Reklama

Existuje Bůh?

Borec (Po, 30. 4. 2012 - 13:04)

Borče, dovol mi oponovat....Hermíno, civilizací myslím civilizaci.
Kdyby dneska selhala např.dálková komunikace, nebo eště hůře elektrická síť, tak se celá naše civilizace zhroutí. Jistěže se rozpadne na různý (primitivně a nepředvídatelně) fungující společenství, ale jako celek už tu nebude.

Není to tak vyhrocený jako u buňky, což lze snadno vysvětlit tím, že u buňky později nebyl moc velkej evoluční tlak na opravný mechanismy. Zánik buňky neznamená zánik celýho organismu. Nicméně princip je stejnej: máme tu v obou případech složitej dynamickej systém, jehož části jsou jedna na druhý existenciálně závislý. Jen jsou v jednom případě o něco zranitelnější než v jiným.

Představ si ten vývojovej model zhruba tak, že dokud to, čím je dnes buňka, bylo ještě samostatným organismem, nemělo to problém nahrazovat jednu nefunkční část jinou. Později, když se vyvíjely mnohobuněčný organismy, tahle "potřeba" už nebyla tak žhavá a buňka dostala možnost vyvinout svoje části do více zranitelný, ale více specializovaný a efektivnější podoby. Takovej je můj výklad a počítám, že nebude daleko od toho oficiálního.

Radikální řeči, že něco takového je NEMOŽNÉ, jsou vedeny průhlednou snahou držet se bible jako sbírky axiomů. Ale racionální základ to nemá.

Hermína (Po, 30. 4. 2012 - 11:04)

Borče, dovol mi oponovat. Civilizací se myslíš pravděpodobně fungující společnost. Kdy jeden peče rohlíky, druhý vyrábí mouku, třetí vyrábí oděvy či obuv apod.
Jenže ve své podstatě toho všeho je schopen i člověk sám, vždyť na samotách žili a žijí lidé, kteří jsou soběstační, nemají třeba takový komfort, ale člověk je schopen přežít sám o sobě. Co třeba takový Robinson

Ale buňka milý brachu, to je jiná... pokud tam selže jedna jediná organela, buňka nebude schopná života. Je to stejné jako s jakýmkoli organismem, pokud vznikne nějaký zárodek bez srdce nebo ledvin, po pár dnech max. týdnech zaniká. není to tak, že by se ten chybějící orgán nějaký jiný zastoupil.

Borec (Po, 30. 4. 2012 - 11:04)

Borec, nedovolila bz som si...Anna: "Borec, nedovolila bz som si nikomu povedať, že je marný hoch nebo marná holka."
Já si to dovoluju povedať lidem, který jsou marný. Tvoje následující kázání je toho další demonstrací.

A příroda rozhodně neni překrásnej dar boží, už mě fakt neser. Takovýdle hlody, stejně jako přání lásky k všemohoucímu, mě můžou na prvního máje (stejně jako jindy) leda namíchnout.
Příroda je dar sama sobě a lásku věnujme lidem! (Kteří si to zaslouží.)

Borec (Po, 30. 4. 2012 - 11:04)

Píšeš: Evoluční teorie...Tak znovu: pleteš dohromady dvě teorie, který jsou na sobě nezávislý. Evoluční teorie rozhodně vysvětluje až vývoj života, když už vznikl.

Marek: "Informační obsah tvojí věty 'všechno to způsobil Bůh' je - všechny základní druhy rostlin a zvířat s danou možností přizpůsobení se změně prostředí nejsou dílem náhodných mutací v DNA, ale jsou dílem Stvořitele."

Aha, děkuji za potrzení. To jsi jen jinak opsal větu "všechno způsobil bůh". Dál tuto větu nikdo (určitě ne kreacionista) není schopen analyzovat. Má to být v tomto směru naše nejzazší poznání. Znamená to jinými slovy, že věta neobsahuje žádný další informace.
Tohle mohlo bejt únosný nanejvýš ve středověku. Rozumně uvažující člověk něco takového samozřejmě ignoruje, vznik a vývoj života zkoumá a dochází k pozitivním výsledkům.

Marek: "[Buňka nemohla vzniknout postupně a sama od sebe] Protože buňka ... potřebuje všechny životně důležité součástky hned aby mohla žít a množit se"
Ano, to už jsi tu tisíckrát psal. Já se ptám, jak se tím buňka liší například od civilizace, která taky potřebuje hned všechny svoje prvky, jako dopravu, komunikaci, peníze atd., aby mohla hned fungovat. Přesto byla schopna vzniknout postupně a sama od sebe.

Tady někdo očividně není schopen nebo ochoten pochopit, že s vývojem věci samotný se vyvíjej i její části. Zrovna na příkladu civilizace je to dost dobře vidět. Ale nikdo už snad nemá odvahu říkat "že se civilizace sama vytvořila, je nesmysl", ač je to založeno na stejným argumentu.

Anna (Ne, 29. 4. 2012 - 22:04)

Přeju všem interneťákom hezký máj=květen. Nech nám všechno kvete. A nezabúdať do prírodky, a naberať elánu, radosti. Příroda je překrásnej Dar Boží. Tak si ho užívajme dle naších možností. Hezký týden bez vojen, plnej lásky i k Bohu Všemohúcemu, prosím vás. Má nás všechny rád, jenom mi né všichni. Pak bude více lásky a porozumenia.

Anna (Ne, 29. 4. 2012 - 20:04)

Ano, aneb cokoli se stane,...Borec, nedovolila bz som si nikomu povedať, že je marný hoch nebo marná holka. Všichni zapadajúco zapadáme. Skutočne nič nenahradí krásotu prírodky, keď svieti sluníčko. U nás kvitnu prvosienky-peterklíč, záružlie, ryluje se... No krása. Ale opäť horel les, a neuhasínajúco, lebo priveľmi fúkalao. Nad Vš.Bohom sa treba zamýšľať jedine pozitívne, že existuje, chápe nás a má nás rád. Všechny, aj nevěřící, ví že sme prach. A jedine se je nutné zabývat naši další generaci, co jim za "parádu" zanecháme. Jsem ráda, že Vš. Búh vše dotáhne do slíbeného konce v Jeho čase, vše vyčistí- i nás /po zadečku/ a Jeho milovanej Syn,náš Pán Ježiš Kristus, ustanovenej Kráľ,jeho králevství Mesiášske, nám slabým lidem pomúže dát všechno do řádného pořádku /Zemně v Ráj/ a Vš.Búh vzbudí všechny spravedlivé i také dá možnost nespravedlivým žít tu na Jeho Zemi, Ním stvořenej. Budeme pilně pracovat, stavět domy-akému co libo, záhradečky, potúček kristálově čistej. A to ticho, klídek, žádny sváry, žádný vojny. Jéjda, je se nač tešit. Tak se modleme, snažme se také něco dělat rozumnýho, Božího, aby nám to neujelo prič úmyselným zlým naším konáním, za kterým nebude stát S-D, ale člověk sám. Tak, proč se netešit, nevěřit? Ja věřím, bude lepší svět, bez válek určitě. A pak se múžme všichni, i od PC osobně stretávať, popovídat... beze takového zbytečného zhonu, nahánění se akoby za větrem, sám Šalamún tak v Kazateli nám nechal zapsat, že všechno je vítr=vietor.Takže se raději tešte, já tu jistotu mám, i za vás sem si přetrpěla, abychom už koněčně věřila. Raději se tešte, věřte s klidem ve svém srdíčku, a nepochybujte. Ak tak, jedině o sobě. A o Vš.Bohu NIKDY né. To vám všem, i nevěřícím přejem z celého mého srdce. Věřte.

Rosy (Ne, 29. 4. 2012 - 04:04)

ANO A MYSLÍ SI TO O SOBĚ NIKOLI BŮH,ALE JIDÁŠ VÁCLAV KLAUS.............

Marek (So, 28. 4. 2012 - 22:04)

Ahoj Pavle, píšeš: "bohužel nejsi VIP".

Spíš Bohu dík né :)

Pavel z Čech (So, 28. 4. 2012 - 15:04)

Marku pěkně to vysvětluješ, ale bohužel nejsi VIP. VIP může krást, vraždit, znásilňovat, ale protože je to VIP tak na něj nikdo nemůže. On má vždycky pravdu. Sdělovací prostředky ovládají tzv VIP a proto se musí lidem neustále lhát, aby nepřišli na to, že ty VIP jsou jenom podvodníci, kteří chtějí aby si dělali co chtějí a ostatní, aby je jen poslouchali, a běda, když někdo řekne jiný názor a není VIP, tak se ho snaží umlčet a zesměšnit.
Nikdo nesmí samostatně myslet, jinak je zesměšněn, pomluven a je z něj udělán nepřítel společnosti. Tak to chodí v tomto zkaženém světě.

V televizi minulý měsíc vystoupil jeden představitel vědců u nás a říkal tam, že vědci vlastně neví vůbec nic. Lidi od nich chtějí slyšet nějaké řešení, ale oni jsou na tom stejně jako obyčejní lidé. Také nemají žádné řešení. Dále řekl, že někteří lidé je mají vědce za nadlidi, "ale my vědci jsme na tom stejně jako ti obyčejní lidé. Dále řekl bohužel někteří vědci se tak ale chovají, jako kdyby byli něco víc než ostatní lidé".
Tento vědec mě překvapil svojí pokorou a skromností. Takový by měli být všichni a hned by nám bylo na této planetě líp.
Měj se Marku pěkně a vydrž.

Marek (Pá, 27. 4. 2012 - 23:04)

Nazdar Zvědavče !
Otázka - kdo stvořil Boha vychází z předpokladu, že prostor, ve kterém žijeme, který je vidět a ve kterém platí fyzikální konstanty a veličiny jako je třeba čas, které známé a na které jsme zvyklí, je ten jediný a jiný neexistuje.
Tento předpoklad je založen jenom na laickém názoru a proto není možné ho brát jako pevný bod, kterého je možné se chytit a z něho cokoli vyvozovat.
Sám jsi napsal: "Cesta poznání je vyznačená nesčetnými mylníky, kdy si tehdejší největší autority svý doby uřezávaly nebetyčnou ostudu když tvrdily, že něco není možné".

Píšeš: Odkaz na autoritu není důkaz.

Nešlo mi o dokazování něčeho autoritou, ale o to, že jestliže je i ta nejjednodušší bakterie plná molekulárních strojů, které jsou snem každého nanotechnologa, tak je jasné, že buňka je výrobek někoho, kdo mimo jiné dokonale ovládal nanotechnologii.

Marek (Pá, 27. 4. 2012 - 23:04)

Píšeš: Evoluční teorie nevysvětluje vznik života, ale jeho vývoj.

Je to trochu jinak. Pleteš si chemickou evoluci a biologickou evoluci. Evolucionisté bez důkazů tvrdí, že chemická evoluce předcházela biologickou evoluci.

Píšeš: Nejsi schopen sdělit, jakej informační obsah má věta "všechno to způsobil Bůh"

Informační obsah tvojí věty "všechno to způsobil Bůh" je - všechny základní druhy rostlin a zvířat s danou možností přizpůsobení se změně prostředí nejsou dílem náhodných mutací v DNA, ale jsou dílem Stvořitele.

Píšeš: Já bych to rozhodně neformuloval stylem "Buňka se na sto procent sestavila sama od sebe z neživé hmoty". A velmi málo lidí by na něčem takovým lpělo. Je to pouze hypotéza..."

To tě chválím za tento názor. Svědčí to o tom, že nejsi fanatik. To Zvědavec si je jistý na 100 %. Je to tak Zvědavče ?

Píšeš: Buňka se mohla klidně sestavit i z živé hmoty, a teprve její části se můžou skládat z hmoty "neživé".

Buňka se skládá z neživé hmoty (z aminokyselin).

Píšeš: ty jsi nám ještě nevysvětlil, proč buňka "rozhodně nemohla vzniknout postupně a sama od sebe".

Protože buňka, stejně jako ty, potřebuje všechny životně důležité "součástky" hned aby mohla žít a množit se a neživá hmota nemá schopnost vyrobit buňku z neživého materiálu (z aminokyselin).
A jelikož vyrobit buňku neumějí ani vědci v nejsofistikovanějších laboratořích, tak věřit tomu, že se buňka vyrobila sama je nesmysl.

! (Pá, 27. 4. 2012 - 20:04)

Předtuchy nám naznačují...táhni už

Nono (Pá, 27. 4. 2012 - 20:04)

Předtuchy nám naznačují...Není mi sice jasné, na které straně barikády stojíte, ale ta slova jsou krásná :)

27.4. (Pá, 27. 4. 2012 - 19:04)

Předtuchy nám naznačují správný směr, přestože jim tu a tam nerozumíme. Tento vnitřní hlas má většinou pravdu.Záleží, z jakého zdroje čerpáme, na jaký zdroj jsme se naladili. Intuice k nám přichází ze zdánlivě neviditelného a neznámého světa. Je naším přirozeným pomocníkem. Napomáhá nám docházet k závěrům a řídí naše činy. Intuice svými prostředky získané informace porovnává s našimi ideály, potřebami a cíli a po té nalezne správné řešení. Je schopna lokalizovat nebezpečí a uvědomit nás o něm. Pomáhá nám pochopit i samý smysl života. Její působení je v souladu s vyššími mravními cíli. Veškeré poznání je uvnitř nás, je nutné proto obracet naši pozornost dovnitř.

jeden (Pá, 27. 4. 2012 - 18:04)

Tato diskuze o existencí Boha se nějak scvrkla. Na zastance biblického boha a na odpůrce tohoto boha.Přece mi netvrdte,že věříte bibli.Ale na pobavení-se, dobrý.Jinak,on ten život vlastně nemusel nikdy začít,byl tu pořád.Třeba byl v jiné částí vesmíru a jen malý, docela malý kousek doputoval až sem.Křestané nemají problém říct že bůh bible je věčný a nema začatek ani konec,nebo tak nějak.Já to tvrdím o životě jako takovém,bez toho boha.Jedno vím určitě,my lidé víme prd.

Borec (Pá, 27. 4. 2012 - 00:04)

Čau Marku!...Tohle je rozhodně jedna ze zásadních logických děr, kterých má křesťanská ideologie požehnaně. (Ovšem z kontradikce lze dokázat cokoli, což jim přináší "výhodu": můžou si spokojeně dokázat boha nebo cokoli dalšího se jim namane.)
Bohužel, oni sami tam tuhle díru asi opravdu nevidí, i když se v rámci své modifikované logiky snaží. Bůh je pro ně ultimátní stvořitel (který uspokojuje "přirozenou" poptávku všech věcí po stvořiteli) a sám už prý žádného stvořitele nepotřebuje, protože je nejzazší. Jak se s nima lze hádat, když tam, kde se rozumní lidé ptají na důvody, pro ně jsou jen dogmata a axiomy? A osvědčený způsob, jak dogma ospravedlnit, je říct, že "je to přirozené a každý rozumný člověk to musí vidět."

Borec (Čt, 26. 4. 2012 - 23:04)

Borec, áno závislé...Ano, aneb cokoli se stane, dokazuje boží existenci, že? Ty jsi marná, holka... :)

Borec (Čt, 26. 4. 2012 - 23:04)

Neměl sem čas, proto...Zajímavej jev... Marek cituje mojí otázku, aniž by na ni odpověděl. Je dobře, že tu zmiňuješ slůvko fanatismus, protože se tím k němu tiše přiznáváš. Nejsi schopen sdělit, jakej informační obsah má věta "to všechno způsobil Bůh", ale přesto ji prosazuješ jako nějakej "vědeckej názor", proti všem ostatním názorům, který se snaží vývoj života a jeho příčiny nějak VYSVĚTLIT a ANALYZOVAT.

Já bych to rozhodně neformuloval stylem "Buňka se na sto procent sestavila sama od sebe z neživé hmoty". A velmi málo lidí by na něčem takovým lpělo. Je to pouze hypotéza, a my, kteří ctíme rozum coby významný prostředek poznání, nemáme žádná evangelia. Buňka se mohla klidně sestavit i z živé hmoty, a teprve její části se můžou skládat z hmoty "neživé". Jak jsem řek, pojem života je dost mlhavej.
Naopak, ty jsi nám ještě nevysvětlil, proč buňka "rozhodně nemohla vzniknout postupně a sama od sebe", ačkoli věříš, že třeba civilizace, coby obdobně složitej systém, opravdu vznikla postupně a "sama od sebe". Na to tví kreacionističtí patroni asi ještě nemaj odpověď, měl by ses jich na to zeptat :)

Marek: "Když se tak zastáváš evoluční teorie, tak by tě mělo zajímat, na jakých základech tato teorie stojí."
Takže po sto prvé: Evoluční teorie nevysvětluje vznik života, ale jeho vývoj. Jak život vznik, to už není její součástí. Téměř každá teorie o vzniku života je s ní konzistentní!

Zvědavec (Čt, 26. 4. 2012 - 22:04)

Čau Marku!
Kreacionistické stanovisko má závažnou chybku, a tou je právě bůh. Jestli má být tenhle hypotetický bůh tvůrcem veškeré složitosti světa, sám musí být řádově složitější. A pak přijde zákonitá otázka kdo stvořil tohohle tvýho biblickýho boha? Protože to, že by cokoliv složitýho mohlo vzniknout jinak než kreací z principu vylučuješ, tak ten tvůj bůh musel být stvořen entitou vyššího řádu, jakýmsi nadbohem. A tak tu v tu ránu máš divergentní posloupnost, což jak sám uznáš řešením tohohle problému není.

K těm tvým citátům.
Odkaz na autoritu není důkaz. Cesta poznání je vyznačená nesčetnými mylníky, kdy si tehdejší největší autority svý doby uřezávaly nebetyčnou ostudu když tvrdily, že něco není možné. Jen proto, aby se krátce poté ukázalo, že to možné je, a dokonce docela dobře. Zkus si pro začátek jako rozcvičku přečíst třeba Obrazový Opravník Obecně Oblíbených Omylů (Ludvík Souček), rozhodně zajímavější čtení než celý to tvý "boží slovo".

Marek (Čt, 26. 4. 2012 - 20:04)

Neměl sem čas, proto odpovídám až teď.

Píšeš: Možná vzniknul život na Zemi, možná vzniknul na jiný planetě, a možná je tu od věčnosti do věčnosti. Zatím ani nikdo přesvědčivě nedefinoval rozdíl mezi životem a neživotem.

To ale neodpovídá na otázku - JAK vznikl život.

Píšeš: Máš pocit, že tvrzení "všechno to způsobil Bůh" něco vysvětluje?

Jestliže i profesionální evolucionisté říkají, že je nemožné si přestavit, jak se buňka mohla sama od sebe sestavit z neživé hmoty, tak ty i přesto máš pocit, že tvrzení -"Buňka se na sto procent sestavila sama od sebe z neživé hmoty" není fanatismus ?

Píšeš: Mě vznik života až tolik netankuje...

Když se tak zastáváš evoluční teorie, tak by tě mělo zajímat, na jakých základech tato teorie stojí. Jestli si četl názory evolucionistů na obživnutí neživé hmoty, tak ti je nejspíš jasné, že evoluční teorie stojí jenom na fanatické víře.

Dr. Jack Szostak, profesor genetiky - v roce 2009 získal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství.
"Každá živá buňka, dokonce i ta nejjednodušší bakterie je plná molekulárních strojů, které by byly snem každého nanotechnologa. Je v zásadě nemožné představit si, jak se buněčné stroje mohly samy od sebe sestavit z neživé hmoty".

Reklama

Přidat komentář