30 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Irigografie-rtg. tlustého střeva

10. Září 2018 - 0:09

Komentáře

Obrázek uživatele Návštěvník
Dáša (anonym)
Já jsem na irigografi byla a nikdy víc už bych na to nešla. Když mi do střeva napouštěli kontrastní látku, tak jsem cítila velký tlak a říkala jsem doktorovi, že tu bolest nevydržím. On ale na moje naříkání nereagoval a já se u toho podělala. Nedokážete si představit tu ostudu, byl jsem rudá jak rak. Pak jsem musel čekat na chodbě dvě hodiny, než mě na to vzali znovu. Na podruhé se to naštěstí podařilo, ale zase jsem musela vydržet ten hrozný tlak ve střevech, což opravdu neí nic příjemného. Nikdy víc !!! Zajímalo by mě, jestli u toho ostatní pacienti taky tak trpěli, nebo jestli byla chyba v doktorovi.
23. Květen 2007 - 8:36
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
Tu irigoskopii mi ani nepřipomínej. Když mě doktorka poslala na rentgen tlustého střeva, ani zdaleka jsem netušila, jaké utrpení a psychické ponížení mě čeká. Ta hrůza se nedá ani slovy popsat.
24. Květen 2007 - 7:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Já to absolvoval za život třikrát, a bylo to celkem v pohodě. Střeva většinou bolí, když jsou něčím postižená (zánět a pod.), nebo zdeformovaná. Dříve se příprava před irigografií (irigoskopií) dělala několikanásobným výplachem střeva (klystýrem), což pomohlo střeva trochu uvolnit, takže napouštění kontrastní látkou bylo lehčí. Dnes se používá nějaké razantní projímadlo (Fortrans a pod.), což je to nejhorší, co jsem zažil. Střeva jsou po tom rozbolavělá. Milé dámy, když vás tohle zdeptalo, tak co až budete rodit?
24. Květen 2007 - 11:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
Milý Pavle, já už mám za sebou dva porody a věř, že ani jeden z těch porodů nebyl zdaleka takové utrpení, jako ta prokletá irigografie.
24. Květen 2007 - 13:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
Irigo nic není.horší je kolonoskopie.
29. Květen 2007 - 10:40
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Pro Mirku: nemyslel jsem to nijak zle. Pak to je asi vážnější problém - nenašli nějaké srůsty nebo deformace?
29. Květen 2007 - 11:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
Pavle, právě, že nenašli nic, musela jsem potom ještě stejně na kolonoskopii, ale ta už tak strašná nebyla. Opravdu, irigigrafie je nejstrašnější vyšetření na světě.
31. Květen 2007 - 11:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Bětka (anonym)
Irigo jsem celkem přestála, nejvíce mi kupodivu vadila tvrdá podložka stolu(mám nemocnou kyčel).Na Fortrans jsem si už zvykla..:-(((Nejhorší byla první kolonoskopie, při plném vědomí, tlak ve střevech byl úděsný!!Podruhé jsem měla kombinaci dolzinu + "čuchnout si", prospala jsem vše a nevěděla o ničem.Další kolonoskopie byly pouze s injekcí,jen jsem trochu vnímala přifukování.CO bychom pro zdraví nepodstoupili, že?!
30. Červenec 2007 - 23:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Bětka (anonym)
Po Dášu:Neměla jste předtím silné projímadlo?Např. 4 litry Fortransu, či projímadlo před operací, vám ve střevech nezanechají vůbec nic...
30. Červenec 2007 - 23:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Já jsem podstoupila irigo asi před měsícem,velmi jsem se bála,protože před pár lety jsem byla na kolonoskopii,která byla opravdu strašná,měla jsem velmi silné křeče,lékař musel vyšetření ukončit,ale znám taky spoustu lidí kteří toto vyšetření snáší v pohodě. Naopak irigo proti kolonoskopii bylo úplně bez problému,žádné bolesti ani tlak,jen takový mírný chlad jak kontrastní látka protékala přes střeva.A co se týče studu,když člověk za léta podstoupí spostu různých vyšetření,tak si zvykne,myslím,že i ten zdravotnický personál vidí všelicos a je zvyklý.Mám silnou divertikulozu střev a za čtrnáct dní mě čeká operace,kdy mi budou odstraňovat dvě třetiny tlustého střeva a to se,ale opravdu trochu bojím.
12. Září 2007 - 14:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Hanko, držím palce, ať operace dopadne co nejlépe. Ale 1/3 tlustého střeva je alespoň něco, já ho nemám vůbec.
12. Září 2007 - 16:46
Obrázek uživatele Návštěvník
Dáša (anonym)
Vážení já jsem podstoupila irigo před dvěma dny.souhlasím s tím , že pokud jsou střevabezproblémů, tak se to dá vydržet, ale pokud je tam zůžení apod. bolest je úporná. O injekci na utišení bolesti se personál vůbec nezmínil. Jen bych chtěla poradit všem, kteří toto vyšetření mají podstoupit, ať si sebou vemou plenu,protože plyn a kontrastkní látka z vás bude unikat ještě 2 -3 hod. já jsem za tuto radu byla vděčná, jinak bych měla zničené oblečení a sedačku v autě rovněž. Děkuji pisateli, který se o tuto radu podělil.
21. Listopad 2008 - 17:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Jan (anonym)
Kolonoskopie pro mne včera skončila nezdarem (viz diskuse ke kolonoskopii). Jako náhradní vyšetření místo kolonoskopie mi předepsali na druhý den irigografii, když už prý mám ta střeva tak dobře vyčištěná. Je to rentgenování střev naplněných kontrastní látkou. Znamenalo to ještě do druhého dne nejíst. Na irigografii jsem byl dnes a byla pro mne mnohem snazší než gastroskopie a kolonoskopie. Nejprve jsem dostal injekci do ruky na uvolnění střev. Pak mi vsunuli na kraj do řiti hadičku s kuličkou na konci, aby hadička nevypadla. Hadičkou mi vteklo do střev menší množství kontrastní látky, což jsem téměř ani necítil. Pak jsem měl měnit polohu z boku na bok a šikmo hlavou dolů a nahoru, na břicho a na záda atd., tím se kontrastní látka posouvala (tekla) ve střevě a to se průběžně snímkovalo rentgenem. Nebylo to tedy tak, že by bylo střevo zcela zaplněné. Dvakrát během vyšetření mi do střeva přifoukli trochu vzduchu, aby se střevo nafouklo. To nebylo příjemné, nutká to k pšoukání, ale vzduch naopak musí zůstat uvnitř a nafouknout střevo. Ale kdo trpí na větry, tak to není to nic jiného. Celé vyšetření trvalo asi 20 minut. Pak jsem šel na WC vypšoukat se a
3. Duben 2009 - 13:03
Obrázek uživatele Návštěvník
mirka (anonym)
Dobrý den. Chcem sa opytat, ci ma niekto skusenosti s irigografiou, ked su zrasty po operaciach oboch vajecnikov. Kolonoskopiu som nezvladla, aj ked som mala pichnute dormicum.
28. Červenec 2009 - 13:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Pája (anonym)
Irigo nic není.horší je...Neumím posoudit... na irigu jsem nebyla ,ale na kolonoskopii 2x... poprvé to bylo ok, podruhé, jsem více trpěla, ale nebylo to až tak strašné, spíš potom, než ze člověka vyjde vzduch napumpovaný... to je peklo!
23. Listopad 2009 - 22:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Dušan (anonym)
Včera jsem si četl tuto diskuzi a větší chybu snad již nelze udělat. :D Dnes jsem šel na vyšetření Irigo a musím říct, že na tomto vyšetření utrpí nejvíce jen lidská důstojnost. Zavádění je nepřímné, ale bolestové není. Při pumpování vzduchu do střeva cítíte tlak a máte nanejvíš strach, že to pustíte. Takže všem, kteří toto čtete a čeká Vás Irigoskopie, nebojte se, je to naprosto v klidu :) . Hlavně všem přeji aby vyšetření dopladlo dobře.
6. Srpen 2010 - 10:27
Obrázek uživatele Návštěvník
George (anonym)
Proč lidská důstojnost?Znamená to,že jste přitom úplně nazí?
14. Srpen 2010 - 9:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Irigografii jsem absolvovala poprvé v roce 1979 a byl to docela obyčejný klystýr s kontrastní látkou. Nebylo to nic strašného. Vloni mě na to poslal doktor znovu. Nic zlého netušíc, zjistila jsem že lékařská věda opět ušetřila, kde se dalo. Kontrastní látky mně dali do konečníku jen trochu a zbytek napustili vzduchem. Kombinace tekutiny a vzduchu ve střevě je strašná. Ty křeče bych nikomu nepřála. A zbavit se pak toho byl taky problém, člověk neví jestli poletí vzduch anebo něco jiného. Trvalo to po trochách celý den, než jsem to ze sebe dostala.
16. Srpen 2010 - 9:28
Obrázek uživatele Návštěvník
Šárka (anonym)
Včera jsem toto vyšetření absolvovala a díky Vašim článkům jsem hrůzou nespala. Nebojte nic to není a bolestivé už vůbec.
2. Září 2010 - 11:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Maka (anonym)
No keď čítam tieto riadky až ma mrazí. Ja som objednaná so synom 6 rokov na irigo vyšetrenie. Mám hneď z toho hrôzu. Ja som myslela že sa pri tom uspáva lebo máme ísť na hospitalizáciu. Bolo mi povedané že jeden deň prídeme urobia mu predoperačné vyšetrenie druhý deň mu to spravia a ďalší ideme domov. No keď čítam čo to je za bolesť. A ak sa môžem spýtať čo ste mali alebo mali ste aj vy niekto problém zo zápchou ako môj syn? A ak áno aké ste mali výsledky z tohto vyšetrenia teda či sa vôbec niečo zistilo.
8. Září 2010 - 21:23
Obrázek uživatele Návštěvník
Ondra (anonym)
PRO VŠECHNY CO JI BUDOU ABSOLVOVAT: Dnes jsem na irigografii byl a NENÍ to nic strašného! Před vyšetřením jsem prohledával internetové stránky a diskuze, abych věděl, co mě čeká. Samozřejmě, že jsem zabloudil i na tyhle stránky. Přečetl si první dva příspěvky, kde se píše: " víc už bych na to nešla" a "Nikdy víc !!!" a ve druhém: "Ta hrůza se nedá ani slovy popsat." S odporem jsem okamžitě zavřel internetový prohlížeč a řekl si, že já to zvládnu a je zbytečné se takhle dopředu děsit, když někdo napíše, že je to nepředstavitelná hrůza. Proto píši tenhle komentář, chi Vás seznámit s tím, jak vyšetření probíhá a s mými pocity během a po něm: Nejdříve informace, že mi je 19 let a jsem muž a že u irigografie je přítomna sestra a doktor/ka. Teď už k samotné irigografii. Dojdete do vyšetřovací místnosti. V šatně se svléknete do naha a přehodíte přes sebe tzv. anděla (něco jako dámské šaty, akorát jsou ze zadu kompletně od vrchu až dolů rozpárány, což je pochopitelně kvůli tomu aby se Vám dostali do konečníku). Poté si už jdete lehnout na vyšetřovací stůl, na záda. Sestra Vám do ruky píchne injekci na uvolnění střev. Poté se otočíte na břicho a do konečníku Vám zavedou hadičku, která není nijak dlouhá, opravdu jen kousíček. Zavedení nijak nebolí, maximálně budete mít trošku nepříjemný pocit, který potrvá jen sekundu. Dále se už začnou střeva plnit kontrastní látkou. I tenhle proces je bezbolestný, jen cítíte jak Vám něco lehce studeného proudí střevy. Další součástí je "pumpování vzduchu" do střev, aby se nafoukla (během mého vyšetření mě "přifoukli" dvakrát nebo třikrát). Tato část je nejméně příjemná ze všech, kontrastní látka ve mně probublávala a máte pocit jako byste to měli pustit, což se ale nestane - je to jen nepříjemný pocit. Pak už Vám hadičku vyndají z konečníku a přejde se k samotnému snímkování. To spočívá v tom, že se na stole různě natáčíte a nakláníte (já jsem si i zaválel sudy), aby se Vám kontrastní látka "rozlila" ve střevech. A pak už se jen udělá několik snímků. Ze stolu Vás pošlou rovnou na WC, které je součástí vyšetřovny, kde ze sebe vyprázdníte část kontr. látky a také část vzduchu, což je provázeno samozřejmě zvukovým doprovodem. Plyn a kontrastní látky z Vás budou unikat ještě několik hodin. Nejlepší je chvíli setrvat v nemocnici, sednout si a počkat, než půjdete za chvíli znova na WC a poté když máte pocit, že už nepůjdete se nechat někým z příbuzných odvézt domů. Tak a to je vše. Na závěr jen tohle: Ničeho se dopředu nebojte, je to zbytečné. Nic z toho nebolí. Jen občas máte nepříjemný pocit to je vše. A stydět se taky nemá cenu. Lékařům projde denně tímto vyšetřením několik lidí, nejste jejich první ani poslední. Jsou na to zvyklí a snaží se být příjemní. Ať Vám vyšetření dobře dopadne!!!
30. Listopad 2010 - 16:30
Obrázek uživatele Návštěvník
maruš (anonym)
DOBRÝ DEN,VŠICHNI KDO NA VYŠETŘENÍ PŮJDETE SE NIČEHO NEBOJTE.DNES JSEM HO ABSOLVOVALA A OPRAVDU NIC TO NENÍ,JE TO PŘESNĚ TAK,JAK TO POPSAL ONDRA VŠE TAK BYLO.TAKŽE JDETE BEZ OBAV.NEMOHU POCHOPIT TY ŽENY,CO PÍŠOU,ŽE JE TO HORŠÍ NEŽ POROD.TO ASI NIKDY NERODILY,NEBO JSOU TO CHOULOSTIVÉ KRÁVY.
3. Březen 2011 - 14:54
Obrázek uživatele Návštěvník
helena (anonym)
Prosím vás, kde provádějí irigografii v Praze? Nemohu ji v žádné nemocnici najít. Děkuji.
14. Duben 2011 - 10:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Věra (anonym)
Prosím vás, kde...Mojí matce budou dělat irigo v úterý ve fakultní nemocnici na Karláku
17. Březen 2012 - 18:29
Obrázek uživatele Návštěvník
ivana (anonym)
Ahoj uz to mam za sebou , nic to neni jeste jsem se z doktorem tak zasmala ,ale celou noc jsem nespala po precteni tech kecu ze to je hruza,holky zbytecne stresujete lidi a take jsem si dnes rekla ,ze uz nikdy nebudu cist zadne diskuze.
5. Leden 2015 - 11:41
Obrázek uživatele Návštěvník
ala (anonym)
Práve som sa vrátila z CT irigo vyšetrenia. Po prečítaní prispevkov na internete skoro som od strachu omdlela,keď som tam cestovala, ale bolo to bezbolestné vyšetrenie a hocikedy ked bude treba si ho bez strachu zopakujem.
26. Říjen 2015 - 12:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Alena (anonym)
Na irigografii jsem byla někdy v 70. letech a bylo to docela v pohodě. Obyčejný klystýr s kontrastní látkou. Před 2 lety jsem to absolvovala znovu a nestačila jsem se divit. Jenom trochu kontrastní látky a zbytek vzduch. Takle kombinace je šílená, chci si uprdnout a nevím, zda pojetí vzduch nebo baryum. A ty křeče u toho bych také nikomu nepřála.
26. Říjen 2015 - 19:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
Taky ja jsem byla vcera na irigografii,musim rict,ze to neni moc prijemne vysetreni,ale neniani moc bolestive,jen snadkdyz mi davali do strev vzduch,tak to trochu zabolelo,ale pani doktorka hned prestala,kdyz jsem ji to rekla.Pro mne byla mnohem horsi kolonoskopie,kde mi pro velkou bolest streo cele nevysetrilia proto jsm bylaodeslana na irigo.Na kolono mi zaroven odstranili 2 nezhoubne polypy a zbytek streva byl bez nalezu.Nebojte se vysetreni irigo,da se vydzet.
20. Květen 2016 - 11:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavla (anonym)
Zdravím, irigografie se nebojte. Po neskutečných mukách při kolonoskopii jsem měla z irigo strach, ale bylo to pohodové. Člověk se komplet svlekl, dostal anděla. V Budějovické nemocnici je hned vedle převlékací kabinky i záchod se sprchou, takže jsem pro jistotu před vyšetřením zaběhla na záchod. Do žíly napíchli něco, aby se střeva uvolnila, zavedli hadičku do konečníku (to zabolelo, ale spíš proto, že byl po přípravě rozbolavělý) a nafoukli v něm malý balonek, který ho uzavřel. Samotné napuštění tekutinou bylo hřejivé, ale skoro nepoznatelné, ani nafukování vzduchem jsem necítila a naštěstí nemuseli dofukovat. Pak snímek ze shora, na levém i pravém boku, na břiše (to se přiznám, že se se zaškrcenou rukou a balonkem v zadnici provádělo hůř, ale nebolelo to). Po snímkování mě poslali hned na záchod, takže žádné nehody se nekonaly. Poté stále v andělovi mi pan doktor (který se už na začátku ve dveřích představoval a vysvětloval, co nastane) ukazoval snímky a vysvětloval co a jak (že tam je prověšené střevo a pár uzlů navíc jsme tušili už po kolonoskopii). Po cca 5ti hodinách od vyšetření jsem měla na hodinku křeče v břiše, ale pro mě nic neobvyklého. Takže nejhorší byla jen příprava, kdy jak u Fortransu, tak u Picopredu zvracím a dokončit jí, je pro mne nadlidský úkon, ale ten strach ze špatné přípravy mi nedal to vzdát. Všem držím pěsti, ať je vše ok.
24. Leden 2018 - 21:16

Přidat komentář

Reklama

Reklama