Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Helena (52) (Čt, 29. 7. 2010 - 19:07)

Ahoj TEPkaři.
V úterý jsme přijeli večer po 3 týdnech z Chorvatska. Krásná dovča v kempu i na lodi. Hodně jsem plavala a občas i potápěla, jezdila na kole pro sladkou vodu a nákupy. Procházek se psem moc nebylo, protože bylo hrozný horko. Voda 26 st.C, to je moc. Poslední 2 dny foukala bora a voda klesla na 15 st.C. (jako na Baltu). Psice vše zvládala ve svých 6 měsících výborně, naučila se i skákat z lodě do vody. Dokonce mě přestalo bolet rameno, v kterém mám možná artrózu taky. Takže lázně odkládám asi napořád, nárok mám do října. Jsem přejedená mořských potvor (manžel lovil ústřice i ježky, chobotnice, ryby nejsou, ty jsme kupovali v trhu). Stejně jsem nezhubla, ale aspoň jsem nepřibrala. Zdravím všechny a přeju krásnou druhou polovinu léta.

Hana (Čt, 29. 7. 2010 - 19:07)

Petro,
byla jsem v Mladé...Já jsem taky budoucí vaše kolegyně, kyčel zlobí již dlouho, ale cvičením a rhb se to dle lékaře pro věk oddaluje. Jen mám dotaz, jestli mě Aleno můžete odpovědět, že v Boleslavi se musí dát sponzorský dar ve výši 10000 kč. Je to tak ? Děkuji za případnou odpověď.

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 16:07)

Aleno, to teda koukam. Kde...Petro,
byla jsem v Mladé Boleslavi, a to na Klinice dr. Pírka.
Před první operací jsem kvůli bolestem a nepohyblivosti kloubů nemohla cvičit vůbec (o rotopedu ani nemluvě), spíše jsem posedávala, jezdila po kuchyni po dlaždicích na kancelářské židli na kolečkách nebo se belhala o holích. Před druhou operací jsem cvičila jen tu operovanou nohu. Šlo to u mne ten poslední rok před operací dost rychle, říkal operatér, že oba klouby už byly nekrotické. Obě nohy mám ale rozcvičené docela dobře (doufám, že mě za týden na kontrole nevyvede operatér z omylu), jen ta bederní páteř kdyby nezlobila.

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 15:07)

Aleno, to teda koukam. Kde jsi byla? V Mladé Boleslavi? Omlouvám se, ale trochu se mi to míchá...
Ještě dodatek ke včerejšku - tu operovanou nohu jsem měla po operaci tolik ochablou, protože jsem na ni předtím 3 měsíce nedošlapovala, a i když jsem ji posilovala každý den (v rámci možností, ono to moc nešlo), tak přeci jen byla hodně slabá, i když mi to tak subjektivně nepřipadalo. Takže pokud můžete před operací na tu nohu došlapovat (v rámci možností), tak vás asi nečeká takové "překvapení" jako mě v podobě totálně ochablé operované nohy...na tu druhou by to mělo být lepší, protože na ni pořád došlapuju, ta mě vůbec nebolí,jo jo, nekróza je pěkně zrádná věc, jsem ráda, že na to přišli tak brzy, a že se nám podaří kyčle zachránit :-).

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 13:07)

Yvono, tak to jsi měla...V nemocnici, kde jsem byla já, měli polohovací postele na dálkové ovládání. Ovladačem (něco takového, jak bývá u TV)jsem si mohla postel libovolně snižovat i zvyšovat, napolohovat se do sedu, zdvihnout si třeba jen nohy nebo si je pokrčit v kolenou. Hlavně ze začátku po operaci na JIP, kdy jsem ještě jedla na v leže v posteli, bylo příjemné se napolohovat mírně do sedu, z nočního stolku si vysunout jídelní desku před sebe co nejblíž a pak jsem se najedla, aniž bych pocintala sebe i postel. Totéž při mytí v umyvadélku. Ale i jinak to bylo fajn - nejen při vstávání a lezení zpátky do postele, ale i při ležení, že člověk nemusel být v té posteli pořád jen jak prkno na zádech. Po návratu z nemocnice (šla jsem už 7. den po operaci) mi to trochu chybělo, ale to už jsem na tom byla celkem dobře, tak jsem si zase rychle zvykla na svoji postel.

Yvona (Čt, 29. 7. 2010 - 12:07)

Majlo já Velichovky celkem za 336O,- Kč.Jsem zvědavá kde budu.Jinak je mám do 1.9.

