Reklama

Brzlík

Lucka (St, 5. 10. 2016 - 10:10)

Z brzlíku vařím čaj, někdy ho míchám s přesličkou. Je to dobrý na játra a hlavně na ledviny. Po prokalené noci není nic lepšího než brzlíkový čaj s medem.

Radim havránek (Út, 4. 10. 2016 - 12:10)

Zdravím všechny,

Kateřina (Po, 3. 6. 2013 - 21:06)

Dobrý den, chci se zeptat, kdo z vás jste po operaci brzlíku, jak dlouho jste museli být v nemocnici ?
Pomohly někomu ty prášky, že nemusel na příp. operaci, já je mám předepsané a zítra si je vyzvednu a na CT jdu. Mám problémy, že mi nejde asi půl roku mluvit, není mi rozumět, nějaké slovo nejde říct vůbec, jsem abnormálně unavena. Všichni mě považují za simulantku a doporučují fyzickou aktivitu, co bylo doporučeno vám ? Já zvládnu jen si udělat jídlo a jít do krámu, navíc chodím po řadě specialistech pěšky a doma jsem se snažila cvičit, ale nezvládám to, taky mám problém jít do schodů, zvedat ruce, to jsem nikomu neříkala.
Co je příčina tohoto onemocnění, hlavně mě zajímá, jestli si to člověk může něčím způsobit ??
Děkuji.

šárka řešátková (So, 13. 11. 2010 - 21:11)

Ahoj všichni brzlíkáři. V roce 2008 jsem sem psala o mé znovu vrácené myastenii. Musím říct, že se mi vrátila a 2 roky jsem byla znovu na práškách. V letošním roce jsem přestala brát znovu mestinon. Musím, ale ještě k panu Piťhovi docházet do imunologické poradny, kde beru preknison, což jsou hormony. Beru je něco přes rok. Radši nečtu nežádoucí účinky a jsem ráda za to co je. Musím říct, že chodim na Zumbu i cvičim a nikak se v pohybu neomezuju. Zatím jsem v pohodě. Chtěla bych mít dítě, ale nevím jak co potom následuje ani jestli to dítě bude mít po mě. A co porod a šestinedělí? Máte nikdo zkušenosti?

Jana2 (Út, 7. 9. 2010 - 18:09)

Tak vidím, že tu toho moc nepřibylo, info žádné... Já se jen dočetla, že: "Brzlík podporuje imunitní systém. Názor, že brzlík mizí po dosažení dospělosti je již překonán."

lada (Ne, 22. 8. 2010 - 11:08)

Dobrý den jmenuji se Zdeněk...dobry den vim o teto nemoci hodne prosel jsem tim.priznaky bolesti kloubu ochable svaly hlavne ocni a kousaci

Veronika (St, 10. 6. 2009 - 19:06)

Dobrý den zajímalo by mě jaké jsou příznaky této nemoci? Děkuji za odpověď.Veronika

Šárka (Pá, 20. 2. 2009 - 16:02)

Dobrý den, kdo máte zájem se dotvědět s své nemoci více, podívejte se na odkaz :

http://www.myastheniagravis.cz/

D (So, 21. 7. 2012 - 07:07)

Ne dnes Vám nikdo neporadí zvláště ve zdravotnictví.Musíte zajít k odbornému lékaři,složit příspšvek na chudobu praktického a odborného lékaře a oni Vám odpoví,ovšem v rámci možností,kterou jim přikázal ministrant Heger.

magdalili (Po, 23. 4. 2012 - 17:04)

Tak vidím, že tu toho moc...Dobrý den,mám myasthenii-oční formu 1.rok.Také se mě špatně mluvilo a chodilo,beru medrol snižuji dávku.Zrovna ,ale nemohu moc dýchat při chůzi do schodů,někdy i na rovině,prodělala jsem zánět průdušek,chci již bez problémů dýchat-poradí někdo co s tím,,?Byla jsem vždy energická.Děkuji za odpově[email protected]

nikola (Út, 31. 1. 2012 - 09:01)

Letos v lednu mi odoperovali brzlik... protoze minuli rok mi zjistili nemoc miastenie gravis ktery brzlik vyvolava :( neni to nic prijemneho ale snad tetkom po operaci bude liib ..je mi 19 let

Oldřich (St, 20. 7. 2011 - 12:07)

mám sliny jazyk je špatný nemluvim a su zesláblé na pravé straně děkuzji

jvlbc (Út, 12. 7. 2011 - 16:07)

Zdravím všechny,

Jana V (Út, 12. 7. 2011 - 16:07)

Zdravím všechny,

Blanka (Út, 5. 7. 2011 - 06:07)

Heleno, a jak se zjistí,že se jedná o nezakrnělý brzlík? Jaké jsou potíže? Dík.

Helena (Ne, 3. 7. 2011 - 17:07)

Anatomie a vývoj brzlíku-pokud se v tom vyznáte...

V ontogenickém smyslu se brzlík vyvíjí ze třetího branchiálního vaku a teprve později se stěhuje skrz přední mediastinum do cílového místa. Skládá se ze dvou úzce spojených laloků uložených částečně v hrudi a částečně v krku (někdy zasahuje až k dolní hranici štítné žlázy).

Velikost brzlíku je proměnlivá a závisí na věku. Největší váhy, kolem 40g, dosahuje kolem 10. roku věku a poté dochází k involuci. Ve stáří se pak skládá pouze z tukové a vazivové tkáně. V mnoha případech už pak není možné makroskopicky rozlišit samotný orgán od okolního mediastinálního tuku. K involuci dochází díky zvyšující se hladině pohlavních hormonů, pokud je dospělý člověk chemicky nebo fyzicky kastrován, brzlík zvyšuje aktivitu a dochází i ke zvětšení. U pacientů s autoimunitní chorobou Myasthenia gravis je často (70%) zjištěna hyperplazie thymu nebo malignita (viz Nádorové onemocnění).

Každý lalok brzlíku je rozčleněný vláknitými přepážkami (trabeculae) v menší laloky, které se dále skládají z vnější vrstvy (cortex) a vnitřní vrstvy (medulla).

Cortex obsahuje hustý shluk lymfocytů. Velké množství mitóz svědčí o rozsáhlé proliferaci. Intrathymální bariéra odděluje, podobně jako krevní mozková bariéra, cortex od krevního oběhu.
Na druhou stranu medulla má mnohem menší populaci lymfatických buněk. Obsahuje také struktury známé jako Hassallova tělíska, která jsou tvořena hustě uspořádanými vrstvami buněk. Tyto struktury mohou být zbytky degenerujících epitelových buněk.

Lymfocyty, které dospívají v T buňky v brzlíku, jsou často nazývané thymocyty. Ty se liší imunofenotypově od T lymfocytů specifickou kombinací povrchových proteinů. Thymocyty jsou v raných stádiích vývoje extrémně citlivé na kortizon, ale jak jejich vývoj pokračuje, stavají se stále více rezistentní. Sensitivní thymocyty se nacházejí převážně v cortexu a rezistentní v medulle. Kromě lymfocytů a Hassallových tělísek brzlík ještě obsahuje epitelové buňky, dendritické buňky a makrofágy. Navíc je brzlík protkán množstvím cév a odvodnou lymfoidní tkání, která vtéká do mediastinálních lymfatických uzlin.

Helena (Ne, 3. 7. 2011 - 17:07)

Mileno, to asi předem nejde říci, co bude otec prodělávat dál. Možná už nic...Posílám výňatek z odborné literatury

Nádory vznikající z brzlíkových epitelových buněk se nazývají „thymomy“ a jsou zjišťovány u 25%-50% pacientů s Myasthenia gravis. Symptomy jsou někdy zaměňovány s bronchitidou nebo silným kašlem, protože nádor dráždí nerv zodpovědný za kašlací reflex. Všechny thymomamy jsou potenciálně rakovinné, ale mohou se velmi snadno měnit – některé rostou pomalu, jiné velmi rychle a mohou se rozšiřovat do okolní tkáně. Léčenění thymomamů často vyžaduje úplné odstranění celého brzlíku.

Nádory vznikající z thymocytů jsou nazývané „thymické lymfomy“.

Milena (Ne, 3. 7. 2011 - 15:07)

dobry den vim o teto nemoci...Dobrý den, mému otci je diagnostikován lymfocitní thymom B1, také mu nezanikl v dospělosti brzlík. Ráda bych od p.Zdenka (psal tu v 8/10) se o této nemoci více dozvěděla. Za týden jde na operaci,kdy mu bude thymom odstraněn. Zajímalo by mě co bude dále následovat po operaci.Děkuji.M.

N.K. (So, 9. 4. 2011 - 22:04)

Dobry den. Je mi 35let a take mam brzlik cca 5cm velky. Zda se, ze zadne problemy jsem nemela nikdy,ale v tehotenstvi jsem mela autoimunni anemii, ze ktere jsem se dostavala jeste dlouho i po porodu.

ina (Čt, 27. 1. 2011 - 12:01)

Jsou tu pouze dva dotazy a...Brzlík není tukový orgán. Je nahrazován tukovou tkání v době, kdy se sám ztrácí.

Reklama

Přidat komentář