Reklama

Komedie svědčí srdci

Málokdo se rád veřejně přiznává, že před závažnými filmovými díly, nad nimiž plesá odborná kritika, dává přednost lehkovážným komediím. Američtí experti zabývající se srdečními chorobami teď těmto jedincům trpícím pocity zbytečné viny dali do rukou účinnou zbraň.

Experimentálně totiž potvrdili, že komedie a doprovodný smích působí na srdce a krevní oběh přímo jako příslovečná živá voda. Pro svůj pokus zainteresoval tým z University of Maryland v Baltimore vedený Michaelem Millerem dvacet naprosto zdravých jedinců obou pohlaví, kteří byli ochotni podstoupit nejen sledování filmových ukázek, ale také se podrobit průběžnému měření průtoku krve, respektive změn, k nimž dochází při promítání. 


Záběry se objevovaly v časovém rozmezí od patnácti do třiceti minut. Krátce před jejich uvedením a bezprostředně po jejich ukončení lékaři změřili hodnoty, jež vykazovala nadloketní tepna. Pokud promítané scény diváky rozladily nebo rozesmutnily, jako tomu bylo třeba při ukázkách ze snímku Zachraňte vojína Ryana, u čtrnácti z dvaceti testovaných došlo k výraznému poklesu průtoku krve. Naopak komedie ho zřetelně zvýšily. Téměř na dvojnásobek. 


Stejný výsledek se dostavoval i při opakovaných pokusech. Experimentátoři ve stati, již publikovali v odborném časopise Heart, sice připustili, že nedokáží přesně vědecky objasnit, proč k tomuto jevu dochází. Nicméně se domnívají, že specifickou roli v něm sehrávají hormony, jež regulují pružnost a tonus cévních stěn. 


Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Čt, 27. 4. 2006 - 09:04)
TO JE PRAVDA
Jiřka (Čt, 27. 4. 2006 - 14:04)
Samozřejmě.Smíchem se roztahují bránice a to je dobře.
Reklama