42 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Kde dostala církev majetek?

10. Září 2018 - 0:15

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Moc by mě to zajímalo,protože mám kolem sebe lidi,kteří tvrdí,že to církev nakradla.Děkuji za odpovědi.
27. Září 2009 - 20:34
Obrázek uživatele Návštěvník
nevím (anonym)
g
28. Září 2009 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Básník (anonym)
Moc by mě to zajímalo,protože...Prvotní akumulace majetku byla všude převážně nemorální (krádeže, loupeže, vydírání, vynucene závěti). Církev není výjimkou.
28. Září 2009 - 16:08
Obrázek uživatele Návštěvník
kriminalista (anonym)
Špatně položená otázka. Ona ho nedostala, ona si ho vzala.......
28. Září 2009 - 16:38
Obrázek uživatele Návštěvník
církev (anonym)
Moc by mě to zajímalo,protože...zkonfiskovala hodně majetku lidem, které inkvizice dříve odsoudila k smrti. Procesy s čarodejnicemi jsou špičkou ledovce. Pak různé svaté války. Něco získala dary. Pochopitelně ne prací-církev vždy vedla pouze kázání o skromnosti a chudobě. Jinak prodávala odpustky a ty byly tím vyšší, čím bohatší byl ten, komu se mělo dostat odpuštění-oni uměli dobře počítat. Představitelé církve nikdy nepracovali, ovšem spousta chytrých lidí v církvi vždy věděla jak na to-z víry si rovněž lze udělat dobrý byznys, lepší, než by se mohlo navenek zdát.
28. Září 2009 - 18:10
Obrázek uživatele Návštěvník
pepek (anonym)
také pivovary,likérky,odkazy dědictví,i faráři dědí po rodičích.no a samozřejmě tak jak bylo napsáno nade mnou,jen ty loupeže asi vypadaly trochu jemněji.proto přísný celibát a nebo v případě narození potomka-exkomunikace,aby nebylo výživné a dědictví.pilní a trpěliví jak bolševici.
28. Září 2009 - 19:24
Obrázek uživatele Návštěvník
ano, (anonym)
také pivovary,likérky,odkazy...co se majetku týče, byla církev vždy trpělivá včelka a shromažďovala - s jejím učením se to neslučuje. Dnes se soudí o miliardový majetek s dvěma sty miliard úroků, takže o majetek církvi vždy šlo, jde a půjde. Já jim to nevyčítám, přeji jim to, i když nechápu k čemu to starým pánům je-asi nějaká mánie, do hrobu si nic nevezmeme. Káží vodu a pijí víno, to patřilo k církvi vždy.
28. Září 2009 - 20:02
Obrázek uživatele Návštěvník
! (anonym)
Kazdy ma plnou hubu, ze neni penez atd, ze to cirkev nikdy nemela, ze ji to nepatri... Jak se davalo restituentum, byvalym komunistum, ruznym smelinarum atd, tak to byl 3.odboj, nebo neco jineho, za co se ty zlodejny daly schovat. A ted to najednou nejde, a nejvice rvou ti co toho v minulosti nejvice pobrali.
10. Prosinec 2012 - 14:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
co se majetku týče, byla...at bolševik vrátí co si nakradl!Jo,jo...to se to kradlo,obohacovalo a loupilo z cizího a v tomto hrál bolševik vždy prim.Nakrást si,mít se dobře,dřít prostý lid a žít z jeho práce ,vraždit,zavirat do vězení za vlastní názor a jak parazit žít na těle hostilele-tj obyčejných lidí a na jejich mizerné životní ůrovni si budouvat kariéru pohodlného života ,kde si bolševik dovoloval vše a nic se mu za to nestalo,protože byl nad zákonem.Bolševika doba nezmění,bude pořád stejný vždy připraven.Bohužel pro něj je ale nyní doba NATO,EU a svobodné Americké společnosti a proto je nemile překvapen,když je náhle zde v Česku za své zlodějny pranýřován,popotahován u soudu,trestán a posílán do vězení a k soudu....Nemilé překvapení pro bolševika,který byl vždy nad zákon.Nejdřív kradl co bylo České a "odkláněl" a když bylo vše v Česku rozkradeno,začal krás z Evropských dotací EU.Ale to mu západ trpět nebude!Tak proto se poslední dobou množí zprávy o zlodějích tunelářích,kteří končí u soudu a ve vězení....nic jiného v tom není.A to je dobře
3. Prosinec 2015 - 7:46
Obrázek uživatele Návštěvník
dotaz (anonym)
zkonfiskovala hodně majetku...není pravda že kněží nikdy nepracovali. Kněží v minulosti pracovali na poli jako jiní.Orali seli atd. Ke každé faře náležel menší pozemek asi tak do 2ha. Tím myslím farnosti za feudalismu. Tehdy ten kousek země znamenal obživu. Později již tomu tak nebylo, majitelé zemědělských pozemků začali dávat své pozemky do nájmů, protože s pomocí zemědělských strojů bylo možno obdělávat větší polnosti. Lidé začali pracovat v prvních továrnách. Obdělávat půdu dřívějším způsobem se nevyplácelo. Nájmy za tyto pozemky byly nízké, jednalo se sice o určité přilepšení, ale nedá se z toho vyžít.Od r.1948 tyto polnosti v JZD, nyní přejmenované na akciové společnosti. V této souvislosti mají jednotlivé farnosti polnosti, které kněze nemohou uživit. 2000kč nájmu za rok je méně než činí sociální dávka za měsíc. Takže dotaz - zajímalo by mně , kde se vzaly ty obrovské částky na restituce ? Jedná o nějaké speciální odškodnění pro církev, kterou běžní majitelé pozemků nedostali?
