Reklama

Koupání při menstruaci - jde to?

Mnoho žen má dojem, že při menstruaci hrozí větší riziko vaginálních infekcí. Tento mýtus koluje často i na různých diskusích na internetu. Přinášíme několik důvodů, že se toho rozhodně dívky a ženy bát nemusí.

Fakta o menstruačním cyklu aneb koupat se je možné kdykoliv

Mnoho žen věří, že během menstruace se nesmí koupat, protože jim hrozí větší riziko infekce. Také si myslí, že výtok krve umožní dostat se různým nečistotám dovnitř nebo že když je čípek otevřený, může se voda dostat dovnitř. Tyto obavy však nejsou podložené. Čípek není otevřený tak, aby cokoliv mohlo téci dovnitř do dělohy. Menstruační krev nepravidelně odtéká přes děložní čípek do pochvy, která sama nijak nekrvácí. Riziko výskytu jakýchkoliv intimních problémů není při menstruaci vyšší.

Tampon se zavádí do pochvy, jinak řečeno vaginy. Miminko pak roste v děloze, mezi nimi je děložní čípek. Ten je u mladých dívek menší a otvor v něm je pouze velmi malý. Po porodu zůstává roztažený, a i otvor v něm je o trochu větší. Zároveň se čípek mění během cyklu. Nejvíce otevřený je v době ovulace, kdy je tělo připraveno na oplodnění. O něco méně otevřený je pak v době menstruace, kdy z něj odtéká menstruační krev. Menstruační krev vzniká v děloze, když se děložní sliznice odlučuje od děložní stěny. Uvolněná tkáň společně s krví odtéká skrz děložní čípek do pochvy a z ní ven z těla ženy.

Pokud bychom si tedy opravdu myslely, že nás koupání ohrožuje tím, že voda vnikne skrz otevřený čípek do dělohy, pak bychom se spíše neměly koupat během ovulace. Můžeme však být klidné – skrz čípek nic dovnitř do dělohy neteče. Když všechno funguje, jak má, pak jediné, co se přes čípek dovnitř probojuje, budou spermie.

Reklama

Během menstruačního cyklu se mění nálady a citlivost ženy. Jediné, co může být reálnou překážkou pro koupání během menstruace, je nechuť konkrétní ženy se v tu dobu koupat. Je to naprosto v pořádku – pokud se vám cokoliv během menstruace nechce, nedělejte to. Pokud se vám ale během menstruace koupat chce a třeba vám i plavání pomáhá se uvolnit a zbavit se menstruačních křečí, je vhodné správně vybrat hygienické pomůcky.

Proč kalíšek ano a tampon ne

Nejpraktičtější pomůckou pro koupání je menstruační kalíšek. Zavádí se dovnitř do pochvy, nenasákne do sebe vodu a nepustí nic k děložnímu čípku, což minimalizuje narušení vaginálního prostředí. Tampon je také uvnitř pochvy, ale šňůrka může způsobit trapas, suchý tampon už při zavádění odírá poševní sliznici a zdravotní problémy tak snadněji mohou nastat. Tampon nasákne vodu zvenčí a drží ji uvnitř pochvy, proto je ideální ho vyměnit okamžitě po koupání. Čím častěji tampon vyměňujete, tím víc pochvu odíráte. Kalíšek je tedy lepší volba, na tampon raději zapomeňte.

Menstruační plavky jako záchrana nejen pro dívky

Řada mladých dívek a stejně tak dospělých žen nechce nebo nemůže používat pomůcky zaváděné dovnitř do pochvy. Například ženy s vnitřními jizvami po porodu, kterým jakýkoliv tlak na jizvu způsobuje bolesti, mohou využít menstruační plavky.

Menstruační plavky díky chytrým materiálům krev pohltí, ale nepustí ji ven do okolní vody ani na povrch plavek. Krev se z menstruačních plavek nedostane do bazénu ani se neobtiskne na deku, když žena vyleze z vody. Až donedávna byla při použití menstruačních plavek určitým limitem síla menstruace, ale i silná menstruace díky velmi absorpčním menstruačním plavkám přestává být omezením. Aktuálně jsou na trhu menstruační plavky pro slabší, střední i silnou menstruaci.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama