak brzo domů. Já po zákroku žádné potíže neměla. Je to tím, že jsem skutečně celých 24 hodin ležela a pila minimálně 2,5 litru čisté vody denně. Bolesti hlavy mě naštěstí nepostihly vůbec. Takže skutečně záleží, jací odborníci to provádějí. Držím pěsti, ať bolesti přejdou. Marketa
28. Duben 2003 - 12:39
Obrázek uživatele Návštěvník
sáva (anonym)
AhojNa LP jsem byla včera asi 100 km od bydliště,takže tohle píšu v pohodě domova asi 30 hod po LP. Hlava me bolí mírně, za krkem trochu, bolí mě levá noha, kam mi při tom vystřelila po nervu prudká bolest, jinak mi nic není. První 2 LP jsem absolvovala před lety při prudkém zánětu páteře, takže vydržet v požadované poloze bylo daleko horší než samotný vpich a pokaždé mi bylo na omdlení.Tenkrát mi zle bylo vždy tři dny, částečně to bylo způsobeno tímto způsobem konečně diagnostikovanou boreliozou, částečně tenkrát tím, že se používaly silnější jehly než dnes, taky záleží na tom, kolik moku se odebere, někdo je zas náchylnější na zvracení, velice záleží na samotném vpichu a zkušenosti lékaře.Taky velmi záleží na ukázněnosti pacienta, protože zdánlivě jednoduchou větu " dvě -nebo 24- hod se nehýbat " si každý kupodivu vysvětlí jinak a sám si může způsobit nepříjemné následky.Zažila jsem v nemocnici, že si pacient asi čtvrt hodiny po zákroku sedl, protože si chtěl k tomu ležení pustit rádio a pak v noci tloukl bolestí hlavou do zdi.Prostě každý může vydržet aspon?první hodinu radši téměř bez pohybu, než riskovat že mu pak upadne bolestí hlava. Někdy to ovšem nepomůže a problémy jsou stejně,bohužel to tak je a jen někdy se jim dá předejít.Vloni se při další LP přišlo na to, že mám stále neuroboreliozu, takže se léčím kapačkami a pak se zas jde na lumbálku a v pravděpodobném případě pozitivního nálezu zas na kapačky a tak pořád dokola.Znám hodně lidí, kteří na to chodí opakovaně a zážitky jsou velmi různé. Osobně mám vyzkoušené, že to chce opravdu poctivě ležet pak aspon?2 hodiny, pak jsem si došla na wc a pila jak velbloud,moc jsem se nehýbala, rozhodně to chce přespat v nemocnici, známá potom jela večer domů a trpce toho pak s hroznými bolestmi hlavy a po 14 dnech zvracení litovala.Pokud je to plánované, chce to víc pít už předtím, aspon?ten den,já to tak dělám, poradila mi to jedna sestřička.Takže zkušenosti jsou různé,někdy je to však jedinná možná diagnostická metoda a tak by se nikdo neměl předem moc obávat, chodí na to i malé děti a taky to musí vydržet. Rozhodně jsou nepříjemější vyšetření.Při některých onemocněních se na tohle vyšetření chodí opakovaně, byla jsem svědkem, že za měsíc mého pobytu v nemocnici to pacientce ležící se mnou na pokoji museli dělat 9x.Ta se už pak motala a bylo jí hodně zle, ale včasné a podle výsledků řízené podávání léků jí patrně zachránilo život nebo zabránilo úplnému ochrnutí při velice prudkém zánětu který měla.Myslím, že někdy je tohle vyšetření jedinná metoda,jak určit správnou diagnozu a začít léčit závažná onemocnění a že se podstoupit dá.Takže hodně štěstí a žádné následky.
