Reklama

Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce

Výbor z Krishnamurtiho díla jasně ukazuje skryté kořeny problémů člověka: zdeformované myšlení, které si samo nevědomě vytváří různé strachy, frustrace a konflikty. K řešení všech problémů je nutné porozumění, tj. poznání pravdy a poznání vlastní psychiky. K poznání sebe sama je nutná stálá bdělá pozornost, stálé uvědomování si všech svých duševních hnutí. A tímto uvědoměním je pak možné dojít až k vlastní radikální transformaci, opravdové vnitřní revoluci. Ukázky:

Poslouchejte prosím. Je to jednoduché, a tak je možné, že vám chytrým to docela unikne.

Jste-li vězeň, není mým zájmem popisovat, co to je svoboda. Mým zájmem je ukázat, co tvoří vězení, a vy jste je tak mohli prolomit... Chodíte do kanceláře, nevíte proč. Říkáte, že musíte, protože máte zodpovědnost, musíte vydělávat, podporovat rodinu. Nevím, proč byste museli cokoli dělat. Jste otroci, to je všechno.

Problémem není svět, ale váš vztah k ostatním lidem. Právě z něho vznikají světové problémy... Víme, jaký svět je: je to svět ošklivosti, surovosti, násilí, válek, nenávisti, národnostního a třídního rozdělení... A protože víme, jaký svět opravdu je - ne, jaký si myslíme, že by měl být - je naším zájmem, abychom v něm provedli radikální transformaci. K provedení této transformace však lidská mysl musí prodělat obrovskou změnu. A transformace nemůže nastat, je-li zde jakákoli forma strachu. Strach je plodem myšlení.

Abyste došli daleko, musíte začít blízko. Musíte začít rozumět nejdříve sami sobě. Pak uvidíte, že všechno poznané se vám rozpadá. Mysl začíná být bdělá, čilá, prázdná a bez středu. Jen taková mysl je schopna pojmout to, co je pravda... Je to pravda, co osvobozuje, nikoli vůle nebo úsilí... Pravda nemůže být objevena na cestě časem. Není věc k dosažení. Buď ji vidíte, nebo nevidíte, nemůžete ji vnímat postupně... Vidět znamená jednat... Mysl může jednat správně jen tehdy, je-li úplně osvobozena od všech idejí a veškeré víry... Bozi, mistři, zjevení mohou být. Pro člověka, který hledá pravdu, však nemají žádný význam. Stále jsou totiž jenom ve světě jevů...

Reklama

Meditace je světlo v mysli, které osvětluje cestu k činu. Bez tohoto světla není láska... Meditace je otevření nového. Nové je za minulostí, nad vším, co se opakuje. Meditace je ukončení opakování. Smrt, kterou meditace přináší, je nesmrtelností nového. To nové není ze světa myšlení, meditace je klid myšlení. Meditace není dosahování, citové vzrušení ani udržování nějaké vize. Je jako řeka, již není možné zkrotit. Bystře proudí a omývá své břehy. Je jako hudba bez zvuku. Nemůže být využita ani ochočena. Je to klid, z něhož se úplně vytratil pozorovatel...

Bůh je jen tehdy, když vy nejste. Když vy jste, bůh není. Láska je, když vy nejste. Když vy jste, láska není...

Je to na vás. Není žádný vůdce, žádný guru. Nikdo vám neřekne, co máte dělat. Jste sami. Sami v tomto surovém, šíleném světě.

Jiddu Krishnamurti: Vnitřní revoluce , nakladatelství Dharmagaia - www.dharmagaia.cz

Reklama

Komentáře

lio (Čt, 19. 8. 2004 - 11:08)
si nějaká chytrá
Beruška (Pá, 10. 1. 2003 - 09:01)
No tak dobrá, hlavně si to moc neberte a moc si to neškrábejte!
Milan (Po, 21. 12. 2009 - 15:12)
Vidím-li něco krásného,mám přirozenou touhu se o to podělit s ostatními - tato kniha je nejenom krásná,ale i pravdivá.
Neuctívám pisatele,pouze k němu chovám opravdovou náklonost vlivem projevené pravdy.
intago (Po, 21. 6. 2010 - 13:06)
Vidím-li něco...moc mi tato kniha dala, i ostatní, měl jsem i audia a videa z přednášek, velké množství materiálu za ta léta 1985-93 co jsem u Krišnamurtovců byl. Ještě mi něco zbylo. Kamarád jel na pozvání do jeho Centra v Anglii. Mě se tam nechtělo.
Ale nyní se už na to dívám s ůsměvem. Ale nelituju, že je všechno jinak, i školní vzdělání začíná obecnou školou :-) BTW- došel jsem k mystika.mysteria.cz
Idyla zapomění (So, 17. 8. 2013 - 15:08)
M,N,ZAPOMNĚNÍ,ZAPOMĚNÍ,KDO NÁS TAKTO OVLÁDÁ?PROČ MÁM SOUHLASIT S JEHO UČENÍM ČEŠTINY,KDYŽ VÍM,ŽE TO BYL OSEL!BŮH Mi DÁVÁ INTELIGENCI! HELE,IVO, TY PÍŠEŠ BÁSNĚ S BOHEM-JSI TEDY BOŽÍ SYN.JÁ,PRÝ !BOHA DCERA-JE RÁDA ČETLA-S PŘENOSEM CITU MNĚ DÁVANÉHO BOHEM.KDO SE MI STÁLE PLETE DO MÉ MYSLI!!?,ŽE OMLÁDNU VIDITELNĚ PO TVÝCH VERŠÍCH A KDOSI TO VIDÍ A ZUŘÍ TAK,ŽE NEČTU.VÍM,JE I JINÝ DŮVOD,BÝT OPATRNÁ,ABY SE LOTR NEVYMKL.NENÍ TO V POŘÁDKU!
Milanovi! (Út, 20. 8. 2013 - 08:08)
Hele,mám vizi,jo,ale nevím jak moc se týká ..říkám mu raději,kvůli šuntu,co do všeho strká svůj okurkový -milenka!rypec...IGO.ZÁBRADLÍ NENÍ DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK,NEDOSTAL SE KE MNĚ TVŮJ PROSTŘEDEK!NAŠTVANINO!ČERNÉ VLASY,CHLUPŮ NA BRADĚ JEN PÁRR,TO BY BYL PÁR!
Ina Gajcew (Čt, 12. 9. 2013 - 08:09)
TROUFALÁ SCÉNA-výňatek... Edo?! Popiš,jak ty! vidíšš slunce! Jo,ano,sím..du a nalámu/řehot třídy,vyčítavý pohled edy!/ Dřevo! ...pak si sednu a přikládam! Vona je pak přítulnější!
Anna (Út, 9. 9. 2014 - 07:09)
Mládí není výsluní,staří lidé chtějí,aby mladí trpěli i VLÁDA dává najevo mladým svůj hnus!
a kolik toho (Út, 9. 9. 2014 - 08:09)
denně zobete ?????
Reklama