148 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Jaký titul používat?

10. Září 2018 - 0:09

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Zdravím, mám dotaz, běžně titul nepoužívám,ale v úředním šimlu je to povinností, ALE nevím jaký mám používat. Mám vystudovanou VŠ s titl. Bc., pak ještě další s titl. Mgr. Do nynějška jsem si myslela,že se používá ten vyšší, tudíž užívám Mgr. Je to dva dny zpět jsem viděla v TV dokument, kde byly užity oba tituly: Mgr.Bc. Pepa Vopršálek. Tak nevím, nikdo o užívání nic neřekl, ne,že by to pro mne bylo tak podstatné,ale zarazilo mě to:-).
15. Březen 2007 - 9:46
Obrázek uživatele Návštěvník
milenka (anonym)
Ahoj Jani, gratuluju k takovemu vzdelani a muj nazor: pokud Pepa Vopršálek použil oba tyto tituly, tak je s prominutim blbec, protoze dle pravidel se pouziva vzdy vyssi titul, i kdyz je Bc. z jineho oboru. Samozrejme, pokud je Mgr. Ing. pak oba. Ale treba uz ne RNDr.Ing. to je taky blbost.
15. Březen 2007 - 18:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Rosta (anonym)
Taky bych pouzival ten vyssi, tedy co se tyce titulu pred jmenem. Pepa Voprsalek bude mozna trouba, nebo zoufalec - asi jako "A. J. Rimmer, BPD" (BPD=Bronzovy Diplom za Plavani)... Jinak zadne pevne predpisy na to nejsou, je to takova lidova tvorivost, zvlast kdyz tech titulu mas vic nez 3...
16. Březen 2007 - 8:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Ahoj Jani. Jeden chlap vystudoval střední, ale užíval normálně titul PUDr. - Posunovač u drah. Když už ho za to někdo nařkl, tak jen řekl, že on tím vyjadřuje, kdo je. A já si zase píši Mtr - Maturant. Vystudoval jsem střední školu a poněvadž zastávám mnohem vyšší funkce než lidi s VŠ, tak nevidím důvod, proč nemohu mít také titul.
16. Březen 2007 - 14:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Já jsem PRDUCH Ivan Vyskočil, kdo toví coje to?
16. Březen 2007 - 14:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
pracující důchodce
16. Březen 2007 - 14:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Rosta (anonym)
A Ty jsi Pavle trouba, nebo zoufalec, ze si potrebujes vymyslet "titul" nehlede Tve na stredni vzdelani? Tituly maji hlavne vyznam v akademicke sfere, kde oznacuji dosazene vzdelani, pravnici a lekari to vzdelani maji jako podminku k vykonavani sve profese. Pridavani jakychsi zkratek, aby sis pripadal lepe vedle Tvych vzdelanejsich podrizenych, svedci o Tvych komplexech a omezenosti. Nu, dobra vizitka pro ty Tvoje "mnohem vyssi funkce".
16. Březen 2007 - 14:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Pavel: Nemůžeš mít titul, prtž sis ho "nevystudoval" ... Jednoduché. TO, že si ho vymyšlíš, mi připadne ubohé...
16. Březen 2007 - 15:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana:-),která z (anonym)
Děkuji, jsem ráda,že to nemusím uvádět vše:-), používala jsem to podle citu, v běžném životě to spousta lidí ani neví,že mám 3VŠ, na co, je to jen moje věc, v úředním styku jak už jsem psala užívám ten vyšší Mgr. Díky, jinak ty PUDr. a MTR. mě fakt pobavily, PRDUCH používáme běžně v označení našeho dědečka:-). Mimochodem, ještě se mi v oživotě ověřila tato skutečnost, čím více vydřený titul, tím více užívaný a všude psaný titul:-)
16. Březen 2007 - 17:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Pro Janu (anonym)
ještě se používá csc celkem spokojený cikán!
16. Březen 2007 - 17:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana:-) (anonym)
:-)...to neznám,..to je fakt dobrý:-)
19. Březen 2007 - 10:48
Obrázek uživatele Návštěvník
M. (anonym)
To Jana: souhlas, ten kdo musel hodně na titul makat ho používá kolikrát i při představení. Když se mi někdo do telefonu představí jako ing. Pokorný, tak toho fakt žeru...
