Reklama

Letní čas

Burský (Út, 22. 3. 2005 - 20:03)

Zase jsme poručili!!!Ne sice větru a dešti, jak jsme se pokoušeli mnoho let, ale poručili jsme hodinám. A honosíme se tím, jaké miliony to přináší do státní pokladny. Koncem roku 1979, tedy po posledním zavedení letního času u nás, jsem si poprvé přečetl, jakou úsporu nám přineslo zavedení letního času. Psalo se tenkrát, že se u nás tímto způsobem ušetřilo 220 milionů kWh elektrické energie. Nevím jak statistikové k tomuto zjištění dospěli, ale budiž. Já jsem si to ovšem už tenkrát trochu propočetl: Naše republika v těch dobách měla 15milionů obyvatel. Jestliže budeme počítat, že letní čas trvá půl roku, tak úspora na jednoho obyvatele a den činila přibližně 0,1kWh, což při tehdejší ceně elektřiny bylo asi 10 haléřů. Takže za roční úsporu každého z nás asi 18korun jsme půl roku vstávali o hodinu dříve. Trochu malá úspora za hodinu spánku. Nyní nám statistika předkládá úsporu asi 330milionů. Čili na jednoho obyvatele asi 30Kč za rok. Budeme-li brát v úvahu inflaci, tak úspory za těch 25 let dosti poklesly. A to zase ponechávám stranou otázku, jak se vlastně tato úspora zjistila. V každém případě bych si však dovolil tvrdit, že náklady na odstranění zdravotních potíží lidí vyvolaných touto změnou, budou vyšší než proklamované úspory. Ve svém okolí jsem nenašel nikoho, kdo by letní čas hodnotil jako věc rozumnou. Mnohokrát jsem sledoval v televizi, jak se reportéři ptali lidí na jejích názor na tuto problematiku. Jejích odpovědi byly v podstatě dvojího druhu: většina letní čas odsuzovala, menší část říkala že je jim to jedno. Ale nikdy jsem nezaznamenal odpověď, že letní čas je dobrá a užitečná věc. Že by náhoda? Domnívám se, že každý uzákoněný nesmysl má životnost asi 40 roků. Takže 25 let budeme mít letos za sebou, tak nás ještě 15 let čeká. Já se toho už nedožiji, ale přeji další generaci, aby se zrušení letního času ve zdraví dožila. Protože kdybychom se snažili jakkoliv čas upravovat, nikdy neprodloužíme ani nezkrátíme den byť o jedinou sekundu! Alois Burský, Rudice 98 p.Nezdenice 687 32

VL (St, 23. 3. 2005 - 12:03)

Musím Vám dát za pravdu! Je mi přes 50 roků, takže pamatuji začátky letního času. Čím jsem starší, tím mi adaptace na změnu času dělá větší potíže. Nesporný je ovšem fakt, že posunutí času o 1 hod. dopředu je v létě perfektní, protože než přijdu z práce domů, tak je ještě teplo a dlouho světlo, ovšem to je jediný klad.Co se týče úspor, tak máte pravdu.Ještě bych podotkl, že úspory v měsících duben a říjen budou asi minimální a v těchto dvou měsících nemají praktický význam.Proto bych navrhoval buďto nepřecházet na letní čas ze SEČ a nebo letní čas nechat po celý rok, protože v zimě je to úplně jedno, ráno vztáváte za tmy a domů se vracíte z práce také za tmy.Tolik k problému

Zuzka (St, 23. 3. 2005 - 13:03)

Naprostý souhlas s odporem k tzv. letnímu času ! Sice znám pár lidí, kteří tvrdí, že jim vyhovuje, ale jsou to vesměs "skřivani", kteří se aspoň nemusejí nad ránem trápit dlouho v posteli. Co mě ale zaráží, je velmi častý pseudoargument, že "aspoň přijdu dřív z práce a je déle světlo, víc si užiju atp." Proboha, to snad ne?!!! Kdo těm lidem brání, aby si kdykoli, kdy se jim zlíbí, vstali klidně i o 2 nebo 3 hodiny dříve a budou mít tak dlouhé odpoledne, že se jim o tom ani nesní ! K tomu snad nepotřebujeme infantilní trik s hodinovými ručičkami, který je spoustě lidí na obtíž !? Ti si totiž vybrat zpravidla nemohou, že si ještě hodinku přispí... Divím se, že v naší jakžtakž osvícené době se ještě musíme trápit s tímto Hitlerovým výmyslem...

Ala (St, 23. 3. 2005 - 14:03)

Sice ráno vstanu o hodinu dříve, ale jsem za to o hodně dříve unavena, takže odpoledne stejně prospím a nemám z něho už vůbec nic.