4. Červen 2003 - 20:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdenek (anonym)
Se zájmem si přečetl všechny příspěvky k tomuto tématu. Na jednu stranu oprávněné obavy, na druhou stranu si myslím, že zase není nutné tento zákrok příliš fabulovat.Bohužel "lumbálka" je jedna z objektivních metod, která napoví o "mnohém" a vyloučí, nebo potvrdí další problémy.Osobně jsem ve svých 20 letech toto podstoupil také, s tím, že jsem dopodrobna znal všechny úkony při lumbální punkci. Přistupoval jsem k zákroku liberálně. Nebudu dále rozvádět. Podstatné je to, že v mém případě bylo všechno OK. Vpich mezi obratle bolí jako tupé píchnutí (inj.)Ostatní jsem pociťoval jako nějaou manipulaci v oblasti bedení páteře a nic víc. Jediné negativum bylo, že mě ukrutným způsobem bolela asi tři dny hlava a to jenom při vzpřímení těla. V leže absolutně nic. To ale bylo asi způsobeno snížením mozkomíšního moku.Všechno se pak ustálilo.Kdo to bude podstupovat, doporučuji co nejméně vnímat okolí a nedívat se na lékařské instrumentárium. Dále je to skutečně otázka praxe lékaře vykonávající tento úkon. Tak žádný strach. Je to jenom 5 minut. Jsou horší věci v životě.Zdenek.
21. Červen 2003 - 18:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Šárí (anonym)
Jeden z nejhorších životních zážitků, to rozhodně. Byla jsem tehdy v nemocnici jako dítě, a nemuselo to být tak hrozné, kdyby mi to někdo předem vysvětlil, místo aby mně nějaká kráva sestřička konejšila, že to je jenom rentgen. Nedávno jsem se do té doby vrátila v regresi, proto se mi ta hrůza připomněla. Je docela možné, že mnohaleté migrény jsem měla právě po tomhle zážitku, protože po regresi zmizely. Trochu se umenšila i má neláska k doktorům.Na té LP tenkrát stejně na nic nepřišli. Nikdy bych s takovým zákrokem pro své děti nesouhlasila, pokud by nebyly opravdu těžce nemocné.
21. Červenec 2003 - 12:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Laďka (anonym)
Můj syn po prodělané neuroborelioze musel podstoupit tři lumbální punkce, poslední letos v květnu. Na bolest je citlivý (řekla bych až moc), kolikrát jsme ho při odběru krve museli honit po ordinaci, ale lumbálky zvládl jako velký hrdina, říkal, že to moc nebolí, jen mu bylo trochu nevolno. Určitě záleží na lékaři, jak zákrok provede, ale myslím si, že není důvod pacienty příliš strašit. Také jsem s hrůzou čekala, jak to dopadne, ale nebyl žádný problém. Snad jen, že nás poprvé neupozornili, že musí po zákroku hodně pít a proto mu museli v noci nasadit kapačky. To pro něj bylo nejhorší, 24 hod. ležet bez polštáře na zádech a s kapačkou v ruce. Teď nás čeká vyšetření MR, z toho mám větší hrůzu, jak vydrží 40 minut ležet v tunelu.
24. Červenec 2003 - 13:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivet (anonym)
Absolvovala jsem 2 LP. Prvni ve 23 letech. Bylo to hodne necekane vysetreni a proto jsem ani nemela cas se toho bat. Vse probehlo temer bez bolesti. Nic neprijemneho to nebylo. Lezet jsem vsak musela 1 - 2 hodiny bez hnuti, potom jsem se uz mohla normalne prochazet. Druha LP byla horsi, o rok a pul pozdeji. Delal ji jiny doktor a asi to bylo proto tak neprijemne. Bohuzel se napichl spatne (asi nebyl tolik zkuseny - predtim to byla lekarka) a pak hodne dlouho hledal, nez nasel to spravne misto. To bylo hrozne. Byla jsem z toho uplne vytresena. Pak stacilo opravdu jen hodinu lezet a pit (moc jsem toho ani nevypila) a mohla jsem jit domu. Spravne bych tam mela asi zustat pres noc, ale nikdy me z toho hlava nebolela. I kdyz to bylo napichnute nekolikrat, tak zadne jine problemy pozdeji nenastaly.
19. Srpen 2003 - 12:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Radeczek (anonym)
Já jsem prodělal LP v dětství a o to to bylo horší!Také si pamatuji na celý tým lidí,kteří mi stáli za zády a co tam dělali ani nevím,protože jsem měl zápal mozkových blan,tak byl pro mě dost problém se otočit(strnutí šíje),když ještě pominu to,že jsem byl přivázáný.Povedlo se to asi na pátý pokus.Příšerná bolest,motání hlavy.Pak jsem musel 24 hodin ležet a ta bolest hlavy-brr.Dlouho jsem si to pamatoval a pamatuji dodnes,ale už to nic neni.Nejhorší na tom bylo to,že jsem po několik let po výkonu zakopával i na rovném povrchu např.asfaltová silnice a hůř se mi běhalo a tyto věci měly na svědomí víc než jen pár šrámů a "nechycených zajíců."To že se člověk ocitne na zemi mnohem častěji než ostatní bylo důvodem posměchu kamarádu a později ve škole při hodinách tělocviku(běhání)poslední místo jakbysmet,nemluvě o zhoršené známce z tohoto předmětu.Když to shrnu,tak pokud to bude nezbytně nutné lumbálku ano,ale když to půjde,tak budu odmítat,co to půjde.Riziko poškození páteřních nervů je poměrně vysoké a já zase nechci několik let čekat,jestli se to upraví-naštěstí jsem teď téměř úplně zdráv a tak si toho náležitě vážím.
30. Srpen 2003 - 17:31
Obrázek uživatele Návštěvník
jarcak (anonym)
Prosím napište víte-li co vše se dá vyšetřil lumbální punkcí tedy z likvoru?Jarča K.
31. Srpen 2003 - 0:32
Obrázek uživatele Návštěvník
dasha (anonym)
Jednou větou? Doufám, že to bylo poprvé a naposled. LP jsem podstoupila v době, kdy jsem měla rýmu a před výkonem jsem na to upozornila. Doktorka říkala, že to není problém, ale pak jsem litovala, že jsem na vyšetření přistoupila a nepřeobjednala se. Problémy, které popisuji později, prý mohli mít příčinu právě v mém nachlazení.Přestože jsem měla 6 vpichů a dělalo se mi hodně zle, málem jsem obdlela, dalo se to vydržet. Následujících 24 hodin jsem ležela a snažila se hodně pít. Pak jsem bez jakýchkoli obtíží fungovala jedno celý odpoledne a večer. Peklo nastalo 3.den, šílený bolesti hlavy, zad, zvracela jsem a nejedla. Tři dny jsem byla pod kapačkama, po kterých se mi vždy podstatně ulevilo, bez nich by to nešlo.4. den jsem už viděla, že mi bude líp a po týdnu jsem šla z nemocnice domů. Pak už jsem byla bez jakýchkoli obtíží, bolesti hlavy téměř žádné, léčila jsem jen to nachlazení. Doufám, že někomu bude moje zkušenost ku prospěchu.
4. Říjen 2003 - 20:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Ch._Rush (anonym)
byl jsem na tom zrowna před tejdnem.nemůžu říct, že by to vyloženě bolelo, ale nepříjemný to teda bylo.nedokážu odhadnout, jak to trvalo dlouho, ale za tu chvilku se mi dlaně pěkně zapotili.24 hodin jsem pak ležel. potom jsem z postele vstával jen abych si došel na hajzl, protože mě dycky ukrutně rozbolela hlava.dneska, přesně tejden po odebrání vzorku už skoro normálně funguju, ale hlava pořád bolí. a přestane chvilku po tom, co si lehnu. ...a já si naivně myslel, že si tam ty 24 hodiny odležim a pak půjdu normálka do worku. hahahaha, kdeže
26. Listopad 2003 - 21:43

Stránky

Přidat komentář