132 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Jak naučit dítě kousat?

10. Září 2018 - 0:03

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Marcel Borak (anonym)
Máme následujíci problém s 21měsíčním dítětem, které odmítá kousání přijímané stravy. Byli jsme na vyšetření a bylo nám řečeno že je vše v pořádku. Přijímanou stravu polyka a nekouše. Při kontrole krevního obrazu před dvěma měsící byl zjištěn nedostatek železa, ale toto se již upravilo. Zuby má už skoro všechny, chybí pouze 4 stoličky. Měl někdo z vás podobný problém, nebo co nám doporučíte. Předem děkujeme za odpovědi.
7. Leden 2003 - 9:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Helena (anonym)
Měla jsem se synem podobný problém, musel mít mixovanou stravu do 4 let věku. Na nácvik žvýkání a kousání potravy jsem s ním chodila na specializovanou logopedii do motolské nemocnice. Nacvičovali jsme s ním žvýkání přes gumové bonbony, např.medvídky, vložené do gázy a postupně se táhly přes zuby ze zadních stoliček až k předním špičákům. Bylo to zdlouhavé a vyžadovalo to velkou oboustrannou trpělivost.
16. Březen 2008 - 17:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Aniki (anonym)
http://www.kasparek.euweb.cz
8. Červenec 2008 - 23:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Draha (anonym)
Mám se svým 27měsíčním synem to samé,není pořád schopný přejít na normální tuhou stravu a aby se vůbec trochu najedl,musíme stále jídlo hodně mačkat,aby bylo snadné ho polknout.Ráda bych se spojila s paní Helenou,a poprosila jí o pomoc,kam a na koho se s řešením problémů obrátila.Děkuji předem,moje adresa je sramkova.drahomira"seznam.cz,.S pozdravem D.Šrámková.
26. Srpen 2008 - 11:55
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Dobrý den,mám se svým 18-ti měsíčním synem stejný problém a přiznám,že jsem občas už zoufalá. Už začal Váš malý kousat? Děkuj za odpověď.
20. Únor 2009 - 12:29
Obrázek uživatele Návštěvník
marie (anonym)
zkus nejprve věci, které má rád. Dát trošku, nenutit do jídla!!!!!!!!!!, když nebude chtít, tak nic jiného nedávat a za chvilku zkusit zase to samé. Nebude třeba 2 dny jíst, ale on začne. Nebo zkusit tvrdší rohlík a kousat. Hlavně nemixovat a nemíchat chutě do sebe na patlanici. Zprvu nadrobno nakrájet a třeba kaši k tomu a na malililinkatý kousínečky max. 3x3 mm maso udělané hodně doměkka. Nebo třeba večer kaši na to kousičky ovoce nakrájený, nebo kousky čokolády. Zkoušet to a ono to půjde. Hlavně bych se nevracela k mixování. Nebo kousat do jablíčka, banánu, cokoliv, co má rád. Pomaličku přecházet na další. Hlavně nedělat z jídla problém, aby se mu neudělal blok. Pak by to šlo mnohem déle. Jestli je v pořádku, zdravý kluk, tak se to určitě naučí.
20. Únor 2009 - 18:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Děkuji za rady,jablíčko zkoušíme už delší dobu,sní malý kousíček,požmoulá a vyplivne. Banánem se dáví,pak to vyzvrací,je to problém. Minulý týden snědl po půl centimetrových kouskách chléb,3/4 hodiny nervů,ale úspěch. Další den už to nechtěl,plival,plive i rohlík. Kousne a vyplivne. Je to beznaděj. Starší syn tenhle problém neměl. Ráno dáváme drobené jídlo,má k tomu odpor,kaše už přímo nenávidí. Snad to někdy příjde.....
20. Únor 2009 - 22:00
Obrázek uživatele Návštěvník
marie (anonym)
no, každé dítě je jiné. Pokud není vyloženě podvyživený, aby trpěl nedostatkem, tak bych mu nic jiného nedala, ráno třeba koláček, piškot, rohlík, chleba, co má rád a pomaličku, třeba 2-3 sousta aby snědl, hoooodně chválit, ke svačině kousík banánu, jablko, mandarinku, možná bez té kůže, ta je tuhá, oběd také nejprve kaši, pak třeba rýži, kousík masa, nebo stačí polívka, kde je všechno, maso i zelenina a tak... Nic jiného, mixovaného, bych mu nedávala. Nebo krmit třeba i medvídka, pejska a tak. Trošku divadlo, ale třeba by se to synkovi líbilo a zabralo to. To, že jídlo plive, třeba mu nechutná, nebo nemá na to chuť. Dospělák si vezme to, na co má chuť, málokdo by si vzal něco, co mu nechutná a ještě aby to jedl s radostí. Dítě je odkázané na to, co dostane. Ono to půjde, chce to jen hodně času a ještě více trpělivosti. A třeba v obchodě,nebo vb kočárku, kouše rohlík? Naše dcera zvracela pokaždé, když měla něco nového poprvé, to bylo obloukem a pak příště to bylo již dobré.
21. Únor 2009 - 19:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Ono to vypadá tak jednoduše,když o tom píšete,ale není to tak. Rohlík nekouše,když mu ho dám,ukousne kus a chce hned polykat,neumí to jídlo v pusince zpracovat. Hned se dáví tak,že mu lezou oči z důlků,musím ho plácnout po zádech,aby šlo jídlo ven a neudusil se. Zvířátka krmíme pořád,čteme knížky,divadlo kolem každého jídla. Včera jsem ho nechala vyhládnout a zkusila opět kousínečky chleba,plival to hned,sotva dostal kousek do pusy. Polévky zvládá,to je zajímavé,jenom mačkám,ale polyká to vcelku. Minulý týden jsem mu dala trošku polévky,šel spát a za 2 hodiny mačkanou rozvařenou rýži s masem ve šťávě. Hned první pidi lžička ho nadávila a vyzvracel všechnu polévku,která byla dvě hodiy v žaludku. Pořád doufám,že až vylezou zuby,bude to lepší,má zatím jen jednu stoličku+přední zoubky a zbytek se tlačí a bolí. Jo a jídlo,které má rád-jogurt a přesnídávka. To ale zrovna není ono. Díky moc za podporu.
22. Únor 2009 - 11:55
Obrázek uživatele Návštěvník
marie (anonym)
a co nalámat mu třeba piškoty do přesnídávky, nechat chvilku odležet, aby navlhly a nevdechl prach z piškotů, nebo do jogurtu na malinké kousky ovoce, aby si zvykl, že mu do pusinky přijde jiná konzistence. Myslím, že by nějakou chvilku vydržel na polévkách, které zvládá. Nemyslím si, že by mu vadilo to, že nemá zoubky. Naše vnučka má 10 měsíců a dole 2 zuby, ale zvládne dásničkama bez zubů zpracovat rohlík, banán i brambory. Ony mají v dásničkách, když skousnou, velkou sílu a dokáží vyvinout v nich tlak. Bude to asi déle trvat, ale ono to půjde. Musíte nějak zapojit kousání. A třeba hračky okusuje, nebo jenom cucá? Nepřešli jste rychle na běžné jídlo, že by neměl ještě přizpůsobený zažívací trakt z miminkovského jídla, že zvrací jídlo, které snědl v poledne? Některým dětem to trvá déle. Některé mají citilivé zažívání a vadí jim i jiná lžička, nebo jiný rytmus v krmení. Co na ten jeho způsob jídla říká doktorka? Ono to půjde, jen trpělivost. Já vím, že se to lehko říká, ale praxe je jiná. A co mu dát kousíček rohlíku,nebo chleba, takový maličký, aby se nedusil, když polkne, třeba trošku namazat, možná i marmeládou, nebo medem, aby to lépe klouzalo, takový malinký kostičky? Aby se naučil jídlo posunovat v pusince a míchat se slinama. Ono jde o to poprvé, než na to přijde, pak mu to půjde samo. Naše vnučka, pokud cestují, je krmena hotovým jídlem pro starší děti, které už má v sobě kousky. Možná, kdyby mu to chutnalo, tak do toho přimíchat kousky jiného jídla, že by mu to šlo papat. No, držím palce, ono to půjde, jen mu to bude trošku déle trvat.
22. Únor 2009 - 13:52
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Víte,ono se to těžko popisuje,když to člověk nezažil. U staršího syna to šlo normálně,mix,mačkání,kousky,rohlík,ale u malého je to úplně jiné.Ten to kousání prostě neumí. Sedím naproti němu a ukazuju,jak se kouše,u každého sousta zdůrazňuju-kousej,žmoulej,potřebuje to slyšet. Jídlo jsem dávala postupně,hotové skleničky mu nechutnaly,ty kousky v nich neuměl zpracovat. S každým novým pokrmem-boj. I jiné mléko,než mateřské odmítal. Lámu ho prostě od miminka. Je to ale moc bystrý kluk. A trpělivost mám,za každý centimetr jídla,které se snaží kousat,nebo spíše žmoulat, mám radost. Chválím ho pořád. Lžičku má taky svou oblíbenou. Zkouším různé fígle,jsem dětská sestra,ale občas je to fakt bezmoc.... Hračky kouše,od miminka všechno strká do pusy,kouše i mě a manžela,prostě používá ty zoubky na nepravém místě. S dětskou doktorkou jsem to řešila,prý to příjde. Tak uvidíme.
22. Únor 2009 - 19:57
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Pavli, my mame stejny problem. Prcek ma 19 mesicu a "kouse" asi 14 dni. Kousanim bych to teda ani moc nenazvala, ale uz to aspon neni takove to polykani vseho hned. Zkousela jsem uz asi 1000x nemixovat, ale ono, kdyz dite vyzvraci kazdy obed i se snidani den co den, clovek se zase pekne k mixovani vrati. Me utesila detska doktorka, kdyz mi rekla, ze mi muze dat rady vselijake, ale ona sama mixovala dceri do 2,5 let... U nas to vypada tak, ze vsichni (i babicky a dedeckove) zvykame jak kravky, aby nas mel maly furt na ocich a jednou se to proste zlomilo a naraz jsem si vsimla, ze zacal zmoulat chleba. Ted uz snida kazdy den pul krajicku, ale jime ho hodinu. My jsme na tom trosku hur v tom, ze ten nas lumpik jidlo, co nechce nevyplivne, ale nosi ho v puse tak dlouho, az se mu z nej navali a uz to leti:-( Treba jabko proste nepokouse. Vlastne, kdyz to tak vemu, nepokouse zadnou zeleninu a ovoce...Davam jen mixovane. Obed se snazim nemixovat uplne, ale jen tak mezi mixovanim a mackanim vidlickou a delam mu ho ridci. Kdyz dam piskot, nacpe si ho cely do pusy, chvilku cuca a pak polkne. Myslim, ze kazde dite je jine a nekdy se muzeme klidne postavit na hlavu, zkusit vsemozne figle a proste nic. Vydrz!
22. Únor 2009 - 20:36
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
PS: doktorka mi doslovne rekla: taky jsem musela mixovat, nemyslete si a dneska je dceri 18 a kouse.:-)) tak se nebojte, vsechno prijde. My jeste k tomu, ze nekouseme nic krome stridky chleba, nepijeme a z kazde nove potraviny mame prujem...
22. Únor 2009 - 20:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Gapko,ani nevíš,jak jsi mě potěšila,že jsi reagovala. Člověka to potěší,když vidí,že v tom není sám. Obedy taky dělám tak na půl,řidší konzistence,hodně omáčky a brambory-kašičku. Rýže je katastrofa a těstoviny taky. Knedlík jsem dávala jen pár krát,úplně rozmačkaný a hodně omáčky. Jablíčko chce vždycky do ruky,čtvrtku a sám si to dává do pusy,odkousne kusy,rozžmoulá,vysaje šťávu a vyplivne takové malé kousíčky. Nechce to polknout. Občas se to povede,ale to jsou mini kousíčky. Když mu to chci dávat sama,přestane ho to bavit a je po kousání.Chleba sní tak jednou za 14 dnů,jinak plive. Je to děs,vymýšlet jídelníček... Včera žmoulal brumíka,kromě toho středu,tím se dávil. Vždycky,když vidím v obchodě,jak maminy vrazí dítěti do ruky rohlík a ono kouše,tiše závidím.Vím,že to chce spoustu trpělivosti. Věřím,že to jednou příjde!!! Od naší doktorky sestřička měla se synem stejný problém a říkala,že neumí pořádně kousat dodnes a to je mu 30! Rýži a tuhé jídlo zapíjí každé sousto. Tak to mě moc neuklidnilo. Od kamarádky dvojčata měly stejný problém,začaly kousat ve třech letech,tak snad jsme ještě v normě. Hlavně,ať to zvládne,než půjde do školky. Jinak ho budu muset vybavit mixérem. Měj se hezky a hodně síly s Tvým nekousavým.
23. Únor 2009 - 12:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
KOMPLETNÍ VÝŽIVA PRO VAŠE TĚLO 7 denní kurz hubnutí zdarma - registrace na www.snama.cz/dieta NEJDE JEN O HUBNUTÍ, ALE PŘEDEVŠÍM O KVALITÍ VÝŽIVU ORGANISMU
23. Únor 2009 - 14:07
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Vis, jak jsem mu zacala delat testoviny ja? Zadne panzani, pekne obycejne, co se rozvari skoro na kasi a jak mu smakuji:-))) A ryzi taky. Varim ji ve vode, jako testoviny, az se rozvari a hodne nabobtna. Pak jen scedit a smichat s jidlem. Udela takovou kasicku.
23. Únor 2009 - 14:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Jo,taky to tak rozvařuju,ale malý je asi bramborový po mě. Rýže nic moc... Kdy Ti začal malý baštit chleba? Jí ho každý den? Jo a s tím průjmem,nemá zjištěnou nějakou potravinovou alergii?
23. Únor 2009 - 16:02
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Nema. Chleba basti kazdy den, ale jak jsem psala, pul krajicku skoro hodinu a musime si u toho hrat. U stolu snidat nevydrzi. (ostatni jidla uz ano) Ji ho asi tech 14 dni. Co jsem zjistila, ze to jaks - taks jde, davam mu ho kazdy den. Ze zacatku to byli pulcentimetrove kousicky, musela jsem mu ho nakrajet a bez kurky a ted uz si rad ukusuje, ale taky jenom male kousicky. Hlavne mu musim stale pripominat, ze ma kousat, jinak ho jen drzi v puse. Jeden rohlik ji tak dva dny a to ho jeste pulku rozdrobi, ale chvalime a chvalime:-))) Kdyz si vzal poprve rohlik, skoro jsme plakali dojetim... Na kazdou novou potravinu si musi zvykat cca 10dni - kaka 5-6x za den a pak se to ustali.
23. Únor 2009 - 16:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Plně chápu,o čem mluvíš. Taky prožíváme kdejaký centimetr kousaného jídla. Volám hned manželovi do práce a musím se o tu radost podělit. Druhý den opět nic. Spíše týden nic,pak opět něco málo a k tomu naše velká radost. S tím kakáním to znám u staršího kluka. Ten má zrychlenou střevní peristaltiku,dodnes chodí tak 3x denně,někdy i více a to je mu 15let. Holt i takoví jsou někteří z nás.
23. Únor 2009 - 19:43
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Pavli, zkousis prckovi ten chleba necim mazat? Mozna to chce najit spravnou "motivacni" prichut. U nas to bylo sunkove kiri:-) Treba vanocku a ostatni sladke pecivo neji vubec a chleba musel byt ze zacatku vzdy cerstvy. Jak byl "stary" tak dva dny, uz ho nechtel. To kakani mame taky tak. Maly se nezastavi, stale lita, na vsechno vyleze, proste neposedi, tak to pripisuji i tomu.
24. Únor 2009 - 9:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
To je právě problém. Jeden den snědl chleba se šunkou a druhý den už ho nechtěl. Zkouším různé sýry,džemy-všechno. Dneska si kousl do piškou,2x a pak už zase plival. Je neskutečný. Jo a je stejný divoch,jako ten Tvůj. Pořád v poklusu,leze na skříně,chce skákat z postelí-dítě o strach. Vždycky si večer oddychnu,že se nic nestalo.
24. Únor 2009 - 10:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Ještě dodatek,chléb jedině čerstvý.
24. Únor 2009 - 10:24
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Hahaha!:-)) A nejsi z Brna? myslim, ze mame dost spolecneho:-))
24. Únor 2009 - 10:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Bohužel,bydlíme v Ostravě.
24. Únor 2009 - 11:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Tak dnes opět den blbec,po prvním soustu oběda zvracení,ale natáhlo ho i večer po polévce. Máme 7.den po očkování,i zvýšenou teplotu a do toho se tlačí stoličky+špičáky-kouzelné dny. Teď bude zase stagnace s kousáním........ Ach jo. Nejí teď skoro nic,ale má rezervy.
24. Únor 2009 - 18:57
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
mala odmita kousat ma 2 roky a stravu mi sni jen tekutou kdyz ji dam neco tuhsi tak ma nuceni zvracet.prosim o radu. a.n.a.j58"email.cz
3. Březen 2009 - 11:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Ahoj Gapko,jak pokračujete v kousání??? U nás mírný úspěch,snaží se kousat jablíčko,i když malý kousek,ale snaží se!!!!! Občas zvládneme i čtvrt krajíčku chleba. Vidím,že máme další do klubu. Jani,chce to pevné nervy.
12. Březen 2009 - 14:10
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Ahoj ve spolek! My to mame kazdy den jinak. Jeden den kousek jak vlk, druhy jen zuzla. Byli jsme ted na par dni v nemocnici a tam jsem sve ditko nepoznavala. Zbouchal cely rohlik na posezeni, zapil ho celou flaskou nemocnicniho caje, prolozil pribinakem...:-)) Normalne jsem nestihala krmit. Ted ma zase prcek rymu, takze kouse - nekouse a celkove je problem, ale to je pochopitelne.
13. Březen 2009 - 8:53
Obrázek uživatele Návštěvník
gapka (anonym)
Pavli, říkala jsem ti, že se to poddá:-) Jste šikulky!! Jak začne kousat jedno, za chvilku přijdou i ostatní jídla, uvidíš.
13. Březen 2009 - 9:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Gapko,tak daleko,jako vy ještě nejsme. Rohlík je zatím jen tajný sen... Jde to hodně pomalu,ale jsem optimista a věřím,že to půjde. Taky jsme si užili,malý měl týden teploty a pak vyrážku po očkování...byl to děs.
13. Březen 2009 - 13:08

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama