Reklama

Zdravotní účinky vitamínu A

Vitamin A je velmi důležitou živinou. Retinal a retinol jsou označovány jako prekurzory vitamínu A. Vitamin A nebo-li retinol je vitamin rozpustný v tucích, který hraje důležitou roli mimo jiné při zajišťování zdravých očí a vývoje kostí. Nedostatek vitamínu A je nejčastější příčinou slepoty u dětí. Vitamin A může zabránit šerosleposti, suchému oku a zároveň zajistit jasný zrak.

Důležité zdroje vitaminu A

Olej z jater ryb, smetana, žloutek, hovězí játra, sýr čedar, obohacené mléko a výrobky z másla jsou bohatým zdrojem vitaminu A. Žlutě nebo oranžověbarevné ovoce a zeleniny, které obsahují pigment karoten jsou také špičkové zdroje: sladké brambory, mrkev, brokolice, špenát, mango, dýně, rajčata, ovesné vločky, meruňky, broskve, hrášek, papája ve vaší každodenní stravě zajistí pravidelný přísun vitamínu A.

Příznaky nedostatku vitamínu A
Keratinizace kůže, šeroslepost, pálení nebo svědění v očích, zánět očních víček, xerophthalmia (suchost spojivky), zmatnění lesku vlasů, lupy, lámavé nehty, sexuální poruchy a prekancerózní změny v tělesných tkání. Nedostatek vitaminu A může také vést k únavě, nespavosti a depresi.

Zdravotní výhody vitaminu A

Reklama

Vitamin A je nezbytný pro zdravé tělo a má mnoho prospěšných vlastností, včetně těch, které jsou uvedeny níže.

Zvyšuje odolnost: Vitamin A posiluje imunitu organismu proti infekcím zvýšením lymfocytární reakce proti antigenům způsobujících onemocnění. Udržuje sliznice vlhké, aby zajistily lepší imunitu a také zvyšuje aktivitu bílých krvinek. To zabraňuje nejen bakterie od vstupu do vašeho těla, ale také pomáhá v boji proti infekcím.

Zajišťuje zdravé oči: Vitamin A může pomoci při zlepšování vidění. Umožňuje vašim očím, aby se přizpůsobovaly lehce změnám, udržuje oči vlhké a také zlepšuje noční vidění. Vitamin A zajišťuje zdravý sítnice a také zabraňuje šerosleposti zvýšením adaptability lidského oka na jasné světlo i tmu. Pomáhá také výrazně snížit rizika katarakty a makulární degenerace, které jsou běžně spojené se stárnutím. Předpokládá se též, že by mohl být prospěšný pro lidi, kteří trpí glaukomem.

Pomáhá udržet pokožku hebkou a vláčnou: Vitamin A pomáhá udržet vaše tělo bez volných radikálů a toxinů, které by mohly způsobit škody na kůži. Zabraňuje suchosti, rohovatění a onemocnění kůže jako je psoriáza.

Podporuje silné kosti a zuby: Vitamin A pomáhá při tvorbě dentinu, vrstvy tvrdého materiálu těsně pod povrchem zubů, čímž se zvyšuje jejich pevnost.

Zabraňuje tvorbě močových kamenů: Vitamin A zabraňuje tvorbě močových kamenů v důsledku tvorby fosforečnanu vápenatého.

Zabraňuje svalové dystrofii: Tím, že podporuje zdravé kosti a zachování jejich tvaru, vitamin A hraje zásadní roli při zajišťování správného růstu svalů u dětí a rostoucích dospívajících a tím brání pravděpodobnosti vzniku svalové dystrofie.

Zabraňuje akné: Vitamin A pomáhá snížit nadbytečnou tvorbu kožního mazu, čímž se snižuje riziko vzniku akné. Posiluje rovněž ochranné tkáně kůže, čímž se zvyšuje celkové zdraví a vitalita povrchu kůže. Vitamin A je nezbytný pro správnou péči o kožní tkáně a sliznice. Vyplavuje toxiny z těla a čistí systém na základě svých antioxidačních účinků.

Zabraňuje některým druhům rakoviny: Vitamín A je t silný antioxidant, který může zabránit určitým druhům rakoviny.

Opravuje a výměňuje staré tkáně: Vitamin A hraje důležitou roli při výměně staré a opotřebované tkáně za novou.

Zpomaluje proces stárnutí: Vitamin A je známý pro své vrásky eliminující vlastnostmi, které mohou snížit výskyt stařeckých skvrn a jemných vrásek. To může zpomalit proces stárnutí posílením celkového zdraví pokožky.

Snižuje hladinu cholesterolu: Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a tím chrání před vážným rizikem onemocnění srdce a mozkovou mrtvicí.

Podporuje zdraví reprodukčního systému: Tento vitamín je široce známý pro napomáhání k zdraví a funkčnosti reprodukčního systému.

Upozornění:

Vitamin A je vyžadován pouze ve stopových množstvích a přebytečné množství je vyloučeno z těla neabsorbované. Ujistěte se, že máte pravidelný přísun potřebného množství pro dosažení nejlepších výsledků. Předávkování vitamínem A může mít škodlivé příznaky jako je rozmazané vidění a nevolnost. Závažné příznaky mimo jiné mohou zahrnovat zpomalení růstu, a zvětšení sleziny a jater.

Vitamín A od firmy SOLGAR či G&G Vitamins zakoupíte na: 001shop.cz

Reklama

Komentáře

Reklama