Reklama

Ježíš Kristus, Boží Syn

Milan (So, 25. 2. 2023 - 12:02)

Jirko, dotaz zněl, co si pod těmi pojmy představuješ. Je to srozumitelný dotaz? Ber to tak, jako když se tě ptá ten kdo o tom nic neví, nebo ten kdo je znalý, ale chce znát co ty sám o tom skutečně víš. Pak můžeme vzájemně porovnat, jak to kdo ve skutečnosti chápe. Děkuji za případnou odpověď.

Jirka (So, 25. 2. 2023 - 18:02)

Protože dokud se nedozvím skutečný motiv tvého dotazu, nechce se mi na něj odpovědět. Důvod? Protože kdybych na něj odpověděl teď, mohl bys následně napsat, že jsi myslel to samé, i v případě, že o tom nic moc nevíš. Ostatně o míře tvých teologických znalostí už cosi napovídají tvé zvláštní komentáře.

Jirka (So, 25. 2. 2023 - 18:02)

No to je neuvěřitelné, Milane. Na tohle jsi potřeboval šest dní, abys mi "odpověděl" způsobem Zdeničky koloběžky? :-) To nebyl můj dotaz dostatečně srozumitelný, když zněl "jenom mě zkoušíš nebo to vážně nevíš?"? UPŘÍMNĚ odpovědět znamená uvést jen jednu z možností, ne obě dvě. Čekáš ode mě přímé odpovědi a sám jich nejsi schopen. Zkus se k tomu postavit znovu a jinak.

Milan (Ne, 5. 3. 2023 - 09:03)

Ahoj Jirko, nepotřebuji na odpověď šest či více dní, ale jsem člověk v pracovním procesu. Pracuji u firmy která realizuje lidem studny i velké vodárenské vrty pro zásobování měst. Je to práce mimo domov, takže jsem přes týden pryč. Abych odpověděl přímo na tvůj dotaz, tak ano, zkouším jak rozumíš oněm pojmům o kterých se zmiňuješ. Není to tak, že bych se chtěl nad tebe vyvyšovat nebo tě plagovat. Vím, že máš v sobě o mě pochybnosti, mě to však nevadí. Beru to tak, že jsme dva lidé kráčející životem podobnou cestou v Kristu, každý se svou chybovostí , kteří si mohou vzájemně přátelsky povídat. Ano, vyčítal jsem ti určité věci, ale ty jsi to bral jako útok na svou osobu místo pomoci tvé duši, a protože jsem viděl, že pointu úmyslu jsi nechápal, zanechal jsem úsilí dál v tom pokračovat. Měj pěkné dny a za týden, opět zde na diskusi naviděnou .

Jirka (Ne, 5. 3. 2023 - 18:03)

Milane tak ty jsi chtěl pomoci mé duši? Tak to by mě zajímalo - jak a čím bys mohl pomoci mé duši. Chceš také pomoci duším dalších křesťanů, kteří mají na to, co píšeš, stejný názor jako já? Připadáš mi jako slepec, který nabízí službu průvodce velkoměstem, a kdybys nebyl tak namyšlený, asi by to bylo i vtipné, ale ty v komentáři píšeš, že se nechceš vyvyšovat, ale přesto si neodpustíš napsat takovou nehoráznost! Však tobě by měl někdo pomoci, hlavně s výkladem Nového zákona, poněvadž ty bys chtěl neustále někoho poučovat, moralizovat, kázat, ale sám máš hluboké nedostatky v základech křesťanské věrouky.
Těm pojmům, na které jsi se ptal, rozumím nepochybně jinak než ty. Už léta, a zatím bez viditelné změny, tu úspěšně dokazuješ jak moc evangelium nechápeš, když tu kážeš jen o lidské moudrosti, slušném chování a o desateru. A ty nabubřelé kydy na konci, Milane ty jsi paličatý člověk, který nechce uznat, že se mýlí, protože si chce připadat moudrý. Měla by tě zajímat pravda, a pokorně ji přijmout, a ne se stále starat o to, jaký děláš dojem, zda působíš moudře. Naše chápání výše uvedených pojmů se jednoznačně liší, poněvadž ty žiješ v zákoně a já v milosti. Příklady: Pro tebe je odpočinutí v sobotě. Pro mě je ale odpočinutí v Kristu. Ano, mně je Ježíš Kristus i sobotou. Já narozdíl od tebe vím, že nejsem dobrý, ale tím lépe také vím, že Ježíš za mě vykonal. Tobě je moudrostí, že se někdo chová slušně atd., mně je moudrostí evangelium Ježíše Krista, protože i bláznovství Boží je moudřejší než moudrost lidská. Spásná Boží zvěst nekonečně převyšuje humanistické mravní poučky lidí jak co do smyslu, rozsahu, trvání a důležitosti a tím i moudrosti. Také jsi dosud nepoznal nebo alespoň neuznal, že i v obráceném člověku je neustálý střet dobra a zla, dvou zákonů, Božího zákona ducha a hříšného zákona těla. Spasením totiž Bůh člověku nedává schopnost přestat hřešit úplně, vždycky budeme chtít hřešit, ani své myšlenky neumíme ovládnout, natož činy a slova. Bůh člověka nespasí proto, že by člověk byl dobrý a schopný, ale protože Ježíš je dobrý a schopný. My křesťané zcela souhlasíme se všemi Božími přikázáními, ale nejsme schopni podle nich žít, protože nám v tom brání hříšná přirozenost. Když tady těm lidem opakovaně píšeš, že stačí jen pouhé jejich rozhodnutí aby mohli dodržovat Boží zákony, tak těm lidem prostě šíleně lžeš. Kážeš jim falešné učení. A tohle je Milane vážný hřích! Já tě nepodezírám z toho, že jim lžeš úmyslně, lžeš jim z neznalosti (ovšem výsledek je stejný), protože jsi nepochopil nauku o lidské vůli a její roli v evangeliu. Lidé, kteří věří, že jejich svobodná vůle je schopna poslechnout všechna Boží přikázání, se vystavují jen selháním, pochybnostem a zklamáním. To je přesně výsledek toho, před čím Bible opakovaně varuje, a to spoléhání se na své vlastní síly a schopnosti. Je sice chválihodné, že chceš všechna Boží přikázání dodržovat, ale to, že tomu věříš, je jen proto, že jsi ještě nepochopil, že toho nejsi schopen. Jako bys chtěl být souzen podle Boží spravedlnosti a ne podle Boží milosti. Nevím, jestli si vůbec uvědomuješ, že čistě na základě spravedlnosti by každý člověk skončil v pekelném ohni. ___ Rád jsem ti tedy v kostce vysvětil pár základních věcí, které chápeš nesprávně, ale obávám se, že si dál povedeš svou, ale pomni, že Bible říká, že moudrý si také nechá poradit. Tak já tě poučil, co ty s tím už má věc není. Však křesťan hledá Boží slávu, ne tu svou, zatímco tobě až nápadně hodně záleží na tvém egu a prestiži. A tím úlisným projevem tomu jen přidáváš. Víš, já sluníčkáře nikdy neměl rád, protože než pravda a realita je víc zajímá jaký udělají dojem, a proto jsou to pokrytci, co jenom lidem mažou med kolem huby. ____ Apropos, to, že jsi týden pryč znamená, že jsi taky celý týden bez internetu? Tak předpokládám, že nejsi celou dobu uvězněný ve studni a na internet můžeš hned jak vezmeš do ruky telefon.

Milan (So, 11. 3. 2023 - 10:03)

Ahoj Jirko, se zájmem jsem si přečetl, to co ke mě máš. Vidím, že tvé posuzování je ovlivněno subjektivními pocity a dojmy, nikoliv objektivitou ani nejvyšší pravdou. Děláš pořád stejnou chybu, hodnotíš co neznáš. Jirko, nechci na nikoho dělat dojem a už vůbec ne, aby mne někdo považoval za moudrého. Sdílím se s druhými, věřícími či bezvěrci o kráse života o Boží láskyplné moudrosti, že existuje cesta spravedlnosti či milosti a opravdu bych byl rád, kdyby lidé chtěli touto Boží krásou žít. Vím, že ji mají ve svém nitru, že je však zasypána společenským vlivem, který do nich zasévá semena intolerance, sváru a zkázy, tak jak o ni informují všechna média. Sám víš, že Desatero je sváté, že dříve pominou nebesa a zem než jediné přikázání, skrze níž člověk může poznat svou hříšnost (omylnost), což je počátek cesty k milosti, pro toho, kdo touží osobně, aby se mu Bůh dal poznat, neboť pak skrze Boží milost získává osobní i absolutní poznání Jeho skutečnosti. Jinak se Bůh dotýká jednotlivých lidí vždy tak, jak je to vhodné pro danou individualitu. Však víš, že má svůj plán, proto jsi prožil to co jsi měl prožít svou osobní zkušeností, přesto nejsi zcela hotov, proto jsem ti ukazoval na tvá pochybení, ale ty jsi se bránil a místo hlubší úvahy nad sebou samým, ti byla vložena mylná domněnka o mne samotném. Ale jo, takto vždycky reaguje negativní svět, chce-li udržet člověka jenž se může osvobodit ve své moci. O posuzování lidí kteří se stali otci svých dětí, chybí člověku jenž nikdy nebyl otcem ona zkušenost a jelikož se v daném člověku neprobudila, nemůže rozumět člověku jenž je v něm živá. Tak jako žena jenž nemá v životě děti nemůže pochopit ženu v níž její láska k dítěti probudila hluboký mateřský cit. Daná žena bez dítěte ji není schopná plně porozumět. Bohužel, tato zkušenost ti chybí, proto mylně posuzuješ něco o čem nemáš tušení. Nemusíš mi nutně rozumět, ale nesnaž se pořád posuzovat motivy druhých o niž ve skutečnosti nevíš zhola nic. Domněnky před Bohem neobstojí. Bůh tě samozřejmě soudit nebude, bude tě soudit tvé vlastní slovo a vliv na druhé, který pak ty sám na sobě citelně pocítíš. Píšeš o tom, že hříšnost je přirozená, píšeš to proto, že o pravém životě nemáš ponětí. Přirozená je láska nikoliv hřích, k tomu člověk nebyl stvořen. Něco jen citovat, není to rozumět tomu do hloubky a v tom je mezi námi rozdíl. Sám víš, že Ježíš říkal, že přišel zachraňovat a uzdravovat nemocné, že zde není náš pravý domov, že tam se žije láskou, i to jaké ona sama má své projevy, čím je a čím není. Jsi jak dítě, co má získat rozum, ale k dospělosti máš ještě před sebou dlouhou cestu. To, že člověk opakuje omyly předků, neznamená že je to přirozené, neboť má v sobě něco co mu říká, že tomu tak není. Kdyby hříšnost byla přirozená, pak by byla přirozená pedofilie, zoofilie, nekrofilie, smilství, krádeže, loupeže, vraždy a zabíjení, nenávist, urážky, všechny druhy násilí, genocidy a války i vše ostatní o čen Ježíš říkal ve své promluvě, co člověka znesvěcuje. Naopak Ježíš říkal, že to vše je ze Zlého. A Zlo není nic přirozeného, to je možná považováno za přirozené pro vědomí padlého lidstva. Není snad v písmu zmínka "postavte se ďáblu a on od vás uteče"? A jak se mu může člověk postavit, když ani nezná čím a jak se projevuje? To, že to hned lidé nepřijímají je způsobeno, že negativní duchovní svět nerad propouští své zajatce, proto v Kristu člověk nalezne své východisko, ze své zoufalé svízelné situace, záleží-li mu na tom.

