35 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

LÉKAŘSKÁ DOKUMENTACE a přístup pacienta k ní - vaše zkušenosti??

10. Září 2018 - 0:08

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
ali (anonym)
POKUD LEKARE (nebo nemocnici) POZADATE O SVOU KOMPLETNI DOKUMENTACI (napr. pro dalsiho lekare) - DOSTANETE JI ? Nemam na mysli "jen vypis" z vysledku, ALE skutecne napr. kopie laboratornich vysetreni apod. - aby napr. novy lekar mohl objektivne posoudit VSECHNY (a ne pouze predchozim lekarem "vybrane") laboratorni vysledky .. Jak v praxi funguje obecne tvrzeni, ze "pacient ma narok na pristup k informacim o svem zdravotnim stavu"? Jak si toto vysvetluji vasi lekari - predaji vam, o co zadate - nebo vas pouze nechaji do dokumentace nahlednout, ale predaji Vam "jen vypis" z ni? Vase zkusenosti?
15. Říjen 2006 - 10:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Po 14dnech v nemocnici mi tamni doktori predali zpravu pro meho praktickeho lekare-zalepenou!!! Samozrejme, ze jsem ji rozlepila a tam Vam byly veci...
16. Říjen 2006 - 21:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Moje doktorka ,mi dokumentaci pro dalšího lékaře nedala a na vyžádání z nemocnice nereagovala i když to bylo dost důležité pro moji další léčbu.Paní doktorka mě díky její diagnoze dostala na onkologii a to byl také důvod proč nikomu nedala kartu s dokumentací moc dobře věděla proč.Věk30 let.
17. Říjen 2006 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
vanesa (anonym)
Moje doktorka ,mi dokumentaci pro dalšího lékaře nedala a na vyžádání z nemocnice nereagovala i když to bylo dost důležité pro moji další léčbu.Paní doktorka mě díky její diagnoze dostala na onkologii a to byl také důvod proč nikomu nedala kartu s dokumentací moc dobře věděla proč.Věk30 let.
17. Říjen 2006 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Inge (anonym)
Lekari maji povinnost na vyzadani ze strany pacienta predat mu veskerou dokumentaci (nebo umoznit provedeni kopii) a to samozrejme za moznou finanfni uhradu spojenou s administrativnimi ukony, ale pacient ma na zapujceni nebo kopie cele sve dokumentace pravo. Lekar ma povinnost archovivat po vetsinou po dobu 5 let dokumetaci, prakticky lekar az do umrti pacienta a maji povinnost ji zpirstupnit. vyjimkou jsou lekarske osbornosti psychiatrie a klinicka psychologie, kde se neposkytuji veskere zaznamy (predevsim pisemne poznamky lekare, nahravky...), protoze se jedna o citlive udaje. Provozuji soukromou praxi a pacientum vychazime maximalne vstric a nemame s tim v tomto ohledu problemy. Jedine snad, kdyz si pacient zapujci nejake originalni dokumenty, ktere nejdou zkopirovat (rtg snimky pod) a pote je ztrati - to uz je na jeho zodpovednost. Pokud si lekar necha od pacienta podpsat zapujceni materialu, je kryty on sam a zaroven vyjde pacientovi vstric se zpristupnenim dokumentace. Rozhodne se nedejte jen tak odbyt.
17. Říjen 2006 - 14:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Marie (anonym)
Take jsem pri zadosti o dokumentaci (zkopirovani alespon poslednich vysledku s nabidkou uhrady) argumentovala "pravem na informace o zdr. stavu", pote co mi pani doktora odmitla dok. vydat, ale doktorka me znovu odbyla s tim, ze mi prece neodepira pristup k informacim, muzu se pry podivat - ale vypisy uz jsem udelat nemohla!!! Kopii mi nedala, ani mi vysledky nepujcila, abych si mohla kopii udelat sama - a jen jednou vetou shrnula ve zprave (dost neochotne) co z vysledku vyplyva. Kdyz mi muj dalsi lekar rekl, ze to nestaci, ze tam prakticky neni vubec zadna nosna informace, vratila jsem se znovu k one lekarce, a opet marne. Pravnik rikal, ze mam podat zalobu, jinak pry nemam moznost sve materialy vymoct, kdyz lekarka neni ochotna k dohode. Byla jsem teda jeste za jejim nadrizenym (prednosta) s toutez zadosti - a jeho reakce byla: prece jste se mohla podivat, ne? Takze taky marne. Zajimalo by me, k cemu takove "podivani" je. Vysledek? Vypada to, ze mam dve moznosti - bud se budu soudit (coz nebudu) nebo pujdu na vysetreni znovu (tak to asi dopadne).
17. Říjen 2006 - 16:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Inge (anonym)
je pravda, ze soudit se je dost nakladne a stejne vam to k nicemu nepomuze, z casoveho hlediska stejne budete muset to vysetreni podstoupit a dockate se maximalne zpetne kompenzace, pokud vubec. ale muzete jeste zkusit sepsat stiznost na krajsky urad v miste vaseho bydliste - adresovat ji zdravotnimu radovi na odbor zdravotnictvi - ten ma povinnost do (nejsem si jista - myslim) 30 dnu pripad prosetrit a zaslat odpoved. k te odpovedi by vam melo byt pripojeno i vyjadreni one lekarky (kterou ten urad oslovi) k tomu, proc vam tyto udaje neposkytla. pak uz budete mit neco v ruce. hlavne vas to nebude nic stat - krome casu a penez za postovne. nebo pokud se jedna o nejakou specialni odbornost dane lekarky, adresovat ji sdruzeni techto lekarui, pokud ho nemaji nebo nevite, tak na ceskou lekarskou komoru - ta take resi stiznosti. popravde nechapu jednani teto lekarky, my opravdu bezne pacientum tu dokumentci zapujcime k okopirovani (a je to par pripadu do mesice, neni to na dennim poradku - jen u pacientu podstupujicich dalsi lecbu, kde je tato dokumentace pro dalsiho lekare nutna)- jelikoz ji vynasi ven mimo nasi ordinaci, udela se pisemny zaznam o pujceni, soupis pujcenych polozek a pacient to podepise, pak to zase vrati a zkontrolujeme to, pokud to ztrati nebo uz originaly nevrati - jeho chyba. lekar tim pro sebe nic neriskuje.
17. Říjen 2006 - 16:41
Obrázek uživatele Návštěvník
ali (anonym)
Inge, diky za Vase prispevky tady; ve svem prvnim prispevku pisete, ze "Lekari maji povinnost na vyzadani ze strany pacienta predat mu veskerou dokumentaci .." - potiz je ale v tom, ze (podle ust. § 67b zak. 20/1966 Sb. o peci a zdravi lidu, ve zneni pozd. predp.) ma sice pacient pravo na poskytnuti "vsech informaci shromazd. v jeho zdrav. dokumentaci .. atd.", ale zakon BOHUZEL nespecifikuje zpusob pristupu k temto informacim - tzn. nektera zarizeni/lekari jsou bohuzel ochotni z nejakeho duvodu poskytovat informace "pouze ustni formou" ci jen ve forme "strucneho vypisu" (nekdy i nepresneho ci neuplneho, coz je bohuzel i moje zkusenost s jednim prazskym lekarem), takze v techto pripadech - zada-li pacient z jakehokoli duvodu kopii sve dokumentace, nema ve skutecnosti prilis mnoho moznosti, jak toho dosahnout, nechce-li se obracet na advokata a pokusit se o ziskani sve dokumentace touto cestou; co se tyka stiznosti, to muze nekdy situaci vyresit - ale taky nemusi - otazka tedy stoji spis "proc v nekterych pripadech problem s dokumentaci vubec existuje" .. toto pacienti tezko vyresi, snad az novy zakon o zdrav. dokumentaci. alena
17. Říjen 2006 - 17:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Rob (anonym)
Já tedy musím poznamenat, že již několik let dostávám od různých lékařů zprávy, které si ihned okopíruji a teprve potom je odevzdám mému lékaři. Tím pádem mám double dokumentaci a vlastně ani po lékaři nic nemusím vyžadovat.
17. Říjen 2006 - 18:02
Obrázek uživatele Návštěvník
house (anonym)
Marie píše : "Byla jsem teda jeste za jejim nadrizenym (prednosta) s toutez zadosti - a jeho reakce byla: prece jste se mohla podivat, ne?" Ali píše : , coz je bohuzel i moje zkusenost s jednim prazskym lekarem Marie a Ali vy obě tím, že nezveřejníte jména a místa kde takoví lékaři pracují je podporujete a nevarujete ostatní lidi, kteří se kvůli neznalosti poměrů dostanou do stejné situace v jaké jste byly vy. house
17. Říjen 2006 - 22:43
Obrázek uživatele Návštěvník
Magdaléna (anonym)
vaneso,to jí ještě říkáš paní doktorka??...Doufám,že už jsi v pořádku,když čtu tvůj věk,tak mě nepříjemně mrazí.Měj se.
17. Říjen 2006 - 23:04
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Já s tím bojuju pořád a nejen já, jsou toho plné právní poradny apod - viz. např. Svaz pacientů - poradny apod.
24. Říjen 2006 - 15:20
Obrázek uživatele Návštěvník
pavlína (anonym)
Nedávno jsem potřebovala operační protokol z mé operace pro nového lékaře, nedostala jsem ani protokol, ani nic jiného, prý je to majetek zařízení, právník mi s tím teď pomáhá, bohuažel je už pozdě, mám komplikace, dost mi to uškodilo, byla to Sv. Anna v Brně. Taky to není poprvé.
31. Říjen 2006 - 14:40
Obrázek uživatele Návštěvník
eva (anonym)
Nemůžu uvěřit tomu, co tady čtu!!! S něčím takovým jsem se opravdu nesetkala. Když jsem u doktorky, sedím hned u jejího stolu. Rozevřená karta je přede mnou. Nejdříve mě vyšetří a potom mi detailně vysvětluje každý záznam, který mi jiný lékař napsal. Sama mi dává do rukou papírky a spolu je procházíme. Když si kartu vyžádám pro nějaké odb. vyšetření dostanu ji okamžitě!! Je ve nezalepené složce, takže doma si ji můžu v klidu přečíst! Ale vůbec to nedělám protože stjně vím co tam mám!!!Nedokáži si představit, že bych měla takové problémi jako vy!!!
31. Říjen 2006 - 15:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Dušek (anonym)
Evo, má ta doktorka ještě jiné pacienty než tebe ? Je to tvoje a) matka, b) sestra, c) babička ? Sedáváte tak spolu ve všední den nebo spíše o víkendu ? I když je to tvá přímá příbuzná, jak vysoký honorář ji poskytuješ ? Nejmenuje se náhodou zem, ve které se toto odehrává Utopie ? My nemáme problémi, ale problémy ! Měj se jak chceš. Dušek
31. Říjen 2006 - 20:55
Obrázek uživatele Návštěvník
. (anonym)
teda pokud nas to na zdravce dobre ucili a plati to tak dokumentace je majetek lekare snad do ni muze dat nahlednout ale rozhodne vam ji nemusi vydat chceteli napr.k jinemu doktorovi
1. Listopad 2006 - 2:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Šárka (anonym)
Zdr.dokumentace je skutečně majetek toho zdravotnického zařízení, které jí pořídilo a to ji má povinnost archivovat, takže by ji celou nikomu vydávat neměl. Nicméně je jeho povinností na vyžádání jiného lékaře nebo zdr.zařízení udělat výpis z dokumentace a ten předat. To je povinnost ze zákona, stejně jako povinnost nechat pacienta, kterého se to týká do ní nahlédnout.
1. Listopad 2006 - 8:16
Obrázek uživatele Návštěvník
eva (anonym)
Dušku!! Přísahám, že to tak je!! Doktorka není moje matka, ani sestra ani babička!!!!!! Je to jen velmi důsledná doktorka, která se skutečně pacientům věnuje naplno!! Na rozdíl od jiných lékařů, pro které je pacient jen houska na krámě. V ordinaci jsou cca 30 munut. V orfdinanci každý pacien straví cca 30 mnut. Což má samozřejmě i vedlejší účinek - v čekárně se pacienti bouří!!! Ale nakonec je každý rád za to, že má podrobné informace o svém zdr. stavu. Možná je to tím, že jsem na malém městě. Chápu že ve velkých metropolích je to složitější. Lidí je prostě moc!!
1. Listopad 2006 - 8:36
Obrázek uživatele Návštěvník
eva (anonym)
A nemusíš být takový hrubec jo? Pouze jsem řekla svou zkušenost.
1. Listopad 2006 - 8:40
Obrázek uživatele Návštěvník
radka (anonym)
Já na interně své internistce taky říkala, že na dokumentaci mám právo ale kopii mi nechtěla vydat, mám prý si klidně stěžovat, to oni prý do ruky nedávaj. Takže jsem to řekla známému právníkovi, a ten mi řekl, že u nás to není v tom zákoně jednoznačné s tou dokumentací takže někteří doktoři toho zneužívaj. Taky mi pomohl zformulovat žádost ale ani pakjsem papíry nedostala že si o ně má říct můj doktor.Nemá pravdu, i já pacient na informace mám nárok. Takže jsme na ni podali stížnost a čekáme.
1. Listopad 2006 - 9:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Šárka (anonym)
V zákoně je to definováno tak, že lékař má povinnost výpis z dokumentace předat na vyžádání jiného lékaře, zpravidla písemně. Pacientovi do ruky to skutečně dávat nemusí pokud nechce. Na informace o svém stavu, ale pacient právo samozřejmě má. Nechápu proč s tím někteří doktoři dělají takové problémy, leda proto, že do dokumentace psali lži a teď se bojí, že se na to přijde?
1. Listopad 2006 - 9:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Dušek (anonym)
Evo, opravdu nechápu, proč jsi mě obvinila, že jsem hrubec. Snad ne proto. že jsem upozornil na tvou mluvnickou hrubku. O dalších chybách v tvých příspěvcích tedy raději taktně pomlčím.
1. Listopad 2006 - 10:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Daniel Běčák (anonym)
Jsem po onkologické léčbě-zhoubný nádor gliom léčil jsem se 3roky+operace moku prý mám 80%nárok na celý .čekám na komisi už 2měsíce.je to normální
2. Listopad 2006 - 8:33
Obrázek uživatele Návštěvník
eva (anonym)
Bohužel v tomto státě je to úplně normální Dane.
2. Listopad 2006 - 9:46
Obrázek uživatele Návštěvník
demi (anonym)
Inge prosim te jak je to kdyz pacient zemre ve zdr.zarizeni?Mam pravo jako dcera ziskat k nahlednuti jeho dokumentaci?Pracuji take ve zdravotnictvi,ale ne v ceske republice.Tatinek mi zemrel po pul roce v nemocnici kde byl prijat rekneme s banalitou -zlomena noha.Asi jsem blazen ,ale jak to tady funguje tak z toho jsem zdesena.absolutni nezajem lekaru os.personalu komunikace mezi personalem pribuznymi neuveritelne.Pul roku jsem se o tatinka starala v nemocnici denodenne (pracuji na nocni sluzby).Proste ve zkratce pomalu o kazde vysetreni jsem musela prosit upozornit sestry ,ze tatinek ma asiMPC tvrdily ze ne lekare zavolat nechteli.Kdyz tatinek se blizil ke svemu konci prosila jsem vsechny ,aby me okamzite zavolali,abych mohla byt s nim.Odchazela jsem z odd ve 14hod v 16 20 jsem prijala hovor od lekare ,ze tatka zemrel rekla jsem,ihned prijedu,abych se se s tatkou rozloucila .dorazila jsem v16 40 a utrpela sok tatinek byl v chlad.zarizeni.nevis je na to vyhlaska nebo zakon,ze musi telo zustat jeste 2hod na odd takhle jsme se to alespon ve skole ucili a tam kde pracuji je to zcela normali.Nechci podavat zalobu ,ale presto chci poslat stinost z etickych duvodu.nemuze mi nekdo poraditß
12. Listopad 2006 - 22:36
Obrázek uživatele Návštěvník
ali (anonym)
demi, zkuste se obratit na pravni kancelar pri svazu pacientu - jsou spec. na problematiku zdravotnictvi, zastupovani pacientu, poskozeni zdravi, vymahani dokumentace aj. - za prvni konzultaci nic neuctuji, pomohou Vam; JUDr. Viktor Pak, advokát viktor.pak"gavlas.cz MUDr. Mgr. Mario Švehelka, adv. koncipient svehelka"quick.cz (vice na strankach svazu pac.: http://www.pacienti.cz/clanek.php?id=13) preji (v ramci moznosti) hodne stesti, a.
13. Listopad 2006 - 12:35
Obrázek uživatele Návštěvník
inge (anonym)
demi, jak je to ohledne umrti pacienta to nevim, nepracuji v luzkovem, ale ambulantnim zarizeni a zatim se nam tato situace nastesti nikdy nestala. tak bych nerada spekulovala - ale podle meho nazoru bys na to narok mit mela, alespon pres pravniho zastupce, kdyz v nemocnici nevyhovi napriklad na zaklade predlozeni umrtniho listu (ale to jsou jen me osobni nazory, pracovne jsem to nikdy neresila a mas pravdu, ze pristup lekaru v teto oblasti je ruzny, legislativne si to vykladaji ruzne a nekde moc nemysli na zajmy pacienta - bohuzel, takze bych se nedivila, ze nepochodis a budes na ne musert nejak zatlacit pres stiznost). ja se jenom pozastavuju nad tim, proc se nekteri lekari tak chovaji - napada me, ze snad jedine kryji vlastni chyby, protoze jak jsem psala drive - lekar muze pacientovi oproti jeho podpisu vse pujcit (nechat okopirovat) a je "kryty", uz je pacientova vec, jak s dokumentaci nalozi a zda ji napr. ztrati. my jsme s tim nikdy nemeli zadne potize a to se nam jiz stalo, ze pacient nektere dokumenty ztratil, ackoli byl poucen, ze se jedna o originaly a podepsal nam prevzeti. pak uz jsme u nej meli k dispozici jen zpravy ulozene v PC. sice to bylo neprijemne, ale nejednalo se o nasi chybu a tak dale pacientum pozadovanou dokumentaci zpristupnujeme. vzdyt pokud lekar dokumentaci nezapujci a pacient pak napriklad teoreticky vzato zemre nebo ma jinou zdravotni ujmu, stejne se to vetsinou resi soudne a tam uz dokumentace predlozena byt musi a podle me je vzdy pochybeni na strane lekare - jak zduvodni, proc to nezapujcil?
19. Listopad 2006 - 15:23
Obrázek uživatele Návštěvník
jirka (anonym)
mam dotaz ne koho se obratit kdyz obvodak nachce dat mou kartu ani poslat dalsimu lekari nase zdravotnictvi je .... jeto stat ve state kazdej si hraje nasvem a to jeste za nase penize .dekuji za odpoved jirka
19. Říjen 2009 - 8:12
Obrázek uživatele Návštěvník
natálka (anonym)
demi, zkuste se obratit na...xbchdvrbgsda nbh gbhfgynn bh
20. Únor 2011 - 14:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Helena (anonym)
Já mám báječnou doktorku, nikdy nedělá problémy s vydáním kompletní dokumentace-zapůjčením. Ani mně neponižuje tím,ze by kartu zalepovala. Chodim k ní 5 let a poprvé v životě se u doktora cítím dobře, jedná se mnou velmi hezky, vše upřesní,vysvětlí,nespěchá...Hlavně se mnou nemluví jako s blbečkem a to oceňuji. Když jí cokoli řeknu, věří mi a to jsem nikdy nepoznala. Je v důchodovém věku,mladého myšlení,stále se vzdělává, proste mám jí moc ráda.
20. Únor 2011 - 15:15

Stránky

Přidat komentář