Reklama

Bezsacharidové diety – v čem tkví jejich kouzlo?

Sluníčko nás po těle už sem tam zalechtá, možná jste se taky zhrozily, kolik kil jste za zimu nabrali. Přemýšlíte, jak se jich zbavit? Brouzdáte na internetu a hledáte, jakou dietu zkusit, abyste se jich zbavili jednou provždy? Pak jste jistě narazili i na bezsacharidovou dietu, která dnes patří mezi ty nejoblíbenější. Zajímá vás, jak funguje? Čtěte dál!

Diet je dnes nespočet

Přerušovaný půst, Dukanova dieta, paleo dieta, zásaditá dieta, středomořská dieta, bezsacharidová dieta a další. Z toho všeho můžete vybírat, když chcete shodit nějaké to kilo. Ze všech jmenovaných i nejmenovaných patří v poslední době mezi ty nejoblíbenější bezsacharidová nebo nízkosacharidová dieta.

Je účinná jak na hubnutí, tak při různých typech onemocnění, oblíbili si ji sportovci i široká veřejnost. Slibuje totiž rychlé hubnutí, úbytek tuku ale ne svalů, nemusíte se při ní bát vlčího hladu ani jo-jo efektu, který se u většiny diet za pár týdnů zaručeně dostaví, nemusíte ani úzkostlivě počítat kalorie z jídel, která sníte.

Opravdu se dá vydržet bez sacharidů?

Náš organismus pro správné fungování potřebuje 3 hlavní makroživiny. Těmi jsou sacharidy, lipidy a proteiny. Sacharidů neboli cukrů ale většinou přijímáme až příliš, naše tělo je spaluje jako zdroj energie. Ty nevyužité si ukládá v podobě glykogenu. Kdo chce zhubnout, ten by měl jejich příjem snížit. Tělo pak jako zdroj energie bude považovat tukové zásoby a vy se zbavíte nejen nechtěných kil, ale i tukových zásob.

Víte, že mezi nejčastější zdroje sacharidů patří cukr, ovoce, zelenina, chléb a další pečivo, obiloviny, cereálie, mléko a mléčné výrobky?

Reklama

Jak dělíme bezsacharidové diety?

Low carb, ketodieta, bezsacharidová dieta. I s nimi jste se určitě setkali, všechny jsou založené na sníženém příjmu sacharidů. Jak se liší?

  • Základní nízkosacharidová dieta umožňuje příjem 200 g sacharidů denně, osvědčila se jako udržovací dieta nebo po ukončení stabilizační fáze ketodiety.
  • Striktní nízkosacharidová dieta se vyznačuje příjmem sacharidů v rozmezí 100-200 g za den.
  • Pro ketodietu je charakteristický příjem sacharidů nižší než 50 g za den, proto je tak účinná a efektivní pro rychlé hubnutí.

Jak bezsacharidová dieta funguje?

Tělo sacharidy využívá jako zdroj energie, ty, které hned nespotřebuje, si uloží do zásoby. Když snížíte jejich příjem, tělo musí sáhnout do zásob, které má maximálně na 2 dny. Hladina cukru v krvi se stabilizuje a dojde ke snížení hladiny inzulinu, který ovlivňuje třeba ukládání tukových zásob v těle.

Organismus se bez zdroje energie neobejde, když držíte ketodietu, tělo se dostane do stavu tzv. ketózy a místo sacharidů sáhne jako po zdroji energie do vlastních tukových zásob. Dojde k lepší mu spalování tuků, budete se cítit sytější, pocítíte sníženou chuť k jídlu, začnete hubnout.

Víte, že se při ketodietě nemusíte obávat ztráty svalů ani jo-jo efektu, jako tomu je u většiny diet? Svaly ochrání zvýšený příjem proteinů a jo-jo efekt je při dodržování všech zásad téměř vyloučený.

Jaké potraviny jsou při bezsacharidové dietě povolené a které zakázané?

Mezi potraviny, které jsou při bezsacharidové dietě zapovězené patří různé sladkosti, slazené pokrmy a nápoje (ano, včetně ledové kávy, coly a dalších limonád), sušené ovoce, luštěniny, obilniny, klasické pečivo a těstoviny, přírodní sladidla jako med a různé sirupy. Vyhnout byste se měli i alkoholu.

Dopřát si naopak můžete maso a ryby, vejce, sýry a smetanu, low carb těstoviny a pečivo, zdravé tuky, proteinové koktejly, sladkosti a dezerty určené pro ketodietu, speciální proteinová jídla, ořechy, semínka a podobně.

Samozřejmostí je i zelenina jako okurka, salát, brokolice, zelí, chřest, špenát, avokádo a další. Dopřát si ji můžete čerstvou i tepelně upravenou. Stejně tak některé bobulovité ovoce. Pít můžete čistou vodu (třeba s plátkem citronu), kávu bez mléka, zelené a bylinkové čaje.

Náš tip na závěr: Láká vás ketodieta, ale odrazuje vás hlídání příjmu sacharidů? Zkuste třeba KetoFit.

 

Komerční sdělení

Reklama

Komentáře

Reklama