111 komentářů / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Elektrokonvulzivní terapie?

10. Září 2018 - 0:08

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Eleonora (anonym)
Ahojky, mám prosbu - má někdo osobní zkušenost s elektrokonvulzivní terapií (příp. také s repetitivní transkraniální magnetickou stimulací)? Mám tento druh terapie absolvovat a velmi se toho obávám. Můžete mi někdo říci, jestli je to bezpečná metoda a jestli může mít nějaké vedlejší účinky a zda nemůže při ní dojít k trvalému poškození mozku (demence, porucha osobnosti)? Jak přesně tato léčba probíhá, je bolestivá, jak se po ní člověk cítí, jak často se provádí a jak dlouho trvá jedna dávka? Budu velmi vděčná za Vaše osobní zkušenosti či odborné informace. Přeji krásný den a dobré zdraví!
15. Únor 2007 - 16:56
Obrázek uživatele Návštěvník
Marek (anonym)
To zní dost hrozně, co? Taky bych měl něco podobnýho absolvovat a nevím, co mám čekat.
15. Únor 2007 - 21:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrej (anonym)
Ziadnu paniku - cely zakrok je neskodny a navyse sa deje v narkoze (ktora trva cca 6 minut), neboli to, skratka sa len zobudis a bude ti o nieco lepsie:)
16. Únor 2007 - 20:44
Obrázek uživatele Návštěvník
lubos (anonym)
Vůbec to nebolí,krásně tě uspí,nevíš o ničem,pak tě poplácají a nechají tě asi dvě hodiny prospat.Trošku je člověk malátnej,ale dá se to vydržet,pomáhá to v těžkejch depresích.Měl jsem jich celkově 25,jeden rok 15 a v dalším roce 10.Teď je mi líp.Držím palce.
17. Únor 2007 - 22:02
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Při težké depresi to je účinná metoda. Depresivnímu může zachránit život. Jinak je to metoda vůči mozku velmi drastická a rozhodně se může stát, že nebude neškodná. Vyvolá se při ní něco takového, jako je velký epileptický záchvat, z něhož se mozek dostane až po vyčerpání energetických rezerv zúčastněných buněk. Tím se ono nežádoucí depresivní téma jaksi "vyčerpá". Konvulze znamená křeč, stažení. Česky se tomu říkávalo elektrošoková terapie. Vyvolává se silným elektrickým drážděním, které většinou mozek nepoškodí, ale stát se to může. Pacienta většinou přivážou k posteli a dají mu gumový roubík mezi zuby, aby si je v křečích neponičil. Občas se přesto stává, že si pacient při záškubech vymkne ramenní kloub, sanici atd. Volil bych tuto "metodu" až jako poslední záchranu před víceméně jistou smrtí na depresi. Vždy je lepší zkusit antidepresiva a psychoterapii.
18. Únor 2007 - 1:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Jarmila (anonym)
Je to velmi účinná a poměrně bezpečná metoda, před kterou se musí provést celá řada vyšetřeních a vyžaduje Tvůj písemný souhlas. Dnes se pacienti při ECT nepřivazují, pouze Tě dvě sestry při procedůře přidržují, ale stejně jsi v krátkodobé celkové anestezii a roubík do úst se vkládá proto, aby sis při záchvatu, který se tím vyvolá v křečích nepokousala jazyk. Mně dávali celkem 12 šoků, první týden denně, pak 3 za týden. Vedlejší účinky mít může, ale nejsou trvalého rázu. Mně například po prvním šoku bolely svaly a zvracela jsem po narkóze, ale příště mi podali jiné anestetikum, přidali mi do žíly větší dávku léku na svalové uvolnění a víc mně prodýchávali kyslíkem a pak už to bylo v pohodě, jen lehká malátnost. Také jsem se bála, ale pomohlo mi to hodně a dneska bych už šla bez obav. Tak držim palečky a odvahu! Ničeho se neboj!!! :-)
18. Únor 2007 - 2:50
Obrázek uživatele Návštěvník
martin (anonym)
Eleonora jestli chces skoncit jak debil tak na to jdi.Tvoje iq a pamet se posere s toho.a dale-zmena osobnosti,spousta dalsich,ktere se mi tady nechce vypisovat.Najdi si stranky http darius nosrety/elektrosoky. Jeste brutalnejsi je mozkova operace podobna lobotomii.
