Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!
9 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Komáři - přenašeči nemocí

10. Září 2018 - 0:18

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Vlasta (anonym)
Komáři nemusí přenášet jen horečku, malárii či encefalitidu. Komáři mohou být infikováni jakoukoli nemocí, kterou jimi bodnutý člověk, zvíře či pták trpěl a mohou jí tak přenášet dál.
7. Červenec 2010 - 17:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Epidemiolog (anonym)
Vlasto, tenhle nesmysl si myslí spousta lidí, především hypochondrů, kteří se obávají, že takhle chytí třeba AIDS. Ale není tomu naštěstí tak. Komáří sliny jsou poměrně agresívní a drtivou většinu původců zahubí během setiny vteřiny. Komáři přenášejí předem definované úzké spektrum infekčních původců. Z celosvětového hlediska jich je hodně, ale na dané lokalitě jich je vždycky jen pár. Taky je totální blbost říct, že komáři přenášejí malárii. Většina komárů malárii nepřenáší ani když se nasaje krve nemocného člověka. Jedná se pouze o rod Aedes, který malárii přenáší. Na druhé straně jsem před časem slyšel v televizi mluvit obvoďáka, který by měl asi vrátit diplom za šíření bludů. Tvrdil, že u nás se malárie šířit nemůže, protože zde nežijí moskyti. To je sice pravda, když pominu archaické slovo moskyt. Ale 2 druhy komárů schopných přenášet malárii, u nás žijí. Onen neznalý pan doktor vůbec netuší, že ještě v 50. letech se u nás malárie vyskytovala, i když jen převážně na jižní Moravě a na východním Slovensku. Ale za první republiky se běžně vyskytovala i v okolí Prahy. Pokud by se u nás objevil člověk nakažený malárií a žil v místě výskytu komárů Aedes, tak může epidemie propuknout.
8. Červenec 2010 - 0:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Pamětník (anonym)
Vlasto, tenhle nesmysl si...Jistěže se v Čechách malárie vyskytovala, běžně se ale název "malárie" nepoužíval. Český název byl "střídavka" podle toho, že nemocný střídavě má a nemá horečku. Dnes je tenhle český název malárie úplně zapomenutý a většina doktorů ani neví, že střídavka je malárie.
8. Červenec 2010 - 0:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Vlasta (anonym)
To: Epidemiolog No abych řekla pravdu, tuto informaci jsem slyšela z rádia od nějakého Mudra a moc se m to nezdálo. Takže jsi mne uklidnil, ale ne zas moc, tou malárií jsi to trochu pokazil:)
16. Červenec 2010 - 13:16
Obrázek uživatele Návštěvník
herodan@atlas.c (anonym)
Velice účinný repelent Bugslock(bez jedovatých látek DDT) ve formě náramku proti bodavému hmyzu. Obsahuje pouze čistě přírodní výtažek z Citronely a Levandulového oleje. Nasaďte si tento stylový náramek na zápěstí či kotník a bodavý hmyz se vám bude vyhýbat obloukem. Cena 49kč aj spoštovným!!! herodan@atlas.cz
3. Červenec 2011 - 9:16
Obrázek uživatele Návštěvník
vitásek (anonym)
ano,malarie se u nas kdysi skutecne vyskytovala.a to i na vych.Slovensku.ale ne ta smrtelna,tropicka vyvolana prvokem plasmodium falciparum ktera se vyskytuje v tropech.ale ta lehci forma.jsou myslim4druhy plasmodii ale nevim ktera se u nas vyskytovala.jinak malarii prenasi komari samicka rodu Anopheles a ne Aedes.Aedes prenasi i mimo jinych napr.zlutou zimnici proti ktere bylo jiz davno za dob nasi 1.republiky vyvinuto ucine ockovani ktere je pri odjezdu do mnoha zemi kde se tento komar nebo nemoc a nebo oboje vyskytuji povinne.je to velice vazna nemoc,vetsinou smrtelna.komari samo prenaseji i dalsi nemoci a vetsinou vazne.kazda z nich je vazana vzdy na urcity druh moskyta.proti nekterym zatim neni ani ockovani(napr.horecka dengue-na tu je ockovani teprve ve fazi vyvoje a pokusu).komaru je samo vice druhu,anophelove u nas samo ziji(a nejen tento druh),poznaji se tak ze samicky pri sednuti napr.na strop odklaneji zadecek od podkladu(tedy od stropu).anophelove jsou nejaktivnejsi po zapadu slunce nejvice v lesich a mimo volna prostranstvi,druh aedes je nejaktivnejsi po vychodu slunce ve dne a to i ve mestech.
15. Srpen 2011 - 19:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Sodoma Gomora (anonym)
ano,malarie se u nas kdysi...No vida budeme ji tady zase. Řecko letos zaznamenalo 65 případů malárie.
22. Srpen 2016 - 15:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Machr (anonym)
Nedávno jsem přijel na návštěvu do Čech. První nebo druhou noc mě něco v noci v posteli poštípalo. Ráno jsem se probudil a měl jsem oteklé ucho, bradu, a flek na hrudi pod bradavkou. Místa svěděla, byla opuchlá a začervenalá. Pomyslel jsem si že to byla nějaká pěkná potvora komáří (v pokoji jsem žádného tehdy neviděl ani nezjistil - ani ze začátku však nehledal - až za pár dní jsem tam zahlédl co vypadalo na velikého komára, ale nikdy ho nechytil). Ucho a brada se postupně zlepšili, takže teď po 5 týdnech jsou, jak se zdá, v normálním stavu, ale ta skvrna na hrudi se nelepší. Svědí, a kůže je na povrchu hrubá a zanícená. Navíc zde máme sametky a dvě, které se přichytily vedle té skvrny na hrudi, ta místa jejich kousnutí pak jaksi obdržela charakter té původní skvrny, a vše se více méně teď slévá v jeden celek, i když ta místa kousnutí sametek jsou stále ještě rozpoznatelná. Ty sametky mě tam kously tak dva tři týdny po tom původním neznámým napadnutím. Tak si lámu hlavu, co by to mohlo být, neboť symptomaticky to na boreliózu nevypadá. Byl jsem v různých zemích pokousán všelijakými hrůznými komáry, ale tohle je něco mě naprosto nové a neznámé. Snad někdo z vás čtenářů má nějaký nápad, co by to mohlo být, a jak na to?
29. Srpen 2018 - 15:36

Přidat komentář

Reklama

Reklama