19. Březen 2007 - 12:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomik (anonym)
Jano, obvykle není zapotřebí užívat titul v běžném civilním životě, ovšem dle naší legislativy je součástí jména, a měl by být užíván vždy v úředním styku. Tedy by sis oba tituly měla nechat (při výměně) napsat do občanky a používat (psát) je např. odevdáváš-li životopis apod. V takovém případě se tituly píší sestupně (tedy Mgr., Bc. Jana XY), ovšem zároveň neexistuje sankce za neužívání titulu (narozdíl od neoprávněného používání - pro výše uvedené ftipálky: akademického, jinak se titulujte jak libo). Užívání více titulů před jménem je kromě vysloveně úředního dokumentu běžné opravdu výhradně v akademické sféře, např. v tiráži odborné literatury, kde to má mnohdy značnou logiku u jedinců, zabývajících se mezioborovkami (příklad: právník JUDr., zabývající se církevním právem vystudoval rovněž teologii, nneb jej obor zajímá. Je tedy zároveň ThMgr., nebo ThDr. V tiráži použije oba tituly = primární důvod udělování akademických titulů: znak kompetentnosti - v odborných kruzích je respektován jako minimálně ten, kdo uvedený obor alespoň vystudoval. Podobně však právník byť zatím jen Mgr., yabývající se např. římským právem a absolvující bakalářské studium na fildě bude logicky užívat v souvislosti s oborem Mgr., Bc. Horší to je s doktoráty před jménem :-) Obvykle se píše jako první ten, který byl první i časově. Ovšem toto pravidlo není zcela ustáleno, mnohdy je psán jako první ten, kterého si jeho nositel více váží (příklad: doktor psychologie PhDr., vystudoval později medicínu, a dalo mu to zabrat, tak si na ordinaci nechá napsat MUDr., PhDr. XY ZŽ). A poznámka na závěr. V řadě profesí zejména pak tzv. "tvůrčích" se jaksi VŠ předpokládá, ale podstatnější jesou schopnosti a talent. Je pozoruhodné, jak málo v těchto oblastech bývají tituly používány. Zde totiž platí Tvá poslední věta (o vydřeném titulu) zároveň s vědomím, že VŠ sice otevírá nové obzory a je zřetelným znakem studijních schopností, avšak neznamená v žádném případě cokoli dalšího (je tedy jen jakýmsi, ne vždy podmíněným, předpokladem).
19. Březen 2007 - 21:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomik (anonym)
A ještě jsem v předchozím příspěvku vynechal problematiku užívání titulů postupně získaných. Tak z těch se opravdu používají až ty nejvyšší. Příklad: studentík se postupně stane bakalářem, magistrem a doktorem a pak zas doktorem na jedné škole, v jednom oboru (nebudu sem radši tahat školy, kde může na jediné fakultě navštěvovat zcela odlišné studijní programy). Pak tedy by se mohl podepisovat např. JUDr., Mgr. Bc., YX ZŽ, Ph.D. Nepodepisuje! Magisterský a bakalářský titul se v tomto případě vynechává (neboť je logické, že na něj v určité době měl nárok, a ne-li, mohl splnit formální náležitosti a mít jej). Takový JUDr. tedy píše Mgr. jen v případě, že se jedná o titul ze zcela jiného studijního programu (viz výše: kupř. právník zabývající se problematikou práva životního prostředí, který rovněž absolvoval magisterský program na přírodovědě). A tak jsem se zamyslel :-) Ono to titulování u nás má občas poněkud srandovní rozměry. Především se všichni navzájem a pořád titulují, ba co víc, dávají v oslovení přednost akademickým titulům před funkčními: oslovujeme kdekoho pane doktore, paní magistro, slečno inženýrko :-) Je to takový náš středoevropský folklór. Kuriózně to zní v případě opravdu vysokých funkcí (je-li ministr rovněž doktor, mělo by se v oslovení dávat přednost funkci; ovšem na druhé straně chápu, že např. při kreditu našich poslanců se většina z nich radši nechá oslovovat akademickým titulem, než formálně správnějším
20. Březen 2007 - 14:40
Obrázek uživatele Návštěvník
petula (anonym)
tomiku, je videt, ze se vyznas, mela bych dotaz, tituly pred jmenem vazne od nejvyssiho nebo od nejnovejsiho? Ja teda nepouzivam nic, pripadne v praci Mgr. ale po mgr jsem ziskala jeste Bc. z jineho oboru a nekdo mi rikal ,ze nejnovejsi titul jako prvni, ne, ze bych si to chtela povesit na dvere, spis tak teoreticky se ptam.
20. Březen 2007 - 15:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
ING. ANDREA RUBEŠOVÁ
20. Březen 2007 - 17:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Bc. J-R. Ewing
20. Březen 2007 - 17:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirek (anonym)
Někteří lidé zůstali moudří, i když absolvovali vysokou školu. Ale je jich málo.
20. Březen 2007 - 18:11
Obrázek uživatele Návštěvník
aaa (anonym)
Jak se správně píše zkratka "diplomovaný specialista?" Na diplomu mám DiS., ale vidívám to psát různě...
20. Březen 2007 - 19:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomik (anonym)
1. Pro Petulu: viz výše; od vyššího ak. titulu k nižšímu (tedy Mgr., Bc.). Pravidlo časové posloupnosti se užívá u titulů srovnatelných (Ing. a Mgr., nebo různých "malých" - rígo - doktorátů, např. JUDr. a PhDr.). Obvykleji se však tituly neužívají mimo úřední styk... 2. Pro aaa: DiS se píše tak, jak jej máš v diplomu. A za jméno, tedy pan XY, DiS. 3. Pro Mirka: je jich mnoho, ale možná jsou méně vidět :-) Ovšem moudrost se těžko získá jinak, než zkušenostmi (obvykle velmi různorodými, dobrými a zlými). V souvislosti s naší českou "titulománií" bych si spíše dovolil hovořit o soudnosti :-)
20. Březen 2007 - 19:24
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomik (anonym)
A to jsme si ještě neřekli nic o vědecko pedagogických hodnostech (tedy titulech docentů a profesorů), i když jsme již letmo narazili na hodnosti vědecké (tituly "za jméno", jako DrSc., CsC., Ph.D. a Th.D.) a radši už vůbec nic o anglosaských vysokoškolských titulech (jako třeba MBA, nebo lékařském M.D.). A už vůbec nic o tom, že PhD. se správně píše takto - bez tečky za Ph, avšak naši báječní zákonodárci nám uzákonili světovou raritu a v zákoně uzákonili pravopisnou chybu ;-) Tak toho radši nechme, abychom se nedopustili urážky majestátu. Příště můžeme rozebrat třeba tituly šlechtické (v těch je také bordel).
20. Březen 2007 - 19:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Ráďa (anonym)
EEE...není tomu tak, taky mě tato otázky zajímala, ne proto že bych měla potřebu používat oba tituly, mě jeden stačí. Jen spíš ze zvědavosti. Pepík Vopršálkůj zřejmě stejně jako já absolvoval Bc. studium a Mgr. studium na rozdílných oborech, v tomto případě, daná osoba před jménem může, prý dokonce měla by používat oba tituly, oslovuje se však tím nejvyšším...:D:D:D, mě ale Ing. stačí, fakt, a oslovují mě jménem :D
23. Červen 2008 - 17:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Říkají Ti Ing. Ráďa?
24. Červen 2008 - 9:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Ing. Ráďa to nejde, musí být titul + příjmení. Jedině, kdyby ho Jeho Veličenstvo Alžběta povýšila do stavu šlechtického, tak potom by bylo nutné oslovení sir Ráďa /bez příimení a bez titulu/.
24. Červen 2008 - 10:23
Obrázek uživatele Návštěvník
AZ (anonym)
Když jedu na dovolenou, hlásím, že titul do přihlášky nechci, je to jednodušší. Ovšem je v pase, tak se občas dočkám užaslých pohledů a i obdivu v recepci. Neberte to jako domýšlivost, ono má lékařka v zahraničí asi větší vážnost než u nás.
24. Červen 2008 - 10:28
Obrázek uživatele Návštěvník
D.M. (anonym)
pro Tomika > pletete se. Jak v USA tak i UK se pouziva jak Ph.D. tak PhD. - zalezi na univerzite. A to nemluvim o tom, ze jinde v Anglii se udeluje i zkratka D.Ph. Kapitolou sama pro sebe je i zkratka DSc. (u nas drive DrSc.), ktera se od r. 2002 udeluje i v Cesku, ale nikoliv na VS, ale jen v AV.
24. Červen 2008 - 23:22
Obrázek uživatele Návštěvník
D.M. (anonym)
Pokud jde o me, tak uzivam jen 2 ze svych 3 titulu, a to RNDr. Karel Vocasek, Ph.D. Prvni svuj titul Mgr. nepouzivam, protoze mam 2 vyssi. Jo, jeste dodatek: Pouzivat soucasne RNDr. a Ing. je naprostu v poradku, protoze RNDr. je vyssi titul, ktery zahrnuje vykonani rigorozni zkousky a obhajeni rigorozni prace, na rozdil od Ing., coz je titul jen absolventsky a tedy na urovni Mgr.
24. Červen 2008 - 23:25
Obrázek uživatele Návštěvník
D.M. (anonym)
pro Tomika > a jeste jsem nasel jednu podstatnou chybu ve vasem vykladu. Musim upozornit na to, ze titul "Dr." za jmenem existuje a udeloval se V Cesku v letech 1992 az 1998. Velkou novelou VS zakona byl zmenen na Ph.D. Ten kdo chtel, mohl po jistou dobu pozadat rektorat prislusne univerzity o vydani dokladu, ktery se meni jeho Dr. za jmenem na Ph.D. Ne vsichni to vsak vyuzili. Takze je mozne se setkat napr. i s touto variantou: doc. RNDr. Oldrich Semerak, Dr.
24. Červen 2008 - 23:35
Obrázek uživatele Návštěvník
EmdY (anonym)
Velmi zabavna diskuse.
25. Červen 2008 - 1:42
Obrázek uživatele Návštěvník
jeane (anonym)
opravdu diskuze hodná vzdělanců :-))
25. Červen 2008 - 8:10

Stránky

Přidat komentář