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 21:07)

Yvono, tak to jsi měla štěstí, v mé nemocnici polohovací postele nemají a to je celkem velká a vyhlášená ortopedie. vybavení z 80.let nezměněno.já to nakonec ještě nějak zvládla relativně sama, pak mě ale ještě chytly mé revmatické ruce, kdy se nemůžu pak opřít o dlaně, a musela jsem lést přes lokty, takže to bylo docela divoký... a někdy jsem lezla na postel i 10 minut..myslela jsem hlavně na ty starší lidi...

Yvona (St, 28. 7. 2010 - 21:07)

Tak to teda Yvono nevím, co...Helčo máš tam mail.

Yvona (St, 28. 7. 2010 - 21:07)

s postelí jsem měla hlavně...Petro30,já měřím rovněž tolik.ale v nemocnici teda až na rehabilitaci jsem měla polohovací postel,takže jsem ji měla sníženou dle sebe.Na boty jsem koukla.Jistě jsou dobré.abych řekla pravdu,zatím nosím spíše boty, do kterých pohodlně vlezu.Abych se nemusela moc ohýbat.

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 19:07)

ale těch technologií, které využívají princip "odpružení" v patní části, je vícero, tohle jsou pánské boty, ale stejné je to i u dámských.
http://www.merrell.cz/obuv/outdoor-panska/turistika/?tx_odcatalog%5Bshow%5D=detail&tx_odcatalog%5Buid%5D=9745

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 19:07)

Vibram je označení pro spešl podrážku (je to název firmy) - nabízí ji řada značek.. možná se vyrábí i něco podobného, každopádně rozdíl v chození po vibramové podrážce a "normální" je rozhodně poznat, zvlášť pokud člověk má problémy s kyčlemi. Chodím v nich i ve městě (je to hlavně na hory), mám ráda značku Merrel, ale třeba i Alpine Pro vyrábí boty s touto podrážkou.

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 19:07)

s postelí jsem měla hlavně problém pro to, že jsem docela malá (157 cm) - a ta postel byla na mě hodně vysoko - takže jsem se musela škrábat nahoru - a to byl problém. Předtím jsem také cvičila 1x denně, ale na tohle "škrábání se" na postel to bylo málo. Možná to v případě mé operace bylo trochu jiné než u vás..měla jsem jizvu spíš uprostřed stehna (tak 10 cm), takže mi ochably svaly hlavně tam, resp. se zcela vyřadili z provozu. To mi ortopedi také dopředu neřekli - byla bych se vic nachystala.
VIBRAM - je spešl technologie,dělá to víc značek, hlavně u sportovní - trekingové obuvi,je to odpružení podrážky (pružinky v oblasti paty), takže se ti líp chodí, šetří se kyčle,je to fakt znát,mám všechny boty s vibramem.
Vibram jsou sportovní boty, ale teď jsem našla u Bati na netu i elegantní boty do práce... není to přímo vibram, ale též ta pata pruží, a dobře se v tom chodí.
Teď

Yvona (St, 28. 7. 2010 - 19:07)

Petro3O,tak to já neměla...Petro3O jak fungují ty boty s vibramem?

Yvona (St, 28. 7. 2010 - 19:07)

reaguji na tento příspěvek...Petro3O,tak to já neměla problém se dostat do postele po operaci.TRochu jsem břišní svaly a hýžďové asi měsíc před operací cvičila ale málo(jen tak 1x za den).Tu fyzioterapeutku navštívím po lázních,pokud ta má chůze nebude jak má být.

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 18:07)

ortopedi jsou často skvělí chirurgové - a tady před nimi smekám, na druhou stranu, třeba ten můj - neustále podceňoval léčbu léky (které v mém případě byly důležité pro úplně uzdravení) a jen díky štastné náhodě ty léky mám. No, a nebyl to jen můj případ.
A to nemluvím o rehabilitaci,můj ortoped to bral jen jako takové "rozptýlení",abych se trochu provětrala,a kdybych si o ně neřekla, tak je nemám, přitom to byl poměrně náročný zákrok-a bez dobré rehabilitace bych to všechno asi tak rychle a dobře nezvládla.
Navíc mám bloklou bederní páteř, a ten dobrý fyzioterapeut mi ji dobře odblokoval a tím výrazně pomohl i kyčli-a tohle ortopedi též neřeší (možná, až by to bylo ve stavu k operaci, nebo vidět na rentgenu, tak by je to začalo zajímat).
Takže je potřeba vědět, co lze očekávat od ortopedů, a co je třeba řešit jinde. Nechci nadávat na ortopedy,to v žádném případě, ti mí byli úžasní chirurgové !!

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 17:07)

BLANKO, ještě k tomu cvičení - je to opruz :-) a často se taky musím nutit. Udělala jsem si z toho rituál - tj. cvičím každý den ve stejnou dobu, je to automatika. Cvičím ráno půl hodiny před snídaní, a pak večer - to na mě dohlíží přítel - večeří a dívá se u toho na zprávy a já cvičím - to asi nejlepší, když máte ten "dozor" :-).
YVONKO, ta cena za fyzioterapeuta, je bohužel standardní - já platila 600 (sice ne za hodinu, někdy jsem tam byla i 90 minut). Ale pokud jsi v takovem stavu,tak bych asi nevahala, v sazce je opravdu hodně.
Dobry fyzioterapeut udela opravdu hodne, a casto dokaze i vratit stavy - z pohledu ortopedu nevratne.
Ja osobne jsem byla nekolikrat opakovaně překvapená - jak jsou ortopedi omezení ve svém uvažování - často to jsou jen skvělí chirurgové, což je samozřejmě velmi důležité, ale co se týká fungování těla -tak na to jsou lepší fyzioterapeuti (příp. dobrý rehabilitační doktor).

Yvona (St, 28. 7. 2010 - 17:07)

Jano,
já mám mobil na...Aleno asi máš pravdu,představovala jsem si to s trekingovými holemi jednoduší.Ale snad je využiju.Jinak jak tu mi tu psala Petra 3O,ať si najdu nějakou fyzioterapeutku (třeba placenou),ozvala se mi jedna dnes.Psala jsem ji v době,kdy jsem nevěděla kdy budou lázně.Řeknu vám cenu:5OO za hodinu (min.2x týdně)a k tomu nácvik chození 15O za hodinu.No nyní jedu do lázní.Pak uvidím.

Petra 30 (St, 28. 7. 2010 - 17:07)

Edito, před skoro 65 lety...reaguji na tento příspěvek - někdo tu psal EDITĚ, že už ví, jak se starat o kyčel, aby se vyhnul totální endoprotéze (byl to zřejmě příspěvek pro EDITU). pochopila jsem už, že budu muset být opatrná - a zvažovat aktivity ve stoje - mám už spešl boty, všechny s vibramem, stravu taky, doporučovali byste ještě něco? Jo, trekingove hole taky.
BLANKO,
cvičení se ti vyplatí - však uvidíš. Nevím, jestli to tak měli i ostatní, ale mně po operaci totálně ochabla operovaná noha,navíc jsem malá, naštěstí drobná,měla jsem problém vylézt na postel (málo vytrénované ruce a brišní svaly), občas jsem skončila zkroucená napůl cesty škrábání se na postel,spolubydlící musela často volat sestřičku, aby mě přišla zvednout nohu. Občas jsem i brečela bolestí, trvalo mi to třeba 5 minut, než jsem se vyškrábala na postel.
Takže teď pořádně cvičím, i na břišní svaly, abych to s tou druhou nohou dobře zvládala.
Jinak jsem dnes první den začala došlapovat na pravou nohu, a zatím vše drží a nic nebolí,takže věřím v dobrý konec.

Alena (St, 28. 7. 2010 - 16:07)

Jano,
já mám mobil na šňůrce a nosím ho pověšený kolem krku.

Yvono,
já to s těmi trekingovými holemi zkoušela po první operaci, ale jen po obýváku. Stejně jsem toho ale kvůli druhé bolavé noze musela nechat a vrátit se k FH. Někdo tady ale psal už dříve v diskuzi, že než odložil FH, tak s nimi chodil nejdříve s obrácenými, tj. jakoby s hůlkami, a když přišla únava nebo i případné bolesti, tak je obrátil zase zpátky do původní polohy, aby se mohl opřít. Myslím, že to není špatná metoda, jak pomalu přejít na chůzi bez FH, ty trenkingové hole by mohly přijít na řadu až pak, až si bude člověk trochu jistější.

Blanka (St, 28. 7. 2010 - 14:07)

YVONA,
tak to máš teda za pár, vidíš, už bude vše jen lepší a za chvíli budeš zvládat i mamku. :o)
Já už mám bagr před barákem a půl metra vybagrovanou díru. Ale kluci ví jak jsem na tom,tak to snad hned trochu zasypou.
Máte dobrý schovky,mě by tam trčel jen ten mobil:o)

Reklama

Přidat komentář