Reklama

Cinkali byste znovu klíčema?

Návštěvník (Čt, 26. 1. 2023 - 23:01)

Husité nehájili národ, ale víru. Národ ve smyslu jak ho chápeme od doby obrozenectví, tehdy vůbec ne byl takto chápán.

Nerik (Čt, 26. 1. 2023 - 23:01)

Husité pro národ udělali i přes víru mnohem víc, než tušíme, ale to by bylo nadlouho. Omlouvám se všem, kteří mne nechápou. Moje metoda jako přednášejícího byla ne, aby se biflovali poučky, i když zákony jsem vysvětloval též, ale hlavně jsem nastoloval otázky a problémy, abych je naučil samostatně myslet. Tak mi to zůstalo. Každému se to nemusí líbit, ale svébytný člověk není přehrávač názorů jiných. Musí přemýšlet, aby přežil.

Návštěvník (Čt, 26. 1. 2023 - 23:01)

Nerik miluje mluvit o sobě. Měl bys méně mluvit a více přemýšlet, a hlavně - učit se, učit se, učit se. A otázky a problémy nastoluje ten, kdo nezná odpovědi. Známá finta.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

Nerik je otevřená osoba a jeho myšlení i konání je jiné než obvyklé. Jestli ti to vadí, máš právo na názor, ale přednost dávám inteligentním oponentům.

Návštěvník (Čt, 26. 1. 2023 - 23:01)

Jistě, Neriku, bylo by to nadlouho. Nejprve je ale třeba pochopit, že v té době , jak jsem psala, nehrál vůbec pojem národ žádnou roli. Bylo to období, kdy vládl panovník jako vrchní feudál a mocná církev. A toto určovalo myšlení člověka. Česká historie byla tehdy mladinká, pár set let, pár kronik, trochu lidové mnohdy poněmčené kultury, jazyk nedefinovaný, nejasný, nepřesný, což jsou ty body, které národ určují. To, že komunisté vykládali Husitství jako jakési národovecké hnutí, je špatný ideologický výklad. Ve N.lmi špatný.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

No fakt je, že husité byli Češi, takže jakési povědomí o sounáležitosti měli. A u vyzdvihování husitů je ještě jeden moment - my Češi jsme velmi často dostávali na prdel, a pak už jsme jen žili pod Habsburky. Takže fakt, že hlavně čeští sedláci úspěšně 14 let vzdorovali několika křížovým výpravám není zanedbatelný. Srovnatelný jen s legionáři na Sibiři.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

No, tak to je srovnání. Legionáři byli převážně na transsibiřřské magistrále, což byla vlastně železniční trať, pár měsíců, sice bolševikům zatápěli, ale jaký to mělo význam pro Ještě neexistující Československo? Jistě zásluhy měli, ale s Husitsvím se to srovnávat nedá.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 16:01)

Seš blbý jak tágo. Masaryk řekl, že bez sokolů by nebyly legie a bez legií by nebylo Československo. (S husity se legionáři nedaji srovnávat jen v tom smyslu, že díky husitskému válčení byly české země zbídačené, takže se propadly tak padesát let zpět v hospodářském a kulturním vývoji. Jinak řečeno - husitští fanatici byli škůdci národa. Významný byl jen ten jejich přínos pro českou sebeúctu, že jsme tehdy dokázali vojensky vzdorovat zahraničí.) Kolikrát ti budu psát, že se tady nemáš nevypisovat o něčem, co sis předem nenastudoval, primitivní Neriku? Nechápu, co tím sleduješ, psát sem blbosti.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 16:01)

Chci tě upozornit, že rčením "Seš blbý jako tágo", jsi znehodnotil celý svůj příspěvek. Neočekávej že na něj budu reagovat.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 17:01)

Na rčení trvám. Dokázal jsi je několikrát, naposledy dnes.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 18:01)

Víš kdo většinou trvá a vlastních chybách?

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 19:01)

Ano - Nerik. Chybu uznal jen jednou, pokud dobře pamatuji. A proč? Protože je konzerva - hromádka zafixovaných sebestředných pocitů. A už se o tom nedohaduj, je to objektivní posudek.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 19:01)

Děkuji, ale tolik chvály? Jestli mi zištně nepodkuřuješ šibale.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 18:01)

Kdo?

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 19:01)

Další mínusový bodík.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 19:01)

Komu?

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

Tak to doufám teď žertuješ. N.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

Miláčku. Nelze srovnávat zcela odlišné historické situace, jejichž význam a účel byl zcela jiný.

Návštěvník (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

Mně jde jen o to, že nelze mluvit o tehdejších Češích jako o národu z dnešního pohledu. Význam samotných Husitů se přeceňuje, naopak význam myšlenek samotného Husa a všech myslitelů, kteří z něj vychází jako např J.A.K, to už je jinde, tam je význam celoevropský minimálně. N.

Nerik (Pá, 27. 1. 2023 - 00:01)

Mám návrh. Pro dnešek zašlapeme Husity do země. (I když si to nezaslouží). Možná necháme přežít tradici vzbouřence a fanatického, protestantského dezoláta církve svaté Husa, ale čekají nás prezidentské volby. V těch se projeví jací jsme Češi. Jestli proameričtí, proevropští, prováleční, nebo ještě blbější. To je situace, kterou nám připravili naši zahraniční přátelé a nepochybně i jejich média. A tentokrát nežertuji. Jsme v pasti, z které není úniku.

Reklama

Přidat komentář