Ela (Čt, 24. 3. 2005 - 09:03)

Nejméně 14 dní před zavedením "letního času" se budím o hodinu dříve, ale do práce jít musím podle hodin, ne podle toho, jak jsem vzhůru. Pracovní dobu si posunout nemohu, takže mám letní čas ráda.

VL (Čt, 24. 3. 2005 - 11:03)

Pro Zuzku.To není pseudoargument! Když vstanu o dvě hodiny dříve, tak to nic neřeší! Nejsem důchodce, ale mám pevně stanovenou pracovní dobu. takže v tom je ten problém!!!

Burský (Ne, 27. 3. 2005 - 19:03)

Děkuji za odpovědi. Že drtivá většina lidí považuje letní čas za nesmysl, to vím. Mne by však zajímalo, jak se běžní občané dívají na vykazované úspory. Jestliže ekonomové vítězoslávně oznamují, že z důvodů letního času se ušetřilo tolik a tolik milionů, tak nikdy tam neuvedou jak velká suma je to na obyvatele a den. Podle mých výpočtů za loňský rok to vycházelo asi 35haléřů. A za takovou úsporu vstávat o hodinu dříve, to mi nepřipadá moc rentabilní. Odhaduji, že kdyby se na toto téma udělalo referendum, tak proti letnímu času by se vyslovilo minimálně 75% občanů.Alois Burský - důchodce

dědek (Ne, 27. 3. 2005 - 21:03)

Pořád nechápu o jakých úsporách tento režim mluví. Za zlatých šla úspora státu a tedy nám všem - to je mi jasné. Ovšem v tržní ekonomice, kdy energetici se snaží vyrobit a hlavně CO NEJVÍC PRODAT, mi není jasné z toho co uspoříme má kdo prospěch??? Já bych řekl, že nás oblbují, protože letní čas nemá své opodstatnění a je to přežitek totalitních ekonomik.

Pastelka (Ne, 27. 3. 2005 - 21:03)

Je to pěkná blbost,lidem to jen znepříjemňuje život.Těm,co nemůžou dospat je to stejně jedno a ti,co se potřebují vyspat,aby mohli podávat v práci výkony,jsou celé léto nevyspalí.

štěně (Po, 28. 3. 2005 - 09:03)

Souhlasím s dědkem. Navíc kdo má ten problém, že se nenarodil jako skřivan, ale je sova, je pro něho utrpení vstávat při změně na letní čas. Úspory - zdraví, dá se vůbec něco takového srovnávat? Ať jdou do háje!

Pepíno (Po, 28. 3. 2005 - 21:03)

Je to neustále jen a jen o dokonalé mnipulaci s lidmi a nic víc. Protože se v medicíně hovoří o biorytmu a o psychosomatických poruchách není co dodat. Jsou to hodní kapitalističtí kloučci co se nemůžou nabažit moci , jako ti přednimi.!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZH (Po, 28. 3. 2005 - 22:03)

Už jsem několikrát narazil na myšlenku nechat letní čas celoročně. Považuji to za naprostý nesmysl. Je to něco jako inflace. SEČ odpovídá v ČR velmi dobře slunečnímu času, tzn. že poledne (okamžik, kdy je slunce nejvýše) nastává kolem 12:00 hod., tedy tehdy, kdy to člověk očekává. Východy a západy slunce jsou vždy souměrné podle poledne. Tedy když slunce vyjde např. v 7:00, pak zapadne v 17:00 hod. Pokud by byl letní čas celoročně, pak po celý rok bude poledne kolem 13:00 a V a Z slunce budou souměrné podle 13 hod. Tedy je nesmysl mít pracovní dobu třeba od 8 do 16 hod. stálého LČ, ale je lepší 7 až 15 SEČ. Vyjde to sice nastejno, (při době 8 až 16 SELČ můžete mít pocit, jako že vstáváte později, ale je to jen pouhý klam). Je třeba přizpůsobit pracovní dobu času a ne čas pracovní době. Celoroční letní čas by pouze posunul poledne, nic jiného!

Hanka (Po, 28. 3. 2005 - 22:03)

Nesnasim ho, vubec si nemuzu zvyknout, cely den bych spala. Vecer se mi nechce spat a rano uz musim driv vstavat.

Jarmi (Út, 29. 3. 2005 - 01:03)

Taky mi vždycky hodně vadil. Několik týdnů jsem se dostávala do normálu. Až v důchodu se to spravilo, jdu spát, kdy chci a totéž je se vstáváním. Mohlo by mi to být jedno, ale je mi líto všech těch lidí, kteří to zdravotně nesou tak špatně, jako jsem to zažívala já. Jediný lék na to je tak 40 let si odpracovat a pak být důchodce. Jak jistě tušíte, má to zase i své nevýhody. Takže si člověk moc nevybere.

Halka (Út, 29. 3. 2005 - 06:03)

Letní čas je absolutní kreténština. Vždycky mi trvá minimálně tři týdny, než se zmátořím a ještě déle, než se mi podaří seřídit všechny hodiny a hodinky na "správno", takže v tom mám pěkný hokej. Čím jsem starší, snáším to sice trošku líp, ale pamatuju ty šílené doby, kdy jsem ráno jezdila na šestou do práce, autobus mi jel v pět, vstávala jsem tak před půl pátou - a pak bum, změna času na letní a vstávala jsem v půl čtvrtý, to bylo žůžo. Bývalo mi tak špatně, že se mi až chtělo zvracet, o nějakém pracovním výkonu během dopoledne se nedalo mluvit. Byla jsem pořád unavená a nervní. Moc lituju lidi, kteří jsou na tom tak, jako jsem byla tehdy já, tj. chodí někam do továrny na šestou. Já teď sice chodím do kanclu na půl sedmou, ale bydlím kousek, tak už to není se vstáváním tak hrozný. Ale stejně - letní čas je pitomost.

Burský (St, 30. 3. 2005 - 20:03)

Přátelé, děkuji vám za vaše názory. V podstatě jsou podle očekávání: většina je proti, sem-tam někdo komu to nevadí, a celkem nikdo kdo by letní čas pochváli jako dobrou a užitečnou věc. Kdyby tak šlo zařídit referendum na toto téma, určitě by bylo proti letnímu času minimálně 75% hlasů!

Běla (St, 30. 3. 2005 - 21:03)

To jo,jenže by to nesmělo být v celé EU,není vůbec šance s tím něco dělat.Ať vstávám,kdy vstávám,probouzím se v 11 hod.,teprve pak moje práce za něco stojí.Den hrozně rychle uteče,hned je večer.Já se,jen kvůli tomu,těším pokaždé na zimu.

Skácel Petr (Čt, 31. 3. 2005 - 11:03)

Pane Burský A., děkuji za Vaši odvahu napsat i poštovní adresu.Nás, odpůrce změny času smluvního proti občanskému(dále jen SČ), si přehazují jako horký brambor. Ptáme se na ČEZu, kdo, kdy a v jaké výši spoří el.energii. Odkáží vás na ERU Jihlava, ti zase na ČEA Praha....Již v r.1930 J.I.Perelman(astronom SSSR) prokázal, že změnou času nelze úspor dosáhnout. Více na www.casproevropu.cz a www.hlasvenkova.infoCelá Evropa též SČ nezavádí. Víte?Takže nastal čas dát za pravdu pekaři Peckovi ze Sobětuch u Chrudimi - vlastně všem občanům, kteří mu 25 let píší o problémech. Nikdo vlastně neví proč si dvakrát ročně musíme zvykat.Soudíme, že tzv."letní čas" bude zrušen.S úctou Skácel Petr, Rájec-Jestřebí.

Václav L (Čt, 31. 3. 2005 - 11:03)

Vážený pane Skácele, i když jsme všichni v této debatě proti LČ, tak tato debata je jenom debatou a tou také zůstane. Nemyslete si, že dojde ke zrušení letního času! Všechny země Evropské unie mají zaveden letní čas a pokud se nemýlím, tak jsme také členem! Jestli jste nezaregistroval, tak jistý pekař, bohužel nevzpomínám si na jeho jméno, zaslal petici do parlamentu , aby došlo ke zrušení LČ. Bez účinku!! Tak jsou to bohužel jenom a jenom naše zbožná přání a nemá cenu se tím dále zabývat! Je mi líto, ale je to tak!!!!!!

Skácel Petr (Čt, 31. 3. 2005 - 11:03)

Díky za Váš názor, pane Václave L.Ale vězte, že když již akademik známý v celé ČR a mimo ni veřejně prohlásí že "letní čas je opičárna", tak to něco znamená. Nesdílím Váš pesimismus. Pan Pecka, pekař z Chrudimi, je člověk s myšlenkou na zrušení "letního času". Bude do té doby považován za blázna, než bude mít úspěch...s ním i tisíce občanů, kteří mu psali a píšou.Členství v EU nás sice zavazuje, ale jistě dává i práva stěžovat si u Evropského ombudsmana, například.Víte, že do r.2007 musí naše vláda(i další vlády EU)předložit vážnou a určitou zprávu o vlivu změn času? Tato debata jistě napomůže tomu, aby naše vláda podala vážnou zprávu, totiž aby si nedělala z Bruselu legraci a dál tvrdila, že dochází změnou času k úsporám. Zvláště když nikdo neví kdo, kdy a v jaké výši je dosahuje. Aby sdělila, že 40 procent populace trpí poruchami spánku a těm rozhodně změny času dvakrát ročně neprospívají.Ještě jednou děkuji za názor a věřte, bude líp.S úctou Skácel Petr.

Reklama

Přidat komentář