20. Únor 2007 - 4:11
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrej (anonym)
Martin - lepsie by bolo, keby si nekecal koniny:)
20. Únor 2007 - 10:29
Obrázek uživatele Návštěvník
martin (anonym)
Andrej narodil od tebe mam v psychiatrii praxi.Chce to se divat jinam a cist i jine informace co muze elektrokonvulzni terapie zpusobit.Andreje rozhodne nebrat vazne co pise.
20. Únor 2007 - 18:04
Obrázek uživatele Návštěvník
iva (anonym)
Já bych se přiklonila k názorům Martina.Určitě tahle metoda může změnit osobnost člověka a dle mně je příliš drastická. Sama bych na to nešla ani za nic. Hlavně proto , že jsem v nemocnici viděla spoustu lidí po zákroku a věřte mi - nic moc. Spíš trosky než lidé vyléčení. Ale asi je to individuální. Radit nemůžu, neprošla jsem tím.
20. Únor 2007 - 19:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Linda (anonym)
Tak to by mě teda zajímalo, jako praxi máš, když se takhle vyjadřuješ. Zkus to obhájit!
20. Únor 2007 - 23:10
Obrázek uživatele Návštěvník
Linda (anonym)
ivo, kde v nemocnici, na jakém oddělení a z jaké pozice (profesionální?) jsi viděla lidi po zákroku? Znala jsi jejich zdravotní stav před zákrokem? Lidi, nepleťte Eleonoře hlavu!!! Eli, ničeho se neboj, jednak Ti lékař všechno do podrobna vysvětlí, poučí Tě o případných rizicích (která jsou minimální) a Ty sama k tomu musíš dát svůj souhlas. Pokud budeš hledat informace předem, raději si je vyhledej na odborných stránkách než diskuzích, např. na adrese: www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH100/04seif.htm (nutno dodržet v adrese malá a velká písmena!) - je tam odborná publikace MUDr. Dagmar Seifertové, CSc., která je primářkou Psychiatrické kliniky v rámci Psychiatrického centra Praha, které je špičkové pracoviště, jediné tohoto druhu v naší republice a mají tam s EKT bohaté zkušenosti. A nenech se zneklidnit některými zdejšími příspěvky lidí, kteří o tom pravděpodobně vůbec nic nevědí!
20. Únor 2007 - 23:28
Obrázek uživatele Návštěvník
Jirka (anonym)
Lindo, neměla by také chodit na vodoléčbu, klystýr, zaříkávání, pouštění žilou? Elektrošoky jsou podobně sofistikovaná metoda. Mezi lékaři je spousta ignorantů, bez ohledu na titul a tzv. renomé. Ještě před 20 lety se v ČSSR prováděla frontální lobotomie (i disidentům), samozřejmě "vědecky" fundovaně. Lékaři bohužel dost často ignorují psychologické důsledky svých činů vůči pacientovi. Pacienti souhlasící s elektrošoky na vlastním těle jsou podle testů velmi podobní pacientům se sklony k sebepoškozování a sebevraždě. Jinými slovy: člověk vážící si svého těla by nikdy nepodepsal souhlas s provedením něčeho takového vůči sobě. Odmítnutí této duševní sebevraždy je nutné považovat za projev zdraví, alespoň relativního.
21. Únor 2007 - 0:35
Obrázek uživatele Návštěvník
martin (anonym)
Lindo neoperuj tu prim. Seifertovou,myslim ze kdyz tu napisu profesor MUDR.Grofa ze to je daleko vetsi lekar.
21. Únor 2007 - 1:17
Obrázek uživatele Návštěvník
karel (anonym)
ne elekrosoky ale prozita smrt je lepsi na deprese.Sam se si zazil smrti nekolik.Tedko si asi myslite ze si vymejslim ale mel sem psychedelickou kuru a to je neco fantastickyho.