Jirka (Ne, 12. 3. 2023 - 09:03)

Milane, ty jsi taky zmínka, viď :-) Vždyť ty ani nerozumíš komu se co píše, ty. Jakub ve čtvrté kapitole svého listu apeluje na přijmuvší evangelium (v předchozích kapitolách oslovuje "bratři") aby se podřizovali Bohu, protože tím vzdorují ďáblu. A jak? Že od této chvíle budou pevnou vůlí dodržovat zákon? Nikoli, vybízí je, aby si uvědomili svou ubohost, naříkali a plakali, protože to právě vede k milosti. Žádná sebekázeň v dodržování zákona nevede k milosti, vede jen k opakovanému selhávání, a ostatně i k pýše (srovnej farizeus vs celník). Naopak neustálé se pokořování Bohu a vyznávání hříchů ďáblu zavírá dveře. Ďáblu tvá sebekázeň dokonale vyhovuje, protože čeká na tvá selhání, aby tě mohl usvědčovat, a dal ti pocity zmaru. Proti Boží milosti ale nic nezmůže, a k té nevede přísná sebekázeň, ale uvědomování si své slabosti a špatnosti. Ach Milane, ničemu nerozumíš, člověk omyly předků neopakuje proto, že by chtěl, ale protože je geneticky zdědil (má je v DNA), takže se jim vyhnout nemůže. Želva může sebevíc toužit vypadat jako žirafa, ale stále bude želvou. Svou hříšnou přirozenost ze sebe nedostaneš, nezbavíš se jí, je zcela zotročená hříchem. To jsi dosud vůbec nepochopil. Vypadá to, Milane, že spíš věříš v jakési přirozené dobro v člověku, než že bys věřil ve výkupní moc Ježíšovy prolité krve. Neznám tě sice, ale tvé komentáře lecos napoví.

Jirka (So, 11. 3. 2023 - 23:03)

Milane, znovu se snažíš rozptýlit pozornost mlžením, že tě vůbec neznám apod. Já tě vážně neznám, ani nevím jak vypadáš. Ale nehodnotím přece jestli máš odstálé uši nebo zda koktáš, hodnotím jen to, co zde píšeš a k tomu tě vůbec nepotřebuji znát osobně. Mám nejen právo, ale dokonce povinnost posuzovat a rozlišovat, to co píšeš, a také se k tomu vyjádřit, obzvlášť když to není pravda. Ty máš ve zvyku mi vždycky psát, že budu souzen, protože si dovoluji s tebou nesouhlasit, takhle se mě vždycky snažíš postrašit, viď :-) Milane, tvé otcovství není záruka moudrosti. Je to nepochybně rodičovská zkušenost radostí i strastí s dětmi, ale takovou zkušenost má i většina nevěřících lidí, a proto nechápu proč zde zdůrazňuješ to, že jsi otec. Jak vidíš (vlastně asi nevidíš), žádnou moudrost ohledně věrouky ti to nedává, protože jsi zde (tím myslím celkově doktorku) napsal mnoho hloupostí. A je asi zbytečné psát, že mnoho proroků a apoštolů rodičovskou zkušenost nemělo, a ti, co jí měli, jí určitě nepovažovali za příčinu své moudrosti. Používáš světské argumenty jako používají nevěřící lidé. Chceš poučovat a neznáš význam základních pojmů, neznáš rozdíl mezi darem a odměnou, odměnou a spásou, podstatou a přirozeností, přirozeností a správností, spravedlností a milostí,... to se pak vůbec nedivím, že nechápeš ani evangelium. Člověče, vždyť tobě nikdo nevyložil ani význam těch nejběžnějších pojmů. Koho bys ty chtěl poučovat, prosímtě, nestydíš se trochu? Z Bible znáš jen pár Ježíšových výroků, které jsi dobře nepochopil, že si je vykládáš způsobem zákoníka, nota bene tu hrůzu cos tu před asi třemi lety napsal, že Ježíš chyboval (!!!) Vážně chceš s takovou reputací někde rozdávat rozumy? Tobě Milane, kromě moudrosti, chybí i základní vědomosti (nejen teologické) a značná míra sebereflexe - to se můžeš snažit okecávat jak chceš, ale nijak to neskryješ, to už jsi tady mnohokrát ukázal. Hřích je přirozený, protože hříšnými se lidé už rodí, ten hřích se při-rodí ke každé další generaci, proto se hřích nazývá dědičným. Křesťané tohle vědí a kdybys byl křesťan, víš to taky. Žádný člověk není schopen nehřešit - to je nejen biblická nauka, ale i poznání každého jednotlivce naplněného Duchem svatým. Pokud ty tvrdíš opak, tak nejenže neznáš Písmo (nebo co hůře - ho zcela ignoruješ), ale nebylo ti dáno poznání tvých slabostí a tvé neschopnosti nehřešit. Jediné, co jsi zde napsal, jsou tvé pocity a dojmy, ale nejsou moc v souladu s biblickou naukou. Asi budeš zase psát, že tě vůbec neznám nebo že nechápu jak jsi to myslel, ale v tom případě by ses měl naučit umět jasně vyjadřovat, aby tě lidé chápali dobře a napoprvé. ____ Těžko budeme hledat někoho, kdo by evangelium a všechny Ježíšovy výroky chápal lépe, než zrovna duchem naplněný apoštol Pavel, který se v listu Římanům o našem vztahu k hříchu vyjadřuje zcela zřetelně: "Víme, že zákon je svatý - já však jsem hříšný, hříchu zaprodán. Nepoznávám se ve svých skutcích; vždyť nedělám to, co chci, nýbrž to, co nenávidím. Jestliže však to, co dělám, je proti mé vůli, pak souhlasím se zákonem a uznávám, že je dobrý. Pak to vlastně nejsem já, kdo jedná špatně, ale hřích, který je ve mně." (7:14-17) - ano, Pavel zde popisuje otroctví hříchu. Otroctví, jak víme, je stav, kde svobodné rozhodnutí otroka nestačí k tomu, aby se z něj dostal. Otrok se svým vlastním rozhodnutím nemůže z otroctví vymanit. Nemůže si prostě vybrat, co má dělat! Naše přirozenost je zkrátka otrokem hříchu. Každý znovuzrozený křesťan dostal toto poznání skrze Ducha svatého, Boží pomocí si uvědomuje svou slabost a neschopnost a absolutní závislost na Boží milosti. Když si ty myslíš, že jsi schopen nehřešit, pak se ti takového poznání nedostalo, a proto nerozlišuješ soud milosti a soud spravedlnosti. Kdo si myslí, že dodržuje zákon a nehřeší, bude podle spravedlnosti zákona také souzen, a i ty snad chápeš, co to znamená! Ze srdce vychází všechny myšlenky, které plodí špatné skutky, myšlenky si neuhlídáme, není to možné, hřích je prostě v srdci zakořeněn. Je dost možné, že to, co o hříchu říká Pavel nepochopíš bez účasti Ducha svatého a proto se tomu budeš všelijak bránit a překrucovat to. Boží milost je dar (zcela nezasloužený), není to odměna za nějaký skutek, takže na tom nemáme žádnou zásluhu. Ježíš nepřišel zákon zrušit, ale naplnit - samozřejmě! Vždyť On přišel ještě v době zákona a dokonale ho naplnil, byl jediný, kdo Boží zákon dokázal zcela naplnit do slova a do písmene. A vše za nás vykonal na kříži! ____ Význam této oběti si očividně neuvědomuješ, když k ní stále přidáváš nutnost zákona. Píšeš, že jsi schopen dodržovat Boží zákon, aniž bys chápal, že zákon tu byl proto, aby člověka usvědčil z hříchu, aby člověku ukázal hřích. Svědkové Jehovovi to chápou podobně jako ty, a proto o Kristu moc nemluví, a když ojediněle ano, tak ne evangelicky.

Návštěvník (So, 11. 3. 2023 - 12:03)

Samé emoce a rozum žádný.

Jirka (Ne, 19. 2. 2023 - 18:02)

Milane, napřed prosím odpověz ty mně, a UPŘÍMNĚ! Jenom mě zkoušíš nebo to vážně nevíš?

(So, 11. 2. 2023 - 21:02)

Největší mocipán je ten tvůj bůh, milane.

Jirka (Út, 7. 2. 2023 - 08:02)

"Nevím zda je AB věřící, ale šel prosit o pomoc k Pražskému Jezulátku." - tvl to je vtip? Babiš má věřící akorát tak za idioty, když si je chtěl tak lacině získat přes talismany. Vůbec nechápe o čem víra je. A ty zjevně taky ne.

Návštěvník (Út, 7. 2. 2023 - 18:02)

??? No já nevím , každý může vstoupit do kostela. Někdo nosí na krku křížek, někdo medailonek se svatými, někdo má v autě sv Kryštofa, růženec. Petr Pavel tvrdil , že není věřící (byl vpuštěn do kostela), Babiš neodpověděl ( nesměl vstoupit). Otec byl nevěřící, matka věřící, svatbu měli v kostele. Pořád tady mluvíš o lásce Boží. Jsi jako poustevník Školastykus (Hrátky s čertem film).

Jirka (Út, 7. 2. 2023 - 19:02)

Asi každému, kromě tebe, došlo, že Babiš chtěl jen udělat dojem na tu věřící část voličů co volila Fishera. Jenže to udělal tak nešťastným (marketingovým) způsobem, že to mělo opačný efekt. A tak na sebe Babiš prozradil dvě věci, že nechápe o čem víra je a taky jak nízké mínění o skutečných věřících má. Je mi tě líto, jestli jsi to vzal od Babiše vážně.

Návštěvník (St, 8. 2. 2023 - 09:02)

Pravdou je, že všichni chtějí dělat dojem. Já jsem před plyšákem chodila každou neděli do kostela, po revoluci jsem byla pastorační asistentka na biskupství, ale nedalo se to. Nabalilo se tam tolik chamtivých lidí, že do kostela již nechodím - takže Babiš mezi nimi je to nejmenší zlo. Pavel i když tvrdí, že nevěří vstup má povolen?

Jirka (St, 8. 2. 2023 - 10:02)

Já sice nejsem katolík, ale nevidím důvod, proč by měl být kostel pro někoho uzavřený. Myslím, že u vchodu nestojí nikdo, kdo by se vcházejících ptal na víru.

Návštěvník (St, 8. 2. 2023 - 10:02)

Přečti si to - je to na více webech. Pro Babiše byl kostel uzavřen. Já Babiše nemusím, ale nechápu proč ho někdo nechce pustit do kostela.

Jirka (St, 8. 2. 2023 - 10:02)

Tak to musela být čistě nějaká osobní zášť. Je pravda, že Babišova kampaň byla vůči věřícím výsměšná, ale úplně zatracovat by ho asi neměli. Třeba se ale jednalo jen o dočasný zákaz vstupu, nevím. Za jeho přístup "marketing na víře" by si nějaký postih ale zasloužil, protože zlehčuje a zneužívá ve svůj prospěch duchovní hodnoty.

Návštěvník (Čt, 2. 2. 2023 - 21:02)

Nechceš snad znát pravdu o generálu Pavlovi? Přečíst si jeho životopis, poslechnout si AUDIO - KNIHU o jeho životě a jeho rodině? To tě potom lituji, jak jsi hloupý! Neznáš pravdu. Snad ji ani nehledáš, člověče?!

Návštěvník (Čt, 2. 2. 2023 - 18:02)

Tebe se nikdo neptal, primitive! Ty nejsi křestan, ale hulvát!

Reklama

Přidat komentář