Reklama

Totální endoprotéza kyčle

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Aleno,
tykání nevadí, je...Heleno,
blbě jsem se vyjádřila, já myslela, jestli už jsi v práci po dovolené. Tak vidím, že jsi, tak ať Ti ta noční příjemně ubíhá. Jinak samozřejmě vím, že už po operaci pracuješ i kde. Já už také pracuji, ale z domova.

Lenka (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Lenko,
opravuji tu Hanu, už...vůbec nic se neděje. Až teď jsem zjistila, kolik už je hodin. Když jsem ležela v nemocnici, tak za námi chodily rehabilitační a ty nám ukazovaly, co bychom měli dělat. Potom jsem získala brožuru z Bohdanče, jak se má cvičit po operaci kyčle. Tak se snažím, ale to víš, když mě nikdo nekontroluje, tak nevím, jestli je to tak správně. Jezdím na rotopédu a chtěla bych zkusit kolo. Ale já co mám kolo, tak bych se na něj asi nedostala, protože mám dost vysoko tyč, kterou bych asi nepřelezla. Dívala jsem se na internetu po nějakých šikovných kolech, zjistila jsem, že dělají tzv. city biky - ty většinou mají tyč hodně nízko - skoro u řetězu, takže by se na něj pěkně nasedalo. Nemáte s tím někdo zkušenost?
Jinak musím říct, že mě asi bude čekat za nějaký čas i tepka na druhé noze. Potvora se začalo docela ozývat. Zvlášť teď, kdy i když nechci, tak tu operovanou nohu šetřím a zátěžuju tu "zdravou"

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Aleno, radši to nebudu...Petro,
pokud jde o tu rehabilitaci, tak já měla na mysli (asi i Lenka) takovou tu těsně po operaci. A tu někteří doktoři dokonce přímo nedoporučují (to jsem zažila na vlastní oči a uši přímo ve špitále). Tu, na kterou chodí např. Majla nebo Yvona, to už je něco navíc, si myslím. A také si říkám, že když mi ta chůze nepůjde, nebo když budu mít stále potíže se zády a sama to nerozcvičím, tak manžel má fajn fyzioterapeutku, kterou i já znám osobně, a ke které bych pak šla. Sice jde o komerční sféru, takže se platí 650,-Kč za hodinu, ale to by mi za to stálo. No nicméně teprve v srpnu snad už začnu odkládat hole, tak pak uvidím, jak to půjde. Ale mám ji v rezervě a ona už to ví.

Helena (52) (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Heleno,
ahoj zase zpátky !!...Aleno,
tykání nevadí, je to jednodušší. V práci jsem od ledna (t.j. 3 měs.po operaci). Právě mám v recepci noční, tak píšu. Asi jsem workoholik, už jsem se po 3 týdnech do práce těšila. Tak se všichni držte.
Hano,
mě operovali na nestátním zařízení v Kladně (výborný) - platba 560,-Kč/l den - byla jsem 10 dní. Pak rhb Praha 7 dní (3200 Kč).

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Hano,
mně je také 57 let,...Lenko,
opravuji tu Hanu, už nějak v nočních hodinách blbnu. Omlouvám se.

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Aleno,
je mi 57 let a tepku...Hano,
mně je také 57 let, jsem po TEP obou kyčlí - také z důvodu artrózy. Já také na rehabilitaci nebyla, cvičím doma. Můj operatér mi sice navrhl možnost zůstat v nemocnici na rehabilitaci, ale nijak mě do ní nenutil. Také říkal, že není problém rozcvičit se sama. Jen se trochu obávám toho chození bez holí. Ty už chodíš bez nich? Čeká Tě ještě i druhá TEP, nebo Tě trápila jen jedna strana? Já měla potíže oboustranné a celé 2 roky před operací se belhala o holích. Jsem ráda, že už to mám za sebou.

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 23:07)

Aleno, radši to nebudu pokoušet, mám sice pocit, že chodím rovně a nevytáčím páteř, ale když má chůze bez berlí se spíše podobá chůzí s berlí na operované straně, takže na tom asi něco bude.
A jak píšeš k tomu srovnávání, kdo dřív chodí, atd. - to je fakt šílené, to okolí nemá vážně nic jiného na práci, co je těm lidem do toho...ještě že máš rozumného manžela a je tato diskuze :-).
LENKO, docela zírám, co říkal tvůj ortoped o rehabilitaci, to je skoro na žalobu, jde přeci i o nácvik správné schůze, postoje, atd. a u každého je to trochu jinak - a někdo má i problémy se zády, a člověk nemá šanci to sám zvládnout. navíc intuitivně uhýbáme před bolestí, a opět se může vytvořit špatný stereotyp chůze...
Já jsem byla na méně náročném zákroku, a jsem ráda za rehabku, bez ní bych nohu v leže nataženou do elka nezvedla - blokovala se mi celou dobu bederka.díky dobrému fyzioterapeutovi nohu zvednu (měla jsem ji úplně ochablou po operaci).
No to je to, co jsem včera psala - někteří ortopedi jsou skvělí operatéři, ale nevidí dál než za svůj skalpel..

Lenka (Čt, 29. 7. 2010 - 22:07)

Aleno,
je mi 57 let a tepku mám z důvodu artrózy.
Na rehabilitaci jsem bohužel nikde nebyla. Docela toho lituju, když tady čtu jak třeba Yvona si ji chválí. Ale mě ji můj ortopéd nedoporučil. Protože kamarádka byla před časem na endoprotéze kolena a hned po operaci jela do rehabilitačního ústavu na Slapy, chtěla jsem, aby mi dal doporučení, že bych na ty Slapy chtěla jet taky. Jenomže mi řekl, že kyčel není tak náročná na rozcvičení jako koleno, že je nutné se po operaci naučit chodit a sedět a ostatní cvičení, že zvládnu sama. Akorát lázně mě doporučil.

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 22:07)

Aleno, díky, myslela jsem...Petro,
to s tím zákazem chodit jen o jedné FH je ale jen moje zkušenost. Mojí známé řekl naopak doktor po nějakém čase od operace, že už může chodit jen o jedné. Chodila ale současně někam na rehabilitaci, kde jí to rehabilitační zase zakázala. Ona ta moje známá na tom byla ale po všech stránkách úplně jinak než já. Při artróze 4.st. měla jen mírné bolesti a jen občas, vůbec nemusela chodit před operací o FH jako já a dokonce už po 2,5 měsících šla do práce (bez holí). Já bych na rozdíl od ní nikam do práce nedojela (dělám z domova), ona jo a navíc kromě té rehabilitace už doma nijak necvičila a ani nejezdila na rotopedu, protože ji to prostě nebavilo.Přesto jí to chození a vůbec všechno šlo moc dobře. Já se sice také občas trochu flákám, ale spíše jsem poctivá, přesto jsem se oproti ní cítila jako simulant, a to díky různým poznámkám mé jedné blízké příbuzné, jak je to možné, že ještě "neběhám" jako ona, jestli se mi vůbec chce atd. Tenkrát mě hodně podržel manžel a tato diskuze, protože jsem se cítila dost blbě. Ale takové ty řeči z okolí, které člověku moc nepomohou, spíše ho srazí tu jistě mnozí znají. Ale to už jsem odbočila od tématu.

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 22:07)

LENKO, díky za tip, ale obávám se, že budou chtít dopředu zálohu, a navíc by sis musela rezervovat dopředu celý měsíc - a to už je podezřelé.. pak by hrozilo, že ti nedají celý termín, ale zkusím o tom ještě podumat, zní to zajímavě a je to docela chytrý nápad.. s drobnými úpravami..

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 22:07)

všechny zdravím. Sice jsem...Lenko,
vítej mezi nás !! Každá zkušenost je dobrá. Můžu se zeptat, kolik je Ti let a zda máš TEP z důvodu vrozené vady či v důsledku "klasické" artrózy? Měla jsi nějakou rehabilitaci, kde by Tě učili i správný stereotyp chůze? Asi jsem moc zvědavá, viď, ale budu ráda, když odpovíš. Díky.

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 22:07)

Aleno, díky, myslela jsem si, že se to moc nemůže. mám pocit, že jsem taky slyšela, že berle se má nosit na straně operované nohy - to mi ale moc nejde, zatímco když ji mám na druhé straně, tak chodím úplně normálně, rychle, v pohodě. ale nejsem si jistá, tak zítra budu chodit po doktorech se dvěma, i když to byl úžasný pocit po půl roce chodit zase jen s jednou berlí, jak málo někdy stačí ke štěstí.no, v pondělí mi to zase skončí, pak to bude krušné.

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

Aleno, čtu si, jaké tam...Petro,
mně operatér zakázal chodit o jedné FH jak po první operaci, tak i po té druhé. Někdy ten zákaz na chvíli poruším a brzy poté už cítím bolavé trnutí v kříži a také mám tendenci chodit nakřivo (vydouvá se mi bok na straně, kde nemám hůl). On říkal, že až do odložení FH musím používat obě a pak ještě pro stabilitu alespoň obyčejné hůlky, než si budu jistá. Ale zase obě dvě. No u mne to bude ještě asi hodně makačka, než budu chodit aspoň trochu normálně.
Na které straně hůl? Já nejsem schopna jít o jedné holi jinak, než že ji mám v pravé ruce. Když jsem ještě chodila kdysi k ortopédovi na obvod a bolela mě více pravá noha, tak mi říkal, že hůl mám mít naopak v té levé. Někdo tady ale myslím psal, že mu bylo řečeno, že když se má šetřit operovaná noha, tak přesně na té straně má být ta hůl. Takže sama nevím, jak je to vlastně správně.

Lenka (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

všechny zdravím. Sice jsem tu nová, ale čtu tady všechny vaše názory už hodně dlouho, protože taky patřím mezi Vás. Byla jsem na tepce v březnu (stejně jako mejla). Mám úplně stejný problémy jako vy, taky bez FH kachním, většina věcí mi jde od ruky jako psovi pastva, tak se utěšuju, že nejsem sama.
Chtěla jsem Vám říct, jak se údajně nechají dopředu zamluvit lázně. Já to sice vyzkoušené nemám, ale prý to jde takhle praktikovat. Lázně se objednají na požadovaný termín ale jako samoplátci.
V lázních už Vás zaevidují a když Vám potom obvoďák po operaci napíše lázně, tak se opraví jenom způsob úhrady.
Neslyšel jste o tom taky někdo?

Yvona (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

Ahoj TEPkaři.
V úterý...Ahoj Heleno52.To jsem ráda,že se ti dovolená vyvedla.Jen mi řekni plavala jsi normálně už prsa?A ještě dotazk těm ježkům, fakt se to dá jíst?nejsou jedovatý?Jinak taková dovča by s mi taky líbila.Možná příští rok.Jestli nebudu muset jít s druhou nohou.

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

napadlo mě, že ta historka s tím úplatkem asi vznikla tak, že někdo zaplatil za nadstandard, který tu popisuje Alena - a někdo z toho udělal "úplatek".

Petra 30 (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

Aleno, čtu si, jaké tam nabízejí v Mladé Boleslavi služby - a jestli mě to někdy potká, jako že asi ano, tak budu uvažovat o této nemocnici...samozřejmě, že záleží hlavně na operatérovi, ale i tak.
Ještě jsem se chtěla zeptat, zda vám doktor/rehabilitační sestra dovolili chodit jen s jednou berlí - může se to? a na jaké straně máte berli? Na straně operované nohy nebo té druhé? chodí se mi totiž moc dobře s jednou berlí, to už téměř nekulhám /po pěti měsících bez došlapu/, ale nevím, zda si neničím bederní páteř - mám s ní podobné problémy, jako píšeš ty, Aleno. Zapomněla jsem se na tu jednu berli zeptat na rehabilitacích, a už se tam před operací nedostanu.
HANO - ta historka s "poplatkem" té nemocnici mě opravdu pobavila - a připomíná mi to konspirační teorie mé maminky, která je z dob dávných zvyklá, že bez úplatků a obálek nic nefunguje... já to od jisté doby ze zásady nedělám - kdyz to někde nejde, tak jdu o dům dál, ale už z principu bych za něco takového neplatila.

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 21:07)

Ahoj TEPkaři.
V úterý...Heleno,
ahoj zase zpátky !! Tak to byla nádherná dovolená. Trochu závidím (samozřejmě v dobrém slova smyslu), protože my tu zatím všelijak kachníme, cvičíme, sem tam nás něco bolí a tak podobně, určitě si to všechno přečteš. Pokud jde o mne, tak já kvůli těm svým kloubům už nebyla 3 roky na dovolené, ale snad se taky dočkám. Když si čtu Tvoje příspěvky, tak mi vždycky dodají elán do dalšího boje a snažení. Tak se měj i nadále hezky, už chodíš zase do práce?
Nevadí tykání? Svého času jsme se tu něm dohodli.

Hana (Čt, 29. 7. 2010 - 20:07)

Hano,
vítej mezi námi...Aleno děkuji,tykání mi samozřejmě nevadí. Já tuto vaši diskuzi už dlouho pročítám a čerpám od vás hodně zkušeností do budoucna.Já zatím můj kyčel docela zvládám díky dennímu cvičení, rhb, každorořně lázně. Jinak mě nejvíce vadí chůze, takže moje nohy nahrazuje většinou kolo.Dle rg mám 3. stupeň na pravé a 2, stupeň na levé noze. K operaci to určitě dojde. K tomu m=mu dotazu- já jsem se dostala do sporu s jedním sousedem- chalupářem, který byl na operaci v HK a toto o tom daru mi tvrdil on. Z lázní mám kamarády, kteří jsou už po tepce, hodně chválí Motol, Kladno a Mostiště.Můj ortoped operuje v Kolíně. Jinak vám všem pčeji hezké léto, příjemný pobyt v lázních/taky jedu/ a ať tepky slouží dobře. A děkuji,

Alena (Čt, 29. 7. 2010 - 20:07)

Já jsem taky budoucí vaše...Hano,
vítej mezi námi (nevadí tykání? My jsme se tu na něm dohodli).
Já žádný sponzorský dar nemocnici nedávala, ani po mně nikdo nic takového nepožadoval. Už předem jsem ale věděla, že budu v soukromé nemocnici, kde operace, implantát i veškerá zdravotní péče budou hrazeny pojišťovnou, ale budu si připlácet za nadstandardní prostředí a služby. Pokoje 1 až 2 lůžkové s vlastním sociálním zařízením, TV,lednička, možnost připojení k internetu, zapůjčení ntb, každé ráno denní tisk na pokoj, možnost objednat si kávu, černý či ovocný čaj nebo ovocný nápoj kdykoli na pokoj. Dále jsme měli na stole jídelní lístek a bylo možné si z něj objednat každý den různé věci navíc (např. džus,kakao, pečivo, plněné bagety, jogurty, ovoce, zeleninu atp.). Pokoje JIP byly dvoulůžkové, pak jsem byla na jednolůžáku a kdybych neležela v nemocniční posteli s hrazdičkou nad sebou a panelem na připojení různých přístrojů za sebou, tak bych si spíše připadala jak v hotelu.
Ale k tomu placení: Já šla domů 7. den po operaci a když k tomu připočtu ještě den nástupu a den operace, tak za tu dobu jsem zaplatila i s denním poplatkem 60,- Kč cca 7.400 (plus nějaké drobné). Od 10. dne pobytu se pak cena snižuje cca o 200,- Kč. To už se ale většinou týká těch, kteří zůstávají na rehabilitaci, kterou nemocnice pro zájemmce také zajišťuje.

Reklama

Přidat komentář