3. Prosinec 2015 - 10:24
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
není pravda že kněží...pane(í),na to musejí být právní podklady,které dokazují na základě něčeho.Tudíž,pokud má původní majitel právní doklad k majetku-musí jej ukázat,dokázat jeho pravost a tím legalizovat svůj nárok.A církev tyto doklady má.Jedná se ,abych neodbočoval od Vaší otázky o majetky darované cirkvi světskou mocí,tj král ,středověký stát,nebo soukromá právní osoba.A zde jednalo o pole,lesy a nemovitosti o které je nyní veden spor se státem.Do r. 48 stát tento majetek nevlastnil a to je dokázáno .Zde se pohybujem hlavně ve právní sféře a ta je postavena na logice.Tj,že pokud někdo něco chce a má požadavek,musí si to právně zdůvodnit a pokud na to nemá právo,jsou zase ty §§ ,aby se mu to právo upřelo.Je to logické.
3. Prosinec 2015 - 12:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Církve (anonym)
Kazdy ma plnou hubu, ze neni...vodu kážou a víno pijí. Náboženství jsou opiem lidstva. Farář nám slíbil nebesa a třese se na majetek. Karel Kryl
3. Prosinec 2015 - 13:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Odpověd (anonym)
Kde církev vzala majetek? Předně věřící platili desátky, desetinu ze všeho co člověk vydělal, zaplatil církvi. Pokud nezaplatil, kněz mu zabavil nemovitý a movitý majetek a zakázal vstup do kostela. Proto určitě sám svýma rukama nemusel pracovat na poli. Ani by kněz ze své práce na poli nebo v chlívu nezaplatil opravu kostela a fary. Dále se platilo knězi za zápis do matriky při narození dítěte, svatbě nebo úmrtí, platba byla za křest, svatbu, zádušní mši, za mše za zesnulé. Kněz vyučoval ve škole náboženství, úřadoval ve farní kanceláři a psal a sloužil mše, navštěvoval umírající k poslednímu pomazání. Takže si jistě dovedete představit jak by vypadala mše kdyby na ní kněz přišel po celodenním rozvážení hnoje po polích. Zde se vzal ten ohromný majetek církve.
3. Prosinec 2015 - 15:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Karel (anonym)
V USA věřící platí desátek i kdyby přišli o dům nad hlavou. Jak jim církev pomůže poté co jí zchudlý věřící zaplatil miliony na desátkách? www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=16565
3. Prosinec 2015 - 15:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Karel IV (anonym)
V USA věřící platí...Jenže když si pročtu onen odkaz tak ony desátky platí dobrovolně. :-) "Někteří hluboce věřící křesťané se mohou na ulici octnout kvůli tomu, že se za žádnou cenu nevzdají placení desátku, dobrovolného příspěvku církvi,..."
3. Prosinec 2015 - 17:34
Obrázek uživatele Návštěvník
dotaz (anonym)
Spolu s dalšími pracovníky jsme vyhledávali v pozemkových knihách 1992-1994 církevní pozemky. (za první republiky byly pozemky zaknihovány v pozemkové knize, případně v zemských deskách, později byly pozemky zaknihovány na katastru nemovitostí. Pozemky byly jak píši - na jednu faru připadalo poměrně málo pozemků, Kněží mám vysvětlovali, že kněz za feudalismu hospodařil na poli. Děkanové (nadřízení farářů) měli např 20ha k tomu hospodářské budovy. Desátky se samozřejmě také platili. Fara v obci 1000- 2000 obyvatel Vyučování náboženství 5 tříd bylo 5hod týdně, mše 2hod týdne, 1hod týdně křty, pohřby, svatby, jinak nevím co by psal leda paměti. Celkem 8hod týdně. během 30 let postupně vyplaceno cca 59 miliard korun jako náhrada za majetek, jenž nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen. Zajímalo by mně kde je soupis majetku, pokud víte sdělte mně to. Byla to naše práce, stát platil naši činnost , výsledky byly předány církvi, ale soupis nikde nevidím.
3. Prosinec 2015 - 18:28
Obrázek uživatele Návštěvník
dotaz - oprava (anonym)
během 30 let postupně vyplaceno cca 59 miliard korun jako náhrada za majetek, jenž nemůže nebo z různých důvodů nebude vrácen - zajímalo by mně co to bylo konkrétně za majetek, který nemohl být vrácen - v našich farnostech jsme našli jen drobnosti.
3. Prosinec 2015 - 18:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Jiný dotaz (anonym)
Až to všechno zchátrá, bude se o to církev starat nebo si snad myslí, že by si někoho přizvali a oni jim to opravili? To si nejsem dvakrát jistý.
3. Prosinec 2015 - 18:39
Obrázek uživatele Návštěvník
pane Jahoda (anonym)
at bolševik vrátí co si...Spolu s dalšími pracovníky jsme vyhledávali v pozemkových knihách 1992-1994 církevní pozemky za bolševika obhospodařovala JZD, v dnešní době nájem činí 2000 Kč za rok. Bolševik tedy nic neukradl, ale naopak vyplácel kněžím platy. Pokud víte o nakradeném majetku uveďte, kde je tento majetek uveden velmi by mně to zajímalo, o jaké pozemky se v mém okolí jedná
3. Prosinec 2015 - 18:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Spolu s dalšími pracovníky...a to je v pořádku,zde se pak jedná o právní bitvu a at vyhraje ten kdo prokáže svou pravdu.Ale jak uvádíte,církevní pozemky obhospodařovala JZD a po právní stránce se tedy jednalo o majetek,který jí a státu nepatřil a že stát platil církvi a kněžím plat?V pořádku,bylo to nájemné za odcizené majetky.Co se týče těch desátků ve středověku,potom ůčel světí prostředky a dnešek,kdy poddaný platí státu více jak polovinu platu na daních je toho příkladem.Za všechno se platí,existuje dokonce i daň z luxusu.kdy zcela nové a koupené auto po té,co vyjede z prodejny okamžitě ztrácí hodnotu kolem 50000 KČ.Takže ono to je v dnešní době zcela stejné jak v tom středověku a zde v ČR obvzláště,máme jedny z největších daní v Evropě .
3. Prosinec 2015 - 21:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Odpověď (anonym)
Pod farnost spadalo víc obcí bez kostela. Také dřív se rodilo víc dětí, bylo víc křtů, biřmování, všichni lidé uzavírali manželství, a každý člověk měl pohřeb. To není jako dnes, kdy lidé žijí neoddáni a místo pohřbu si ani nevyzvednou urnu. Těch mší se sloužilo víc než dvě. Byly mše při každém pohřbu. Také si mohl někdo zaplatit mši navíc za své zesnulé. Po mších kněz vede zpovědi a dává rozhřešení. Také musí připravovat kostel na různé svátky a mše. Před svatbou kněz vyučoval snoubence na vstup do manželství. Na každou mši si musel připravit kázání. Na každé svatbě nebo pohřbu musel mít připravený proslov. Zaučoval mladého kaplana. Kněz měl na starosti víc škol ve farnosti, které obcházel. Dřív školy byly vedeny církví, farář kontroloval učitele a třídní knihy. Státním orgánům musel posílat opisy matrik. Lidem vystavovat duplikáty dokladů. Vedl soupis cirkevního majetku v kostele a faře, vedl účetní knihy o desátkách a nákupu mešního vína, hostií, režii provozu a údržby kostela a fary. Kdykoli když se někdo na něj obrátil, musel mu pomoci radou. Nebylo toho tak málo jak myslíš. Kláštery, biskupství a řády měli celé velkostatky s polnostma. Je jasné že za 40 let se postavila celá města a továrny na zelené louce a nikoho nezajímalo komu patří pozemky.
3. Prosinec 2015 - 22:31
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
vodu kážou a víno pijí....náboženství není opium lidstva,příkladem je Judaismus,krásné ,nevtíravé a neagresivní náboženství maximálně schopných lidí a to jsou Židé,já je mám rád a fandím jim,jejich kultura je super.A toto náboženství dalo vzniknout státu Israel kde Židé nalezli útočiště před lidskou nenávistí,omezenosti a blbým antisemitizmem .Je povinoostí každého křestana fandit Israeli a být sijonista a filosemita a bránit lid Israele před lumpy .A kdo je z křestanů antisemita,je pokrytec,neb Kristu byl také Žid a svatý Petr,první Papež,panna Maria a v§bec všichni apoštolové-všechno židi!
4. Prosinec 2015 - 13:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Jeanette (anonym)
náboženství není opium...Jahodo, pod to se podepisuji... Ano. Mám tam hodně předků a příbuzných.
4. Prosinec 2015 - 14:41
Obrázek uživatele Návštěvník
? (anonym)
A kdepak asi církev ten majetek získala, než jí ho sebrali? Je nad církev nějaká výdělečně činná firma?
4. Prosinec 2015 - 15:57
Obrázek uživatele Návštěvník
pro odpověď (anonym)
Pod farnost spadalo víc...vy mlžíte, tak kde je ten majetek (pozemky) , když není v pozemkových knihách?
4. Prosinec 2015 - 19:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Jahodo, pod to se...to musí být krásné jezdit do Israele jako domů,za rodinou a příbuznýma a ne pouze jako turista.Já Jahoda,když jsem byl v Israelijako turista s Ave tour Jiří Chválek,měl jsem řeč s naším průvodcem panem Hrdličkou a řekl jsem mu,že tomu tady (Israel) neskutečně fandím,že jsem Sijonista a vychutnávám si v Israeli každý okamžik,vážně nevím co mě k Isralskému národu tolik táhne a proč mám k němu hluboce kladný zakořeněný vztah,bude v tom asi nějaké podvědomí,ale krásné podvědomí a na elektronickou stopu která po mě zůstala na internetu jsem hrdý.At žije Israel!
4. Prosinec 2015 - 20:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Skeptik (anonym)
a to je v pořádku,zde se...Katolická církev získala majetek dost pochybně. Vydřené desátky, platily se jako daň, členství v církvi bylo povinné. Prodej odpustků, platilo se za svatby, funusy. Pak bohatí odkazovali církvi majetky, aby se tím vykoupili z očistce. Pochybné způsoby, jak katolická církev v naší zemi k majetku přišla, těch bylo více. Pak tu jsou nekatolické církve, kde majetek byl z vlastních sbírek, či desátků dobrovolně placených. Evangelík po tolerenčním patentu musel dál platit desátky katolické farnosti, krom toho pak ještě platil salár na svého faráře. U nových církví jako baptisté, tak ti mají vše z dobrovolných příspěvků. Po majetku se vyloženě třese katolická církev, různé právnické osoby (klášter, farnost) neznají skrupulí. Učí se chudoba, ale jak jde o majetek, tak neznamjí bratra či bližního. Jinak co bylo ukradeno, to se sluší vrátit. Tohle v českém kontextu těžko stáhnout na katolickou církev, zde nejde o matek získaný skutečně dobrovolnými dary věřících. Panovník rozdával majetek státu, který chápal celý jako své osobní vlastnictví, jiní si vykupovali odkazy církvi své hříchy.
5. Prosinec 2015 - 14:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Skeptik (anonym)
Církev by měla žít z příspěvků svých členů. Sektáři jako svědci Jehovovi či mormoni dokážou žít z darý svých oveček. Proč by to nešlo i u katolíků? Nemám rád nejapné řeči kardinálů, že církev je přínos i pro ostatní a tudíž ti nekatolíci jsou povinni na ni platit též. Kolik by bylo katolíků, když by každý katolík musel platit církevní daň, jak třeba v Německu? Vracení majetku? Po Bílé Hoře se ukradl majetek nekatolické české šlechtě, dostali to cizinci, co sem přišli z holými zadky a císař jim dal nakradený majetek, na své si přišla i katolická církev. Tady taky nikdo nic nikomu nevrací. Církvi se dávaly majetky, když 98% obyvatel byli povinně katolíci, ty 2%, to byli židé. Ke katolické církvi se hlásí nyní podstatně méně obyvatel, takže by to chtělo i redukci majetku v daném poměru. Ten počet přesvědčených katolíků, to by šlo nejlíp zjistit ochotou platit církvi desátek, plus teda pravidelnou účast na bohoslužbách každou neděli, jak to dřív taky bývalo.
5. Prosinec 2015 - 14:19
Obrázek uživatele Steve
Steve
Dostala? Nic nedostala, "Bylo navráceno" je přesnější.
5. Prosinec 2015 - 18:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Církev by měla žít z...at bolševik vrátí co si nakrad!Když může bolševik loupit ve Švýcarsku miliardy(10),tak může vracet i to co si nakradl!Nevymlouvejte se,bolševici a vratte co jste si nakradli!Na vás není nic morálního,jste obyčejní kriminálníci!
6. Prosinec 2015 - 12:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
at bolševik vrátí co si...šmankote a já,obyčejný dělník budu dělat za pár tisícovek nad životní minimum?!!
6. Prosinec 2015 - 12:40
Obrázek uživatele merry39
merry39
Jářku Jahoda , držej se chcánků v polských kostelech ...
6. Prosinec 2015 - 13:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Jářku Jahoda , držej se...znám případ,kdy se jeden ožrala vsadil,že se v hospodě vymočí do pullitru.Udělal to,sázku vyhrál a během několika hodin byl na policejní cele obžalován z ohrožení veřejnosti a u soudu dostal několik roků nepodmíněně!
6. Prosinec 2015 - 14:14
Obrázek uživatele merry39
merry39
Nevím jak to souvisí s restitucemi a církevním majetkem , ale je to nesmysl . Jedině snad , že by trpěl nějakou obzvláště závažnou infekční chorobou a vědomě ji tímto způsobem hodlal šířit
6. Prosinec 2015 - 14:36
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Nevím jak to souvisí s...na to jsou §§§§§ říká se tomu obecné ohrožení,já vycházím ze slav pana Kohouta a odvolávám se při tom na článek na Seznam cz-Marxista kohout,umělec,aktivista nebo jen obyčejné prase.- a atam je vyfocen jak leje nějakou tekutinu z lahve do nádoby se svěcenou vodou ze které si věřící močí prsty ,když se při příchodu do chrámu Páně křižují.Tvrdíte,že by musel trpět infekční chorobou,aby ohrožoval? A cožpak vy nevíte,že sperma vychází z penisu močovou trubicí ze které se před tím močilo?Chce se mě zvracet!Jinak ale souhlas,že tento námět souvisí s restitucema,když už ale stát začíná dávat církvím čím dál tím méně peněz za jejich základě,potom at beze zbytku vrátí vše co není jeho!Do posledního haléře!!
6. Prosinec 2015 - 16:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
na to jsou §§§§§ říká...oprava"tento námět nesouvisí s restitucema.Ale aktivista Kohout vlastníma slovama tvrdí,že smíchal své sperma s vodou a je vyfocen,jak ji dle jeho slov leje do svěcené vody v chrámu Páne v Polsku.
6. Prosinec 2015 - 16:47
Obrázek uživatele Návštěvník
D (anonym)
Pavel Kohout, ten exkomunista, autor budovatelských písní, chartista, spisovatel a přítel Václava Havla? Nebo jiný aktivista stejného příjmení?
6. Prosinec 2015 - 16:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Pavel Kohout, ten...to co udělal je arcirouhání se Bohu,dílo iblíse,lucipera a belzebuba-je to dílo satana !At se kaje ,činí pokání a je denně na motlidbách,jinak skončí na věčnosti v pakle!
6. Prosinec 2015 - 17:01
Obrázek uživatele erasonebezpecny
erasonebezpecny
oprava"tento námět...Jahodo,asi ten symbol chápu.Ale pokud někdo majetek vlastní a stará se o něj lépe než stát,tak palec nahoru...
6. Prosinec 2015 - 17:10
Obrázek uživatele merry39
merry39
to co udělal je...Můj rozklad se týkal chcaní v paluši do půllitru . Jinak uznávám , že co spáchal onen Kohout , může být věřícími vnímáno jako rouhání ( přinejmenším jest to nechutné) To samé platí i na skupinu Pussy riot .
6. Prosinec 2015 - 17:12
Obrázek uživatele Návštěvník
Jahoda (anonym)
Můj rozklad se týkal...souhlas,lití spermatu do svěcené vody a strkání potravin-v tomto případě mražených kuřat do ohanbí je ohrožení veřejnosti a na to jsou §§§§.Na to musí být ale asi nějaká diagnoza od psychařů,jistě existuje,protože toto normální člověk nemůže udělat.Já bych to odhadoval na sadismus a projev skoptofilie,kdy se toto voyerství praktikuje na sobě samém.Sadossmus a askoptofilie proto,že tyto činy kolerují s sexem.Jeden se prezentuje spermatem a ti druzí zase ohanbím.
6. Prosinec 2015 - 18:02

Přidat komentář

Reklama

Reklama