Zpráva o stavu

Doktorka.cz nabíhá na nový systém. Prosím omluvte dočasnou zhoršenou dostupnost služeb. Děkujeme!
2977 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Kolonoskopie

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Kája (anonym)
Prosím někoho kdo s tím mám zkušenosti o radu.Lékařka mi sdělila, že trpím dráždivým tračníkem a aby se vyloučilo nějaké jiné závažné onemocnění mi doporučila podstoupit kolonoskopii.Zájímalo by mne, jak se tento zákrok provádí, jak celé vyšetření trvá dlouho a hlavně zda a jak moc je bolestivé. Předem děkuji za odpověď.
19. Září 2002 - 8:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Radim (anonym)
Ahoj Kájo, bohužel já nemám s tímto výkonem zkušenost, ale našel jsem na netu článek. Tady je, ale bez obrázků.Co to je kolonoskopie a proč se provádí?Kolonoskopie je vyšetření, při kterém lékař zavádí ohebnou trubici (endoskop - viz obrázek) přes konečník do celého tlustého střeva a někdy i do koncové části střeva tenkého. Endoskop má na svém konci videokameru která přenáší obraz z vyšetřovaného orgánu na obrazovku, kde jej lékař hodnotí, dále má endoskop tzv. pracovní kanál, určený k zavádění různých nástrojů. Toto vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout dolní části trávicí trubice a případně provést odběr vzorků (tzv. biopsie) k dalšímu podrobnějšímu prozkoumání. Kolonoskopií lze prokázat zánět, polypy (viz dále), nádory, v některých případech může lékař též léčebně zasáhnout - zastavit krvácení, odstranit polyp (tzv. polypektomie). Kolonoskopie je v současné době "zlatým standardem" ve vyšetřování tlustého střeva a je přesnější než vyšetření rentgenové. Co jsou to polypy a proč se odstraňují?Polypy jsou abnormální výrůstky střevní sliznice (výstelky) o velikosti od několika milimetrů do několika centimetrů. Většin polypů je benigních (nezhoubných), ale lékař nemůže povahu polypu posoudit pouze z jeho vzhledu, nutné je podrobnější mikroskopické vyšetření polypu. Navíc z některých původně nezhoubných polypů se mohou časem vyvinout maligní (zhoubné) nádory. Nádory tlustého střeva patří k nejčetnějším v naší populaci a odstraňování polypů (polypektomie) je důležitým preventivním opatřením proti jejich vzniku. Jaká je od pacienta požadována příprava?Aby bylo možné provést vyšetření co nejlépe a nejpřesněji, je nutné aby bylo střevo zcela prázdné. Většinou se toho dosáhne požitím speciálního roztoku den před vyšetřením, podrobnější informace poskytne Váš ošetřující lékař. Před vlastním výkonem je pacientovi podán tlumivý lék, který minimalizuje nebo zcela odstraňuje nepříjemné pocity z vyšetření. Vzhledem k podání tlumivého léku byste během zbytku dne neměli řídit auto ani provádět jinou činnost náročnou na pozornost. Po polypektomii jsou někdy nutná krátkodobá dietní opatření (kašovitá strava), podrobněji Vás bude informovat lékař. Jaké jsou možné komplikace?Kolonoskopie je bezpečným vyšetřením prováděným zkušenými specialisty. Nejčastějším problémem po výkonu je přechodný pocit plynatosti v břiše. Větší komplikace - perforace (trhlinka ve stěně střeva) nebo krvácení po odběru vzorku nebo polypektomii jsou velice vzácné. Zdroj: http://www.nemfm.cz/cs/interna-p-kolonoskopie.php4Budu rád, když Ti alespoň tato informace pomůže. Podle popisu to nevypadá tak hrozně, já vím, to se to píše. Tak držím palce.Zdraví Radim.
19. Září 2002 - 9:22
Obrázek uživatele Návštěvník
zdenek (anonym)
Někdu tu je podobné téma, kam jsem psal svoji zkušenost. Jinak jenom krátce - pocity jsou hodně individuální, zpravidla to nebývá bolestivé, ale spíš nepříjemné. Dá se to přežít, já jsem jich absolvoval ve svém životě asi 13, ke konci jsem již s tamnějšími lékaři a sestrami laškoval.
20. Září 2002 - 21:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Chci napsat svůj zážitek z průběhu kolonoskopie, na které jsem byl včera. Není opravdu třeba se ničeho obávat. Netrvá to dlouho a jenom to občas zabolí. Mohl jsem sledovat vnitřek tlustého střeva na barevné obrazovce a bavit se o záběrech s doktorkou. Rozhodně to nebolí víc, než když má člověk bolesti břicha, kvůli nímž na tu kolonoskopii třeba jde. Naopak pak ví, co v tom střevu je či není za anomálie a nemusí si namlouvat, že má nějaké vážné nemoce.
21. Listopad 2002 - 15:43
Obrázek uživatele Návštěvník
slavka (anonym)
Vzkaz pro Zdeňka: Tvůj mail není funkční, prosím můžeš mi napsat sem nebo na můj mail : slavkaz"seznam.cz, kde jsi toto vyšetření absolvoval? Moc děkuji.
27. Listopad 2002 - 8:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Pepino (anonym)
Kolonoskopii jsem prodělal na dvou rozdílných pracovištích s rozdílnými způsoby přípravy a provedení. Nejdříve se musí den před vyšetřením úplně vyčistit , vypitím různě velkého množství projímadla. Druhý den Vás buť uspí a nebo vypijete látku na znecitlivění. Při zavedení hadice přes konečník až do konečné části tl.střeva není bolestivé , ale nepříjemné. Vzhledem ke způsobu vyšetření střeva se musí používat vzduch, který toto činí nepříjemné. Takže jsem zažil normální způsob odchodu vzduchu (značně nepříjemné ) a druhý ,(velmi mně překvapilo)kdy mi byla zavedena hadička a to byla opravdu velká úleva.
27. Listopad 2002 - 21:47
Obrázek uživatele Návštěvník
zdenek (anonym)
samozřejmě, na každém pracovišti panují jiné zvyky a pokud toho člověk absolvuje více a trochu se o to zajímá, tak se nestačí divit, kde jsou nějaké standarty. No nedivme se, když vidíme co se děje s léky ap. Hodně záleží na tom, kam se člověk dostane, jak je personál ten den naladěn ap.
27. Listopad 2002 - 23:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea (anonym)
Jdu na to poprvé a opravdu z toho nemám dobrý pocit. Mohl by mi někdo napsat ze zkušenosti, jaké to je? Mám strach z bolesti, je to prý dosti nepříjemné. Děkuji, Andrea
27. Leden 2003 - 21:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Není se opravdu čeho bát, pokud má lékař který ti tento zákrok bude provádět pro tebe pochopení a ty ho požádáš o anestezii tak si ten zákrok nebudeš vůbec pamatovat. Byl jsem u tohoto zákroku již několikrát a Opravdu záleží nejvíce na lékaři a personálu okolo.Vem si s sebou někoho kdo tě poté odveze domů jelikož po té narkóze budeš ještě omámená. Určitě bude lepší když budeš vědět co Ti opravdu je a ne ta nejistota teď před vyšetřením. Přeji Ti brzké uzdravení. Jirka
28. Leden 2003 - 14:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Ahoj, prosím napiš mě, kde provádějí kolonoskopie takhle bezbolestně. Já jsem ji taky podstoupila a bylo to obrovské trauma, křičela jsem bolestí a sestra mi ještě mačkala břicho.Hledám zařízení nebo aspoň název léku,který by mi mohl lékař podat, aby mě to nebolelo.Mnohokrát děkuji za pomoc.
4. Březen 2003 - 19:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Jenom malá poznámka - mluví se tady o anestezii. Pokud nebereme v úvahu celkovou narkozu (ta se používá u dětí), tak vlastní "oblbovák" od té velké bolesti stejně moc nepomůže. Člověk se sice před tím zklidní, ale pokud to má bolet tak to stejně bolí. Zažil jsem to asi 15x, prvních 6 mě příšerně bolelo i s injekcí, potom najednou jsem téměř nevěděl, že mi něco dělají i bez injekce. A dělal mi to ten samý doktor, celých 13 roků.
4. Březen 2003 - 20:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Eva (anonym)
Jdu na to v dubnu už potřetí. Poprvé to bylo bolestivé jak hrom a musela jsem pít Fortrans - fuj. Podruhé to bylo daleko lepší a pila jsem MgSO4 - toho je o půlku méně. Napíšu Vám pak jaký to bylo potřetí už se nemůžu dočkat. Doufám, že tam bude aspon ta hodná sestřička. Tak čau.
7. Březen 2003 - 17:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Byla jsem na tom jen jednou, ale vůbec mi nedávali nic pít, vyzvedla jsem si v lékárně klysma, které jsem si sama dvě hoďky před vyšetřením provedla. Vyšetření nebolelo, se zájmem jsem sledovala na obrazovce své vlastní střevo. Horší to bylo s odplynováním, trubičku mi sice dali, ale ta moc nepomohla a večer jsem si musela volat pohotovost, protože takový křeče v břiše jsem ještě nezažila.
20. Březen 2003 - 16:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Reya (anonym)
Právě dnes jsem tento zákrok podstoupila.Největší hrůzou pro mě asi nebylo samotné vyšetření,ale vypití slaných roztoků na vyprázdnění.Samotné vyšetření skutečně nebolelo,jen ten nepříjemný pocit,že mám něco v sobě.Špatně mi bylotaky po oblbováku,ale do hodiny mi bylo zase fajn.Chci jen říc lidem,kteří toto musí podstoupit,´T´se zbytečně nestresují.Dá se to přežít.
5. Květen 2003 - 20:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
No ja rozhodne souhlasim, ze ten slany roztok je na tom to nejhorsi:) Nasledne vyprazdnovani a sezeni 2h v kuse na WC take neni prijemne, ale jinak zakrok se da. Je sem ho dobrovolne podstoupil bez injekce dolsinu, protoze sem hned po tom musel ridit auto. No je pravda, ze sem si malinko vytrpel pri te klicce z konecniku do tlusteho streva. Ale pohled na vlastni apendix me fakt pobavil:) Celkove je asi nejvic neprijemne to odplynovavani po tom a z toho ty krece v brise. Ale myslim, ze se neni ceho bat!!!!
15. Květen 2003 - 20:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina Spurna (anonym)
Uz jsem to jednou psala ale protoze muj prispevek nebyl otisten nevadi napisu ho znovu, protoze mam chronicke bolesti vydrzim opravdu mnoho ale neco tak bolestiveho jsem jeste nepodstoupila, lekar mi pichl jen diazepam a hura na vec, neuveritelne to bolelo. Pro ostatni lekar ma zavest do zily flexilu a behem zakroku pridavat anestetikum a to dost silne. Nic takoveho se nedelo. A jak rikam zatracene si to rozmyslim nez tam pujdu po druhe. Bolesti bricha po vysetreni se mi zdaly zanedbatelne a ve srovnati s tim co jsem prozila pred tim nestaly za rec. Myslim si ze lekar proste usetril trochu anestetika s tim, ze to proste nejak vydrzim. Doufam, ze mu to budou delat taky tak aby to mohl posoudit.
2. Červen 2003 - 17:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
jiřino, ono je to těžké nějak paušalizovat - já jsem těch zákroků podstoupil asi 15, zmíněné injekce asi pouze ve třech případech. Bolestivost mimo jiné závisí i na uložení střev v den vyšetření a samozřejmě i na citu a zkušenosti lékaře. Když mě to bolelo, nepomohlo ani anestetikum, a celkem dost případů bylo v pohodě i bez oblbováku. Problém je, že u nás nejsou závazné standardy a stejné ve všech zdravotnických zařízeních.
2. Červen 2003 - 21:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Ahoj,vcera jsem podstoupila kolonoskopii po yalu. Pred zakrokem jsem mela jist 3 dny tekutou stravu. Dali mi podepsat papir, kde byl popisovan zakrok (vcetne injekce, asistence sestry atd.)Nic takoveho se nekonalo. Sla jsem "naostro".Doktor se mi vysmal,ze injekce uz se davno nepodava.Zdravotnictvi nema penize.Po zakroku mi se smichem prozradil,ze si delal srandu,ze by mi ji klidne pichnul, ale ze je zbytecna!Me to tak nepripadalo.Foukani vzduchu do streva bylo pekne bolestivy a poslouchat u toho vtipky dvou sester na doktora a nejake reci o dovolene v Tunisku... Nikomu to nepreju!Nastesti to trvalo jen chvili a dalo se to vydrzet. Nejhorsi byli krece v brise po cely den a hlavne vecer. Druhy den uz je to a bude snad ok. Preji vsem, kteri musi vysetreni podstoupit, at maji stesti na hodne doktory a taky na oblbovak. Pavla
20. Srpen 2003 - 7:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina Spurna (anonym)
Pavlo, mame asi podobne zkusenosti a fakt me tam nedostanou, pokud mi neslibi lepsi anestezii( a nedodrzi- jsem klidne schopna odejit dve minuty pred pocatkem akce)na onkologii se delaji bezne kolnoskopie pod analgetiky, a pokud ma nejaky doktor chut o tom zertovat, mel by si uvedomit, ze ho to muze po padesatce nebo, jako u mne, i mnohem driv, cekat taky. Doktori jsou jako pacienti neuveritelni zbabelci, nechaji do sebe napichat vse mozne, videla jsem doktora, ktery zkolaboval kdyz mu vytahli prokrvaceny tampon z nosu. Bylo by od vetsiny z nich velice pekne, kdyby nas pokladali za lidi se stejnymi pocity, jako maji sami.Ted mam na ne docela vztek protoze mi uz zas neco zvorali, jsem dost nemocna a roky poslouchat rozporuplne nazory ruznych lekaru, poslouchat, jak vam jeden nadeji dava a druhy ji bere, tak tohle vsechno je pekny zaprah na nervy. Da se to zvladnout, ale je treba si vypestovat dost velkou psychickou odolnost a ani tehdy se neubranite okamzikum zoufalstvi, strachu a sebelitosti.
21. Srpen 2003 - 17:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Zdravim pani Jirino, s postupem casu se na kolonoskopii divam jinak a jsem vlastne rada, ze jsem ji podstoupila. Ikdyz od kolegyne vim, ze tam kde ji podstoupila ona, se k ni chovali velmi hezky a celych 45minut se ji venovali a nic ji nebolelo. Je porad lepsi na kolonoskopii jit a vydrzet ty krece, nez zit s vedomim, ze jsem vazne nemocna a neco zanedbavam. Je mi teprve 24let a s chovani lekaru a sester v nemocnici jsem byla v soku. Nejvic na me dolihalo jejich chovani ke starym a tezce nemocnym lidem. Ja uz tam nastesti dlouho nemusim, ale ti ostatni? Jeste ted mi beha mraz po zadech. Radeji se budu vsem nemocnicim zdaleka vyhybat. Vam osobne preji hodne sil, pevne nervy a stesti pri lecbe. Pokud mate zajem, podivejte se na http://www.tcmherbs.cz/, hlavne na knizku, ktera je zde distribuuovana. Ja jsem si ji koupila a moc mi pomaha. Mozna by zaujala i vas. Hodne stesti a zdravi. Pavla
22. Srpen 2003 - 15:48
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
Dobrý den, když jsem četl Váš příspěvěk musela jsem říct, že máte pravdu, ale ne všem. V případě, že by šel onen pan doktor na ono vyšetření, věřte, že bude plně narkotizován...tak už to chodí...Ne na všech pracovištích je zvykem dávat tlumící prostředky ani zajištění žilní linky byste se nemusela dočkat. Mrzí mě to, ale jsou to fakta s pozdravem. sestra
12. Říjen 2003 - 16:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea (anonym)
Ahoj vsichni, mela bych absolvovat rektoskopii a pak snad i kolonoskopii. Je zde prosim nekdo, kdo ma DOBROU ZKUSENOST s temito vysetrenimi a mohl by doporucit lekare, u ktereho se da toto bezbolestne absolvovat. Jsem z Prahy, tak nejlepe nekde v Praze. Dekuju vsem moc. Andrea
29. Říjen 2003 - 17:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea (anonym)
Ahoj vsichni, mela bych absolvovat rektoskopii a pak snad i kolonoskopii. Je zde prosim nekdo, kdo ma DOBROU ZKUSENOST s temito vysetrenimi a mohl by doporucit lekare, u ktereho se da toto bezbolestne absolvovat. Jsem z Prahy, tak nejlepe nekde v Praze. Dekuju vsem moc. Andrea
29. Říjen 2003 - 17:54
Obrázek uživatele Návštěvník
dave (anonym)
Ahoj ,ja jsem absolvoval v jednom tydnu vysetreni jisnu hadici do krku a nasledne kolonoskopii.Muzu ti rict,ze to prve bylo pro me horsi,ac dost lidi tvrdi opak. poprve jsem nedostal zadnou oblbovacku a nasledne jsem se pral s rukou pani doktorky. Kdyz jsem prisel za tyden na kolonoskopii a uvidel tu samou pani doktorku,tak na me padaly mdloby.Pani doktorka mi ale asi pod tihou predchozich zazitku pichla injekci,zrejme nejakou silnejsi,protoze po par sekundach jsem se ocitl v jinem svete a vysetreni si moc nepamatuju,ale zase tak neprijemne to nebylo.Jen na zacatku pusobeni injekce me zacala pekelne palit ruka.Horsi byly krece v brise po zakroku,sice jsem podepsal,ze budu jeste dve hodiny po zakroku sedet v cekarne,nez odezni tlumivy ucinek injekce,ale sednout jsem si kvuli krecim rozhodne nemohl,tak jsem zvolil cestu domu a to opravdu nikomu nedoporucuju.Kdyz jsem se po pul hodine bloudeni vymotal z nemocnice,tak jsem nasedl do spatne tramvaje,kde jsem hned na schudkach zakopl a natahl se na podlahu.Cestou domu me budto lidi nadavali do fetaku nebo se ptali,zda nepotrebuju pomoc.Takze jsem asi moc sveze nevypadal.Andreo,zkus UVN v Praze,doktori jsou tam v pohode aoblbovaky maji skladem.Jak jsem se totiz dozvedel,tak ne vzdy jsou lekari ochotni injekci pichnout.
3. Listopad 2003 - 15:02
Obrázek uživatele Návštěvník
renata (anonym)
Já jsem podstoupila rektoskopii a po té irigoskopii,nic mi tam ale nenašli,ale pořád mám problémy s častým bolením břicha, chci se zeptat, zda podstoupit kolonosk. jestli tam vůbec něco zjistí. Už mě nebaví chodit po vyšetřeních, když mi stejně nic nezjistí, ale bolesti mám stále.
6. Listopad 2003 - 13:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Nina (anonym)
Ja byla na kolonoskopii pred 14ti dny ve Vojenske nemocnici v Praze. Musim rict, ze jsem se toho hodne obavala, ale z meho pohledu byla horsi priprava, nez samotny zakrok. Den pred tim nesmite jist a pit muzete jen mineralku ci vodu a do toho musite vypit cca 4 litry projimadla, ktere teda hutna horkoslane a je to fakt hrozny, hlavne proto, ze to nemuzete necim zajist. Samotny zakrok je v pohode, protoze Vas utlumi injekci, ze nemate ani neprijemne vzpominky. Lehnete si na bok (mate na sobe empir), pres zadek vam daji taky nejaky prehoz a pan doktor opatrne zavede sondu. Na obrazovce pak vidite sve strevo. Zakrok trva cca 30 minut. Potom vas odvezou do pokoje, kde tak hodinu, dve spite. No a potom jdete domu. Neni to tak hrozne.
19. Prosinec 2003 - 9:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirina Spurna (anonym)
No mne dali jako premedikaci jen Diazepam a desne to bolelo, pochopitelne ze mi napsali ze me premedikovali naplno, ale jednak jsem naprosto nespala, hned po zakroku mi dovolili odejit( zadne dve hodiny vyspavani), proste naprosto neverim, ze by mi jakoukoli premedikaci( krom toho diazepamu dali. Musim rict, ze vydrzim hodne, treba sternalka je pro me naprosto zanedbatelny zakrok, ze trhani zdurelych mandli -drobna neprijemnost, ale tohle tedy stalo za to. Nepamatuji si ze bych byla bdy na tak blestivem zakroku jako na Ponavce v Brne, takze pokud tam nekdo jde overte si jestli nema sluzbu nekdo, kdo na vas nebude setrit analgetiky. Jsozu tam podepsani tri tak nevim, ktery to byl, jinak bych se s vami rada podelila i o tuto zkusenost. Doufam, ze az to budou delat jemu, tak se taky nikdo nebude namahat s analgetiky, nejsem zlomyslna, ale tohle bych mu skutecne prala.
14. Leden 2004 - 18:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Spurna Jirina (anonym)
Tak nezbyva nez se omluvit, asi mi dali premedikaci i minule, protoze pres to ze mi ji pichli znovu to zase desne bolelo, pry je to tim ze jsem hodne hubena a mam hodne vinute tluste strevo. Ve 14 jsem mela peritonitidu a tak je mozne ze tam mam i nejake srusty, proste, nejen ze jsem neusnula, ale myslela jsem ze to skutecne nevydrzim. a to jsem na bolest dost zvykla. neumim si to vysvetlit, protoze temer nikoho to neboli a ja snasela velmi dobre zakroky jako sternalni punkci, stav po trhani mandli, stavy vsech operacich na kterych jsem kdy byla, jsem snasla velmi dobre a nepripadaly mi bolestive. Nejblbejsi je ze se hriozne stydim za to ze jsem tam narikala a ze jsem jen porad prosila aby mi to vytahly. ( lekarka a sestra) nikdo mi nic nevytykal jsou asi zvykle ze to proste nekoho hodne boli, ale je mi to hrozne trapne, nejsem zvakla "delat sceny".
24. Leden 2004 - 17:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
jiřino, jsem rád, že jsi se zase ozvala, protože se mi zdálo, že jsi zde, na doktorce již dlouho nic nenapsala. Jinak nemusíš mít výčitky ohledně scén při tomto vyšetření. Je to opravdu velice individuální. Jak jsem již psal minule, zažil jsem těchto vyšetření habaděj, při některých jsem tzv. taky vyváděl a byly takové, kdy i bez premedikace jsem téměř o ničem nevěděl a o nějaké velké bolesti nemohu mluvit. Velmi diskutabilní je taky to, že podávání (a i složení a také množství) zklidňujících léku závisí na lékaři. A mohu Ti říci že sami zdravotníci mají z těchto vyšetření největší obavy.
24. Leden 2004 - 23:09
Obrázek uživatele Návštěvník
LK (anonym)
No po procteni prispevku to nevypadal hrozne...... nejhorsi bylo to piti ,ze zacatku se mi chtelo zvracet, ale podarilo se mi i s cajem probublat 7litru ;-) ale to mi uz teklo vsude ;-) Z hlediska casovych duvodu jsem odmitl injekci na spani(jako podnikatel jsem porad na cestach autem). Do 80cm to bylo neprijemne, ale celkem v pohode bez problemu a pak strasna bolest, a jelikoz sestra se to tam snazila dal nacpat tak jsem se nastval a rekl jsem cituji doslova;-) " Vsak Vase prdel to neni.....;-))" vsichni byli jak opareni a vysetrovani skoncilo ;-) LKP.S. Nastesti jsem zdravy , ale asi se brzo rozpadnu na nahradni dily.....
4. Únor 2004 - 23:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Marcela (anonym)
Ahojky lidi, taky mě zítra čeká kolonoskopie v Brně Bohunicích. Je to moje druhá. Tu první jsem absolvovala v nemocnici v Blansku. Nedali mi žádný oblbovák (protože jsem na tom byla poprvé, tak jsem ani nevěděla, že se to může dát). Doktor i sestra byli bezvadní a chápaví. Šíleně mě to bolelo, takže se dostali jen do 60 cm. Ale zítra si nejakou medikaci požádám, protože se strašně bojím. Držte mi pěsti.Je lepší mít doprovod?
19. Únor 2004 - 8:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Mima (anonym)
Ahoj,Marcele drzim palce,aby ju v tom Brne minimalne uspali.Ja som bola totiz vcera v Kosiciach na kolonoskopii bez akejkolvek premedekacii.Nepichli mi nic a ten,kto neprezil ten horor,co vcera ja nevie,ake krasne je prebudenie do nadherneho rana,ked Vas nic take strasne,akou je kolonoskopia necaka.V ukrutnych bolestiach som sa citila podvedena,sklamana,zahanbena a ponizena uz aj preto,ze som necakala od seba taku reakciu na bolest. Som presvedcena,este aj dnes,ze vydrzim vela,ale na vcerajsej kolonoskopii som sa citila ako na jatkach.Tak vazeni,nechcem strasit,pripustam,ze niekto mal to stastie a prezil to bezbolestne,samozrejme je fakt,ze kazdy clovek ma iny prah bolesti,ale ja varujem vsetkych tych chudakov,ktorych to caka
20. Únor 2004 - 11:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Marcela (anonym)
Tak tu dnešní kolonoskopii jsem přežila. Hned ve dveřích jsem jim řekla, že bez injekce na to nejdu. Naštěstí to v Bohunicích píchají každému.Personál bezvadný. Ale asi mi toho píchli málo (Dormicum 2,5mg), protože to stejně bolelo. Ale neměla jsem aspoň nepříjemné pocity z nafukování. Odvoz jsem měla zajištěn, ale ani jsem ho nepotřebovala, protože jsem se vůbec necítila oblblá. Nic nového mi naštěstí nezjistili, ulcerozní kolitida a zánět jater mi bohatě stačí.Tak držím všem pěsti a bez medikace na to nechoďte, není důvod nechat se zbytečně trápit.
20. Únor 2004 - 15:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Petr (anonym)
Marcelo, 2.5mg dormica je bezna davka. Jinak pro ty, co jsou z Brna: absolvoval jsem kolonoskopii na gastroenterologickem oddeleni na poliklinice (nebo v nemocnici?) na Zahradnikove ulici a musim rict, ze jedine co me bolelo, bylo pichnuti toho dormica do zily :); personal skvely, sestricka mi provedla perfektni masaz bricha. Jinak jsem se bavil s lidmi, co na ten zakrok chodi casteji a ti doporucuji prvni dva litry toho "hnusu" vypit napr. s dzusem, eliminuje to to nutkani ke zvraceni :)
26. Únor 2004 - 21:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Standa (anonym)
Ahoj všichni,koho čeká tohle peklo.Byl jsem klidný než jsem tam šel,snad i proto,že jsem si přečetl většinou popzitivní reakce.(negativní jsem raději nečetl)Moje obavy se staly skutečností.Dostal jsem injekci proti bolesti,ale podle mě stejně nepomohla.Samotné zavedení nebolelo,ale poté jsem myslel,že to nevydržím.jak Vás nafukují a strkají sondu dále a dále,nepopsatelná bolest.Jsem chlap,co hodně vydrží,ale tohle...Byl jsem zpocený jako myša tekly mě slzy bolestí.Lituju každého,kdo tohle musí absolvovat.Já bych to nazval vyšetření za trest,cesta peklem.
12. Březen 2004 - 19:22
Obrázek uživatele Návštěvník
ALICE (anonym)
Kolonoskopii jsem zatím neabsolvovala, ale po tom co jsem vyslechla v čekárně, kde bylo slyšet naříkání vyšetřovaných bych na toto vyšetření nikdy při vědomí nešla (pokud by mě toto vyšetření mělo někdy potkat!) Prostě horor! Doktorka se mi snažila potom namluvit , že oni sice naříkají, ale pak vše zaspí a nic si nepamatují, ale..... Určitě jedině pod narkozou.Mrzí mě, že možná někoho tímto příspěvkem postraším, ale pro mě to příšerný zážitek. Nevím proč nás týrají, když to jde i jinou cestou i kdybych si měla narkozu a pobyt v nemocnici zaplatit.
15. Březen 2004 - 15:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Alice, samozřejmě, že to jde jinak - sám jsem jednu kolonoskopii pod narkózou zažil, ale to byla předoperační kolonoskopie. Malým dětem se dělá také kolonoskopie pod narkózou. Hlavní důvod jsou peníze - další lékař (anesteziolog), lůžka, předoperační vyšetření atd.Přitom dnes existují narkózy s minimálními následnými účinky - manželka byla na nějakém zákroku, připlatila si a po probuzení mohla odjet autem (pokud by musela, samozřejmě).
15. Březen 2004 - 19:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Martin (anonym)
Mne robili gastroskopiu a kolonoskopiu v Nemecku. V obidvoch pripadoch ma uspali. Len pri kolonoskopii som sa na velky tlak v bruchu prebral, ale naozaj len na chvilu, lebo asi mi hned pridali tu latku, ktorou ma uspali. Musel som v nemocmici prespat, lebo bez doprovodu ma domov v ten isty den v ziadnom pripade nechceli pustit. Inac absolutna profesionalita, pozornost, vysvetlovanie, trpezlivost, skrata vynikajuci pristup. A co je asi najdolezitejsie, vlastne uplna bezbolestnost. Dufam, ze sa to coskoro stane standarom aj na Slovensku.
18. Duben 2004 - 22:25
Obrázek uživatele Návštěvník
ferda (anonym)
ahoj všechni obávaný z toho vyšetření min týden sem absoloval fibroskopii nebo gastroskopii jak chcete bál sem se toho stejne tak sem odkladal toto vysetreni kolonoskopii a to 5 let !!! mam jiz tuto dobu strevni potize po urcite strave a piti..docela frajer ze sem to odkladal takovou dobu jenom kvuli tomu ze sem se bal !!!co ? mel sem to obr stesti ze mi nic nenasli , dolejsek uplne ok ..muj zdravotni problem je "nahore" zjistili .. s ty kolonoskopii , jak sem psal dost sem se toho bal a z tyhle diskuze mj nebo z okoli cca 30 lidi co mi vsichni rikali jak je to hrozne odporny a neprijemny sem tam sel se ztazenou prdeli :)) coz se zrovna nehodi :)) a vse sem prezil uplne v pohode, kazdej z toho dela veda a nic to neni !! parkrat tak 1x hodne me to zabolelo ale to bylo jednou a pak tak 3x jemne .. vubec nic necejtis !! a pozor uplne vse bez jaky koliv injekci !! myslim ze to jen oblbne a tu "malou" bolest stejne ucejtite, ale vazne to neboli hodne tak se nebojte !!!ja se bal 5 let a zbytecne .. jinak samozrejme je nejhorsi to naplynovani do streva aby tam dobre videli .. pote je dobry jit v klidku na zachod a posedet tam tak aspon 30 minut aby ste se odplynovali protoze je z toho clovek nafouklej jak jestrab :)))tak po hodine dvou sem byl ok a dneska mam super den ze sem to prezil pac sem si to predstavoval jako hruzu ..nebojte se toho!! chachoj
21. Duben 2004 - 19:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Ahoj vsichni,dnes jsem podstoupila kolonoskopii a rozhodne nesouhlasim s tim, ze to je bezbolestne. Dle sestricky je nejhorsi piti projimadla, ale po pravde ten zakrok bylo mnohem vetsi poklo. Tak desetkrat me prepadla bodava bolest v brise (to kdyz se v zatacce snazili protlacit hadicku s kamerou), do toho mi sestra mackala bricho a ja ji bolesti drzela za ruku. Dali mi sice injekci, ale ten opily pocit mi vydrzel tak pet deset minut. Hrozny. Ale pocit plynatosti jsem potom nemela temer vubec. Podle me to je o penezich, stihnout za cely den co nejvic lidi, takze hned po zakroku te poslou domu. Na radu jsem prisla az hodinu po objednani a prestoze je to hrazene pojistovnou, skasli me o 100 korun, ze pry za nadstandardni sluzby. Ja rikam spis za to cekani.PS: Pit 4 litry olejoviteho Fortrans po ctyri hodiny bylo jako bojovat nonstop se zvracenim. Zatim nejhorsi vysetreni co jsem zazila.
5. Květen 2004 - 18:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Hlava (anonym)
Kolonoskopie se není třeba obávat. Den před vyšetřením se nesmí jíst. Na večer se vypije určitý druh projímadla a poté hodně tekutin. Asi 2 hodiny dochází k vyprazdňování (silný průjem).Toto je naprosto bezbolestné.Žádné pnutí ve střevech, ani nic podobného.V den vyštření se ráno vypije druhá dávka projímadla,aby došlo k pokud možno co nejlepšímu vyprázdnění střev,což je základ úspěchu vyšetření.Při samotném vyšetření je dle potřeb pacientovi podána uklidňující látka,často ve spojení s látkou tlumící bolest (diazepam, apod.)Pacient téměř nic necítí.Vzácně mírnou bolest,jako při větrech,a to ve chvíli kdy je do střev vtlačen vzduch,aby se střevo roztáhlo.Většinu zákroku,který trvá asi 15-30 minut pacient prospí nebo si nic nepamatuje.Po zákroku dochází k uvolňování plynu ze střev-obyčejné prdění-bez bolestí.Toť má vlastní zkušenost.Taky jsem měl z vyšetření nepříjemný pocit a strach.Není důvod.
6. Květen 2004 - 14:24
Obrázek uživatele Návštěvník
ALICE (anonym)
Já jak jsem již psala na kolonoskpii nebyla, ale něco k tomu hnusu, co se má pít. Byla jsem 2x na rentgenu tlustého střeva, poprvé jsem taky pila myslím tři dny ten slanohořkýolejový hnus (ještě dnes mi stojí všechny chlupy, když si na to vzpomenu). Když mi lékař řekl, že se jim to nezdá a musím jít podruhé na rentgen, tak jsem řekla,že bych šla, ale že už to projímadlo nepozřu. Napsal mi X-PREP, doplácela jsem tenkrát(asi to jsou 2 roky?) 100,- Kč v lékárně. Den před vyšetřením jsem to vypila - mělo to příchuť jako kakao úplná pohoda. Muselo se na to vypít co nejvíce tekutin a už samozřejmě nejíst. A druhý den jsem šla s obavou na rentgen, že mi tam řeknou, že jsem špatně vyprázdněná atd.., ale bylo to v pohodě. Takže chce se to asi zeptat lékaře, zda neexistuje jiný přípravek na vyprázdnění. Mě řekl doktor, když jsem se ho ptala proč mi to nenabídl hned, že lidi to nechtějí, protože doplácejí???
6. Květen 2004 - 15:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Pro Hlavu: nechci reagovat nějak podrážděně, ale řadu věcí zjednodušuješ a bagatelizuješ. s tím vyšetřením to zase tak jednoduché není, některým lidem dá celkem dost zabrat. Ne každý dostane utišující prostředky a ne každý to prospí, ostatně celkem dost lidí to zde psalo. Je to velice individuální, někoho to bolí více někoho méně, někomu dělá potíže vypít projímadlo, mě třeba ne. jinak si osobně myslím, že každý by si rád doplatil na šetrnější projímadlo, než muset vypít levnější. jenže je to všechno o penězích. Já pamatuji doby, kdy se na kolonoskopii chodilo "nutně" ležet do nemocnice (v zájmu pacienta) dnes zase ambulantně (v zájmu pacienta), prostě jak se to hodí.
6. Květen 2004 - 20:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Hlava (anonym)
pro Zdeňka: popsal jsem jen průběh mého vyšetření. Jiné zkušenosti nemám, tudíž ani nic jiného k tomu dodat nemohu.
10. Květen 2004 - 12:38
Obrázek uživatele Návštěvník
ferda (anonym)
no vážně to tak hrozné není někdo z toho tady dělá trágu ale co sem dělal já to si nedokážete představit .. to vypití bylo fakt hrozný hlavně zbytek mé poslední 3 láhve s fortransem ...ale jak řikal vše ok .. na stolici pak dete a letí z vás už jenom pak voda !! pamatujte čím mín toho sníte tím lépe !! já například "piju" pouze už bujon a pak je to ok .. a jak tady někdo píše to vyprázděnní je bezblostné - příde to tak za 1-2 hod a kdybych měl takoveho bolesti u prujmu piskal bych si :-)))) a samotny vysetreni jak sem psal ta hadice když ve mě lezla necítil sem to jen 1 mě to zabolelo-když zatačel doktor ale trvalo to tak 3-5 sec .. nic hrozného a pak už jen tak 3x jemně ..tak takhle sem to snášel já !!! nevím ale asi jde taky hlavně o to jakýho máte doktora - když je to nakej magor a cpe to do vás skoro bez citu a mám blblou náladu k tomu je to zlý .. ja mel superovyho doktora ktery kdyz videl ze me to boli prestal apod... jo a vsechny ty oblbkovaky skoro k nicemu - v toto tedy se domnivam protoze vas to zaboli tak i tak !!! a ja kterej mam dosti hrozny problemy s psychikou a nervíkama sem to vydržel a to je co říct.. dnes sem byl pro změnu na ELEKTROKLÝZE - tenké střevo - viz diskuze elektroklýza a taky sem přežil jak gastro, kolo tak elektro :-) sem happy !! a opravdu se nebojte tolik !! důležitý je také doktor aby byl v pohodě a ne nějaký jouda bezcitný.. myslím..
26. Květen 2004 - 16:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Jekr (anonym)
Musím souhlasit s Ferdou, mám s vyšetřením stejné zkušenosti. Jelikož mám taťku s rakovinou tlustého střeva a nějaké to bolení břicha jsem občas měl, lékař mne celé dva roky přemlouval, ať na toto vyšetření jdu. Hrozně jsem se toho bál, jsem takový bolístko. Dostal jsem lahvičku X-PREP, na to vypít min. 3 litry tekutin.Žádný velký průjem, byl jsem jen večer jednou na WC a ráno maličko a říkal jsem si, že vůbec nemůžu být vyčištěný,ale lékař mne naopak pochválil, že ano. Je pravda, že celý den před vyšetřením se kromě vývaru už nesmí nic jíst a den předtím, jen lehce stravitelné jídlo. Před samotným vyšetřením, jsem chtěl injekci, ale jelikož jsem tam byl autem,nechal jsem se přemluvit,že mi ji nedají. Z celého vyšetření byl trochu bolestivý začátek, tak za tu první zákrutu, ale bolestivý asi jako při nadýmání, nebo při větším průjmu, pak už jsem vlastně nic necítil, občas jsem zacítil tlak, když tam sestřička přifoukla vzduch, ale pohoda.Ani jsem nevěděl jak ta sonda je daleko, myslel jsem že jsou furt na začátku a oni už byly na konci. Jelikož střevo nemá nervová zakončení, tak ani odebrání polypů nebylo vůbec cítit.Celé vyšetření trvalo přesně 20 minut. Před vyšetřením mi lékař řekl, že bolest je u pacientů velice individuální a že před vyšetření může pacient cítit tlak či bolest při nafukování do střeva, nebo když se napínají závěsy střeva. Myslím si že určitě taky hodně závisí na šikovnosti lékaře, resp. vlastně sestřičky, která tu hadici ovládá. Tchán kterému je 50 byl na vyšetření také a ani jemu to nečinilo žádné potíže, jen měl jiný preparát na pití před vyšteřením a to prý bylo horší jej vypít,než samotné vyšetření. Každopádně nečekejte léta na vyšetření ze strachu, nestojí to zato, ale ten pocit, že máte střevo v pořádku a žádná rakovina, to je paráda. Kdyby muj taťka šel před pár lety na vyšetření, nemusel rakovinu vůbec dostat. Ušmikli by mu polyp a bylo by. Tak hodně štěstí ostatním, které to čeká!!
1. Červen 2004 - 16:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Mike (anonym)
Dobry den vsem:mam jit na kolonoskopii prave v pondeli a mam z toho celkem strach.Cetl jsem veskere prispevky a vidim, ze pekne ruzni. Mam ale nekolik otazek a budu moc rad kdyz mi nekdo odpovi:1) kde (v jake nemocnici) mate dobre/spatne zkusenosti se zakrokem (popr. jmeno lekare)?2) doporucili byste uklidnujici lek ano/ne a jaky?3) jake projimadlo byste dopururcili a ktere nikoliv4) je doporucen rentgen misto kolonoskopie?dekuji. 3)
4. Červen 2004 - 15:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Jekr (anonym)
Já osobně jsem byl v Horažďovicích v okr. Klatovy u MUDr.Horejše. On se zabývá rakovinou tl. střeva a zejména studuje dědičnost této rakoviny. Proto mne tak přemlouval,abych na tu koloskopii šel.Jak jsem psal, injekci jsem si nenechal dát, i když jsem byl do poslední chvíle rozhodnut že ano.Zvládl jsem to v pohodě bez ní, ale když je možno si injekci nechat dát,proč ne?Oni už mají uklidňující prostředek připravený,takže podle mne si člověk nemůže vybrat,co chce na uklidnění. S tím X-PREP jak jsem psal, mám velice dobrou zkušenost, nejvíc mi vadila ta hladovka. Ale tchán i taťka dostali něco jiného, nějaké tři pytlíky, které musely rozpustit ve vodě a pak prý bylo utrpení to všechno vypít a pak měli velké průjmy. Ale je pravda, že předtím žádnou hladovku neměli. Tchán si dal den před vyšetřením k obědu kuřátko. Proč ten samý lékař předepisuje různá projímadla, nevím. K tomu rentgenu mi Dr. řekl, že ve střevě může být třeba zbyteček stolice, což na rentgenu může vypadat jako polyp, či nádor a na koloskopii by se muselo jít stejně.
4. Červen 2004 - 21:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Mike (anonym)
Jekr diky za informace. Ja uz to mam taky za sebou. Nebylo to tak hrozne. Hlavne doktor i sestra byli oba velmi profesionalni a velmi schovivavi. Byl jsem ve FNT v Praze v Krci. Muzu tedy vrele doporucit (Mudr. Antos). Byl jsem ale rad ze jsem mel informace tady z chatu, protoze jsem byl lepe pripraven a nechal jsem si odpovedet na otazky ktere zde lidi meli.Jeste k te hladovce. Ja ji taky drzel a jeste jsem vypil pripravek ktery musela lekarna pripravit. Je nekolik hodin po vysetreni a stale mam jeste prujem, ale jinak vse v poradku.
7. Červen 2004 - 16:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Marek (anonym)
Dnes jsem byl poprvé na kolonoskopii měl jsem z toho celkem strach, ale bylo to uplně v pohodě jenom trohu tlak v břiše při přifukování vzduchu. Nejhorší bylo vypít FORTRANS.Po vlastní zkušenosti mohu všechny případné adepty KOLONA uklidnit ničeho se nebojte a jděte. S pozdravem zdráv buď Marek
9. Červen 2004 - 18:53

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama