250 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

epilepsie

10. Září 2018 - 0:02

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
V rodině se vyskytla epilepsie. Nevíme o ní vůbec nic. Poradí nám někdo?
19. Duben 2001 - 21:31
Obrázek uživatele doktorka
doktorka
Epilepsie je chronické onemocnění, které se projevuje křečovitými záchvaty. Je způsobena přílišnou a neuspořádanou činností nervových buněk v mozku.Existuje mnoho druhů epilepsie, které se liší svou intenzitou. Může jít pouze o mírné poruchy vědomí, chvění a znecitlivění končetin, poruchy koordinace, ale i o prudké křečovité záškuby a stuhnutí svalstva spojené se ztrátou vědomí (velký záchvat - nebezpečí úrazu při pádu a zapadnutí jazyka a následného udušení). V některých případech se u dětí objevuje záchvat v důsledku vysokých horeček a v budoucnu se již neopakuje a není potřeba dlouhodobá léčba.Pokud se jedná o opakující záchvaty, musí být dlouhodobá (popř. celoživotní) léčba antiepileptiky a lidé maqjí určitá omezení (nesmí pít alkohol, řídit auto, vykonávat některá povolání...).Spouštěcími faktory může být např. horečka, nevyspání, záblesky světla, některé televizní programy, hlasitá hudba, některé léky, nízká hladina kravního cukru...U některých lidí může být epilepsie způsobována i alergií na určité potraviny. pokud je podezření na nějaké potraviny - je možno vyzkoušet vylučovací dietu (viz. diety)V dospělosti se může epilepsie objevit po úrazu či v důsledku jiného onemocnění na mozku (zánět, nádor, absces, intoxikace...)U některých lidí trpících epilepsií byla zjištěna vysoká hladina hliníku v mozku (pozor na hliníkové nádobí). Též olovo či užívání umělého sladidla aspartamu (Nutrasweet) bylo dáváno do souvislosti s epileptickými záchvaty.Diagnóza epilepsie se stanovuje EEG (elektroencefalograf) vyšetřením.Kromě léčby antiepileptickými léky může být celková terapie doplněna vitamíny (B complex, zinek, vápník s hořčíkem, koenzym Q), bylinnou léčbou (po poradě s odborníkem, na posilnění jater a zmírnění vedlejších účinků antiepileptik je možno užívat ostropestřec marijánský), homeopatií (konzultovat s odborníkem).
19. Květen 2001 - 19:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Vlasta (anonym)
Epilepsii trpím již delší dobu. Zpočátku se jednalo jen o menší výpadky vědomí a chvění. Je to asi tři roky, co jsem měla tzv. grand mal (velký záchvat). Lékařka mi upravila dávku antiepileptik. Od té doby jsem už podobný záchvat neproděla, menší problémy byly jen nevýrazné. Dá se říct, že jsem plně kompenzována. Vím, že jsou tu jistá omezení. Chtěla jsem se jen zeptat, přestože vím, že bych se měla vystřídat alkoholu, jestli je možné požít nějaké minimální množství. Do jaké míry to muže ovlivnit můj zdravotní stav a nemoc samotnou.Děkuji za odpověď.
30. Květen 2001 - 13:21
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Alkohol se nesmí pít, protože výrazně zvyšuje sedativní účinek antiepileptik (čili ještě více snižuje ostražitost a schopnost koncentrace). Dále alkohol společně s antiepileptiky výrazně naručuje metabolicou schopnost jater. kromě toho má alkohol přímý negativní účinek na mozkové buňky.
31. Květen 2001 - 12:37
Obrázek uživatele Návštěvník
Vladka (anonym)
Co epilepsie a těhotenství? Jaká rizika se můžou vyskytnout?
10. Červenec 2001 - 9:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Dagmar (anonym)
Od 16.let trpim epilepsii asi neurciteho duvodu snad leknuti.Velke zachvaty jsem mela za dobu 8.let asi 3.Je mozne prosim vas tuto nemoc vylecit operativne a je to na cely zivot?
16. Září 2001 - 21:05
Obrázek uživatele Návštěvník
Dospělová Marie (anonym)
Prosím o zaslání zprávy jak je možný projev epilepsie v pozdním věku,přestože celý život byl bez záchvatů a sportovec a nikdy nemocen.Narozen v Praze 12,6.v roce 1918. Děkujeme. V posledním roce byly 3 epileptické záchvaty. Léčí se Epilan D-Gerot. O-O-2 denně. Děkujeme.
3. Březen 2002 - 19:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Epilepsie se může objevit v pozdějším věku jako následk některého základního onemocnění - např. mozkové nádory, úrazy mozku,cévní malfrmace, metabolická onemocnění, zánětlivá onemocnění mozku a stavy po krvácení do mozku či po mozkových infarktech (mrtvicích). Po těchto možných příčinách je třeba pátrat - vyšetření CT, rentgen, EEG,...
3. Březen 2002 - 19:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Doktorka (anonym)
Epilepsie se léčí operativně, pokud je její příčinou nádor, cysta či jiný operačně odstranitelný útvar na mozku. Většinou je však léčba konzervativní - léky. Pokud však je léčba léky neúspěšná a záchvaty se často opakují je indikována operace, kdy je odstraněno ložisko výbojů či jsou vyřazeny cesty šíření epileptického výboje. Nedá se však zaručit, že již nikdy nedojde k epileptickému záchvatu.
3. Březen 2002 - 19:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Můj partner Petr trpí epilepsií od vojny (cca 3 roky). Resp. asi 14 dnů před koncem vojny musel ukončit voj. zákl. sl. během níž dostal asi 4 záchvaty - zpočátku pouze omdlel pak byly i křeče. Odvezli ho do nemocnice, udělali vyšetření ale nenalezly nic co by vysvětlovalo záchvaty. Od těchto vyšetření celkem 2 roky záchvat nedostal aniž by bral léky, které mu byly předepsány a dokonce i po průběžných vyšetřeních CT lékařka zjistila, že se jeho stav lepší. Nyní přibližně rok záchvaty dostává v průměru jednou za 40 dní. Někdy jednou za tři měsíce podruhé dvakrát do tří týdnů - je to různé. Byl i na dalších vyšetřeních ale opět nenalezly důvod proč. Přibližně v temeni hlavy prý má tzv. centrum výbojů, které mu způsobují záchvaty, ale proč se tam vytvořilo nikdo neví. Nyní se každou noc probouzím při každém pohybu mého partnera a kontroluji, zda-li je v pořádku. Je to moc náročné na psychiku člověka. měla bych ještě jednu otázku. Jeho neuroložka mu chtěla změnit léčbu formou nárazového vysazení léku, které užívá - z dávkování Neurotop Retard 500 2/0/2 na NR 500 1/0/1. Následně po tomto dostal další záchvat. Byl na pohotovosti a tam mu lékař předepsal navíc Depakine Chrono 0,5/0/0,5 a na způsob léčby lékařky nehleděl zvlášť pěkně. Můžete mi pomoci jak by měl pokračovat v léčbě? Zdravě jí, sice kouří ale ze dvou krabiček denně již jen jednu. Alkohol nepije. Děkuji předem za odpověď. Petra
23. Duben 2002 - 9:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Radim (anonym)
Chci na jenu odbornou věc-- Reaguje "Epilan D Gerot" nepříznivě s inhibitory MAO (IMAO)?
25. Červenec 2002 - 22:54
Obrázek uživatele Návštěvník
mojmír (anonym)
Dlouhodobě trpím epilepsií, ale již jsem delší dobu (3 roky) bez záchvatu . Ptám se jestli je možnost získat řidičské oprávnění, případně jaký předpis tuto otázku řeší. Řidičské oprávnění by mi usnadnilo pozici v zaměstnání. Vím, že v Německu je možné za určitých podmínek oprávnění získat. Děkuji.
17. Září 2002 - 10:08
Obrázek uživatele Návštěvník
tereza (anonym)
trpím také epilepsií,ř.p.mám 2roky.Můžeš ho získat.pokud jsi neměla 3roky záchvat a tvoje oš.lékařka ti napíše zprávu pro tvého praktického lékaře.Ten Tě potvrdí na žádosti o ř.p.,že jsi způsobilá získat ř.p.Neměla jsem s tím nejmenší potíže.
27. Září 2002 - 11:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Marie (anonym)
Užívám Lamictal lOO , nemáte někdo zkušenosti s užíváním tohoto léku a těhotenstvím
6. Listopad 2002 - 6:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Ivana (anonym)
Manzel ma pourazovou epilepsii, bere antiepileptika Thimonil 300 1-0-1. Je kompenzovany, rok a 3/4 bez zachvatu. Radi bychom si poridili dite. Prosim, jaka je sance, ze hladina antiepiletik nebude mit vliv na plod?
26. Listopad 2002 - 14:41
Obrázek uživatele Návštěvník
Martin Z. (anonym)
Mému synovi je dva a půl roku.V únoru 2002 se u něho objevily febrilní křeče a od té doby se během roku ještě 3krát opakovaly.Vždy se jednalo o cca 30 sekundové křečové stavy vždy spojené s horečkou okolo 39 stupňů Celsia.Neurologické vyšetření EEG se z důvodu nízkého věku dítěte nezdařilo provést.Jako prevence dalších křečí mu byl počat podáván lék Phenaemaletten.Celá rodina má obavy z epilepsie,ikdyž tato nemoc zatím nebyla lékařem diagnostikována.Chci ze zeptat,zda tyto stavy mohou sami odeznít bez vzniku epilepsie a zda mají být febrilní křeče brány jako průvodní jev jejího vzniku? Celá naše rodina tímto dost psychicky trpí.Děkuji za odpověď.
18. Březen 2003 - 10:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Dagmar (anonym)
V roce 1991 jsem měla jeden velký epileptický záchvat.Od té doby užívám epileptika Mysolin 1/2-0-1.Mám dvě děti a těhotenství proběhlo bez problémů.Moje lékařka mi udělá vyšetření jen když si o ně sama řeknu.EEG jednou za dva roky.Tvrdí mi že v naší zemi nemohu získat řidičský průkaz a oš.lékař také.ŘP bych využila v zaměstnání i jako matka,která se stará o dvě malé děti.Je možné získat ŘP,když jsme měla jen jeden záchvat?Děkuji
5. Květen 2003 - 16:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Dagmar (anonym)
kompetní e-mailová adresa k poslednímu dotazu Dagmar.Velebova"seznam.cz
12. Květen 2003 - 16:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Dášo, nejsem úplný odborník na tuto problematiku, ale je potřeba nejdříve vysadit léky a po určité době (řádově v rokách)bez záchvatů se na člověka pohlíží jako na zdravého. Dokud ale budeš brát léky, tak opravdu nemáš šanci.
12. Květen 2003 - 21:41
Obrázek uživatele Návštěvník
epileptik (anonym)
Dášo, nemyslím si, že je dobré vysadit si léky. Vím o čem mluvím, sám mám epilepsii, beru léky Timonil 1/4-0-1. Před pár lety jsem si též kvůli řidičáku vysadil(po poradě s dokorem)léky a do dvou měsíců přišel záchvat GM! (Teď ty léky beru znovu a záchvaty nemám). Podívej se na www.epilepsie.cz, jsou to dobrý stránky o epilepsii, hodně se tam zabývaji i řidičákama.
15. Červen 2003 - 22:50
Obrázek uživatele Návštěvník
tereza (anonym)
Dost dlouho jsem na stránkách nebyla a koukám,že se nic nezměnilo.Nejde mi pořád do hlavy,co můžete mít za problém s ř.p.,když dnes je na to zákon,samozřejmě že tam jsou určitá kritéria,ale jak píše Dagmar,má asi stejné vyhlídky jako jsem měla já.Pokud nemáte alespoň 3roky záchvat,nenechte se odradit,jděte si za tím.Když Vám nepomůže Vaše paní doktorka,tak jděte za specialistou,nebo se zeptejte jiného lékaře.Já sama za sebe můžu říct,že jak jsem si nedovedla představit,že někdy budu řídit,tak dnes si neumím představit,že bych byla odkázaná pořád na autobusy,tramvaje a já nevím co ještě.Je to prostě pohoda.Vám bych to také přála,tím víc že máte malé děti.Budu Vám držet palce a nedejte se!
1. Prosinec 2003 - 15:54
Obrázek uživatele Návštěvník
tereza (anonym)
Nevím,kde jste přišel na takovou hloupost někomu říkat,aby přestal brát léky.Něco tak blbýho může říct jenom ten,kdo o tom nic neví.Vše,co jste napsal je hloupost.Ta šance tady je.Léky se samozřejmě musí brát pořád a pravidelně.
1. Prosinec 2003 - 16:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Simona (anonym)
Včera jsem poprvé zaslechla metodu léčení - urinoterapie. Chtěla bych se o ní dozvědět něco více, zvláště ke svému problému, který se týká epilepsie. Loni jsem začala mít velké problémy, které se projevovaly křečemi, ztrátou pamětí a absolutním vyčerpáním. Můžete mi prosím odpovědět, jestli tato metoda by mi mohla pomoci? Nechci již tento stav zažívat. Jsem dosti cílevědomá slečna, které se bortí všechny plány kvůli dalšímu a dalšímu záchvatu.Předem děkuji.
21. Leden 2004 - 23:04
Obrázek uživatele Návštěvník
rena (anonym)
mám epilepsii, jim léky pořád a taky mám dvě zdravé děti..nebojte se toho epilepsie není dědičná záležitost..
27. Únor 2004 - 13:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarda (anonym)
zajíma mne prevence po prvním záchvatu
13. Březen 2004 - 22:33
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Pokud se ten výpad na začátku stránky od Terezy týká mě, tak chci jenom upozornit, že bohužel o té nemoci něco vím. Nepsal jsem nikde, že má někdo vysadit léky sám od sebe (zcela automaticky totiž předpokládám spolupráci s lékařem, pokud jsem někoho zmátl, tak se omlouvám). A každý dobrý lékař má tendenci v okamžiku, kdy jste dlohodobě bez záchvatů a nemáte nález při EEG, postupně a velice jemně (to zdůrazňuji) snižovat hladinu léků. Protože pojídat léky jenom tak není asi to pravé ořechové. A k té druhé části, vím o lékařích, kteří Vám ten papír prostě nenapíší, pokud berete přášky. Pokud sem někdo napíše ten zákon, který konkrétně říká, kdy člověk je nebo není zdravotně způsobilý řídit, budu jedině rád.
13. Březen 2004 - 23:34
Obrázek uživatele Návštěvník
tereza (anonym)
Já bohužel o epilepsii také něco vím,léčím se už od 10let,kdy jsem měla první záchvat GM.Jestliže jsem se Vás nějak dotkla,tak to jsem opravdu nechtěla,jenom jsem nechtěla,aby si to někdo špatně vyložil a přestal brát léky a mohl by být zase na začátku s léčbou.Do žádosti na ř.p. je totiž nutné napsat dobu bez záchvatu.Já jsem poslední záchvat měla v roce 1997,takže jsem byla 3roky bez záchvatu a to stačilo k tomu,abych dostala povolení od mé neuroložky k žádosti o ř.p.Bez větších potíží jsem zvládla kurs a zase nebyl nikde problém(policie-to povolení se tam nepřikládá).Dnes mám ř.p.4roky a přála bych to všem,protože mně to tak trochu i zdvihlo sebevědomí.Opravdu to stojí za to,i kdybych si měla nechat napsat zprávu od jiného lékaře.Mějte se hezky.
29. Březen 2004 - 12:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Radka (anonym)
Dcera trpí od 20 let,kdy absolvovala úmělé přerušení těhotenství,epilepsií.Je jí dnes 28 let. Užívá léky. Má 3-letého zdravého chlapečka.Od porodu se záchvaty nevyskytovali.Nedávno s manželem absolvovala fyzicky náročnou dovolenou vysoko v horách a po návratu měla těžký záchvat.Je jí už lépe a vzhledem k počasí, má touhu jet k moři.Bojím se,jestli je pro ní slunění a vůbec pobyt v horku vhodný.Jaké máte zkušenosti?
20. Červenec 2004 - 18:41
Obrázek uživatele Návštěvník
tereza (anonym)
Nechtěla bych nikomu radit co by měl a neměl.Byla jsem v zahraničí 2krát(Chorvatsko a Djerba).Ani v jednom případě jsem neměla žádné potíže,dodržovala jsem ovšem předepsanou léčbu(hlavně pravidelný spánek)i když to bylo někdy těžké se v nejlepším rozloučit.Jako první jsem to řekla pí.doktorce a byla jsem o všem poučena(léky,pitný režim,spánek a nevystavovat se přímému slunci).Přeji dceři krásný pobyt bez potíží.
2. Srpen 2004 - 14:41
Obrázek uživatele Návštěvník
b. (anonym)
je mi šestnáct, na epilepsii mi přišli zhruba před pěti lety, možná víc, prostě je to dlouho. bolela mě hlava, pořád, pak jsem to už ani nevnímala, že mě hlava bolí. projevilo se to u mě maléma výpadkam, které nejsou pro "normální" život zrovna příjemné, ale jo už sem s ti´m smířená. beru depakine chrono (300-0-500mg) ale zpaátky k věci. je mi tedy šestnáct, sem dost společenská, známá po škole... víte co tím mzslím. a lhala bzch kdzbzch řekla že si s nima občas nezapálím (=35c.na rok), nebo nenapiju alkoholu (to míň) trávu nehulim, vzdoruju anikdy sem jí ani neměla, taky sem se za tu dobu ani jednou neopila. v mzm věku je těžký odolat. chci se tedy zeptat jak moc mi to může ublížit. (p.s.snažim to omezovat)
1. Září 2004 - 16:45

Stránky

Přidat komentář