21. Únor 2007 - 2:04
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrej (anonym)
Martin - zaujima ma tvoja odborna prax - nebudem ju spochybnovat, ale mohol by si mi ju priblizit:) Pre ostatnych: Zase sa tu to zvrhlo na dristanie namiesto odbornych prispevkov. Tak to tu obcerstvim clankom z netu, zvlast odporucam Niektorym jedincom z "odbornych" kruhov precitat stat o neziaducich ucinkoch, aby sa tu nesirili zbytocne nezmyselne famy o zblbnutiach..:)) Uzite si to: ECT neboli tzv. elektrokonvulzivní (nesprávně laicky též
21. Únor 2007 - 21:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrej (anonym)
Keby nestacilo predosle, tak este nieco naviac: Elektrokonvulzivní terapie Elektrokonvulzivní terapie, lidově elektrošoky, je jednou z nejproblematičtějších psychiatrických léčebných metod. Je ovšem také jednou z nejúčinnějších. Pokud je správně naordinována, účinkuje, a to rychle a masově (u 8 pacientů z 10). Prokázalo se také, že je to metoda bezpečná. Elektrokonvulzivní terapie (mezinárodní zkratka ECT) se nabízí těm pacientům, u nichž antidepresiva nezabrala nebo jimž není možno antidepresiva podávat, případně těm, jejichž deprese je tak hluboká, že je ohrožen jejich život (vůbec nejedí nebo nepijí). Někteří lékaři je nabízejí ženám, které trpí těžkou poporodní depresí, protože účinkují přímo a umožňují návrat k vazbě s dítětem. Někteří pacienti, kteří dostávali šoky již dříve, a to s dobrými výsledky, mohou šoky užívat ambulantně, většina pacientů je však hospitalizována. Představa šokové terapie některé lidi zcela znechucuje. Kritici nemohou pochopit, proč psychiatři používají tak tvrdé léčebné prostředky. Tvrdí, že nikdo neví, jak vlastně šoky fungují, že způsobují trvalé poruchy v mozku, že se to podobá středověkému mučení, a že proto nemají místo v medicíně třetího tisíciletí. Jednoduchou pravdou však je, že šoků by se nepoužívalo, kdyby nepomáhaly. Psychiatři jsou lékaři, jejichž povinností je pomáhat svým pacientům. Je pravda, že nikdo neví, jak šoky fungují, ale je mnoho léčebných postupů, které lékaři používají u chorob všech druhů, aniž jim přitom zcela rozumí. Studie prokázaly, že šoky nezpůsobují dlouhodobé mozkové poruchy. Někteří pacienti si stěžovali na dočasnou ztrátu paměti, šoky se však upravily natolik, že takových případů je dnes minimum. Většina pacientů netrpí žádnými výpadky paměti a téměř každý zjišťuje, že se mu paměť dokonce zlepšila, když deprese odešla. Šoky neřeší otázku, co deprese způsobuje, ale vrací pacienta do stavu, v němž je schopen si tuto otázku klást a hledat odpověď. Šoky samozřejmě nezaručí, že pacientovi bude dobře, ale to nezaručují ani preparáty. Trpíte-li hlubokými depresemi, vždycky riskujete jejich příští útok. Co se děje v šoku? Anesteziolog vám podá krátkodobé anestetikum, které vám pomůže usnout a trochu uvolnit svalstvo. Přes obličejovou masku budete ve spánku dostávat kyslík. Pomocí elektrod umístěných na vaší lebce projde vaším mozkem elektrický proud. Jde o desetinu hodnoty, které se používá u srdeční zástavy. Kdyby se nepoužilo anestetik a svalové relaxace, maličko byste se otřásli, protože se však používá anestetik, vše, čeho si lze všimnout, je drobný záškub končetin, který trvá pár sekund. Což je signál, že mozek se otřásl, tělo však nikoliv. Probudíte se za slabou čtvrthodinku poté. Někdo si stěžuje, že si hned po šoku vše dobře nevybavuje nebo že se cítí poněkud zmaten. Šok zapracuje ihned. Většina pacientů se za několik týdnů cítí podstatně lépe. Většinou se šok opakuje desetkrát během několika týdnů (dva až tři šoky týdně). Získání souhlasu U elektrokonvulzivní terapie se vyžaduje písemný souhlas stejně jako u operace. Pokud souhlas nedáte, šoky nedostanete. Proti vaší vůli je možno šoků užít jen v případě ohrožení vašeho života. Souhlas, že potřebujete šoky, musí vyslovit jak váš praktický lékař, tak psychiatr a sociální pracovník. Pak se přizve nezávislý psychiatr ze zdravotnické komise, aby případ posoudil. Než se šok provede, musí s ním vyslovit souhlas i tento odborník. On také určí, kolik šoků dostanete. Pokud ale čekání na tohoto specialistu může ohrozit vaše zdraví, lékaři mohou léčbu zahájit bez jeho souhlasu.
21. Únor 2007 - 21:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Eleonora (anonym)
Andreji, velmi Vám děkuji za Váš příspěvek. Martine, stejně jako Andreje a Lindy by mě zajímala Tvoje odbornost a praxe.
21. Únor 2007 - 23:32
Obrázek uživatele Návštěvník
Zita (anonym)
Eleonoro, nebuď hloupá a nenechej sebou manipulovat. Dobře zvažuj svůj stav......a přemýšlej!!! Chceš skončit jako troska???
22. Únor 2007 - 10:52
Obrázek uživatele Návštěvník
martin (anonym)
Andrej,co napsal nejaky okresni psychiatr,byt prednosta stanice,neni zas to cemu by se dalo duverovat.Dost se ti divim,ze si davas tu praci to sem prepisovat.
24. Únor 2007 - 20:45
Obrázek uživatele Návštěvník
martin (anonym)
Eleonoro,nevim jestli to je dulezite to sem psat ale jsem poradce pro dusevni zdravi.
24. Únor 2007 - 20:53
Obrázek uživatele Návštěvník
cyril novak (anonym)
Andreji akorád tak pako seš,vůbec tomu nerozumíš.Opíšeš tady něco z lekařských novin a myslíš že jako seš borec,hlupák jsi!Mluvils někdy s takovým psychiatrem?Určitě ne,protože kdyby jo,tak bys zjistil že to sou jen po slávě prahnoucí individua a platí že psychiatr náš a politik není moc velkej rozdíl.Přál bych ti rovnou abys šel do Psychiatrické léčebny a nechal si udělat lobotomii.
1. Březen 2007 - 0:45
Obrázek uživatele Návštěvník
Andrej (anonym)
Cyrilko Novacik - dakujem za tvoj mily prispevok, dobre si ma pobavil, len tak dalej:) 1) Nemam potrebu presviedcat ludi ako si ty o svojich kvalitach 2) Onedlho koncim studium mediciny - hovoril som s dost velkym poctom psychiatrov (s jednym profesorom dokonca aj na skuske), preto si od "odbornika", akym ty nepochybne si, zaiste necham tlacit kaleraby. 3) To, ze mi prajes lobotomiu hovori dost vela o tvojich psychickych (ne)funkciach:) 4) Ja ti lobotomiu priat nebudem, chudak neurochirurg by zjavne potreboval prinajmensom elektronovy mikroskop na to, aby nasiel cielovy objekt operacie - tvoj mozog.
1. Březen 2007 - 16:45
Obrázek uživatele Návštěvník
AGSBD (anonym)
Prosím velice důkladně si prostuduj tento text: http://www.cchr.cz/files/Czech-Bklt-ECT.pdf
13. Březen 2007 - 10:02
Obrázek uživatele Návštěvník
to AGSBD (anonym)
Ten text je přímo děsný!!!!!! Já jsem to vždy propagovala, že tohle je nejhorší forma ps.léčby. Ať si každý myslí, co chce...........
13. Březen 2007 - 12:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Z odborného hle (anonym)
1. Když elektrošok o vysokém napětí zasáhne mozek, překoná jeho normální ochranný mechanismus. První je tedy vyřazen z činnosti "nervy utlumující" mozkový mechanismus, který zabraňuje tomu, aby docházelo k nadměrné vzájemné stimulaci nervů. Rozpoutá se obrovská neuro-elektrická bouře, jež okamžitě zasáhne celý mozek. Nazývá se grandmal, epileptický záchvat. Ten po několik minut náhodně prolétá mozkem dopředu a dozadu. Potom se vyčerpá zásoba kyslíku a mozkových živin a následuje komatózní stav. Všechny normální funkce mozku jsou otřeseny. 2. K tomu, aby člověk záchvat vydržel, jsou nutné větší změny v metabolismu a v krevním zásobení mozku. I když mozek tvoří jen 2 % váhy těla, kvůli vysokému stupni metabolismu běžně využívá 20 % celkového množství kyslíku. Záchvat vyvolaný elektrošokem zvyšuje metabolismus mozku asi o 400 %, a tak zvyšuje nejméně o 400 % jeho potřebu kyslíku a živin. Tento nárůst metabolismu trvá po dobu záchvatu a zůstává zvýšen ještě určitou dobu poté, co odezní. 3. Aby se krevní zásobení vyrovnalo s mimořádným nárokem na kyslík a živiny, jež mozek potřebuje k udržení při životě během křeče, musí vzrůst přinejmenším o 400 %. Jelikož se krevní průtok zvyšuje o 400 %, krevní tlak v mozku stoupne až o 200 %, což mívá katastrofální následky. 4. Když nastane elektricky vyvolaný záchvat, selže schopnost mozku regulovat a udržovat svůj krevní tlak v bezpečných mezích, takže prudce stoupne o 200 %. Extrémně vysoký krevní tlak a zhroucení schopnosti jej během záchvatu regulovat způsobuje, že malé a někdy i velké mozkové cévy prasknou či vyhřeznou. Mnoho úmrtí během ECT a krátce po ní je způsobeno právě tímto krvácením. 5. Elektrický šok poškodí mozkově-cévní bariéru. Ta představuje obranný mechanismus, který chrání chemickou strukturu mozku před cizími látkami a tekutinami, jež by do ní mohly proniknout, a tak změnit či poškodit jeho jemnou strukturu a funkci. Ztráta této ochranné bariéry vystavuje mozkovou tkáň složkám krve, před kterými je normálně chráněna. K těm patří všechny druhy drog, proteiny, toxiny a ostatní malé molekuly, jež by za normálních okolností mozkově-cévní bariérou neprošly. Ty pronikají z cév do mozku, poškozují tkáň a mění - zřejmě trvale - jeho funkci. 6. Kombinace zvýšeného krevního tlaku, krvácení a protržené mozkově-cévní bariéry způsobuje, že dochází k otoku. Vysoký tlak vžene proteiny a další substance a poté i tekutiny z proděravělých cév do mozku. Tkáně začínají otékat a tlačí mozek proti lebce. Jakmile tento proces jednou začne, dostane se do bludného kruhu. Protože se tlak zvyšuje a tlačí mozek proti lebce, uzavírají se kapiláry a nedostatek kyslíku poškozuje jejich výstelky, což je činí propustnějšími. To vyvolává větší otok a větší poškození. Tak každá další "terapie" nejenže způsobí nové poškození, ale zhoršuje a zvětšuje poškození v oblastech už postižených. Celá ECT obvykle znamená deset až dvanáct šoků během několika týdnů. (Poznámka: Později, když otok ustoupí, zůstane na mozku patrno, že došlo k jeho svraštění. Odumřelá tkáň a tekutiny se vstřebají.) 7. Zvýšený krevní tlak během "terapie" urychluje šíření otoku a únik stopových materiálů přes mozkově-cévní bariéru. Otok blokuje krevní zásobení některých neuronů a zmenšuje je pod krajní mez potřeby v jiných tkáních a neuronech. Nervové buňky a ostatní tkáně se nedostatkem kyslíku a živin poškozují a odumírají. 8. Neurony odumírají po spotřebování metabolitů, jež potřebují jako palivo, i když jim je dodáván kyslík. Jelikož mozek vyčerpá nezbytné živiny, je nevratně poškozen. To vede ke komatóznímu stavu, který nastává po každém záchvatu. Zásobování kyslíkem prodlužuje záchvat. Tím se krevní tlak mozku udržuje na škodlivé výši a zapříčiňuje vyčerpání krevního cukru. Zdánlivou "blahodárnost" dodávání kyslíku tak negují faktory poškozující mozek , spojené s déle trvajícím extrémně vysokým krevním tlakem a vyčerpáním zásob pohonné látky. 9. V důsledku ECT se mění chemické složení mozku. Je utlumena syntéza proteinů a RNA. Abnormálně se mění hladina nervových přenašečů a příbuzných enzymů. Funkce chemické struktury mozku, jež by se dosud dala připodobnit k telefonní centrále, se stává neuspořádanou a jeví známky poškození. Následkem je útlum paměti, stav zmatenosti a ztráta orientace v prostoru a čase. 10. Po ECT se v mozku výrazně zvýší hladina arachidonové kyseliny (nenasycená kyselina získaná z lecitinu). To v něm vyvolá řadu malých mrtvičných záchvatů. V důsledku prasknutí velkých a malých cév je toto poškození mozku nahodilé. Během terapií se hromadí, přičemž se neomezuje pouze na oblast zasaženou elektrickým šokem, a může vést ke smrti. 11. Působením ECT se normální fyziologie mozku mění v abnormální. Dochází k vážným změnám mozkových funkcí, jež se projevují jako změny EEG. Je to psychiatricky vytvořená abnormalita mozkových funkcí, jež trvá extrémně dlouho, která je však s největší pravděpodobností trvalá.
13. Březen 2007 - 14:36
Obrázek uživatele Návštěvník
irena (anonym)
škoda,že jsem tohle nevěděla dřív...,všude píšou,jak je ETC neškodná...Moje matka prodělala 7 ETC při diagnoze těžká deprese,pokaždé měla poruchy paměti,nakonec došlo k celkovému zhoršení stavu,pobyt na uzavřeném oddělení,chvílí to vypadalo že snad se vo zlepší,ale teď už začíná mluvit z cesty,vůbec má velký problém se vyjádřit o paměti ani nemluvě.Dneska mi paní doktorka řekla,že se nejspíš jedná o vasokonstrikční demenci,která vzniká náhle a předchází ji deprese.Měla jsem podezření na ETC,protože deprese nastoupila z plného zdraví,žádné problémy s pamětí tomu nepředcházely a teď je mi to asi jasné...Předesílám,že maminka ma mít příští měsíc 70,měla vysoký TK,DM 2.typu,co teď....Navíc se jí rozjel TK,má hodnoty i 190/110,zvýšila se jí glykemie,jsem zoufalá
14. Březen 2007 - 21:08
Obrázek uživatele Návštěvník
irena (anonym)
takže mi připadá,že se chcou zbavit odpovědnosti,abych si nestěžovala
14. Březen 2007 - 21:23
Obrázek uživatele Návštěvník
jana (anonym)
Ireno, řekla bych, že u těch starých lidí je to sázka do loterie.Co jsem já viděla na ps.odd.,tak ti můžu říct, že spíš polehávali a odpočívali.Byli hodně v útlumu.Asi to patřilo i k nemoci.Ke stáří patří stařecké deprese a vše, co píšeš jsem tam viděla.Chce to hodně trpělivosti a někdy je lepší umístění do domova důchodců, ale to asi nechceš.Je to složité a čeká nás to všechny.
15. Březen 2007 - 9:27
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
já jen nemůžu pochopit,že ještě pře 2 měsíci,byla na svůj věk relativně zdravá,neměla žádné psychické problémy,paměť normální... Pak došlo k té depresi a hned do týdne jí nasadili šoky a po za měsíc a půl je z ní troska s údajnou vasokonstrikční demencí-je toto normální?
15. Březen 2007 - 14:55

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama