Reklama

Otevřete svou čakru smíchu

Slovo humor pochází z latiny (humere) a znamená původně být vlhký, tekutý, jako voda. Jaké překvapení - ti, které považujeme za osvícené, svaté, jsou po většinu času chechtající se laskavé osobnosti.

Podle učení mistrů a guruů, tedy těch, kterým my ostatní často říkáme "svatí blázni", nám neustálý bzukot našich myslí - nepřetržitý rej faktů, pocitů, emocí, tužeb, plánů, koncepcí, výčitek, fantazií - zabraňuje, abychom skutečně zmoudřeli.

Naše mysli jsou tak přeplněné slovy, že v nich není ani kousek místa pro moudrost. V knihách se o humoru v duchovnu moc nedočtete. Osvícený mudrc v představě většiny z nás vypadá jako velmi přísně se tvářící muž s dlouhými bílými vousy. Když jsme se v mládí intenzívně smáli, okřikovali nás: "Čemu se tak blbě směješ?". Časté byly i komentáře: "Ty máš ale pitomý úsměv." Radili nám: "Přestaň se pitomě usmívat a buď už vážný!"

Když se podíváte na žirafu nebo ptakopyska, dojde vám, že i Matka příroda má smysl pro humor. Některé mytologie tvrdí, že svět byl stvořen, aby se Stvořitel bavil. Možná všichni žijeme takový "kosmický" žertík.

Jeli ten, kdo dosáhl osvícení, "nad" věcí, pak by se spíše než přísnému starci měl skutečně podobat bláznovi. Žolík je karta, která se tváří bláznivě. Přestože na sebe může vzít roli jakékoliv jiné karty, má nejvyšší hodnotu. Žolík je symbol svobody, stavu, který je nad a mimo veškerá obvyklá pravidla.

Reklama

Moudří všech kultur vždy tvrdili, že sami sebe bereme příliš vážně. Přitom všechny kultury měly svého dvorního šaška, venkovského blázna, jurodivému mužika, Enšpígla, Nasredina. Šaškové ve středověku nejen bavili své panovníky, ale také vedli diplomatické misie do cizích zemí. Indiánské kmeny Hopi, Navaho, Pueblo a Plains měly své "posvátné kouzelníky", kteří ostatní příslušníky kmene přiváděli v úžas a rozesmávali tím, že si i z těch nejdůležitějších věcí dělali legraci a převraceli smysl slov a činů.

Při smíchu se otřásá a vibruje (a tedy uvolňuje) celé tělo. Aktivuje se svalová hmota. Zvyšuje se tep srdce (zrychluje oběh krevní), tělo a hlavně mozek dostává až 5 x více kyslíku než při obvyklém dýchání. Čtyřleté dítě se směje každých deset minut. Smích je jakýsi vnitřní jogging. A především, smích a orgasmus jsou jediné tělesné aktivity, produkující dokonalou synchronizaci mozkových hemisfér.

Smích (spolu s pozitivní vizualizací) zvyšuje produkci lymfocytů, které efektivněji bojují proti rakovinným buňkám. Imunologové radí - naučte se smát i sami sobě - prodloužíte si tak život. Karta blázna v tarotu představuje nadšení, nové dobrodružství, spontánnost, nové příležitosti, neomezené možnosti a potěšení. Každou situaci je možno vidět z té humorné stránky. Úspěšná historie grotesek němého filmu je založena na "cizím neštěstí, které potěší".

Málokdo ví, že čaker, tedy energetických center lidského těla, není jen sedm. Čím je člověk citlivější, tím více odhaluje předtím netušených spojení, souvislostí, ale i uzlových energetických bodů. Člověk, který se často a rád směje, postupně odblokovává tzv. čakru smíchu, které je umístěna v oblasti lokte (tam, kde je tzv. brňavka).

Autor: Vlasta Marek

Reklama

Komentáře

libor (St, 8. 8. 2001 - 15:08)
E pane Marek kde jste ty informace/moudra/blbosti sehnal/pobral/sebral? He he a jak vam brní čakra?
MS (Ne, 25. 1. 2009 - 18:01)
četla jsem o józe smíchem - cvičit a smát se, válet se po zemi a chlachtat se naplno.
Návštěvník (Čt, 2. 7. 2009 - 00:07)
Jaké číslo má tahle čakra?
Návštěvník (Čt, 2. 7. 2009 - 10:07)
Co je to čakra?
harmadiXem (Pá, 9. 12. 2011 - 19:12)
U O A E I
hi-hi-hi 6.cakra (hlava)
he-he-he 5.
ha-ha-ha 3.c (smich z brucha)
Reklama