127 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

epidurální analgezie k porodu

10. Září 2018 - 0:03

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
M.Trefný (anonym)
Manželka je těhotná, přítelkyně jí doporučuje tuto metodu. zajímalo by mne vše o tomto tématu.
30. Leden 2004 - 23:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Eva (anonym)
zkuste se podívat tady: http://www.rodina.cz/scripts/novep.asp?z_podkategorie=no&id=155Já jsem chtěla bolesti tišit pomocí homeopatik, ale ty nepomohly, nakonec jsem si vyžádala epidurál a měla jsem pár hodin na nabrání dalších sil.
31. Leden 2004 - 19:56
Obrázek uživatele Návštěvník
sabina (anonym)
Asi 3 hodiny před porodem jsem oznámila, že budu chtít epidurál. Nejdříve nemohli sehnat anesteziologa, a pak mi bylo oznámeno, že už je na něj pozdě, protože by mi nezabral včas. Takže doporučuji oznámit svůj požadavek co nejdříve po příjezdu do porodnice. Jinak mi bylo řečeno, že opravdu se bolesti tímto dost omezí, ale pak žena třeba nerozpozná správně kontrakci při závěrečné fázi porodu a nenutí jí to řádně "tlačit". Pak je však ohrožen život dítěte. Záleží na lékaři, který je přítomen a na jeho zkušenostech. Já zrovinka chytla - podruhé - mladičkou doktorku. Byla moc milá a dávala mi najevo zájem, takže mi vynahradila i ten epidurál. Nejhorší je nezájem o vás, který jsem zažila při prvním porodu. To bylo opravdu hrozné.PS: Držím palce.
24. Březen 2004 - 11:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Alena (anonym)
Jaké jsou kontraindikace k epidurálu?Díky A.
24. Březen 2004 - 22:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Jůlinka (anonym)
v podstatě asi jenom nějaká vada páteře z hlediska ortopedickýho (plotýnky) a pokud máš alergii na podané anestetikum, ale pokud si v životě EPI neměla, tak to nevíš. ale alerg. reakci jsem za svoji 8 letou praxi v porodnictví neviděla.
26. Březen 2004 - 1:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Týna (anonym)
Zajímalo by mě,co Jůlinka dělá 8 let ve zdravotnictví,že neví o riziku při epidurálu,pravděpodobně uklízečku.Při tomto způsobu anesteze je velké riziko ochrnutí od pasu dolů.
19. Říjen 2005 - 16:35
Obrázek uživatele Návštěvník
katka (anonym)
blbost, zadny zasah do organismu neni stoprocentne bezpecny, ale nedes lidi ňoumo
19. Říjen 2005 - 17:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrea (anonym)
A jaká je jistota, že když se v porodnici s lékaři domluvím, že bych měla zájem o epidurál, že to ,,nevyjde"?
14. Září 2006 - 18:45
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
před 11 lety jsem rodila císařem, ukecali mě na epidurál, já chtěla narkozu, ale ta je prý pro dítě rizikem, tak tedy epidurál... podařilo se jim ho mně napíchnout až na druhý pokus, během chvilky jsem ochrnula tak, že jsem cítila jen čelo (ani tváře jsem necítila) měli pěkně nahnaný, ochrnutí jen pozvolna přecházelo,nohy jsem začala cítit až v noci(císař probíhal v 9.00ráno),a pak jsem chytla nějaká syndrom (lékařský pojem) a 10 dnů jsem nemohla chodit ani sedět, protože v jiné poloze jak v leže, mě urputně bolela hlava až k závratím.Slibovali, že mě to do 3 dnů přejde, ale kdeže, až 10tý den to zmizlo samo.Neurologické vyšetření nic neukázalo.Prý se to může někdy při epidurálu stat.Já už bych ho ,ale nikdy nepodstoupila. (nechci strašit, většina jiných žen, ho tam snášela dobře).
14. Září 2006 - 23:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Barbora (anonym)
Taky mám strach, že přestože jsem to oznámila dávno, stane se, že před porodem najednou anesteziolog ,,nebude mít čas", pak bude ,,pozdě" atd. Jakou mám jistotu, že takhle nedopadnu? Třeba se Vám tu někomu budu zdát moc cimprlich, ale čekám první mimi, a docela z toho mám strach.
15. Září 2006 - 14:01
Obrázek uživatele Návštěvník
Blanka (anonym)
První porod bez epidurálu - hrůza, podruhé -loni- s epidurálem, pohoda, to se s tou první řezničinou nedalo srovnat. Nevím, proč se s tím dělají takové ciráty. To je to tak drahé?
15. Září 2006 - 14:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Aja (anonym)
Já mám zase opačnou zkušenost.Při prvním porodu epidural- ano snížil bolesti,ale zároveň zpomalil porod.Takže ten trval 18 hodin,byla jsem naprosto vyčerpaná a vůbec jsem nevěděla kdy tlačit.Vlastně jsem 4 hodiny tlačila,doktor už chtěl použít kleště,nakonec mi pomohla sestřička tím že mi rukama tlačila na břicho.Při druhém porodu to samotné tlačení trvalo jen 20 min.a bylo to něco úplně jiného,cítila jsem jak miminko postupuje a kdy mám tlačit.
15. Září 2006 - 21:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Tori (anonym)
Myslím, že kdo zakládal tuhle diskuzi, měl na mysli odborně provedenou epidurální analgezii, a ne to, že to na sále píchá každej řezník...
3. Říjen 2006 - 10:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Fanny (anonym)
Mně připadá, že ženskejm tady blbnou hlavu i doktoři. Ještě nedávno jsem kolem toho slyšela takový hysterický názory, že kdesi v Evropě jedna!!! žena náhodou po epidurálu ochrnula /a to kdoví jestli/ a tak se spousta žen ještě epidurálu bojí. To samý, když jim někdo nabulíkuje, že to má vliv na dítě. Kdyby to tak bylo, tak by se to určitě v cizině nepoužívalo masově a navíc, když si člověk přečte názory odborníků, tak je to podle nich naprostá blbost. Naopak dolsiny a podobné injekce, které se dostávají do krevního obědu , který je propojený s oběhem dítěte, tak to vliv má, ale ne zásad, který jde de facto do nervů kolem páteře. Je to zrovna to samý jako když oční doktoři - obvodáci, aby neztratili kšeft, "nedoporučují" pacientům laserovou operací očí - prý "není to vyzkoušené, neví se, co to za pár let udělá". Podotýkám, že to u nás se dělají tyhle operace už přes deset let. Prostě jsme ještě takoví malí blbí český pacienti, který každý trouba zbulíkuje. A s tím "zvládáním porodu i s bolestmi" za každou cenu je to pravda. Zamyslete se nad tím, od čeho máme vědce, pokrok a výzkumy. Abychom trpěly dál? Už jsem četla i takový stupidní názory, že se žena stydí před manželem!!!! si epidurál dát, aby jí nepovažoval za bábovku. Ono nestačí, že tady stát nevytváří žádné podmínky pro rodinu, že ženy musí zvládat domácnost, děti a ještě za každou cenu pak hledat práci, i když se na ně všude koukají jako na prašivý. Oni týhle demagogii napomáhají samy tím, že si situaci ještě víc ztěžujou!!!! Pamatujte, kdo se tváří , že zvládne hodně, na toho okolí ještě víc naloží. České ženy se zkrátka musí změnit!!!! Můj manžel mi řekl něco z pozice chlapa o epidurálu a vsadím se, že kdyby rodili chlapi, postupovali by přesně takhle: "já bych se v porodnici zeptal, jestli mi ho dají, a když by řekli, že ne, tak bych jim řekl, že půjdu jinam. Však oni by se naučili vyhovět požadavkům žen, když by jim utíkaly peníze za porod. " A má svatou pravdu.
4. Říjen 2006 - 11:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Zuzana (anonym)
Fanny, já jsme taky byla v šoku, když jsme slyšela, že holky něchtějí epidurál kvůli možnému ochrnutí (blbost) anebo, že se bojí injekce do zad více než porodu....Ale u prvorodiček ten druhý důvod chápu, nevědí, že jedna injekce je lepší než 8 hodin kontrakcí. Jinak máš pravdu, jak tady pozoruji řadu diskusí o porodu, o domácnosti, dětech, tak česká žena, než aby si pořídila uklízečku apod. tak to raději zemře s kýblem a hadrou v ruce, udřená k smrti, ale s dobrým pocitem, že to zvládla:-) Podobné je to s porodem - čím více bolesti a déletrvající porod, tím lépe, to je pak ta správná hrdinka! Souhlasím i s tím, že kdyby rodili chlapi, tak epidurál je na počkání všude a zdarma.
4. Říjen 2006 - 11:50
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Holky, naprosto s Vama souhlasim. Kdyby rodili ti doktori sami,tak bez epi ani nahodou. Ja kazdopadne epidural ted budu chtit za kazdou cenu. Uzila jsem si dost u obou porodu a nevim proc bych se mela trapit, kdyz je tady ta moznost. Holky, moc Vam dekuji za rady.
4. Říjen 2006 - 11:52
Obrázek uživatele Návštěvník
Eva (Příbram) (anonym)
Jo, někde jsem četla , že to hrdinství souvisí se sebeidentifikací. Vypadá to složitě, ale v podstatě je to asi o tom, že tady ženské se nemají moc rády a ani nejsou sebevědomé, tak odvíjejí svojí hodnotu od toho, co dokážou zvládnout. Takže - když by zredukovaly to, co "zvládnou" na únosnou míru, tak by vlastně podle sebe selhaly. Třeba i proto ten strach z epidurálů. Taky je tu zásadní problém osvěta, pro doktory je epidurál práce navíc, protože musí být anesteziolog pořád k dispozici, tak se o epidurálu radši nešíří, aby to ženský moc nechtěly, popř. i mlží. No a ženský se tak dál bojí. Ale co čtu, tak v Praze je epidurál dost běžný - jenže co my chudinky z jiných krajů. Když ho chceme, čeká nás doslova detektivní činnost - kde ho fakticky a ne jen hypoteticky dají...
4. Říjen 2006 - 11:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Lenka (anonym)
Jo, Fanny, ja jsem ze severni Moravy a chtela jsem epidural u porodu druheho syna. Bylo mi receno, ze ,,je pozde" a ja rodila dalsich 5.hodin. Hlavne, ze na jejich vebovkach epidural ,,podavame na vyzadani". Hajzlici...
4. Říjen 2006 - 11:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Zuzana (anonym)
Lenko, ono nezaleží na počtu hodin, ale na tom, jak moc jsi otevřená. Epidurál se dává do cca 6-8 cm, pak už prý nemá smysl, protože by nemusel zabrat. Já jsme epidurál nedostala, protože už jsme byla na 8 cm a dítko se do hodiny a půl narodilo.
4. Říjen 2006 - 11:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Gabriela (anonym)
S epi neváhejte. Je třeba DOBRÝ anesteziolog(pracoviště, kde mají zkušenost. Já jsem měla oba porody indukované (kvůli těh. cukrovce). Prvního syna jsem rodila nekonečných 14 hod od začátku po minutových kontrakcích,( humus ) 2. porod jsem si přála přirozený, ale když jsem se dozvěděla, že bude zas indukovaný, chtěla jsem epi.Dostala jsem 1 dávku - hodina božské úlevy (cítíš kontrakce, ale nebolí), jak odeznívala, začínala jsem cítit stále silnější pocit na tlačení a šlo se na věc - za 20 min byla malá na světě. Důležitý je nechtít stále přidávat, pak byste to mohli přestat cítit. A ten vpich do zad fakt "bolí"-jako každá injekce.
4. Říjen 2006 - 12:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Markéta (anonym)
No, taky mi to přijde jak z jiného světa. ?iju v zahraničí a jako správná česká holka jsme porod chtěla zvládnout sama, bez epidurálu. V nemocnici na mne koukali jak na blázna, pač asi 90% ženských tady rodí s epidurálem. Hrdinkou jsme nakonec byla, protože jsme si epidurál vyžádala, až když bylo pozdě, tak jsme se musela domučit až do konce:o-) Tady je k dispozici anesteziolog 24 hodin denně, s epi se víceméně počítá, ale zacvakáte to.
4. Říjen 2006 - 12:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Kamila (anonym)
Jak tak čtu diskusi, tak mě napadá, že by neškodilo založit nějaký osvětový hnutí za prosazení práva všech žen na epidurál. Nesmějte se , ale jsme v Čechách fakticky asi v době kamenný oproti Západu. Tady pořád ženský chtějí všechno "zvládnout", i čím víc se na ně nakládá. Taky porod bez medikamentů. A doktoři na to hřeší, těhule pak musí pořádat detektivní činnost, kde epidurál dostat a to nejen na papíře. Fakticky, je vidět, že se my ženy tady svýma právama vůbec nezabýváme. A v tomhle případě se v podstatě o právo jedná, protože když to pojištovna proplácí, tak to určitě není žádnej nadstandart.
4. Říjen 2006 - 12:03
Obrázek uživatele Návštěvník
Kateřina (anonym)
Někdo jste se tu ptal, jak získat jistotú, že Vám ten domluvený epidurál opravdu poskytnou. Ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4-Krči tu jistotu máte - epidurál dostanete pokud ho chcete a jasně to dáte včas najevo a pokud nejsou medicínské kontraindikace. Dali mi ho takto 2x k mé max. spokojenosti - doporučuji.
4. Říjen 2006 - 12:09
Obrázek uživatele Návštěvník
Kateřina (anonym)
Jsem od Dobříše, ráda bych šla rodit do Příbrami, mimo jiné i proto, že tam nabízejí možnost epidurálu. Zajímalo by mě ale, jestli tam někdo epidurál na přání skutečně bez problémů získal, protože praxe v některých porodnicích bývá různá. Nabízejí různé možnosti, třeba i ten epidurál, ale když k nim přijde rodička, tak najednou skutek utek. Různé oddalování atd. aby nemuseli splnit, co slíbili...Takže budu ráda, pokud někdo s uvedenou zkušeností, že chtěl epidurál a rodil tam, se mi ozve. Díky
4. Říjen 2006 - 12:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Petra (anonym)
Ahojky, já mám z porodu příšerný strach...čekáme druhé mimi a dcerka byla vyvolávaná - nejdřív několik injekcí a pak tableta. Bylo to příšerné, okamžitě mi nastoupily kontrakce po 2 minutách, neskutečně bolestivé, 9 hodin. Vůbec jsem se neotvírala ale díky velkému množství "popoháněcích" léků jsem začala po osmi hodinách silně tlačit. Bolestí už jsem byla šílená, dceku jsem nenáviděla, lezla jsem po zemi...na bolest mi nic dáno nebylo, ani epidurál - nejsem prý jediná a musím to vydržet. Vzhledem k tomu, že tlak byl obrovský a já byla téměř zavřená ale přesto jsem porodila spodem, jsem měla rozsáhlá poranění porodních cest. Ještě teď mám problémy i bolesti :-( No rozhovoru ze svým gynekologem jsem uvažovala o nějaké žalobě na lékařku, která mě rodila. Porod měl být ukončen císařským řezem, byla jsem předávkovaná, což mohlo zbytečně ohrozit miminko, které se mohlo v uzavřených porodních cestách "zarazit" a mohly být opravdu velké problémy. Tomu že se tak nestalo vděčím jen té šílené bolesti, která mě donutila dceru protlačit poměrně rychle. Takže teď se jen modlím a doufám, že druhý porod vypadat jinak, protože ten epidurál si prostě vydupu...jenom nevím, jak. Omlouvám se všem, které jsem vyděsila, já tím chci říct, že požadavek epidurálu není žádný výmysl nějakejch hysterek a měla by to být samozřejmost.
4. Říjen 2006 - 12:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Simona (anonym)
Nebudu se vyjadřovat ke stavu našeho zdravotnictví, ale porod jsem měla pohodový, díky tomu, že jsem se s epidurálem nenechala odbýt. Všem doporučuju a držím palce.
4. Říjen 2006 - 13:08
Obrázek uživatele Návštěvník
Veronika (anonym)
Holky, proč se některý takhle bičujete?Zakřičet si u porodu je normální, to že některá nevydá ani hlásku ještě neznamená že je statečná a ta která křičí není automaticky hysterka. Někdo má prostě porod komplikovanější a někdo snažší. Je škoda, že některé ženy mají pocit, že musí při porodu samy sobě nebo okolí (manželovi) něco dokazovat. A s tím epidurálem opravdu doporučuju : nenechte se odbýt! Přeju hodně štěstí!
4. Říjen 2006 - 13:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Vanda (anonym)
Ja chapu, ze prah bolesti mame kazda jinde a ze jsou i aspekty, ktere tak zcela ovlivnit, nejde jako je velikost panve nebo miminka, eventuelne komplikace, ktere mohou nastat. Existuje ovsem take urcita mira, po kterou si porod mohu ovlivnit ja sama, jako je napriklad vyber porodnice, sepsani porodniho planu, svedomita a pecliva priprava me i manzela na porod a verim, ze takto pripravena budu daleko lepe spolupracovat u porodu s personalem a on se mnou, nez pokud opravdu doslova za 9 mesicu neudelam vubec nic a pak budu prekvapena, ze nekde lezim sama a nebo, ze jsem za strasnych bolesti privazana na luzko na natoceni monitoru. soucasti porodniho planu by mela byt i moznost epiduralni analgezie.
4. Říjen 2006 - 13:17
Obrázek uživatele Návštěvník
Sylvie (anonym)
Ahoj, nevím, jaké zkušenosti s pražskými porodnicemi máš Ty, ale já bych předchozí maminku tak neodsuzovala. To, co píšeš, je sice teoreticky pravda, ale praxe je poněkud jiná. Když jsem byla těhotná, ani mě nenapadlo osobně procházet všechny porodnice - proč? Při porodu nejvíc záleží, jací lidé kolem Tebe jsou a to z jedné exkurze nepoznáš. A zrovna tak informace, které Ti podají, nebývají zas až tak směrodatné - alespoň co mohu posoudit ze svého porodu. Doktor A Ti řekne tohle, ale Ty rodíš s doktorem B a ten se na věc dívá jinak... A řeči, že když víš, kam jdeš rodit, tak jsi klidnější... No, u mně to nefunguje. Teprve po prohlídce porodního sálu a absolvování předporodního kurzu jsem začala mít strach. Takže poslední měsíc těhotenství jsem doma brečela manželovi na rameni, že do nemocnice nechci... Určitě může někdo namítat, že jsem hysterka a že jsem mohla jít rodit jinam, ale jako sestra, která v rámci praxe prošla i porodní sály, jsem si uvědomovala, že tenhle sálek je docela hezký - v porovnání s tím, co jsem zažila na praxi. Ale psychicky jsem se klepala ještě hodinu po absolvování exkurze. Co se týká porodní péče v Praze, tak nemyslím, že by mezi jednotlivými porodnicemi byl nějaký podstatný rozdíl. Všude se dodržují klasické postupy a když máš štěstí na personál, nechají Tě porodit podle Tvého. Vycházím ze zprostředkovaných informací - Internet, noviny, kamarádky. Když jsem se zajímala o nějakou statistiku porodnic - myslím tím počet porodů, způsoby porodu, procento císařských řezů, epiziotomií, komplikací během porodu... - nějak se mi nepodařilo ji sehnat. Čímž nechci tvrdit, že neexistuje, možná jo a jenom jsem se k ní nedostala, nevím. Co se přítomnosti blízké osoby u porodu týká, tak každému vyhovovat nemusí. A kdyby si taková žena někoho s sebou vzala jenom proto, že teď momentálně je to moderní, nepředpokládám, že by jí to nějak pomohlo, spíš naopak. Aby nedošlo k mýlce, já manžela u porodu měla a moc mi pomohl. Ale vím, že ne každý to tak musí cítit. Jenže k přítomnosti otce se váže ještě jedna věc - když žena přijde s bolestmi v noci a doktor nepředpokládá, že by hned porodila, velice často bývá doprovod poslán pryč, "aby si žena mohla odpočinout". A opět nezáleží ani tak na konkrétní porodnici, jako spíš konkrétním lékaři. Pravda, v některých nemocnicích mají nadstandardní pokoje, kde manžel může zůstat i přes noc, jenže každému se může stát to, co mně - všechny byly obsazeny (dopředu rezervovat nešly). A ve svém příspěvku jsi zapomněla ještě na jednu věc - porodní asistentka je školená (nebo aspoň měla by být) k tomu, aby ženě při porodu pomohla, poradila, uklidnila, povzbudila... Takovýto přístup Katka evidentně nezažila.
4. Říjen 2006 - 13:20
Obrázek uživatele Návštěvník
Sestřička (anonym)
Holky, musím upozornit na rozdíl mezi pojmem epidurální anestézie a epidurální analgezie. To, co se aplikuje proti bolesti při kontrakcích je epidurální analgézie a způsobuje blokaci nervů, které vedou páteří. Pokud je epidurální analgezie provedena dobře, pak znecitliví oblast od pasu ke kolenům. Je totiž žádoucí, aby rodička při porodu mohla chodit a normálně se pohybovat. Není vhodné s touto metodou porod začínat. Je vždy lepší počkat, jak se celý porodnický děj vyvine. Musí se vždy i přeměřit krevní tlak. Tato metoda má i nevýhody. Pokud se přežene dávkování, může se stát, že rodička vůbec nerozpozná, kdy kontrakci má a nebude schopna spolupracovat. Při vysoké dávce dochází ke zpomalení porodnického děje a časté je i omezení po celou dobu porodu. Epidurální anestézie se provádí u plánovaných císařských řezů, ale i u akutních. Tato metoda je lepší než celková anestézie, kdy vás uspí. A hlavně je šetrná k miminku. Po celou dobu jste prakticky při vědomí. Katetr se ponechá ještě pár dní po porodu. Tzn.,že se neaplikují žádné další injekce do svalu, ale tím katetrem. Takže žádné zbytečné píchání injekcí.
4. Říjen 2006 - 13:26

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama