0 příspěvků / 0 nových
Poslední
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)

Dokrmování, nedostatek mléka

10. Září 2018 - 0:09

Komentáře

Stránky

Obrázek uživatele Návštěvník
Jitka Kolářová (anonym)
Chci se podělit o své poznatky z několikaměsíčního období snahy o tvorbu vlastního mléka a dokrmování umělou výživou. Mám totiž celkově dojem, že se v podobné situaci ocitá stále více maminek, které slyší ze všech stran jen kojte, kojte, kojte, a málo rad, co dělat, když to mlíčko proste neteče a neteče. A když se pak dočtu v příloze očkovacího průkazu, že "skutečný nedostatek mateřského mléka vznikne málokdy, a že častější příčinou odstavení dítěte je nedostatečná sebedůvěra matky ve vlastní schopnost kojit", nedá mi to abych se neptala, jak tohle může někdo vůbec napsat. Stoupá počet i procento porodů císařským řezem, který je zásahem do přirozeného nástupu laktace, ale i při spontánních porodech jsou maminky, kterým se mlíčko spouští pomalu a nedostatečně. A při nejlepší vůli lékařského i ošetřujícího personálu jsou informace, které maminka dostane, jednak kusé, a jednak velmi rozdílné v závislosti na míře informovanosti samého zdravotníka. Aby bylo jasno, neprosto nechci projevit nedůvěru či výhrady k dětským sestřičkám a lékařům. Prostě si myslím, že mluvíme o problematice, která je velmi těžko objektivně mapovatelná, a jednotlivec uvnitř i vně medicínské profese předává svoje znalosti dál podle zkušeností a zdrojů, s nimiž se on sám setkal. Chci poděkovat lidem jako MUDr. Mydlilová a její Laktační lize, která se obrovsky zasloužila o změnu názoru na kojení z doby před deseti patnácti lety, díky nimž se maminky mohou velmi kvalitně poučit o problematice kojení v předporodních kurzech
24. Březen 2007 - 15:59
Obrázek uživatele Návštěvník
Kombucha (anonym)
Myslím si, že pro tvorbu mléka je hodně důležité přiložení dítěte bezprostředně po porodu. A potom psychický stav matky - což je samozřejmě problém - když je mlíka málo, maminku to samozřejmě deptá a těžko ji budete přesvědčovat, že má být v klidu, že se to spraví... My měli naštěstí mléka dost. Při prvním dítěti dokonce tolik, že bychom ho byly schopni prodávat :o))
25. Březen 2007 - 23:47
Obrázek uživatele Návštěvník
Martina (anonym)
Ahoj Jitko, moc děkuji za Tvůj příspěvek. Sama mám málo mléka, ten samý problém jsem měla i s první holčičkou a cítila jsem se jak krkavčí matka, že nekojím - nevydržela jsem snahu o tvorbu vlastního mléka tak dlouho jako Ty. Málo se setkávám s případy maminek, které by měly málo mléka, a proto jsem ráda, že vidím, že opravdu nejsem sama.
4. Červenec 2007 - 14:38
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana Tauferova (anonym)
Jitko, tvuj clanek mi uplne mluvi z duse. Kojim a dokrmuji Nutrilonem, mam mesicniho syna, mela jsem prvni dny problemy vubec s prikladanim. Kvuli vpacenym bradavkam kojim pres prsni kloboucky a syn to odmital. Prokricel prvni 2 tydny, vubec jsem nespala a bylo to frustrujici. Nedockala jsem se zadne pomoci personalu v porodnici a kdybych nebyla zarputila a nechtela to vzdat, tak vubec nekojim. Dnes uz kojim 2/3 jeho denni davky, mam po 2 mastitidach, prosla jsem silenym kolotocem vseho mozneho, ale zadarilo se a jsem rada, ze vubec kojim. Chtela bych jeste zkusit tu kapri polevku Koi-Koku. Nemohu na webu nic najit. Prosim, nemohla bys mi poradit, kde ji sehnat anebo kde sehnat toho kapra a jak ji pripravit? Moc dekuji a drzim palce! Jana (mail: TauferovaJ"seznam.cz)
13. Červenec 2007 - 18:54
Obrázek uživatele Návštěvník
Monika Marková (anonym)
Dobrý den, paní Kolářová. Mohla byste mi, prosím, poradit, chtěla bych zkusit na podporu kojení tu kapří polévku Koi-Koku, nemůžu totiž na webu vůbec nic najít. Prosím, poraďte, moc to spěchá!!!!!! Mockrát děkuji. Monika monika.sy"tiscali.cz
8. Září 2007 - 19:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Pavlína Mouchov (anonym)
Moc děkuji za Váš názor na kojení.Zrovna teď řeším jak podpořit tvorbu mléka a Váš článek mi dal mnoho informací a námětů.Věřím,že už náš 4-měsíční brouček nepozná, co je to nedostatek mléka.Díky.
14. Září 2007 - 13:44
Obrázek uživatele Návštěvník
Návštěvník (anonym)
Myslím, že článek paní Jitky určitě povzbudí maminky se stejným problémem. Jenom si dovolím drobnou poznámku - mléko se tvoří i při kojení, nejenom mezi ním. Děti pláčou i z jiných důvodů než je hlad. Investice do dobré váhy se mamince určitě vyplatí, protože je jinak těžké zjistit kolik mléčka vlastně dítko při kojení vypilo. Je spousta maminek, které jsou přesvedčeny, že mají mléka málo a dítě neprospívá a ve skutečnosti tomu tak není. Grafy k hodnocení váhy dětí jsou navíce konstruovány na vzorku dětí, živených plným kojení, kojením s dokrmem i těch živených uměle. To, že plně kojené dítě nemívá takové váhové přírustky jak dítě živené uměle nezohledňují. Z mé zkušenosti vím, že nejméně problémů s kojením mají matky, "které to neřeší". Psychika hraje opravu velkou roli. Pokud je ale problém s kojením, doporučuji kontaktovat laktační poradkyni, i když v některých regionech je jich zatím nedostatek.
15. Září 2007 - 11:51
Obrázek uživatele Návštěvník
markéta (anonym)
naprosto souhlasím-mléko se tvoří i během kojení samotného a prs nelze nikdy zcela vypt,udává se,že i po kojení tam zůszává přes polovinu nevypitého mléka..stále budu tvrdit,že když se chce,tak to v 95 procentech jde-kojení-jinak,nevěřím příliš na čajíčky a jídla pro kojící,je to otázka nabídky a poptávky,prostě příroda...ještě jsem neslyšela o krávě,která by neměla mléko pro tele,nebo koza pro kůzle..my jsme savci,stejně jako oni,přest věřím,že je určité,malé procento matek,které plně kojit nemohou,v žádném případě jich není,tolik,kolik doopravdy nekojí..tot?můj názor.
31. Březen 2008 - 21:20
Obrázek uživatele Návštěvník
markéta (anonym)
o vpáčené bradavky je třeba se starat už v těhotenství ovšem.co jste těch9 měsíců dělala??
31. Březen 2008 - 21:22
Obrázek uživatele Návštěvník
jarmila (anonym)
moc prosím o info kde sehnat tu kapří polévku. nebo jestli nemáte někdo nějakou jinou pomoc. řeším už druhý měsíc nedostatek mléka. zatím pomohly trošku jen homeopatika ricinus communi ale stále je to oničem. s mlíčkem jsme měly problémy od začátku. nejdřív moje viróza s vysokýma horečkama po kterých jsem byla skoro bez mlíka a současně dlouhotrvající žloutenka dcerky s hospitalizací, kde jsem musela 3 dny odstříkávat mléko a převařovali mě ho. bohužel jsem celou dobu dávala mléko z lahve a to byl asi největší kámen úrazu. Podotýkám, že od začátku mě maše dětská doktorka zrazovala od kojení již kvůli zmíněné žloutence, místo aby nabídla jiné řešení (svícení apod.) což mě na psychické pohodě opravdu nepřidalo. prosím prosím poraďte.
4. Duben 2008 - 16:23
Obrázek uživatele Návštěvník
hani (anonym)
Kde se dá sehnat ona rybí polévka??? Děkuji
12. Duben 2008 - 9:07
Obrázek uživatele Návštěvník
jarmila (anonym)
rybí polévku nevím, ale mě pomáhá sypaný čaj Laktozin od Dr. Popov.
14. Duben 2008 - 21:15
Obrázek uživatele Návštěvník
karolína (anonym)
Jarmilo, mně homeopatika Ricinus communis taky nijak zvlášť nepomohla, zato Lac caninum 5 CH (určitě víš, že číslo je hodně důležité, ať se nestane opak)opravdu hodně. Až jsem byla překvapená. Stačí 3 kuličky do hrníčku s vodou, nechat rozpustit a popíjet (trošku) u každého kojení nebo před každým kojením. Jinak se dají u lékařky - homeopatky ušít ta správná homeopatika na míru. Pravda, vstupní poplatek není nejlevnější, ale určitě to stojí za to. Nejdřív bych ale vyzkoušela Lac caninum 5, snad to bude stačit.
15. Duben 2008 - 22:22
Obrázek uživatele Návštěvník
Bára (anonym)
Dobrý den, ráda bych vyzkoušela tu rybí polévku, jestli mi, prosím, někdo poradíte, kde ji sehnat nebo jak uvařit. Trápíme se s nedostatkem mléka po císaři a nic moc nám nepomáhá. Předem velmi děkuji za pomoc. S pozdravem B.Kubínová (ahasfer"seznam.cz)
12. Květen 2008 - 14:13
Obrázek uživatele Návštěvník
Iva (anonym)
Máte u mě zlatou medaili... mluvíte mi z duše. Škoda že jsem tento článek neobjevila dřív, teď má můj Alexek 3 měsíce a pár dní a mého mlíčka tak 70-80%. Psychicky jsem se s tím už srovnala, je to jen o tom, jestli vidíte sklenici napůl plnou nebo napůl prázdnou :o) a že byl můj syn do svého 8. dne jen na Nutrilonu... přeji hezký den vám i všem maminám, které s kojením bojují !!!
16. Květen 2008 - 13:46
Obrázek uživatele Návštěvník
bajzmen (anonym)
speciální recept pro kojící maminky - polévka z kapra v Japonsku zvaná koi-koku. Zvyšuje a zkvalitňuje tvorbu mléka a zároveň chrání maminku před vyčerpáním rezerv. Recept: 1 čerstvě zabitý kapr, 4 mrkve, 4 petržele, 1/2 celeru, kořen lopuchu, trocha větviček bancha čaje ( k dostání v prodejnách zdravé výživy) zabalených v plátýnku, sůl, voda. Celého kapra vykucháme, mlíčí či jikry, srdce a játra bez žlučníku vrátíme zpět. Celého kapra i s ploutvemi, šupinami a hlavou opláchneme, ostrým nožem na několika místech nařízneme páteř a dáme do tlakového hrnce. Přidáme zeleninu nakrájenou na velké kusy, sůl a bancha čaj v plátýnku. Zalijeme vodou. Tlakový hrnec uzavřeme, přivedeme do varu, ztlumíme plamen a na malém ohni vaříme 3 až 4 hodiny. Pak odstavíme a necháme odtlakovat, otevřeme a vyjmeme bancha čaj. Vše ostatní rozmixujeme ponorným mixérem. Vznikne hustá tekutina, kterou dáme do malých kelímků a zmrazíme v mrazničce. Pak používáme jako základ další zeleninové polévky. V období kojení (nebo akutního problému s chudokrevností) používáme 2x až 3x týdně. Tato léčebná polévka je vhodná tam, kde potřebujeme intenzivně vyživit organismus a podpořit tvorbu krve. Je velmi prospěšná zvláště na konci těhotenství a v celém období kojení, je významně léčivá při anémii.
6. Červenec 2008 - 22:18
Obrázek uživatele Návštěvník
Dáša Svobodová (anonym)
Recepst je sice zajímavý, ale neuvádíte kde se dá tato ryba zakoupit, pokud chceme být opravdu origiální. Koi kapr je ale ozdobná ryba. Ja nato?? Děkuji. D.
17. Červenec 2008 - 15:06
Obrázek uživatele Návštěvník
Dáša Svobodová (anonym)
Recepst je sice zajímavý, ale neuvádíte kde se dá tato ryba zakoupit, pokud chceme být opravdu origiální. Koi kapr je ale ozdobná ryba. Ja nato?? Děkuji. D.
17. Červenec 2008 - 15:07
Obrázek uživatele Návštěvník
Jana slavice (anonym)
má zkušenost: v době, kdy můj syn měl růstový spurt a zdálo se, že mám málo mlíčka, použila jsem od Firmy Energy kapky Fytominerály na noc, ráno byla prsa nalitá, ačkoliv jsem v noci 3x kojila...od té doby jsem kapky používala preventivně v menších dávkách, i pro mé tělo bylo důležité doplnění minerálů...Jinak mám výbornou zkušenost s holografickými čipy Cieaura PureEnergy, nalepené na daný akupunkturní bod výrazně podporovaly laktaci. chcete-li podrobnější informace, můj email je jena.slavice@email.cz
19. Červen 2010 - 20:09
Obrázek uživatele Návštěvník
jana.slavice (anonym)
oprava, v mailu je to jana.slavice
19. Červen 2010 - 20:10
Obrázek uživatele Návštěvník
jÁ (anonym)
Pamatuju když českém rozhlase deně při zprávách tvrdili,že zvyšování dojivosti pomáhá krmit zeleným! Tak skuste vyhnat kozy na pastvu!!!
20. Červen 2010 - 8:55
Obrázek uživatele Návštěvník
DOTAZ NA JANU S (anonym)
oprava, v mailu je to...Vážená Jano Slavice, nefunguje Vám mailová adresa, tak se ptám touto cestou: Dobrý den, na internetu v diskuzi na www.doktorka.cz jsem našla Vaše tipy jak podpořit kojení přípravky. Mám 6-měsíční holčičku. Do 2. měsíce jsem kojila plně a tak do 4,5 měsíce částečně s Nutrilonem. Poslední 1,5 měsíce dávám jen Nutrilon - mléka drasticky ubylo a malá prso již nechtěla. Když si máčknu na prso, tak vždy nějaká ta kapka vyteče a občas i trochu vystříkne. Je v této fázi ještě šance prsa opět rozkojit? Pokud by někoho dalšího něco napadlo, napište mi prosím.
28. Červen 2010 - 19:48
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Určitě pokud vidíš,že mléko máš ale přijde ti že málo,stojí za to pokusit se rozkojit,pokud o to teda stojíš...Kolik je teď malé?Přijme ti prso,když už dáváš jen nutrilon a to dost dlouhou dobu?Já musela s kojením ze zdr.důvodů přestat na 14 dní,ale pak jsem se zase rozkojila,měsíc a půl je dost dlouhá doba ne pro prsa,ale pro to dítě....Vyhledala jsem lakt.poradkyni a laktaci si udržela,Je fakt,že teď už nekojím 7 měsíců a mléko v jednom prsu mám také....
28. Červen 2010 - 20:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Alena (anonym)
Určitě pokud vidíš,že...Hanko, malé je 6 měsíců. Laktační podarkyni jsem vyhledala také a nic kloudného z ní nevypadlo. Malá prso již nechce, ale myslím, že pokud bych tam to mlíko měla, donutila bych jí zase to prso přijmout. Co bys mi radila?
29. Červen 2010 - 13:19
Obrázek uživatele Návštěvník
pro Hanku (anonym)
Určitě pokud vidíš,že...Hanko dnes jsem malou zkusila přiložit a krásně sála. Po chvilce sání se mi zdálo že je v těch prsou i víc mléka než se na omak zdálo. No víc, zasála tak 10x a bylo po hehe :(
29. Červen 2010 - 18:35
Obrázek uživatele Návštěvník
Aleno (anonym)
dítě už nedonutíš prso přijmout jen proto že tam budeš mít zase mléko! Jestli dáváš flašku takhle dlouho tak už to je marný!
29. Červen 2010 - 21:26
Obrázek uživatele Návštěvník
Alena (anonym)
Máš pravdu. Tak na to kašlu :(. Nicméně děkuji za radu :)
1. Červenec 2010 - 21:53
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
Alčo,nemohla jsem dříve psát,byla jsem mimo domov a bez připojení....No nicméně jde opravdu o to,zda se malá bude mít chuť ještě přisát...teď nechápu,jeden příspěvek je od tebe a ten další o tom,že 10x zasála..ten jsi psala taky ty??Pokud ano,tak malá ještě prso přijmula..?!Abych tu neplácala něco zbytečně,ale mrzí mě,že píšeš,že laktační poradce jsi zkoušela a nic?! Co jsi všechno zkusila?Pokud chceš,můžem zkusit něco vymyslet přes mail...
2. Červenec 2010 - 20:42
Obrázek uživatele Návštěvník
Alena (anonym)
Hanko to je v pohodě. Děkuju že mi takhele píšeš :). V posledních dnech vždy malou na přiložím a ona trošku saje. Je tam toho ale mizerně málo. Mám pocit, že se to tím sáním ale stimuluje. Myslím, že pokud bych to mléko měla, malá by ho ještě přijmula. Piju hodně, ale to nějak nepomahá. Zajímalo by mne, zda je nějaký přípravek či lék, který mi s tím pomůže.
6. Červenec 2010 - 21:30
Obrázek uživatele Návštěvník
Hanka (anonym)
O.K.Takže piješ hodně...a co piješ?Pij hodně meltu,ať teplou nebo studenou,jak ti bude víc chutnat,ale všeobecně se stimuluje teplými nápoji,i když věřím,že teď v tšch vedech na ně nemáš chuť....Prsa se určitě stimulují sáním,ale pokud malá saje málo,po každém kojení ještě alespoň 5 min.odsaj z každého prsu,i když to bude vypadat,že tam nic není....já se to naučila obyč.odsávačkou na principu podtlaku,nekupovala jsem žádné drahé elektrické....a šlo to!!!!A jinak léky na podporu laktace...znám homeopatika,léky teda nevím o žádných,homeo jsem sama na sobě nezkoušela,protože jsem se pak rozkojila i bez nich...
7. Červenec 2010 - 13:02

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama