20 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Kde teď mám žít

10. Září 2018 - 0:24

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
nina (anonym)
Ahoj, je mi 19 let. Když mi bylo 7, moji rodiče se rozvedli. Přecházely tomu strašné hádky, násilí, a celkově na tu dobu nemám žádné vzpomínky. Poté jsem byla ve střídavé péči - týden u mámy, týden u táty. Táta si později našel přítelkyni, která otěhotněla a stěhovali se spolu do bytu k její mamce (mé nevlastní babičce) . Mě v té době bylo asi 12 let, strašně mě mrzelo, že si táta našel jinou rodinu, pořád jsem do té doby doufala, že se spolu s mamkou usmíří. Šla jsem bydlet k mamce. Život tady měl svá plus i minus. Mamka se zajímala o má trápení, povídaly jsme si, častokrát jsme se nasmály, ale i hádaly, protože máme obě dvě cholerickou povahu. Před 2 lety došlo ke strašnému sporu, a já se přestěhovala k tátovi do rodinného domku na vesnici. S nevlastní sestřičkou jsme si ihned padly do noty, ale totéž bohužel nemůžu říct o nevlastní mámě. Nikdy jsme si moc nerozuměly a neměly si co říct. Bohužel to samé platilo i s tátou, který pracuje jako učitel a kolikrát se jako učitel chová i doma (kdo má rodiče učitele, tak ví Široký úsměv ). Tady žiji teĎ druhým rokem, cítím se tu opravdu sama, protože si sem nikoho nesmím přivést a jelikož je to vesnice, moc lidí tu ani nežije, takže hodně času trávím v pokoji, občas za mnou přijede přítel na kole, nebo hraním se ségrou. Před 14 dny jsem se odhodlala dát s mamkou věci do pořádku. Sešly jsme se v cukrárně, povídaly, drbaly, a přišla řeč na peníze. Zjistila, že z 5000, které na mě tátovi posílá (plus 3000 by měl platit on), mi on nic nešetří na VŠ, a protože letos maturuji, příští rok jsem finančně nezabezpečená. Řešila jsem to s taťkou, ten se velmi naštval, nejprve mi to zakázal, pak řekl, že si těch 5000 od ní posílat můžu a můžu si z toho šetřit na notebook, který budu potřebovat na VŠ. Podle něj bych si z toho měla ale platit všechny mé výdaje - autobus, jídlo, obědy ve škole, mobil, kosmetika, vložky... Mamka si ale myslí, že bych si to měla šetřit na VŠ a část výdajů by mi měl platit taťka. Ten se strašně naštval. Přišel s tím, že co by mi měl platit, když je nenávidím, o nevlastní mamce mluvím údajně jako o maceše, o babičkách jako o čarodějnicích ( Head Bang ) a že ségry si ani nevšimnu (hrajem si dopoledne o víkendu a někdy i odpoledne když se přes pracovní týden nemusím moc učit) . V podstatě to rozhodl tak, že musím odejít, kam chci, ale tady zůstat nemůžu. Mamka mi prozradila, že to byl důvod jejich rozvodu, že mu jsou peníze kolikrát přednější než lidé. Chci se zeptat vás, jak byste jednali v mé situaci. Jsem opravdu bezradná, nikdy jsem nechtěla tohle zapříčinit, ale myslím si, že mamka má pravdu. Jsou tu možnosti - internát ve městě, kam chodím na školu ( - neviděla bych se moc s přáteli, přítelem, ale bohužel, muselo by se to zvládnout + musela bych si pořídit pračku, protože prát si někde musím) byt (pochybuji, že by se mi podařilo sehnat tak výhodný podnájem abych se uživila) jít bydlet k mamce (bohužel, bojím se hádek, a ta poslední prostě zanechala stopy) smutně se usmívá
13. Říjen 2014 - 18:23
Obrázek uživatele Návštěvník
??? (anonym)
Máš to holka moc složité.A nemohla bys se vdát za svého přítele?A potom spolu hledat podnájem?A potom si zářidit příspěvek na bydlení?Dát k soudu otce?Vím že se dobře radí tomu ,kdo to nezažil,ale snážím hledat řešení.
13. Říjen 2014 - 18:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Radana (anonym)
Tady je každá rada drahá. Uvědom si jedno: Jsi dospělá a měla by ses tak i chovat. U otce asi zůstat nemůžeš a on není povinný ti šetřit na vysokou. Mamka to sama asi neutáhne a tak je to na tobě. Začni si vydělávat, jdi do marketu doplňovat v noci zboží, cokoli si najdi. Dřív to bylo tak, že kdo neměl na vysokou peníze, no tak tam prostě nešel. Ty budeš pro rodiče tak jako tak přítěží, co si budeme namlouvat. Táta novou rodinu a mimino a mamka má asi malý plat. Vezmi rozum do hrsti a starej se o sebe sama, případně s přítelem. Já vím, je to kruté, ale čím dřív to pochopíš, tím lépe.
14. Říjen 2014 - 9:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Milan (anonym)
Tady je každá rada drahá....Není to zase až tak jednoznačné, je tu zákon o rodině a platí nějaká vyživovací povinnost, po dobu studia,takže jen tak odejít pryč nemá důvod.
14. Říjen 2014 - 9:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Radana (anonym)
Není to zase až tak...To sice platí, zákony jsou ale jedna věc a život druhá. Ale: Otec ji vlastě vyhodil a s mátí má problémy. Je jasné, že jí oba něco platit musí, tzn.: znovu soud, otec bude platit určitě méně, než dosud, matka také málo a to jí stačit nebude. Proto jí radím, že já na jejím místě, bych řešila svůj podíl na financích.
14. Říjen 2014 - 9:51
Obrázek uživatele Návštěvník
v. (anonym)
Moc těm příspěvkům nahoře nerozumím a příjdou mi hodně vzláštní. Nino, pokud tvůj otec je učitel a má tě rád a záleží mu na tobě, určitě nebude chtít abys skončila s maturitou a místo VŠ studia jsi šla dělat nekvalifikovanou práci. I pro tvého otce je to vizitka když se může pochlubit dcerou na VŠ a později ve významném zaměstnání. Myslím si, že pokud mu na tobě také záleží, bude tě na VŠ podporovat, tedy pokud uvidí výsledky. Nehledě k tomu že jako studovaný člověk budeš mít dobrou práci a snadněji si najdeš vlastní bydlení, zařídíš si nový život. což z nějaké nádeničiny v supermarketu dost dobře nejde. Zkrátka a dobře, čím lépe budeš studovat tím otec bude mít pocit že peníze do tebe vložené nejdou vniveč a i snadněji o tom přesvědčí machechu. Macecha si také uvědomi že ty také jako dobře finančně zajištěná vysokoškolačka nebudeš mít potřebu dělit se s macechou a sestrou o dědictví po tatínkovi kdyby se mu nedejbože něco stalo. Tak jen otci slib že budeš dobře studovat a že si vážíš jeho podpory a uvidíš že vše dobře dopadne.
14. Říjen 2014 - 10:03
Obrázek uživatele Návštěvník
pohled z jiného (anonym)
Ahoj, je mi 19 let. Když...Ve tvém věku, když jsem odmaturovala, tak jsem se sbalila a vypadla z domova. Nevisela jsem rodičům pořád na krku, VŠ jsem vystudovala, vše jsem si poplatila a netahala jsem se o prachy. Dostala jsem 2000,- Kč do začátku a pak holka starej se sama. Zaráží mě to, jak se taháš o peníze a tzv. si chceš šetřit. Ale neuvědomuješ si, že také něco stojíš, v tom má tvůj táta pravdu. Vždyť jo, polovinunákladů by měl paltit taťka, ale ruku na srdce,spočítej si náklady na jídlo, bydlení, kosmetiku, oblečení, obuv, drogerii, energie, tvoje koníčky, pobyty se školou, výlety, kurzy, pomůcky do školy a další věci, které potřebuješ, nebo nepotřebuješ, ale chceš je. Není to žádná legrace a z toho ještě spořit? A z čeho jako?
14. Říjen 2014 - 10:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Týna (anonym)
Moc těm příspěvkům...No to je sice hezké, co píšete, ale kde žijete? Ona musí být nohama na zemi a řešit to teď a vycházet ze své situace. Proč by si zdravá dospělá holka nemohla ke škole přivydělat v marketu? Studenti měli vždycky hluboko do kapsy a rádi si přivydělali. Pak může řešit třeba privát o více lidech, ale říkat si, že tatínek se s ní rád pochlubí, to jí tedy radíte!
14. Říjen 2014 - 11:34
Obrázek uživatele Návštěvník
Houza (anonym)
No to je sice hezké, co...Myslíš privát, do kerýho by zvala klienty a za peníze s nima souložila?
14. Říjen 2014 - 11:42
Obrázek uživatele Návštěvník
v. (anonym)
Spíše nerozumím ja vam Tyno. Spravny rodic by nemel mezi svymi detmi rozlisovat a brat je vsechny rovne a stejne jim pomoci do zacatku zivota. Proc by nemohl byt na svou dceru hrdy jak si dobre vede, kdyz si otcovu hrdost zaslouzi? S nekym se pohadat a odejit ve zlem nicemu nepomuze. Nino jak sama pises mas cholerickou povahu a hadas se s mamkou a tatou, nemuze byt trochu chyba i tebe? Uvedom si kolik dnes vse stoji a kolik muzes z tech 5 tisic od mamy usetrit kdyz se budes zivit sama. Co kdybys zkusila trochu uznat ze tata ma taky pravdu a rekla mu o tom? Mozna by jsi nemusela od nej odejit. Uvedom si ze brzo odejdes na vysokou skolu a u taty nebudes uz tak casto a pak se osamostatnis, co kdyby jste si slibili ze se nebudete hadat a ty budes dobre studovat, nevyresilo by se neco?
14. Říjen 2014 - 13:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Robert (anonym)
Dost dobře si nedovedu představit, jakou „brigádu" by si musela najít, aby ji to uživilo a přitom stíhala vysokou školu... To šlo snad za komančů, ale dneska?
14. Říjen 2014 - 14:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarin (anonym)
Dost dobře si nedovedu...Ale dneska to jde také, jen chtít. Před 5 lety jsem vysokou dostudoval a to není tak dávno. Celou dobu jsem brigádničil ve skladě potravin a několikrát do týdne pomáhal v pizzerii. Je nutné ujasnit si priority, kdo se chce flákat ve vlnm čase po putykách, nebo se jen válet doma tak samozřejmě čas mít nebude nikdy. Ono je jednodušší si říci rodičům, že? Maminka a tatínek vše zaplatí...Musel bych se za sebe stydět, žebrat u nich každou korunu a být již dospělý.
14. Říjen 2014 - 15:44
Obrázek uživatele Návštěvník
??? (anonym)
Myslíš privát, do kerýho...Bohužel i to se stavá.
14. Říjen 2014 - 17:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Kety (anonym)
Ale vy Jarine vůbec...A vy, milá paní, nerozlišujete momentální stav dívčiných financí a její vyhlídky na bydlení. Jestli si přivydělávat chce, nebo bude jen natahovat ruce pro peníze od rodičů. Ono honit honoraci je jedna věc, ale člověk na to musí mít.
14. Říjen 2014 - 20:30
Obrázek uživatele Návštěvník
praxe (anonym)
Ale vy Jarine vůbec...Když se chce, všechno jde. Člověk musí hledat způsoby, jak to udělat a ne důvody, proč to neudělat a proč to nejde.
14. Říjen 2014 - 21:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Béďa (anonym)
Když se chce, všechno jde....Jasně, pokud se přihlásí např. na Soukromou vysokou integrovanou školu J.A. Komenského, tak těch brigád stihne několik. Dovedete si ale představit, jak někam chodí makat po nocích třeba na medicíně?
15. Říjen 2014 - 0:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Peggy (anonym)
Jasně, pokud se přihlásí...Tak to je asi opravdu vyloučený...
15. Říjen 2014 - 1:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Fernando (anonym)
Rozhodně bych byl proti účelovému sňatku, který tady nahoře navrhuje značka "???". Považuji to za jedno z nejhorších řešení vůbec.
15. Říjen 2014 - 1:16
Obrázek uživatele Návštěvník
zkušenost (anonym)
Jasně, pokud se přihlásí...Například můj brácha to při medicíně dokázal. A bylo jich takových více. Tak tu neobhajujte prachsprostou lenost a věčně nataženou ruku po penězích.
15. Říjen 2014 - 8:09

Přidat komentář

Reklama

Reklama