138 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

enteroklýza

10. Září 2018 - 0:05

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
mišel (anonym)
Ahoj lidi, mám jít za čtrnáct dní na enterolýzu (sonda ústy do tenkého střeva) slyšela jsem, že se většinou netrefí a trápí tam člověka třeba půl hodinu a nakonec musí stejně pít nějaký roztok a každých 20 mu dělají rentgen....Jestli jste na tom někdo byl prosím napište svý zkušenosti...už jsme byla na colonoskopii, ale to mi nepřišlo tak hrozný jako strkání hadice bez uspání do krku...jdu na to do nem. Královský Vinohrady a fakt se bojim... Dík M.
12. Květen 2005 - 14:49
Obrázek uživatele Návštěvník
diblík (anonym)
nemyslíš enteroklýzu? to se dá sondou do střev kontrastní látka+vzduch a pak se rentgenuje jak prochází tím střevem, dají se tím vyloučit střevní zánětlivá onemocnění včetně coeliakie.nechápu proč by se neměli strefit, vždyť tu sondičku polkneš, takže se ti ta látka dostane jícnem do střeva jinam prostě nemůže- upřímně pro mě to bylo příjemnější než kolonoskopie, tak nevím, je to asi názor od názoru.ale nemyslím, že by to bylo nějaké nesnesitelné,ale příjemné taky ne-které vyšetření, ale příjemné je, že?:o))
12. Květen 2005 - 14:57
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Mišel, enteroklýzy se nemusíš vůbec bát, protože ze všech vyšetření s hadicema, je tato nejméně nepříjemná. To co ti strkají do krku je velmi tenká hadička (slouží jenom pro napouštění kontrastní látky, odhaduji průměr tak na 3mm), pokud je to slušná nemocnice, tak ti stříknou do krku nějaký znecitlivovák, takže nebudeš ani dávit. Pravdou je, že hadička (právě proto, že je tenká) má tendenci se v žaludku zatočit a proto se musí trochu povytáhnout a znovu zanořit až se dostane do dvanácterníku. Není to nic hrozného.
12. Květen 2005 - 23:08
Obrázek uživatele Návštěvník
S.O.S. (anonym)
Příští středu mám také jít na toto strašné vyšetření,ale s nejětší provděpodobností ho odmítnu - připadá mi to jako jít na popravu - hlavě kvůli té sondě - prý se strká do nosem až do střeva - čím pak tedy budu dýchat, když mi ucpou nos ? Nedávno jsem byla na magnetické rezonanci a bylo tak strašně zle, protože mě tam místo slíbené půlhodinky trápili víc jak hodinu. Prostě mám šílený strach - pomozte mi jestli můžete !!!
12. Září 2005 - 9:49
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Přečti si, co jsem psal výš a nedělej z toho horor. Pokud se Ti nezamlouvá nos (mě osobně taky ne), tak požádej a spolknutí hadičky, nevidím důvod pro odmítnutí.
12. Září 2005 - 10:17
Obrázek uživatele Návštěvník
S.O.S. (anonym)
Už sem to zrušila, já se prostě mučit nenechám !!! A o polykání sebetenčí hadičky při plné vědomí nemůže být ani řeč mám s tím strašné zkušenosti.
12. Září 2005 - 10:45
Obrázek uživatele Návštěvník
webmaster (anonym)
Předmět: enteroklýza Autor: john Datum: 2.7. 2005 23:05:49 Mám jít na enteroklýzu. Zažil to někdo? Popište mi, prosím, toto vyšetření tenkého střeva. Díky. Předmět: enteroklýza Autor: ola Datum: 2.7. 2005 23:18:23 Ahoj, john,enteroklýza je rentgenové vyšetření tenkého střeva. Provádí se po předchozí přípravě střeva, tzn. vyčištění trávicí trubice přípravkem, který ji zbaví veškeré náplně.Funguje to jako silné projímadlo.Před vlastním rtg snímkováním dostaneš k vypití kontrastní látku, používá se baryová suspenze (ochucená) nebo jodová kontrastní látka. Objem- stovky ml až litr. Tato látka po průniku do tenkého střeva jakoby potáhne jeho slizniční povrch a na rtg snímcích se poté zobrazí slizniční reliéf, pravidelnost vnitřního průměru střeva a další parametry. Ovšem aby se toto vše dobře zviditelnilo bude zapotřebí dostat do trávicí trubice určitý objem vzduchu. Tím se střevo hezky roztáhne a jeho vnitřní povrch se dobře zviditelní. Toto vyšetření je dobrou metodou, nevýhodou je jistý dyskomfort, vzhledem k vyprázdnění střeva, požití kontrastní látky a naplnění vzduchem. Dále je to vyšetření, při němž pacient dostává poměrně vysokou radiační zátěž rtg paprsky. Ovšem benefit, který tato metoda přináší je oproti všemu dyskomfortu v Tvém případě asi převažující, protože jinak by se asi takové vyšetření neindikovalo.Věřím, že se Ti vyplatí ho podstoupit. Ať se Ti daři. Předmět: enteroklýza Autor: Zdeněk Datum: 3.7. 2005 19:14:39 Jenom malá poznámka: nebuď překvapený, pokud Ti zavedou do žaludku tenkou hadičku, kterou napouští kontrastní látku. Pití látky se skoro vůbec nepoužívá.
7. Říjen 2005 - 15:28
Obrázek uživatele Návštěvník
zuna (anonym)
Ahoj, pripojuji svoji zkusenost. Pro me byla enteroklyza neprijemnejsi nez koloskopie. Hlavne z toho duvodu, ze mam alergii na oblbovaky, ktere strikaji do krku, takze jsem to absolvovala bez umrtveni. Neni to prijemne, ale da se to vydrzet. Nejhorsi je zacatek, nez spolykas hadicku, pak uz je to pohoda. Doporucuji hadicku polykat jako bys polykala jidlo, pak to jde rychle. Urcite taky doporucuji po vysetreni nevzdalovat se z nemocnice a vyhlidnout si volne WC. Ta kontrastni latka totiz pujde rychle ven. Me to trvalo asi hodinu, nez jsem se procistila. Hodne pevnych nervu.
29. Listopad 2005 - 21:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Jenyna (anonym)
Ahoj, všichni píšete, že se sonda zavádí ústy, ale mně doktor říkal, že to půjde nosem...tak jak to tedy je, copak mám možnost volby...nos-pusa?
7. Prosinec 2005 - 18:33
Obrázek uživatele Návštěvník
michal (anonym)
ahoj no pokud půjdeš na CT enteroklýzu tak se vůbec ničeho neboj. nejhorší na tom všem je že dostaneš domů fortrans nebo podobné projímadlo aby se tvoje streva vyčistila. pak už to jen probíhá následovně, přijdeš do čekárny kam si přineses 1,5 litru neperlivé vody sestra ti do toho vyleje lahvičku s kontrastní látkou a hodinu a půl to popíjíš. v klidu se to dá, nemá to vůbec žádnou chuť takže jako když piješ vodu, no a pak si lehneš na lehátko u CTčka a vypiješ ještě asi 3dc se silnějsím roztokem kontrastní látky a napíchnou ti kanilu do žíly, to kdyby to nebylo moc při snímkování vidět - aby ti mohli dát tu kontrastní látku ještě do krve, ale většinou to nepoužijou. no a pak se nesmíš hejbat a zajedeš do prstence, kde je umístěn rtg a jede to pomalua scanuje ti to břicho a oni už na monitoru viděj snímky. pak normálně vstaneš a jdeš dom, dělá se to přes triko takže se ničeho neboj, akorát si trochu stáhneš džíny a budeš mít jen triko a trencle... po té doporučuju zůstat chvíli v nemocnici protože po vypití 2 litru vody za 2 hodky se chce pekelne čůrat. no a když dojedeš domů tak se může dostavit i trochu průjmu protože ta voda jde do prázdnejch střev, doporučuju se najíst aby nebylo střevo prázdný. byl jsem na tom v Jablonci a úplně v poho . šíleně jsem se toho bál a daleko horší pro mě byla gastroskopie a koloskopie. No řadil bych to asi tak. Gastro - ale u tý ej výhoda že trvá chvilku a nemusíš pít ten humusnej fortrans, pak koloskopie a nakonec CT entero.. Takže pokud jdeš na CT entero tk bud v klidu. žádný hadičky nikam nehrozej
14. Prosinec 2005 - 10:23
Obrázek uživatele Návštěvník
MichalB (anonym)
Hadičky hrozej, ale stejně buď v klidu. To vyšetření, kdy tu kontarstní látku piješ sice také existuje, jenže se většinou hadička používá. Nakonec to vážně není nic hrozného a to jsem člověk, který nedokáže spolknout ani prášek bez rozkousání. Já byl v nemocnici na umělé výživě, takže jsem se vyhnul tomu oblíbenému fortransu na vyprázdnění. Někde jsou zvyklí zavádět hadičku nosem, někde pusou. Já byl na pracovišti, kde si vybrali druhou variantu. chtějí, aby člověk, když tam jde měl v ruce píchnutou flexilu, nevim sice proč, protože mi nakonec nic nedávali, ale spíš to bude kvůli možné alergické reakci na ten roztok, aby pak neztráceli čas zajišťováním žíly. Nejhorší okamžik celého vyšetření je zavedení té hadičky. Sestra ji potře gelem na umrtvení a pak záleží nejvíc na vás. Nehrozilo u mě, že když řekla polknout, tak bych to spolknul. Jsem se prostě zablokoval a nešlo to. Takže mě nakonec nechali půl hodiny v klidu abych to sám zkoušel a nakonec se povedlo. Pak už při každém polknutí to sestra posunula o kus dál a bylo to. Pak jsem si lehl na takový hydraulický stůl, který měl k sobě přidělaný rentgen. S ním vás zvedali a zas pokládali a průběžně dělali snímky. Pokud zvládnete to spolknutí hadičky, tak je vyhráno a dál je to v pohodě.
27. Leden 2006 - 18:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Richard (anonym)
Rád bych se vyjádřil k endoskopickým vyšetřením, abych případně poučil pacienty, kteří mají některé z níže uvedených vyšetření absolvovat. Během půl roku jsem prodělal celkem tři vyšetření a to gastroskopii, kolonoskopii a enteroklýzu. Všechna vyšetření jsem přežil, takže buďte v pohodě, hlavně se nestresujte. Gastroskopie pro mě byla nejhorší, jedná se o zavedení hadice s kamerou do žaludku, ovšem vynechává se příprava Fortransem, tudíž je to jednodušší. Samotné vyšetření potom trvá cca 1 - 2 minuty, tedy velmi krátce, ovšem není zrovna příjemné. Kolonoskopie je delší vyšetření, odhaduji cca od 8 - 15 minut, nevýhodou je vyprázdnění střev před vyšetřením. Doporučuji požádat (dnes je to snad automatické) o uklidňující látku, samotné vyšetření není potom tolik vnímáno (i když jsem pociťoval tlak v tlustém střevě (způsobeno vzduchem, kterým se střevo roztahuje). Hadice je zcela totožná, jako při gastroskopii, ovšem zavádí se cca od 1,5 - 2 m do konečníku, záleží na jednotlivci, jak dlouhé má tlusté střevo. Enteroklýza je potom nejmenší zlo, jedná se o vyšetření pomocí CT, kdy do tenkého střeva se ústy zavede tenká hadička (průměr 4 mm, velikost "špagety") a touto se pouští do střeva kontrastní látka. Zavedení hadičky je v naprosté pohodě, krk je umrtven sprejem. Během vyšetření je patrný tlak v břiše, způsobený kontrastní látkou (je jí totiž asi 1,5 litru). Nevýhodou je opět vyprázdnění střev před vyšetřením, ovšem tato procedůra mi připadala naprosto v pohodě. Pokud vyšetření musíte absolvovat, nemějte v žádném případě strach, není to nic hrozného. Doporučuji se u jednotlivých vyšetření hlavně nestresovat, není to nic, co by se nedalo přežít, ale jak jsem již uváděl, příjemné to není (ovšem, které vyšetření příjemné je). Držte se.
29. Březen 2006 - 10:25
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Zdravím všechny co si už taky prožily své
19. Duben 2006 - 0:17
Obrázek uživatele Návštěvník
***** (anonym)
Já jsem kolonoskopii nedokončil pro velkou bolest.Záleží na citlivosti záhybech a zalomení tl.střeva.
24. Duben 2006 - 22:00
Obrázek uživatele Návštěvník
Michal (anonym)
Jak už jsem tu někde psal, byl jsem na CT enteroklýze v jablonci nad nisou a bylo to v pohode zadny hadicky nikam prijdete vyprazdeni fortranzem, coz je z toho asi to nejhorsi a v cekarne dostanete do 1,5l neperlive vody kontrastni latku ktera nema zadnou chut to hodinu a pul popijite a pak jdete na ct kde jeste vypijete 2 poharky silnejsi kontarstni latky, tako bez chuti a napichnopu vam kanilu, pokud by bylo potreba behem vysetreni pridat do krve jeste kontrast a pk uz vas jen oskenujou a je hotovo.. nejhorsi je ten fortrans,
6. Červenec 2006 - 13:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Marie (anonym)
Mému synkovi dělali toto vyšetření, když mu byl rok a půl, protože měl neustále průjmové potíže a bylo tam podezření na coelialkii, které se nakonec neprokázalo, měla jsem z toho hrozný strach, dali mu do pusy dudlíka a musel dudlat tak dlouho, dokud neměl hadičku ve střevech, pro dítě to asi msuel být dost traumatický zážitek, ale myslím, že u dospělých by to zas až takové potíže činit nemělo. Synovi je 18, už si to samozřejmě nepamatuje.
6. Červenec 2006 - 13:16
Obrázek uživatele Návštěvník
Miška (anonym)
Buď v klidu, já jsem kolonoskopii tady nedokončila kvůli bolestem a ohybu..
31. Červenec 2006 - 15:38
Obrázek uživatele Návštěvník
majda (anonym)
byla jsem na kolonoskopii uz dvakrat a kdyz si nechate pichnout injekci pri vysetreni tak nic necitite. Sestra by vam mela nabidnout jestli chcete injekci na necitlivost nebo ne. Nenechavejte si to delat bez injekce.
23. Srpen 2006 - 11:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana (anonym)
V nejbližší době mám jít na enteroklýzu.Když mi vyšetřovali žaludek,myslela jsem,že je to můj konec. Ne že bych byla bábovka,ale někdy si nemůžu ani vyčistit zuby jak se dávím.Hrozně se toho bojím,kdo to máte za sebou,popište mi prosím přesný postup.Mají mi to dělat ve fakultní nemocnici v Brně Bohunicích.Díky
29. Srpen 2006 - 12:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Taky jsem kolonoskopii nedokoncila kvuli silenym bolestem a nadmerne vyvinutym strevum.
11. Září 2006 - 16:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavlina (anonym)
ahoj,Jano z enteroklyzy nemej vubec strach,pokud si nechas nastřikat umrtvovaci sprej do ust,tak nis necitiš po celou dobu vyšetřeni,myslim tim,že se ti nebude zvedat žaludek,protože toto vyšetřeni opravdu nebolí,jen ucitíš až do tebe budou pouštet kontrast.latku jen takove pocity,že te neco v žaludku studi.chodim na vsechny tyto vyšetřeni diky sve crohnove nemoci neustale,ovšem ,kdyžmě čeka kolonoskopie,tak už jsem tyden před vyšetřenim ve stresu,no a stejně to musim podstoupit a překonat.naštěsti tento rok už to mam za sebou a cekamě ještě to samé co Tebe,opravdu se neni ceho bat.Pavlina
13. Září 2006 - 18:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Anina (anonym)
Před měsícem jsem prodělala gastroskopii.Před 14-dni jsem prodělala kolonoskopii a zítra jdu na enteroklýzu. První dvě jsem se moc bála a dobrý (opravdu dobrý.Stejně se zítřka bojím moc a moc.Tak držte palce.
19. Září 2006 - 11:24
Obrázek uživatele Návštěvník
petr (anonym)
Chtěl sem jen poděkovat Pavlíně jelikož mě ve čtvrtek čeká enteroklýza tak jsem po přečtení tvého článku mnohem klidnější.Jinak na kontroly chodim k dr.Hajerovi do Vynohradský ten je výbornej a na tu enteroklýzu mě poslal k pani dr.Prokopový na pavilon H prej to dělá citlivě a pomalu tak uvidíme. Ale tyto vyšetření prostě ke crohnovi patří tak se s tím musíme smířit. Přeji všem hodně sil a šikovné doktory k tomu.
23. Říjen 2006 - 14:13
Obrázek uživatele Návštěvník
petr (anonym)
tak sem dnes ůspěšně absolvoval enteroklýzu a je to ůplně v pohodě nemusí se toho nikdo obávat. zvolil sem zavedení hadičkou ůsty a po stříknutí látky do krku je nejdůležitější polknout hadičku pak jde vše jako po másle vůbec to nebolí a neni se čeho bát
26. Říjen 2006 - 13:44
Obrázek uživatele Návštěvník
andrea (anonym)
Byl někdo prosím na enteroklýze nosem dělaný.Mám na to jít a tam kam jdu to dělají nosem a já mám strach.Myslím,že pusou to je lepší.Díky za odpověd.
9. Listopad 2006 - 10:14
Obrázek uživatele Návštěvník
Zdeněk (anonym)
Je to asi jedno, jenom to možná bude v první fázi šimrat. Ale nebál bych se toho.
9. Listopad 2006 - 10:36
Obrázek uživatele Návštěvník
petr (anonym)
ahoj Andreo,nevím do jakého zařízení jdeš ale když řekneš panu dr.že si přeješ raději ůsty nežli nosem určitě to nebude problém hlavně se ničeho neboj stříknou ti do krku trochu spreje na znecitlivění a vůbec to nebolí, já sem byl trochu vyjukanej ale nakonec to dopadlo výborně.Tak se drž a at to dobře dopadne
10. Listopad 2006 - 13:23
Obrázek uživatele Návštěvník
andrea (anonym)
Díky za povzbuzení.Jdu do Centromedu na Praze 4 a tam to prý dělají jen nosem.Když jsem četla tady ty příspěvky,že pusou to nic není tak jsem byla ráda.Pak jsem se dozvěděla,že v Centromedu na Budějovický to dělá doktorka jen nosem docela jsem byla v šoku.Pusou to je asi hnusný,ale tím nosem to snad musí být ještě horší.Díky Zdeňkovi a Petrovi za odpověď.
10. Listopad 2006 - 13:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Vasek (anonym)
Pusou je to mnohem lepsi neni se ceho bat!
7. Prosinec 2006 - 10:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Vasek (anonym)
Prosim chci se zeptat jestli uz je nekdo po operaci strev a popripade jak vam to zmenilozivot,diky za odpoved
7. Prosinec 2006 - 10:24

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama