Reklama

Cévkování

Default User Image
Paul (Ne, 26. 11. 2023 - 01:11)

Byla by nějaká z Prahy která umí cevkovani? Kdyztak mail [email protected] 

Anonym (So, 28. 10. 2023 - 20:10)

Dobrý večer, manžel má poprvé zavedenou cévku s balonkem, moč má odcházet sama nebo když se mu chce na malou, tak může jakoby zatlačit? Díky za radu 

Default User Image
Gepart (Ne, 29. 10. 2023 - 09:10)

Močení do zavedené cévky s balonkem se obvykle provádí tak, že pacient nechává moč odcházet, aniž by aktivně tlačil. Zavedená cévka s balonkem ( katétr s balonkem) je určena k odvádění moči z močového měchýře a udržování měchýře prázdného. Balonek na konci cévky se nafoukne uvnitř močového měchýře, aby zabraňoval nekontrolovanému úniku moči. Pacient by neměl aktivně tlačit na močení, protože by to mohlo způsobit problémy s katétrem nebo vést k infekci.

Moč by měla odcházet sama, když pacient cítí potřebu močit. Je důležité udržovat katétr a oblast kolem něj čistou, aby se zabránilo infekcím. Pokud pacient má potíže s močením nebo jakýkoli problém s katétrem, měl by okamžitě konzultovat s lékařem nebo ošetřujícím personálem, kteří mohou poskytnout vhodnou péči a rady.

Default User Image
Jana (So, 21. 10. 2023 - 14:10)

Určitě ano

Taky jsem nechala synovi bez ptani udělat obřízku. Chlapci to neublíží a je to hygieničtější a je to i pro mě jednodušší když mu měním cévku 

Mirka (Ne, 9. 4. 2023 - 13:04)

Je lepší když budu syna cévkovat nechat mu udělat i obřízku kvůli hygieně?

Radek (Ne, 26. 2. 2023 - 06:02)

Občas se sám vycevkuji a raději používám gel bez lidocainu. Jak tu někdo už psal, mám lepší zpětnou vazbu při zasouvání. Následná bolest při močení po vyndání cévky je minimální. Když jsem použil umrtvovaci gel, zasouvání bylo rychlejší, bezbolestné, ale následné močení podstatně bolestivější.

Default User Image
Jiří (Pá, 29. 12. 2023 - 19:12)

Byl bys schopen vycévkovat někoho jiného, než sebe? Víš, mám jeden problém, schází mi odvaha a potřeboval bych, aby mi to poprvé udělal někdo jiný, abych věděl, jaké to je. Pak už snad nebude problém si to udělat sám. Nakoupil jsem si na to věci, ale pořád mi schází ta odvaha.

# (Po, 16. 5. 2022 - 06:05)

...

Josef (Út, 27. 10. 2020 - 15:10)

Zdravím, čeká mě cévkování a chci se zeptat jestli se to fakt dá vydržet. Mám z toho hrůzu. Ják dlouho trvá to zavádění a pak kdzž to vyndavají. Díky za odpověď.

Hospital (Út, 2. 6. 2020 - 19:06)

Má někdo zkušenost s 3-cestným katetrem? Jak správné funguje? Zejména ty jeho 2 vývody? Díky za odpověď.

lisa (Pá, 22. 5. 2020 - 20:05)

U cévkování záleží na tom, jestli má člověk potíže s močovou trubicí a jak moc je podrážděná případným zánětem. Při cévkování to jen trochu štípne při zasouvání a vysouvání cévky (v mém případě byla trubice podrážděná zánětem, ale ne nijak dramaticky). Potom čůrání trochu bolí, při spuštění proudu, pak už lepší. Po cévkování mé močení bolelo jen jeden den, druhý den už jsem o ničem nevěděla, naprosto bezbolestné.

Honza (So, 18. 4. 2020 - 19:04)

Rad bych to zkusil docela mi to láká ale nevím jak hluboko ji zasunout
Poradí mi někdo? Děkuji

Hospital (Po, 3. 2. 2020 - 20:02)

Ad Martin: Díky za příspěvek k diskuzi. Já se cevkuji již od roku 2012. Mám ve statistice již přes 120 zavedení cévek a vždy bez problémů. Nicméně měl bych jeden dotaz do diskuze:

Nedávno jsem zkoušel být zacévkován přes noc. Cévku vel. CH16 (pro mě zcela vyhovující a padnoucí velikost) jsem měl zavedenou od 19 h. do 10 h., tedy celkem 15 hodin. Nebyl jsem permanentně připojen k močovému sáčku, ale měl jsem zátku a v noci chodil pravidelně vypouštět moč do WC. Když jsem šel ráno na velkou, tak jsem měl obrovské stahy močového měchýře, když jsem "tlačil". Bylo to dost nepříjemné. Poradíš mi prosím, jak příště jít na velkou a těmto problémům předejít? Moc díky za odpověď.

Martin (Út, 4. 2. 2020 - 18:02)

Ahoj,
řekl bych že šlo nejspíš o podráždění svěrače popř. močového měchýře. Jinak nedoporučuji cévky takto používat. Je lepší jednorázové cévkování několikrát denně katetrem bez aretačního balonku z důvodu možného zavlečení infekce sloupcem moči, která katetrem neodtéká.

Ján (Pá, 31. 1. 2020 - 20:01)

Čemu se dá přirovnat bolest při zavádění cévky?

Martin (So, 1. 2. 2020 - 09:02)

Ahoj, záleží na mnoha okolnostech. Musí se správně zvolit průměr cévky (u mužů je nejběžnější Ch18 průměr 6mm), tzn. cévka se bez problémů do močové trubice vejde. Před zaváděním se používá znecitlivující lubrikační gel, který močovou trubici umrtví. Dále je také značný rozdíl mezi kvalitami cévek. Některé levné jednorázové bez aretace balonkem, mají oka nejspíš vyseknutá nějakou děrovačkou, která ale zapřičiní vznik ostrých okrajů, které jsou opravdu nepříjemné. Ptal ses ale na bolest při zavádění cévky. Já osobně vyzkoušel právě ty levné bez balonku, které byly i při dostatečné lubrikaci (pouze gel bez znecitlivující složky, abych kontroloval, co se děje a vyhnul se tak poranění) značně škrábající. Pokud je ale cévka kvalitní, a lubrikace dostatečná, myslím tím vstříknutí gelu do močové trubice, zavádění cévky do cca 4/5 vůbec nebolí. Jsou akorát přítomny zvláštní, ne nepříjemné pocity při průchodu cévky prostatou. Poslední část je ale svěrač, se kterým nastává trochu problém. Buď se pomalu pokračuje a svěrač se překoná, což ale již pálí, nebo se cévce pomůže uvolněním svěrače jako při močení. Cévka pak velmi snadno pronikne do měchýře, aniž by byla nějaká bolest přítomna. Asi nejnepříjemnější je ale vytahování cévky. Tam se toho se svěračem moc dělat nedá a průchod zpět svěrači pálí. Jakmile cévka svěrač opustí, jde to bez bolesti. Pokud je vše provedeno šetrně, trubice nepálí ani po prvním močení od vytažení cévky. Ještě si dovolím poznámku. V lékařských análech se zdůrazňuje, že je nutné cévku po celé délce lubrikovat. To vidím jako nesmysl. Gel se při zavádění cévky stírá o močovou trubici a ztrácí se tak účinnost lubrikace. Opravdu stačí vstříknout gel přímo do trubice. Cévka před sebou gel tlačí a ten zároveň cévku promazává. Mimochodem experimentování s cévkami jsem začal právě ze strachu co mě může v nemocnici čekat.

Tomáš (Út, 10. 12. 2019 - 09:12)

Prosím o radu...Nejde mi vytáhnout hadicka z močové trubice...co s tím??? Tom

Martin (Út, 24. 12. 2019 - 11:12)

Ahoj, myslím, že už máš hadičku venku, nicméně je možné, že po napuštění balónku cévky nedošlo k jeho úplnému vypuštění. V takovém případě ustřihni cévce ventilek. Dále doporučuji při vysunování cévky zakašlat, svěrač by měl povolit. Hlavně žádné násilí, vše pomalu.

(So, 17. 8. 2019 - 20:08)

koukám, že tahle diskuse je zřejmě pro někoho perverzní a pro jiné srandovní . mi osobně do smíchu není a rovněž nemám u toho erekci. musil jsem k lékaři "nemožnost se vymočit" "problémy s prostatou. podstoupil jsem to poprvé. velmi bolestivé . bolest přetrvává, krváci to hlavně ven penis silně nateklý. je období dovolených proto jsem objednán až po 14 dnech. po 6 hodinách jsem z důvodu neustálých bolesti a krvácení navštivil urologickou pohotovost. sestra velmi nepříjemná lékař přišel asi po hodině. prohlédl si mě a vysvětlil mi, že je to poměrně běžný stav. můj pocit přeplněného močového měchýře je pouze suběktivní pocit způsobený drážděním cévky v prostatě. to krvácení údajně po čase ustane. jsou to již dva dny bolí to jako sviňa a neustále to krvácí.. nevím jakj to vydržím 14 dnů než se lékař vráti z dovolené. kromě silně zvětšené prostaty jsem žádné problémy do tedka neměl. naivně jsem si myslil, že cévkou odstraní moč z močového měchýře a cévku opět vytáhnou. do ted jsem žádné medikamenty neužíval problémy s prostatou byly snesitelné. myslím, že ten problém spustil nadměrný alkohol.

koldy (So, 8. 9. 2018 - 22:09)

Chtěl bych také vycévkovat ještě jsem to nezažil,nebo poradit jak si to zkusit sám.

Reklama

Přidat komentář