152 komentáře / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Fobie

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Prosím o informaci či odkaz na literaturu: jak se zbavit fobie. Vadí mi pohled na výše uvedené živočichy "bez nožiček", kteří lezou, kroutí se apod. Vadí mi i v televizi, v reklamě, na fotografii, atd. Počínaje dubnem jsem stále na pozoru, kdy zase něco takového uvidím. Mám obvykle "štěstí" a vždy narazím alespoň na rousňáka. Kdo chce vidět hada, vyráží se mnou do lesa. Úspěch téměř zaručen. Tato havěť (zvířátka prominou), ve mne vzbuzuje odpor, hnus, nevolnost, zvedám nohy ze země (např. u TV), štítím se. Nerada se i patlám s masem, nemohu porcovat rybu či kuchat kuře apod. Jsem normální ženská, které žádný chlap (ani otec) fyzicky neublížil (ženská také ne, krom pár výprasků od maminky). Čekám miminko - a co když to bude kluk, který mi bude tahat domů užovky. Přece nebudu hystericky jančit, abych mu byla k smíchu nebo v něm nevyvolala též fobii. Jinak jsem v pohodě. Děkuju všem za seriózní, nepokoutní a rozumné rady, typy a odkazy. Díky. Tity.
13. Únor 2001 - 19:15
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Dobry den, obratte se na zkuseneho psychoterapeuta.Fobie se uspesne leci kognitivne-behavioralni terapii, tzv.expozici, coz je vystaveni podnetu z ktereho mate strach, ve fantazii nebo realite.Ale nezkousejte to sama, protoze pokud by jste prozivala strach, unikla by jste z teto situace a potom by se Vase fobie prohloubila.Pri teto terapii se naucite zklidnit svuj strach.
13. Únor 2001 - 20:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Velice příjemně mě překvapila Vaše rychlá odpověď. Děkuji. Je i fajn, že existuje tento způsob "poradenství". Ale k Vašemu doporučení. Trochu jsem se psychologií na studiích zabývala a zpřátelila se i s lidmi, kteří se psychologií zabývají profesně. Tento problém jsem s nimi i konzultovala. Osobně mi odmítli pomoci z důvodu našeho přátelského, tudíž osobního vztahu. To je v pořádku. Sdělili mi, že se to léčit dá navozením hypnózy, ale že se to skutečně musí umět, aby nedošlo k hysterické reakci a následnému šoku. To by se v mém případě stát mohlo. A v současné době (těhotenství) si nechci způsobovat něco nepříjemného. Vlastně ani po tom. Navíc jsem materialisticky založená a mám odstup od technik jako je holotropní dýchání a pod. Přesto jsem zkusila navštívit psychologa. Vycítila jsem, že psycholog vychází z Freuda a domníval se, že fobie z hadů (připomínající penis) = fobie z mužů. Též jsem dostala otázku zda s někým žiju (zřejmě zda s mužem či s ženou). Už tento postup mne zarazil a nebyla jsem přesvědčena o skutečné profesionalitě tohoto psychologa v této problematice. Též mě zarazilo, že po konzultaci jsem byla vyzvána k zalehnutí na lůžko. Byla mi puštěna meditační hudba, která tvořila kulisu pro "uspávající" monolog, který ve mne snad měl vzbudit sexuální cítění. To mi bylo dost nepříjemné a navíc jsem nic takového nečekala. Vždyť i u lékaře jsem předem informována o tom, že buď dostanu injekci nebo budu operována a proč. Navíc sezení u psychologů trvají "jen" hodinu a jsou jednou za měsíc - i déle. To podle mého názoru nemůže problém vyřešit v rozumné době. Obávám se, že podobné "manipulace" už nebudu chtít znovu podstoupit. Existuje pro mne jiná možnost? Možná by mi pomohlo přečíst nějakou odbornou publikaci. A co výklad snů? Stejně nikdo jiný než já nedokáže mé sny i hypnotické představy vysvětlit, protože nemá mé prožitky, vzpomínky, pocity, myšlenky atd. Ještě jednou děkuji za ochotu a čas se tímto dotazem zabývat. S pozdravem - Tity.
13. Únor 2001 - 22:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
Naprosto stejným, hrozným způsobem mám neovladatelný strach z ptáků. Hlavně z holubů. A představ si, že každý se tomu strašně diví. Vždyť jsou tak milí. No a co s tím.
14. Únor 2001 - 10:39
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš (anonym)
Nedivím se tomu. Proto, abyses zbavila fobie, musíš něco sama udělat. Pomohla by regresivní psychoterapie. Předpokládá to Tvoji aktivní účast. Ale není to nic hrozného, fobie se dají poměrně dobře řešit. Máš-li zájem o podrobnější informace, napiš mail. Ahoj
14. Únor 2001 - 11:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
jenda poměrně známá zpěvačka se zase doznala k tomu, že má fobii z knoflíků. Fobie jsou různé...
14. Únor 2001 - 11:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Něco bližšího bych samozřejmě ráda věděla. V čem by měla spočívat má aktivita konkrétně? Kde mám záruku, že se svěřuji do rukou skutečného odborníka? Vždyť i mezi lékaři jsem musela dlouho hledat, než jsem našla ty, kteří mi skutečně pomohli. Natož psychologové. Už jsem v tomto směru aktivní byla, a svou zkušenost jsem popsala. Kdysi jsem i navštívala pedagog.-psychol. poradnu v souvislosti s problémy v mém manželství. "Vystřídali" se na nás čtyři psychologové a žádný nám neporadil ani nepochopil podstatu problému. Situace se jen zhoršovala. Vesměs byli dost mimo. Nakonec jsem si problémy musela "protrpět" sama a dostat se téměř na dno a pomoci si sama. Sebrala jsem zbytky sil a začala se řídit pouze citem a intuicí. Najednou jsem měla jasno a problém jsem vyřešila radikálně a hlavně bezbolestně. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala a mám se nesrovnatelně lépe. Takže nemám nedůvěru v psychology, ale řadu špatných zkušeností s nimi. Proto bych si s fobií raději "poprala" sama. Ráda bych se nechala přesvědčit, že mi skutečně někdo pomoci může. Díky.
14. Únor 2001 - 12:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Natálie (anonym)
Milá Tity, možná ti vůbec nepomůžu, ale přidám svůj zážitek. Já měla jako spousta dalších hrůzu z pavouků. Nechtěla jsem chodit do sklepa a na kadibudku. Pořád jsem měla pocity, že se na mě rozhodně spustí nějakej křižák. Nemůžu říct, že bych teď pavouky milovala, ale je to v klidu. Vyhýbám se jim pořád. Začala jsem se o ty potvůrky trochu zajímat. Je logické, že pavouk se bojí víc než já (stejně tak hadi a slimáci), tak proč by na mě jentak skákal? To bych mu musela vlézt do sítě. Chtěla jsem se jim přiblížit a v jejich očích vidět, že mě nechtějí sežrat. :-) Logicky, měla jsem hrůzu, že na mě odněkud spadne nekontrolovaně. Tak jsem za nimi chodila sama. Z blízka opatrně jsem si začala prohlížet jejich sítě a nechala se od přítele poučovat o anatomii jejich těla. Pak jsem se rozhodla, že přežiju i dotek. Snažila jsem se si živě představit, jaký to je, držet pavouka v ruce. No on přece nekouše, jen šimrá. Musela jsem nad tím přemýšlet. Na "osahávání" jsem si vybrala ty bez pavučin, protože jsem nesnášela pocit, že ho nemůžu ze sebe setřást, když na mě visí. Fakt jsem časem dokázala, že jsem do ruky na chvíli vzala menšího pavoučka a odnesla ho jinam. Musela jsem ho mít pevně zavřeného v ruce. Nic mi neudělal. :-) Dnes bydlím v bytě s přítelem a máme svého Pepu. Pepa je, jak jinak, pavouček. Je docela malej a spokojeně si pobýhá po bytě. Ještě jsem ho nechovala, ale prostě abych překonala strach, vytvořila jsem si takovou citovou vazbu. Dávám pozor, abych ho nezašlápla a on žije ve skulinách. Už mě neděsí představa, že budu ležet a přes obličej mi přeběhne pavouk. Bude to jedině Pepa a to je přece můj kamarád. Tak asi takhle nějak jsem zmírnila svůj strach. Neříkám, že úplně, ale jsem v klidu.
14. Únor 2001 - 14:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Ahoj Natálko, děkuji za Tvůj příspěvek. Možná bych něčeho takového byla také schopná, ale můj problém je asi někde jinde. Svým způsobem fobii překonávám (neříkám strach, protože vím, že mi had nic neudělá - natož žížala). Kdysi jsem si i pohladila krajtu v cirkuse. Když jsme na Sázavě objevili hnízdo zmijí, tak jsem si je prohlížela. Pouze s odporem. Pak jsem odešla na pokoj a nastala reakce. Rozklepala jsem se a opět musela zvednou nohy ze země. Kdosi mě uklidňoval a nalil mi panáka. Takže přímý kontakt bych "přežila". Mne svým způsobem láká se dívat i na dokumenty o hadech a pod., a to z důvodu si je prohlédnout a poznat. Taky jsem si nedávno namalovala roztomilou zmiji a doma mám plyšového hada. Ale nejhorší je bujná fantazie v době jakékoli nepohody. Např. v horečně; v době, kdy jsem dlouhodobě bez kontaktu s přáteli (nemoc apod.) atd. Dokonce v době, kdy jsem otěhotněla (vytouženě, po 10 letech čekání a léčení, s tím nejbáječnějším chlapem) se mi prvních 14 dnů zdálo o hadech. Jak po mě lezou, jak je mám v posteli, jak na mne padají ze stromu, vylejzají z různých děr doma i venku, jak se kolem mne točí a stále se objevují další a další. Ä vždy se objeví nějaký vjem, který jsem si dopřála v době např. sledování dokumentů o hadech. Takže čím méně hadů a jim podobných potvor vidím, tím méně se mi objevují tyto představy. Ještě jsem zapomněla podotknout, že mě nikdy žádný had neštípl ani po mne nelezl. Takže i tato zkušenost je vyloučena.S pozdravem - jaro je tu! Tity
14. Únor 2001 - 15:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš (anonym)
Ahoj Tity, jestli chceš poradit, napiš mail. Adresa je v hlavičce. Nechci to rozebírat tady. Ahoj
14. Únor 2001 - 15:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Tomáši, dnes ve 12.44 už jsem Ti Mail poslala. Tak leda, že by se ztratil...
14. Únor 2001 - 16:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Včera ve 12.45 jsem posílala zprávu. Dnes ráno jsem dostala zprávu, že Mail nelze doručit. Zkouším Vás (nebo Tě?) kontaktovat znovu.
15. Únor 2001 - 8:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity V. (anonym)
Tomáši, na adresu uvedenou v hlavičce se mi mail nedaří poslat. Stále se mi vrací hláška, že zprávu nelze odeslat. Vše je popsáno v diskuzi, můj mail je též v halvičce. Zdraví Tity.
15. Únor 2001 - 9:22
Obrázek uživatele Návštěvník
mima (anonym)
ja mam zase strach z lietania v lietadle, hlavne nad morom. ked si predstavim, ako sa moze nieco stat a ja nemam kam ujst, je mi zle a klepem sa strachom, kym nerezignujem. zaujimave je, ze vzdy rezignujem, a moj strach sa najviac prejavuje, ked sedim doma a planujem, ci spominam na nejaky let. poznate to niekto tiez?
24. Únor 2001 - 2:52
Obrázek uživatele Návštěvník
TityV. (anonym)
Tohle jsem nepoznala. Jen před prvním letem jsem se bála, že mi bude špatně od žaludku. Ale start byl strašně krásný. Od té doby jsem se na každý let strašně těšila. Hlavně na start a přistání. To krásné zhoupnutí... Lítala jsem hodně služebně, tak jsem si dost "užila". Pak mě to jen přestávalo bavit. Když jsme letěli do Keni, tak 12 hodin v letadle, v bouřce, být připoutaní. To byla nuda a otrava. Vždy mám jen trochu mrazení před startem. Ale pak si řeknu: "Když to přece jen spadne, tak to bude takový fofr a řacha, že to ani nepostřehnu." Ta pravděpodobnost je však strašně malá. Víc se bojím v autě. Jako spolujezdec. A řídit nemohu téměř vůbec.
24. Únor 2001 - 17:45
Obrázek uživatele Návštěvník
mima (anonym)
ake to je, letiet v burke? strach a des? keby mne odporucil personal, ze mam ostat priputana, pokladala by som to za zaciatok konca...
26. Únor 2001 - 3:20
Obrázek uživatele Návštěvník
TityV. (anonym)
Trošku to drncá, ale mnohem méně, než ve vlaku. My jsme zažili bouřku v noci, tak to bylo s těmi blesky děsivější. Trošku úzkost jsem měla, ale zároveň i srandu z vlastní zbabělosti. Ostatní byli v klidu, tak jsem se odevzdala osudu a zkoušela spát. Beru to tak, že ti piloti umí létat i v bouřce a není to neobvyklá věc.
26. Únor 2001 - 11:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Jitka (anonym)
Strašně se bojím pavučin, chuchvalců prachu a pavouků. Může mi nekdo poradit co s tím ?
27. Březen 2001 - 13:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš (anonym)
Ahoj Jitko, problém má nepochybně psychické příčiny a dá se vyléčit. Záleží však na Tobě, jestli se toho skutečně chceš zbavit. Myslím, že by pomohla hlubinná terapie. Jestli chceš, napiš mi o tom více. Mail je v hlavičce. Cítím se Tebou. Tomáš
27. Březen 2001 - 13:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel Kutička (anonym)
Na fobie se velmi osvědčuje tzv. hlubinná abreaktivní psychoterapie. Nechci tady zabírat mnoho místa, ale píši o tom více na svých stránkách www.volny.cz/kuticka v rubrice léčení. Pokud nenastane nic nepředvídaného, je odstranění fobie záležitostí několika hodin. Každý člověk je jiný, ale princip těchto problémů je stále stejný, takže si dovolím tvrdit, že naděje na vyřešení je velice vysoká. Hodně štěstí, Pavel Kutička
11. Duben 2001 - 23:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Fobii jsem měla snad jen z pavouků. malí mi nevadí. Ráda je ale pozoruji při práci a požírání much jako třeba křížáka. Mám ráda sklípkany, protože jsou ladní a jejich pohyb je zajímavý. Ale jakmile někde vidím menšího pavouka, ale i křižáka, nechtěla bych ho mít za krkem, celá se oklepu jako pes a jdu dál. Přítel mě někdy vyděsí s pavoukem v ruce. Začnu křičet, naskákají mi opary na puse a uteču na záchod, kde jsem i několik minut. Hady miluju. Jsou krásní, chladní a hladký. Jejich způsob pochybu a lovení kořisti je úchvatný. Slimáky nenávidím a červy taky. Jsou slizký. Měkký a divný, nešáhla bych na ně holou rukou. fuj.
18. Duben 2001 - 9:58
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity (anonym)
Tak už několik měsíců čekám na fundovanou odpověd adekvátního odborníka (když doktorka.cz, tak od MUDr. či PhDr.), ale zatím je z toho jen debatní kroužek a reklama různých lidových léčitelů (původen Ing.) či doporučení na různá "sezení", která jsou spíše pochybného charakteru...
25. Duben 2001 - 17:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Zkuste se obrátit na www.vodopad.cz, kde odpovídá lékařka - psychiatr.
19. Květen 2001 - 23:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Tomáš (anonym)
Ahoj Tity,možná to bude tím, že ti různí MUDr. a PhDr. si s tím nevědí rady, i když určitě existují vyjímky. Zeptej se sama sebe, co vlastně chceš. Jestli jde o to, aby ses zbavila svého problému, je tu dost lidí, kteří jsou ti ochotni pomoci, už jsem ti o tom psal i sám. Jestli na to potřebuješ odborníka z řad doktorů, hledej dál, třeba ho někdy najdeš.
21. Květen 2001 - 11:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavel (anonym)
Ahoj Tity. Pokud ti záleží na titulech, tak např. paní Lada Skulilová (http://fengshuicz.hello.to) je nejenom Ing., ale i Mgr., kterýžto titul získala na Universitas Palackiensis v Olomouci pětiletým studiem oboru "Psychologie", a je odbornicí na hlubinnou abreaktivní psychoterapii, resp. i kognitivně-behaviorální psychoterapii, která by mohla s tímto problémem pomoci.
21. Květen 2001 - 13:29
Obrázek uživatele Návštěvník
Tity (anonym)
Nezáleží mi na titulech. Ale v případě zdraví chci problém konzultovat s lékařem (což je MUDR.) nebo vystudovaným klinickým psychologem (PhDr.). Titul Mgr. mají většinou absolventi pedagogických a filozofických oborů bez závěrečných rigorózních zkoušek. Nepočítám-li magistry farmacie. Nechal byste se operovat inženýrem nebo aboslventem VŠ bez náležité atestace? Já tedy ne. A v dnešních podmínkách benevolentního podnikání stylem "kdokoliv může dělat cokoliv" je právě lidové léčitelství a "psychologické pseudoporadenství" poměrně dost nebezpečné.
21. Květen 2001 - 19:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
V tom případě je zapotřebí zdůraznit, že doktorka.cz je zdrojem informací spíše o alternativních léčebných metodách (které se samozřejmě nehodí na každý případ, ale konkrétně v oblasti psychologie mají své kladné výsledky i přes odpor a nenávist ze strany "klasické" medicíny). Tity asi nezbude, než jít ke svému praktickému MUDr. a nechat se od něj doporučit k nějakému PhDr. specialistovi. (Sory za lehký sarkasmus).
22. Květen 2001 - 7:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Mirka (anonym)
A co takhle M. Sládek - známý vymývač mozků? Ten je taky PhDr.
22. Květen 2001 - 7:55
Obrázek uživatele Návštěvník
JanaD (anonym)
Ahoj všichni. Já se zase nesnesitelně bojím pavouků. Přijdu do místnosti a vím, že za zády na stěně je pavouk. Cítím ho. Dívám se na televizi, náhle se otočím a na zdi - pavouk. Vím, že jeden čas se mluvilo o léčivé tarantuli, kterou nechali volně procházet po těle osoby. To bych okamžitě umřela. Také se mi zdají sny. Ležím a pak na mě pavouk skočí z jaké dálky. Vím, že je to hrozné, ale doma pavouky nesnesu. Jak se tam jediný objeví, už ho nekompromisně ničím. Jestliže mám doma manžela, musí ho zničit on. Když ne, jsem schopna přemoci i obludu. Venku se obrovsky přemáhám a nechávám je žít. Jinak nezabíjím nic, většinou ani mouchy, ani vosy. Fámy o tom, že pavouk nic nedělá jsou nepravdivé. Mé známé vlezl do kalhot, štípnul jí a přes rok se léčila. Kolegu štípnul pavouk přede mnou a to dělal nejprve hrdinu a nakonec ho to celkem vyvedlo z míry.
16. Červenec 2001 - 7:51
Obrázek uživatele Návštěvník
Myska (anonym)
Ahojky vsichni, je dobry vedet, ze s fobiemi clovek neni sam. Ja se zase strasne bojim srsnu. Svym zpusobem se na ne rada divam, treba na dokumenty o nich, ale hrozne se jich bojim. Driv jsem mela i panickou hruzu z vos. Jednou jsem videla, jak me jedna vosa stipla a ja zacala hrozne vyvadet. Ne z toho, ze to bolelo, protoze to skoro zadna bolest videla, ale kdyz jsem videla ty jeji cernozluty pruhy a ten chlupatej zadecek a zihadlo, jak si ho zasouva zpatky. Fuj!!! :((((((( Kdyby me pichla srsen, tak bych to asi neprezila :(
26. Červenec 2001 - 10:16

Stránky

Přidat komentář